14.9. 2017 PR sdělení

V zahraničí mají políčeno na české řidiče. Vyhněte se pokutám

V zahraničí mají políčeno na české řidiče. Vyhněte se pokutám

Úřady států EU společně našly způsob, jak postihovat neukázněné řidiče i mimo svá vlastní území. Cílem je bezpečnost na evropských silnicích. Porušení předpisů za hranicemi se tak může českým řidičům pořádně prodražit. Na co si dát pozor?

Pořekadlo „co se stane na dovolené, zůstane na dovolené“ už neplatí. Minimálně ne pro dopravní prohřešky. Evropský systém EUCARIS totiž umožňuje vzájemnou spolupráci úředníků napříč členskými státy EU, a pátrání po vinících je tak mnohem snazší a rychlejší. V praxi to znamená, že jednoho dne můžete ve své schránce najít například výzvu z Rakouska k zaplacení několika desítek eur.

Jak EUCARIS funguje

Díky systému EUCARIS si mohou členské státy EU mezi sebou vyměňovat informace z národních registrů vozidel. Jakmile dopravní kamera některého státu zachytí řidiče při páchání dopravního přestupku, požádá zahraniční správní orgán na základě státní poznávací značky příslušný stát o sdělení identity vlastníka vozu. Jakmile obdrží potřebné informace, odešle vlastníkovi vyrozumění o podezření ze spáchání přestupku.

EUCARIS na vás číhá už za humny

V současné době systému EUCARIS hojně využívá zejména Německo, Rakousko, Francie, Itálie, Maďarsko, Belgie, Španělsko a Portugalsko. Dá se však očekávat, že úspěšná komunikace spolupráci mezi státy prohloubí a seznam aktivně zapojených států se bude dále prodlužovat. EU si od toho slibuje vyšší bezpečnost na silnicích. Pokud se systém osvědčí, nelze vyloučit, že evropská snaha bude zaměřena rovněž směrem k efektivnějšímu vymáhání neuhrazených pokut za tyto přestupky.

Pozor na rychlost i telefonování

Ze všeho nejbezpečnější a nejjistější je samozřejmě dbát všech pravidel silničního provozu, a to doma i v zahraničí. Pokud jde však o nejčastější přestupky řešené v rámci EUCARIS, patří mezi ně překročení maximální povolené rychlosti, nezastavení na červenou, použití zakázaného jízdního pruhu, nedovolené použití mobilního telefonu během jízdy, nepoužití bezpečnostního pásu nebo nedodržení bezpečného odstupu.

Taktika „mrtvého brouka“ vás může stát vůz

Pokud jste se i navzdory vší opatrnosti stali adresátem nemilé zásilky ze zahraničí, rozhodně situaci neignorujte. Vyrozumění o podezření ze spáchání přestupku zpravidla obsahuje přesné datum i čas, často také fotografii řidiče a dokonce je pravděpodobné, že vám bylo doručeno v češtině, takže jakékoli vytáčky o neporozumění nikam nepovedou. Bezvýsledné jsou i výmluvy na osobu blízkou nebo diskuze o tom, zda byl radar správně kalibrovaný. Situaci se musíte postavit čelem a vyřídit ji co nejdříve, jinak může být při příští policejní kontrole vaše vozidlo zadržováno, dokud pokutu neuhradíte. V některých státech se provozovatel nereagováním na informační dopis o přestupku dokonce dopouští samostatného deliktu, za který může být nově pokutován.

Poraďte se s odborníkem

Všeobecné jednoznačné rady, jak se s pokutou ze zahraničí vypořádat, neexistují. Přestupkové právo každá země EU formuluje jinak – někdy provozovatele vozidla považuje pouze za svědka, pro kterého je identifikace řidiče dobrovolnou záležitostí, jindy je provozovatel vozidla spoluodpovědný a garantuje uhrazení pokuty za přestupek, který spáchal řidič. Nejúčinnějším řešením je obrátit se na právníka, který posoudí, jakým způsobem se v té které zemí nejlépe hájit a jak se vyhnout budoucím komplikacím. Například s právní ochranou pro řidiče od D.A.S. budete mít svého právníka na telefonu sedm dní v týdnu nonstop.

