VC Rakouska vyhráli Lorenzo (MotoGP), Bagnaia (Moto2) a Bezzecchi (Moto3)

Diskuze (1)
Španěl Jorge Lorenzo (MotoGP), Ital Francesco Bagnania (Moto2) a Marco Bezzecchci (Moto3) vyhráli na rakouském Red Bull Ringu. Z českých jezdců bodoval ve třídě Moto3 Jakub Kornfeil třináctým místem. V MotoGP dojel Karel Abraham na jedenadvacáté příčce.

Další klání silničních motocyklů se bude konat na rakouském Red Bull Ringu, jenž byl vybudován již v roce 1969 jako Östereichring a později dostal jméno A1 Ring. V letech 2008 a 2009 se po dlouhé pauze začalo něco dít, trať koupila společnost Red Bull a zrekonstruovala ji tak, že se tu opět konají závody formule 1 a právě MotoGP.

MotoGP

Třetí ročník rakouského závodu MotoGP a potřetí se raduje italská značka Ducati. V roce 2016 zde triumfoval Ital Andrea Iannone, loni to dokázal po strhujícím souboji jeho krajan Andrea Dovizioso a letos se radoval z výhry po další nádherné bitvě Španěl Jorge Lorenzo.

Nejlepší start do závodu měl ze středu první řady Dovizioso, ale ve druhém kole využil jeho souboje s Marquezem Lorenzo, aby se posunul do čela. Od třetího kola jezdil na vedoucí pozici právě Marquez a po pěti kolech měl šest desetin sekundy převahu na dvojici Ducati v pořadí Lorenzo a Dovizioso. Španěl na čele zvýšil svůj náskok postupně až na devět desetin, ale více nedokázal oběma rychlým ducati poodjet.

Od poloviny závodu začaly italské stroje a jejich řidiči umazávat náskok vedoucího jezdce. Na začátku 19. kola šel Lorenzo dopředu před Marqueze a za nimi jedoucí Dovizioso ztratil se soupeři kontakt, protože pneumatiky jeho stroje už nebyly schopné držet absolutní tempo.

Napínavý souboj o vítězství mezi prvními dvěma jezdci doslova zvedal 93 000 diváků na tribunách ze sedadel. V jednu chvíli to v zatáčkách před cílem musí dojít při útoku Lorenza ke kontaktu, ale Marquez mašinu zvládl a dál zkoušel útočit. Oba jezdci si ještě několikrát vyměnili pozice, ale ve třetí zatáčce posledního kola zvolil Lorenzo útok po vnější straně. Vytvořil si minimální náskok, se kterými už dokázal hospodařit tak, aby dojel na prvním místě. Je to Španělova třetí letošní výhra a její zásluhou se dostal na třetí místo průběžného pořadí. O pouhý bod před týmového kolegu Doviziosa.

Skvělou stíhací jízdu předvedl Ital Valentino Rossi, který se snažil minimalizovat škody po nepovedené sobotní kvalifikaci. Začínal na čtrnáctém pozici, ale v cíli ho odmávli na šestém místě, ale v pořadí šampionátu se mu přiblížili oba jezdci ducati Lorenzo a Dovizioso. Český jezdec Karel Abraham začínal na 23. místě a v cíli byl hodnocen jako jedenadvacátý.

21. Karel Abraham Angel Nieto Team +53,261

Průběžné pořadí (po 11 z 19 závodů): 1. M. Marquez 201; 2. Rossi 142; 3. Lorenzo 130; 4. Dovizioso 129; 5. Viňales (Movistar Yamaha MotoGP) 113; 6. Petrucci 105; 7. Zarco 104; 8. Crutchlow 103; 9. Iannone (Team Suzuki Ecstar) 84; 10. Rins 66; … 23. Abraham 4.

Moto2

Střední kategorie světového šampionátu přinesla strhující souboje o všechna umístění na stupních vítězů. Start z první řady se povedl Migueli Oliveirovi (KTM), který odvodil celý závod na prvním místě. Hned v první zatáčce došlo ke kontaktu mezi Francesco Bagnaiou a Fabiem Quartarrarem. Francouz se propadl až na třiadvacáté místo, ze kterého se vyšplhal až na deváté v cíli.

V pátém okruhu se ocitl na zemi Lorenzo Baldassarri, Simone Corsi a Augusto Fernadez. První spadl Baldassarri, který „sestřelil“ Corsiho a do jeho motorky následně narazil týmový kolega Fernandez. Do závodu se vrátil pouze viník kolize, ale dojel na posledním místě.

