20.7. 2017 Ladislav Černý Zveřejněno ve spolupráci s časopisem Auto Profi

Údržba filtru pevných částic: Renault Trucks radí

 

Zachycovač sazí je skvělá součást vozidla přispívající životnímu prostřední, ale je třeba se o ni starat.

Všechna nákladní vozidla mají filtr pevných částic nejméně od října 2006, kdy v platnost vstoupila emisní norma Euro IV. Ta proti Euro III snížila u nákladních vozidel množství prachových částic z 0,1 na 0,02 g/kWh. Jistě přínosný počin si vynutil preciznější techniku snižování množství sazí. Zachycovač černých částic však nemá životnost neomezenou a je třeba se o něj podobně jako ostatní součásti vozidla starat. To ví každý řidič nákladního vozidla či autobusu, protože příběhy šoférů s ucpanými filtry DPF se šíří profesionální automobilovou branží rychleji než informace o hlídkách policie. Méně často však přicházejí informace o tom, jak se o DPF starat tak, aby nedošlo nejen k jeho ucpání, ale aby procházel regeneracemi včas, a tím nepotřeboval více nafty na vypálení sazí.

Proto Renault Trucks zahájil informační kampaň zaměřenou na správnou péči a údržbu filtru pevných částic, které jsou nezbytné pro zachování optimálního výkonu vozidla, nízké spotřeby paliva a odpovídající hladiny emisí.

Přídavné pohony předních kol: Optitrack od Renault Trucks

Filtr pevných částic je vysoce citlivá součást pohonné soustavy, jehož správná údržba je nezbytná pro zamezení případného poškození. V závislosti na podmínkách, ve kterých je vozidlo provozováno, se mění doporučené intervaly jeho čištění. To spočívá v odstranění popela vzniklého při regeneraci filtru spálením zachycených sazí. Přibývající množství popela totiž postupně omezuje průchodnost filtru, vzniká větší protitlak ve výfukovém potrubí a dochází k nadměrnému namáhání motoru. Proto je nutné dle podmínek provozu, celkovému množství spotřebované nafty a jí odpovídajícímu množství sazí čas od času filtr od popela vyčistit.

Renault Trucks nabízí tři různá řešení podle stavu znečištění filtru. Prvním způsobem je lokální čištění filtru prostřednictvím autorizovaného servisu Renault Trucks, kdy se zákazníkovi vrací jeho vyčištěný filtr. Pro dopravce je výhodný zejména v dálkové dopravě, při které je DPF namáháno nejméně a je tedy záhodno si takový filtr ponechat.

Druhý způsob tvoří standardní výměna zaneseného filtru za vyčištěný, který prošel renovací v továrně Renault Trucks. Nespornou výhodu tohoto způsobu tvoří nejkratší doba prostoje vozidla.

Nejméně příjemná třetí varianta spočívá v nahrazení filtru novým kusem v případě, kdy je zanesení a poškození původního filtru takové, že by nastávaly problémy s průběžnou regenerací DPF během běžného provozu a hrozilo by úplné zacpání filtru sazemi a zastavení vozidla.

Vozidlo pro lokální distribuci nebo stavebnictví, pro které je charakteristické časté zastavení mezi nakládkou a vykládkou a nižší průměrná rychlost, bude vyžadovat častější čištění filtru než vozidlo pro dálkou přepravu, pro které je typické několik zastávek a vyšší průměrná rychlost v rámci provozního cyklu.

Renault Trucks T High Edition - Team Alpine není pouze pro závodní stáj

Pro zachování optimálního výkonu filtru je nutné používat kvalitní palivo s nízkým obsahem síry, oleje tzv. low saps a jakostní močovinu. Není dobré provádět žádné úpravy v systému následného zpracování výfukových plynů. V opačném případě může docházet k nadměrné tvorbě sazí, na které není velikost filtru koncipovaná. To má za následek ucpávání filtru a další problémy vedoucí k jeho poškození, což může zapříčinit vyšší spotřebu nafty a posléze nákladnou opravu vozidla. Proto je výhodné se o filtr pevných částic starat jako o velmi citlivou součást výfukového traktu, která prospěšně snižuje emise pevných částic, ale vyžaduje také solidní údržbu.