Vše o autosalonu Ženeva 2018 čtěte zde

Spolupracujeme s TipCars.com
Na rozdělení skupiny ČEZ má stát tři roky Na rozdělení skupiny ČEZ má stát tři roky

O možnostech transformace polostátního kolosu ČEZ kvůli…

Miliardová akvizice: americký Moog kupuje výrobce elektromotorů VUES Miliardová akvizice: americký Moog kupuje výrobce elektromotorů VUES

Americká společnost Moog kupuje brněnského výrobce…

Na stravenky se snaží nalákat zaměstnance už i menší firmy Na stravenky se snaží nalákat zaměstnance už i menší firmy

Kvůli vysoké konkurenci na trhu práce jsou i menší firmy…

 
 


Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Takto by mohla vypadat Škoda Fabia RS. Nápad však má vážnou trhlinu Takto by mohla vypadat Škoda Fabia RS. Nápad však má vážnou trhlinu

Grafik X-Tomi vyvěsil na internet svou představu o Škodě…

Unikly fotky nového Peugeotu 508. Vzadu bude mít tygří drápy Unikly fotky nového Peugeotu 508. Vzadu bude mít tygří drápy

Francouzská automobilka se v posledních letech…

 

 
Nový tříválec Volvo 1.5: Opravdu jenom uříznutý válec?

Nový tříválec Volvo 1.5: Opravdu jenom uříznutý válec?

Dnes 10:54

Volvo nedávno uvedlo kompaktní SUV XC40. Kromě stávajících čtyřválcový motorů řady Drive-E se pod jeho kapotou objevuje také zcela nový tříválec o objemu 1,5 litru. První takto koncipovaný motor švédské značky.
Blesk.cz

Šokující Výměna manželek: Opileckou agresi odnesly děti!

Šokující Výměna manželek: Opileckou agresi odnesly děti!

V novém díle Výměny manželek zřejmě nebude nouze o vypjaté chvíle. Martině se totiž pobyt v náhradní rodině…

Ke zkouškám jedině bosí. Indické studenty ve školách zují, aby si nemohli nosit taháky

Ke zkouškám jedině bosí. Indické studenty ve školách…

Indičtí studenti mají smůlu. Kvůli častému podvádění u zkoušek zavedly úřady ve východoindickém státě Bihár…

 

iSport.cz

Program hokeje na ZOH 2018: rozpis turnaje, hrací systém

Program hokeje na ZOH 2018: rozpis turnaje, hrací systém

Čeští hokejisté na zimních olympijských hrách 2018 v Pchjongčchangu postoupili přímo do čtvrtfinále, když bez…

Derby s Čechy na ZOH nebude, Slováci jsou frustrovaní: Hrozná škoda!

Derby s Čechy na ZOH nebude, Slováci jsou…

PŘÍMO Z PCHJONGČCHANGU | Možná jste se těšili, jak ve středu ráno nařídíte budík na čtvrtou hodinu ráno,…

 

Reflex.cz

Neuvěřitelný příběh: Manželský pár ujel 17 tisíc kilometrů na kole, aby viděl syna závodit na olympiádě

Neuvěřitelný příběh: Manželský pár ujel 17 tisíc…

Otec a nevlastní matka olympijského švýcarského reprezentanta v akrobatickém lyžování dorazili do…

Rumun prosazuje nový „nenásilný“ fotbal: Stačí štětec a barva a může se hrát

Rumun prosazuje nový „nenásilný“ fotbal: Stačí…

Oválné hřiště, tým složený z podtýmů pohybujících se v přísně vymezeném poli a středová čára coby hranice, již…