20.7. 2017 Ladislav Černý Zveřejněno ve spolupráci s časopisem Auto Profi

Údržba filtru pevných částic: Renault Trucks radí

 

Zachycovač sazí je skvělá součást vozidla přispívající životnímu prostřední, ale je třeba se o ni starat.

Všechna nákladní vozidla mají filtr pevných částic nejméně od října 2006, kdy v platnost vstoupila emisní norma Euro IV. Ta proti Euro III snížila u nákladních vozidel množství prachových částic z 0,1 na 0,02 g/kWh. Jistě přínosný počin si vynutil preciznější techniku snižování množství sazí. Zachycovač černých částic však nemá životnost neomezenou a je třeba se o něj podobně jako ostatní součásti vozidla starat. To ví každý řidič nákladního vozidla či autobusu, protože příběhy šoférů s ucpanými filtry DPF se šíří profesionální automobilovou branží rychleji než informace o hlídkách policie. Méně často však přicházejí informace o tom, jak se o DPF starat tak, aby nedošlo nejen k jeho ucpání, ale aby procházel regeneracemi včas, a tím nepotřeboval více nafty na vypálení sazí.

Proto Renault Trucks zahájil informační kampaň zaměřenou na správnou péči a údržbu filtru pevných částic, které jsou nezbytné pro zachování optimálního výkonu vozidla, nízké spotřeby paliva a odpovídající hladiny emisí.

Přídavné pohony předních kol: Optitrack od Renault Trucks

Filtr pevných částic je vysoce citlivá součást pohonné soustavy, jehož správná údržba je nezbytná pro zamezení případného poškození. V závislosti na podmínkách, ve kterých je vozidlo provozováno, se mění doporučené intervaly jeho čištění. To spočívá v odstranění popela vzniklého při regeneraci filtru spálením zachycených sazí. Přibývající množství popela totiž postupně omezuje průchodnost filtru, vzniká větší protitlak ve výfukovém potrubí a dochází k nadměrnému namáhání motoru. Proto je nutné dle podmínek provozu, celkovému množství spotřebované nafty a jí odpovídajícímu množství sazí čas od času filtr od popela vyčistit.

Renault Trucks nabízí tři různá řešení podle stavu znečištění filtru. Prvním způsobem je lokální čištění filtru prostřednictvím autorizovaného servisu Renault Trucks, kdy se zákazníkovi vrací jeho vyčištěný filtr. Pro dopravce je výhodný zejména v dálkové dopravě, při které je DPF namáháno nejméně a je tedy záhodno si takový filtr ponechat.

Druhý způsob tvoří standardní výměna zaneseného filtru za vyčištěný, který prošel renovací v továrně Renault Trucks. Nespornou výhodu tohoto způsobu tvoří nejkratší doba prostoje vozidla.

Nejméně příjemná třetí varianta spočívá v nahrazení filtru novým kusem v případě, kdy je zanesení a poškození původního filtru takové, že by nastávaly problémy s průběžnou regenerací DPF během běžného provozu a hrozilo by úplné zacpání filtru sazemi a zastavení vozidla.

Vozidlo pro lokální distribuci nebo stavebnictví, pro které je charakteristické časté zastavení mezi nakládkou a vykládkou a nižší průměrná rychlost, bude vyžadovat častější čištění filtru než vozidlo pro dálkou přepravu, pro které je typické několik zastávek a vyšší průměrná rychlost v rámci provozního cyklu.

Renault Trucks T High Edition - Team Alpine není pouze pro závodní stáj

Pro zachování optimálního výkonu filtru je nutné používat kvalitní palivo s nízkým obsahem síry, oleje tzv. low saps a jakostní močovinu. Není dobré provádět žádné úpravy v systému následného zpracování výfukových plynů. V opačném případě může docházet k nadměrné tvorbě sazí, na které není velikost filtru koncipovaná. To má za následek ucpávání filtru a další problémy vedoucí k jeho poškození, což může zapříčinit vyšší spotřebu nafty a posléze nákladnou opravu vozidla. Proto je výhodné se o filtr pevných částic starat jako o velmi citlivou součást výfukového traktu, která prospěšně snižuje emise pevných částic, ale vyžaduje také solidní údržbu.