Po úvodní kolizi se sice propadl Bagnania na třetí místo, v pátém kole byl již druhý a v patnáctém (z celkových 25) se dotáhl na vedoucího Oliveiru. Zkoušel na něj všechno, co umí, ale Portugalec zkušeně kontroloval svoji pozici. Ve stínu této bitvy zůstala havárie Adama Lowese sedm kol před cílem.

Bagnania sice v závěru závodu několikrát dostal před svého soka, ale ten mu jeho manévr vzápětí vrátil. V polovině závěrečného okruhu získal Oliveira náskok několika desítek metrů, ale Ital se vzápětí vrátil do jeho závětří. Nakonec mu jeho snaha vyšla, protože v závěrečné zatáčce musel Oliveira korigovat jízdu svého stroje, aby do svého soka nenarazil. Bagnania se po výhře dostal na první místo v průběžném pořadí, pouhé tři body před Oliveiru.

Šest sekund za touto dvojicí se bojovalo o poslední stupínek na stupních vítězů. Rozdávali si to Luca Marini, Mattia Pasini a Alex Marquez. Posledně jmenovaný však nezvládl situaci v závěrečné zatáčce a spadl. Pro třetí místo si nakonec dojel Luca Marini, který musel v závodě za trest zkrácení si tratě přepustit jednu pozici, ale do boje o podium se ještě stihl vrátit. Nevlastní bratr legendárního Valentina Rossiho tak vystoupil po třetím závodě v řadě na stupně vítězů.

10. Iker Lecuona SwissInnovative Investors +16,718

Průběžné pořadí (po 11 z 19 závodů): 1. Bagnaia 189; 2. Oliveira 186; 3. A. Marquez (EEG 0,0 Marc VDS) 113; 4. B. Binder 111; 5. Baldassarri (Pons HP40) 106; 6. Mir 103; 7. Schrotter 91; 8. Vierge 90; 9. Quartararo 84; 10. Pasini 82.

Moto3

Lídr nejnižší objemové třídy Marco Bezzecchi z týmu Redox PruestelGP vyhrál závod, když nejlépe zvládl start a v soubojích ve čtyřčlenné skupině neustále určoval tempo. Hrdinou byl bezesporu Španěl Jorge Martin, jenž nastoupil týden po operaci levého zápěstí a po ostrém souboji v poslední zatáčce vybojoval třetí místo. Český jezdec Jakub Kornfeil startoval ze třinácté pozice a po povedeném začátku nakonec závod na stejné pozici také dokončil.

Hned v úvodnu rakouské velké ceny na 23 kol se v čele vytvořila čtyřčlenná skupina ve složení Bezzecchi, Martin, Arenas a Rodrigo. Posledně jmenovaný z vedoucího čtyřlístku odpadl a nahradil ho tam Masia. Bezzecchi diktoval tempo skupiny a byl to nakonec on, kdo tři kola před koncem poodjel svým soupeřům. S přehledem si pak dojel pro druhou výhru v životě. Jeho dobrou náladu podpořila také skutečnost, že podepsal smlouvu pro kategorii Moto2 na příští rok.

Skvělou stíhací jízdu předvedl Ital Enea Bastianini, který startoval z deváté pozice, ale hned na startu se propadl o pět míst. Předvedl však skvělou stíhací jízdu. Do posledního kola najížděl jako pátý, ale skvělými brzdnými manévry při nájezdech do zatáček se prosadil až na druhé místo. Tvrdý souboj se odehrál mezi Španěly Masiou a Martinem a druhým jmenovaný se po kontaktu dostal na třetí místo. Masia situaci neustál a místo svých prvních stupňů vítězů dojel nakonec jako šestý. Situaci řešili po závodě sportovní komisaři, ale neshledali žádný prohřešek vůči pravidlům.

Jakub Kornfeil se pohyboval celý závod na hranici první desítky. Od dvacátého kola figuroval na třináctém místě a na této příčce také dojel do cíle. V průběžném pořadí se propadl z brněnské šesté příčky v šampionátu na sedmou po Rakousku.

13. Jakub Kornfeil Redox PruestelGP +9,671

Průběžné pořadí (po 11 z 19 závodů): 1. Bezzechci 158; 2. Martin 146; 3. Di Giannantonio (Del Conca Gresini Moto3) 121; 4. Canet 118; 5. Bastianini117; 6. R odrigo 84; 7. Kornfeil 80; 9. Dallaporta 63; 10. Migno (Angel Nieto Team Moto3) 60.