14.9. 2017 PR sdělení

V zahraničí mají políčeno na české řidiče. Vyhněte se pokutám

V zahraničí mají políčeno na české řidiče. Vyhněte se pokutám

Úřady států EU společně našly způsob, jak postihovat neukázněné řidiče i mimo svá vlastní území. Cílem je bezpečnost na evropských silnicích. Porušení předpisů za hranicemi se tak může českým řidičům pořádně prodražit. Na co si dát pozor?

Pořekadlo „co se stane na dovolené, zůstane na dovolené“ už neplatí. Minimálně ne pro dopravní prohřešky. Evropský systém EUCARIS totiž umožňuje vzájemnou spolupráci úředníků napříč členskými státy EU, a pátrání po vinících je tak mnohem snazší a rychlejší. V praxi to znamená, že jednoho dne můžete ve své schránce najít například výzvu z Rakouska k zaplacení několika desítek eur.

Jak EUCARIS funguje

Díky systému EUCARIS si mohou členské státy EU mezi sebou vyměňovat informace z národních registrů vozidel. Jakmile dopravní kamera některého státu zachytí řidiče při páchání dopravního přestupku, požádá zahraniční správní orgán na základě státní poznávací značky příslušný stát o sdělení identity vlastníka vozu. Jakmile obdrží potřebné informace, odešle vlastníkovi vyrozumění o podezření ze spáchání přestupku.

EUCARIS na vás číhá už za humny

V současné době systému EUCARIS hojně využívá zejména Německo, Rakousko, Francie, Itálie, Maďarsko, Belgie, Španělsko a Portugalsko. Dá se však očekávat, že úspěšná komunikace spolupráci mezi státy prohloubí a seznam aktivně zapojených států se bude dále prodlužovat. EU si od toho slibuje vyšší bezpečnost na silnicích. Pokud se systém osvědčí, nelze vyloučit, že evropská snaha bude zaměřena rovněž směrem k efektivnějšímu vymáhání neuhrazených pokut za tyto přestupky.

Pozor na rychlost i telefonování

Ze všeho nejbezpečnější a nejjistější je samozřejmě dbát všech pravidel silničního provozu, a to doma i v zahraničí. Pokud jde však o nejčastější přestupky řešené v rámci EUCARIS, patří mezi ně překročení maximální povolené rychlosti, nezastavení na červenou, použití zakázaného jízdního pruhu, nedovolené použití mobilního telefonu během jízdy, nepoužití bezpečnostního pásu nebo nedodržení bezpečného odstupu.

Taktika „mrtvého brouka“ vás může stát vůz

Pokud jste se i navzdory vší opatrnosti stali adresátem nemilé zásilky ze zahraničí, rozhodně situaci neignorujte. Vyrozumění o podezření ze spáchání přestupku zpravidla obsahuje přesné datum i čas, často také fotografii řidiče a dokonce je pravděpodobné, že vám bylo doručeno v češtině, takže jakékoli vytáčky o neporozumění nikam nepovedou. Bezvýsledné jsou i výmluvy na osobu blízkou nebo diskuze o tom, zda byl radar správně kalibrovaný. Situaci se musíte postavit čelem a vyřídit ji co nejdříve, jinak může být při příští policejní kontrole vaše vozidlo zadržováno, dokud pokutu neuhradíte. V některých státech se provozovatel nereagováním na informační dopis o přestupku dokonce dopouští samostatného deliktu, za který může být nově pokutován.

Poraďte se s odborníkem

Všeobecné jednoznačné rady, jak se s pokutou ze zahraničí vypořádat, neexistují. Přestupkové právo každá země EU formuluje jinak – někdy provozovatele vozidla považuje pouze za svědka, pro kterého je identifikace řidiče dobrovolnou záležitostí, jindy je provozovatel vozidla spoluodpovědný a garantuje uhrazení pokuty za přestupek, který spáchal řidič. Nejúčinnějším řešením je obrátit se na právníka, který posoudí, jakým způsobem se v té které zemí nejlépe hájit a jak se vyhnout budoucím komplikacím. Například s právní ochranou pro řidiče od D.A.S. budete mít svého právníka na telefonu sedm dní v týdnu nonstop.