Vše o autosalonu Ženeva 2018 čtěte zde

Spolupracujeme s TipCars.com
Napětí na Blízkém východě žene cenu ropy vzhůru Napětí na Blízkém východě žene cenu ropy vzhůru

Ceny ropy zahájily týden růstem, ke kterému přispělo…

Dřevo jako budoucnost mrakodrapů. Podívejte se, co postaví v Tokiu a Londýně Dřevo jako budoucnost mrakodrapů. Podívejte se, co postaví v Tokiu a Londýně

Tradiční stavební materiály se ke slovu dostávají stále…

Retrostroje: Československý Rolls Royce. Připomeňte si, jak vypadala produkce slavné waltrovky Retrostroje: Československý Rolls Royce. Připomeňte si, jak vypadala produkce slavné waltrovky

Hluk je v podstatě jen důkaz mechanických nepřesností a…

 
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Škoda Kodiaq ukázala novou vychytávku. Může být vaše za 8900 Kč Škoda Kodiaq ukázala novou vychytávku. Může být vaše za 8900 Kč

Digitální přístrojový štít se už dostal i do Škodovek.…

Potvrzeno: Další Škodovka přišla o naftové motory. „Za pár“ to má i 1.4 TSI Potvrzeno: Další Škodovka přišla o naftové motory. „Za pár“ to má i 1.4 TSI

Že nedávají vznětové motory zase takový smysl v malých…

 

 
Kanaďané mají nové policejní Tesly. Lidem se taková investice nelíbí

Kanaďané mají nové policejní Tesly. Lidem se taková investice nelíbí

Dnes 19:50

Elektromobily se stávají součástí policejních flotil po celém světě. Ne všude ale nákup poměrně drahého zboží vítají s nadšením.
Blesk.cz

Zimola nasadil růžové brýle a říká: Vláda s podporou KSČM? Rozhodneme v referendu

Zimola nasadil růžové brýle a říká: Vláda s podporou…

Čtyři měsíce uplynou za pár dní od voleb do Poslanecké sněmovny. Česko má sice vládu, ale ta nezískala důvěru, a…

Drtí vás rýma a nachlazení? 4 zázračné rady našich babiček na uzdravení

Drtí vás rýma a nachlazení? 4 zázračné rady našich…

Oči pálí, plný nos a největším kamarádem je vám kapesník? Nejvyšší čas dát rýmě sbohem. Poradíme, osvědčené babské rady.

 

iSport.cz

Program hokeje na ZOH 2018: rozpis turnaje, hrací systém

Program hokeje na ZOH 2018: rozpis turnaje, hrací systém

Čeští hokejisté na zimních olympijských hrách 2018 v Pchjongčchangu postoupili přímo do čtvrtfinále, když bez…

Nová výzva pro Kempného. Opouští trápící se Chicago, míří do Washingtonu

Nová výzva pro Kempného. Opouští trápící se Chicago,…

Český hokejový obránce Michal Kempný se v NHL stěhuje z Chicaga do Washingtonu. Sedmadvacetiletého odchovance…

 

Reflex.cz

Šílené video: Adriana Krnáčová a Eliška Kaplicky-Fuchsová jedou MHD a mudrují, jak zachrání Prahu

Šílené video: Adriana Krnáčová a Eliška…

Praha kolabuje. Na to, aby se zastavilo celé město, stačí v nadsázce dva pomalu jedoucí taxíky. Jen tak spadla…

Porody pod vlivem zombie drogy. Sen amerických feministek, který se změnil v noční můru

Porody pod vlivem zombie drogy. Sen amerických…

„Možná se dítě narodí už zítra,“ říkala si Charlotte Carmodyová. V příštím okamžiku si uvědomila, že se cítí…