20.7. 2017 Ladislav Černý Zveřejněno ve spolupráci s časopisem Auto Profi

Údržba filtru pevných částic: Renault Trucks radí

 

Zachycovač sazí je skvělá součást vozidla přispívající životnímu prostřední, ale je třeba se o ni starat.

Všechna nákladní vozidla mají filtr pevných částic nejméně od října 2006, kdy v platnost vstoupila emisní norma Euro IV. Ta proti Euro III snížila u nákladních vozidel množství prachových částic z 0,1 na 0,02 g/kWh. Jistě přínosný počin si vynutil preciznější techniku snižování množství sazí. Zachycovač černých částic však nemá životnost neomezenou a je třeba se o něj podobně jako ostatní součásti vozidla starat. To ví každý řidič nákladního vozidla či autobusu, protože příběhy šoférů s ucpanými filtry DPF se šíří profesionální automobilovou branží rychleji než informace o hlídkách policie. Méně často však přicházejí informace o tom, jak se o DPF starat tak, aby nedošlo nejen k jeho ucpání, ale aby procházel regeneracemi včas, a tím nepotřeboval více nafty na vypálení sazí.

Proto Renault Trucks zahájil informační kampaň zaměřenou na správnou péči a údržbu filtru pevných částic, které jsou nezbytné pro zachování optimálního výkonu vozidla, nízké spotřeby paliva a odpovídající hladiny emisí.

Přídavné pohony předních kol: Optitrack od Renault Trucks

Filtr pevných částic je vysoce citlivá součást pohonné soustavy, jehož správná údržba je nezbytná pro zamezení případného poškození. V závislosti na podmínkách, ve kterých je vozidlo provozováno, se mění doporučené intervaly jeho čištění. To spočívá v odstranění popela vzniklého při regeneraci filtru spálením zachycených sazí. Přibývající množství popela totiž postupně omezuje průchodnost filtru, vzniká větší protitlak ve výfukovém potrubí a dochází k nadměrnému namáhání motoru. Proto je nutné dle podmínek provozu, celkovému množství spotřebované nafty a jí odpovídajícímu množství sazí čas od času filtr od popela vyčistit.

Renault Trucks nabízí tři různá řešení podle stavu znečištění filtru. Prvním způsobem je lokální čištění filtru prostřednictvím autorizovaného servisu Renault Trucks, kdy se zákazníkovi vrací jeho vyčištěný filtr. Pro dopravce je výhodný zejména v dálkové dopravě, při které je DPF namáháno nejméně a je tedy záhodno si takový filtr ponechat.

Druhý způsob tvoří standardní výměna zaneseného filtru za vyčištěný, který prošel renovací v továrně Renault Trucks. Nespornou výhodu tohoto způsobu tvoří nejkratší doba prostoje vozidla.

Nejméně příjemná třetí varianta spočívá v nahrazení filtru novým kusem v případě, kdy je zanesení a poškození původního filtru takové, že by nastávaly problémy s průběžnou regenerací DPF během běžného provozu a hrozilo by úplné zacpání filtru sazemi a zastavení vozidla.

Vozidlo pro lokální distribuci nebo stavebnictví, pro které je charakteristické časté zastavení mezi nakládkou a vykládkou a nižší průměrná rychlost, bude vyžadovat častější čištění filtru než vozidlo pro dálkou přepravu, pro které je typické několik zastávek a vyšší průměrná rychlost v rámci provozního cyklu.

Renault Trucks T High Edition - Team Alpine není pouze pro závodní stáj

Pro zachování optimálního výkonu filtru je nutné používat kvalitní palivo s nízkým obsahem síry, oleje tzv. low saps a jakostní močovinu. Není dobré provádět žádné úpravy v systému následného zpracování výfukových plynů. V opačném případě může docházet k nadměrné tvorbě sazí, na které není velikost filtru koncipovaná. To má za následek ucpávání filtru a další problémy vedoucí k jeho poškození, což může zapříčinit vyšší spotřebu nafty a posléze nákladnou opravu vozidla. Proto je výhodné se o filtr pevných částic starat jako o velmi citlivou součást výfukového traktu, která prospěšně snižuje emise pevných částic, ale vyžaduje také solidní údržbu.

Spolupracujeme s TipCars.com
Komentář Pavla Veselého: Vraťme učitelům prestiž Komentář Pavla Veselého: Vraťme učitelům prestiž

Učitelé postupně ztratili ve společnosti svou vážnost.…

Česko je v přístupu k inovacím podprůměrné, ukazuje žebříček Evropské komise Česko je v přístupu k inovacím podprůměrné, ukazuje žebříček Evropské komise

Česká republika se zařadila mezi sedmnáct evropských…

 
 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Chorvatsko autem 2018: Užitečné rady, tipy, poplatky, krásné destinace Chorvatsko autem 2018: Užitečné rady, tipy, poplatky, krásné destinace

V 70. letech vznikla v ČSSR studie tunelu z okolí Českých…

Nová Kia Ceed má první ceny. Za 530.000 Kč je v plné výbavě! Nová Kia Ceed má první ceny. Za 530.000 Kč je v plné výbavě!

Zatímco na české ceny nové Kie Ceed si ještě musíme…

 

 
Renault 19 (1988-2003): Jaký vlastně byl poslední renault s číslem?

Renault 19 (1988-2003): Jaký vlastně byl poslední renault s číslem?

Dnes 18:55

Renault 19 si pamatujeme i z našich silnic. Vznikal ve čtyřech karosářských variantách a v historii francouzské automobilky uzavřel kapitolu označování modelů jednotlivými čísly.
Blesk.cz

Nová dominanta Prahy: Rozhledna, jakou svět neviděl! Doubravka je naprostý unikát

Nová dominanta Prahy: Rozhledna, jakou svět neviděl!…

Nepodobá se žádné jiné rozhledně, jakou jste kdy viděli. Na stavbu Doubravky, která byla tento měsíc otevřena v…

Celý fotbalový tým se ukryl před lijákem do jeskyně. Od té doby o něm není zpráv

Celý fotbalový tým se ukryl před lijákem do jeskyně.…

Po 12 členech dorostenského fotbalového týmu pátrají záchranáři na severu Thajska. Skupina mladíků a jejich…

 

iSport.cz

Program MS ve fotbale 2018: Kompletní rozpis zápasů, hrací dny, play off

Program MS ve fotbale 2018: Kompletní rozpis zápasů,…

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku nabídne od 14. června celkem 64 zápasů, ze kterých 8. července vzejde…

Coufal o Trpišovského drilu: Překvapil mě, myslel jsem, že dál už to nepůjde

Coufal o Trpišovského drilu: Překvapil mě, myslel…

Obránce Vladimír Coufal zná trenéra Jindřicha Trpišovského z Liberce. Dokonale poznal jeho vyhlášenou náročnou…

 

Reflex.cz

Vzácné snímky deportace Romů z nacistického Německa. Podívejte se

Vzácné snímky deportace Romů z nacistického Německa.…

V roce 1936 bylo v třetí říši založeno Centrum pro rasovou hygienu a výzkum dědičnosti. Vedl ho nacistický…

Festival United Islands of Prague: 20 000 lidí v ulicích a Praha roztančená hudbou

Festival United Islands of Prague: 20 000 lidí v…

Patnáctý ročník multižánrového festivalu United Islands of Prague zaplnil o víkendu ulice a parky pražského…