Spolupracujeme s TipCars.com
Konec Facebooku v Rusku? Úřady hrozí jeho zákazem Konec Facebooku v Rusku? Úřady hrozí jeho zákazem

Ruské úřady dnes pohrozily, že od příštího roku zablokují…

Praha byla loni dvacáté nejnavštěvovanější město na světě, tvrdí studie Praha byla loni dvacáté nejnavštěvovanější město na světě, tvrdí studie

Praha byla loni 20. nejnavštěvovanější město na světě.…

Vážně je z SUV dobře vidět? Švýcarský test potvrdil opak Vážně je z SUV dobře vidět? Švýcarský test potvrdil opak

Často vyzdvihovaná výhoda SUV v podobě dobrého výhledu v…

 
 Doporučujeme
Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu! Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu!

Jestliže před deseti lety bylo pohonem všech kol vybaveno…

Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo? Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo?

Ne ve všech státech Evropské unie se nafta označuje jako…

 

AutoRevue
Obdivovaná šestsettrojka z Expa v Montrealu je už zase v plné kráse Obdivovaná šestsettrojka z Expa v Montrealu je už zase v plné kráse

Z exponátu propagujícího um českých rukou na Světové…

Nespokojený majitel zapálil sedmičkové BMW před centrálou automobilky. Nespokojený majitel zapálil sedmičkové BMW před centrálou automobilky.

Italský obchodník a dlouholetý majitel vozů BMW…

 

 
Video: Takhle zatáčí unikátní osmikolová Tatra se všemi řiditelnými koly!

Video: Takhle zatáčí unikátní osmikolová Tatra se všemi řiditelnými koly!

Dnes 15:52

Společnost Tatra Trucks prostřednictvím krátkého videa názorně demonstruje možnosti řízení čtyř, tří a dvou náprav speciálů ze své produkce.
Blesk.cz

Stověžatá Praha je 20. nejnavštěvovanějším městem světa. Loni tu přespalo přes šest milionů turistů

Stověžatá Praha je 20. nejnavštěvovanějším městem…

Praha je matka měst! To dokazuje stále rostoucí počet turistů, kteří se do stověžaté metropole přijedou pokochat…

Výměna manželek: Dáša chce po pár minutách skončit, nezvládá špínu!

Výměna manželek: Dáša chce po pár minutách skončit,…

Dáša se přihlásila do Výměny manželek a netušila, že se tím naplní její nejčernější noční můry. Bude muset…

 

iSport.cz

Frk blízko životní šance, v Detroitu se ho bojí. Machovský se loučí

Frk blízko životní šance, v Detroitu se ho bojí.…

Zápasový účet Martina Frka v NHL je v jeho 23 letech chuďoučký - pouhé dva zářezy z loňska za Carolinu, které se…

Jarolím nominoval. Vzal nováčka z Olomouce i Škodu, chybí Schick

Jarolím nominoval. Vzal nováčka z Olomouce i Škodu,…

Reprezentační trenér Karel Jarolím zveřejnil českou nominaci na závěrečné dva zápasy kvalifikace MS proti…

 

Reflex.cz

Válka mezi USA a KLDR nebude mít vítěze, varuje Čína

Válka mezi USA a KLDR nebude mít vítěze, varuje Čína

Čína dnes vyzvala Severní Koreu a Spojené státy, aby ukončily svou slovní válku, a varovala, že případný…

Jihočeský Vimperk: Město na Zlaté stezce se proslavilo především tiskařstvím a sklářstvím

Jihočeský Vimperk: Město na Zlaté stezce se…

K jihočeskému městu Vimperk dlouhá léta patřily zářící sklářské výhně i rachot tiskařských strojů. Je to město…