Autosalon Frankfurt 2017
Spolupracujeme s TipCars.com
Herec Jan Tříska spadl z Karlova mostu, ve vážném stavu leží v nemocnici Herec Jan Tříska spadl z Karlova mostu, ve vážném stavu leží v nemocnici

Osmdesátiletý herec Jan Tříska je po zranění ve vážném…

Úvěrová spolehlivost Británie padá, výhled je negativní, uvádí Moody's Úvěrová spolehlivost Británie padá, výhled je negativní, uvádí Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service…

Lesy zvýšily těžbu dřeva, hrubý zisk meziročně vzrostl o osm procent na 3,3 miliardy Lesy zvýšily těžbu dřeva, hrubý zisk meziročně vzrostl o osm procent na 3,3 miliardy

Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) za leden až…

Ceny klasických aut strmě padají, investoři loví jinde Ceny klasických aut strmě padají, investoři loví jinde

Automobilovým průmyslem hýbou změny v cenových hladinách…

 
 


Doporučujeme
Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu! Pohon všech kol je stále oblíbenější. Tohle je kompletní nabídka čtyřkolek na trhu!

Jestliže před deseti lety bylo pohonem všech kol vybaveno…

Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo? Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo?

Ne ve všech státech Evropské unie se nafta označuje jako…

 

AutoRevue
Bublina možná brzy splaskne. Ceny klasických vozů klesají Bublina možná brzy splaskne. Ceny klasických vozů klesají

Na renomovaném britském automobilovém serveru se objevil…

Nespokojený majitel zapálil sedmičkové BMW před centrálou automobilky. Nespokojený majitel zapálil sedmičkové BMW před centrálou automobilky.

Italský obchodník a dlouholetý majitel vozů BMW…

 

 
Giannini 350 GP Anniversario: Bláznivější limitku jste ještě neviděli!

Giannini 350 GP Anniversario: Bláznivější limitku jste ještě neviděli!

Dnes 12:00

Co vznikne, když malinký Fiat 500 od základů překopáte a napěchujete motorem ze sporťáku? Auto s příslibem velké zábavy!
Blesk.cz

Kůň na Brněnsku spadl do úzké šachty u bazénu: Vytahovali ho jeřábem

Kůň na Brněnsku spadl do úzké šachty u bazénu:…

Hasiči a veterináři v neděli ráno zachránili koně, který se propadl do technologické šachty bazénu v…

Jan Tříska (80) do Vltavy skočil sám! Pokus o sebevraždu?

Jan Tříska (80) do Vltavy skočil sám! Pokus o sebevraždu?

Okolnosti provázející sobotní skok Jana Třísky (80) do vod Vltavy vzbuzují otázky a provází je jedna záhada za…

 

iSport.cz

Krmenčík si libuje: Náš fotbal je pastva pro oči. Tabulku střelců neřeší

Krmenčík si libuje: Náš fotbal je pastva pro oči.…

Byl to jeho zápas. Během čtrnácti minut zasunul do sítě Mladé Boleslavi dvě branky. Ve zbytku utkání útočil…

Potlesk vestoje pro legendy. Na čtyřhru s Rafou nezapomenu, zářil Federer

Potlesk vestoje pro legendy. Na čtyřhru s Rafou…

Na tohle celý svět čekal. Roger Federer a Rafael Nadal na jedné straně kurtu, aneb výjimečná premiéra v Praze!…

 

Reflex.cz

Dnes se rozhoduje o budoucnosti Německa. Pět důvodů, proč sledovat volby u našich sousedů

Dnes se rozhoduje o budoucnosti Německa. Pět důvodů,…

Na první pohled by se mohlo zdát, že nedělní volby do německého Spolkového sněmu budou hodně nudné.  Všechny…

Herec Jan Tříska bojuje o život. Včera spadl či skočil z Karlova mostu do Vltavy

Herec Jan Tříska bojuje o život. Včera spadl či…

Herecká legenda Jan Tříska (80) bojuje ve vážném stavu o život na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO)…