VC Kataru 2016: V MotoGP triumfoval Lorenzo, druhý Dovizioso

Aleš Dragoun
Diskuze (6)
Prvním závodem letošní sezóny GP silničních motorek byla tradičně noční Velká cena Kataru. Na okruhu v Losailu se z vítězství radovali Lorenzo (MotoGP), Lüthi (Moto2) a Antonelli (Moto3).

Stojíme na startu nového ročníku mistrovství světa silničních motocyklů. V nejmenší kubatuře Moto3 se objevilo jako již tradičně několik nováčků. Skončila ale Husqvarna, tým Laglisse nenašel dostatek finančních prostředků, aby se šampionátu zúčastnil. Místo ní přišel Peugeot. Naši Kornfeil a Hanika zůstávají, Jakub nezměnil tým, ale z KTM přešel k Hondě, Karel dostal coby největší „padavka“ loňské sezóny od Akiho Aja logický vyhazov a letos sedlá stroj Mahindra. Peugeoty z něj mimochodem vycházejí.

Startovní pole třídy Moto2 už loni ovládl německý Kalex, rámy Speed Up a francouzské Tech 3 přežívají, švýcarský Suter sedlá jediný závodník: loňské zlobivé dítě Moto3 Efren Vázquez. V MotoGP budeme sledovat boje Yamahy, Hondy, Suzuki, Ducati a Aprilie, KTM přijde až příští rok. Rakušané už si zajistili Bradleyho Smithe. Rošt se zde letos smrskl na pouhých 21 strojů, Česká republika zastoupení nemá, Karel Abraham odešel do superbiků.

MotoGP

Největší novinkou nejprestižnější třídy bylo ohlášení prodloužení smlouvy Valentina Rossiho s Yamahou. Ital tak vydrží v šampionátu až do konce roku 2018, kdy mu bude 39 let. Lorenzo zatím nový kontrakt nepodepsal. Ve čtvrtém tréninku vjel španělský závodník navíc Italovi do stopy a ten se na něj zlobil, přitom on sám loni v Misanu dostal za stejnou chybu trestný bod. Obhájce titulu Lorenzo však vyvázl bez trestu, v kvalifikaci byl navíc nejrychlejší před Marcem Márquezem a překvapivě Maverickem Viñalesem na Suzuki.

Dopředu vyrazil Lorenzo před oběma továrními motocykly Ducati s Iannonem a Doviziosem, které byly na rovinkách Losailu ze všech nejrychlejší. Což jasně ukázaly hned v prvním kole. Za nimi se seřadily obě yamahy a Marc Márquez (Honda). Celá pětice ostatním odskočila. Odstoupil Yonny Hernandez a Marc se dostal před Rossiho na čtyřku. Prvním, kdo z čela vypadl, byl Iannone, s kolegou bojovali doslova na nože. Na zemi se octli i Cal Crutchlow, Stefan Bradl a Loris Baz.

Dovizioso pochopitelně loňskému šampionovi neodolal, ale jezdil bez problémů druhý. Až pět kol před cílem na něj začal Márquez útočit a po Italově drobné chybě se přes něj dostal. Jenže v nájezdu do posledního kola mu to Andrea vrátil, i když se na něj začal tlačit Rossi. První místo patřilo jasně Lorenzovi, který si vypracoval dvousekundový náskok, „Dovi" nakonec uhájil stříbro před oranžovou hondou.

10. Scott Redding Ducati Octo Pramac Yakhnich +24,435 s

Pořadí MS po prvním závodě: 1. Jorge Lorenzo 25, 2. Andrea Dovizioso 20, 3. Marc Márquez 16, 4. Valentino Rossi 13, 5. Dani Pedrosa 11...

Moto2

Nejvýhodnější pozice v poli šestistovkového „Honda Cupu“ pařila Jonasu Folgerovi, loni v Kataru vyhrál. Na startu chyběl Lorenzo Baldassarri, který si v sobotu vykloubil obě ramena. Na roštu ovšem zavládla taková nervozita, že se skoro všichni vpředu ulili. Třeba loňský šampion Zarco, Rins, Nakagami a Sam Lowes! Folger si vypracoval slibný náskok, ale z prvního místa záhy upadl a nepokračoval. Do čela se tedy dostal Franco Morbidelli, který letos jezdí v týmu Marc VDS. Toho stínoval Thomas Lüthi, pořadí si však měnili. Mladší Márquez, Alex, letos Morbidelliho týmový parťák, se odporoučel k zemi.

Nakagami musel projet depo stejně jako ostatní hříšníci, takže o třetí příčku bojovali Sandro Cortese se Simonem Corsim. Loňský mistr světa Moto3 Danny Kent jel velmi slušně, na sedmém místě za Luisem Salomem a Syahrinem. Velmi brzy bylo jasné, že o triumfu se rozhodne mezi prvními dvěma. Jenže pro Morbidelliho a Corteseho přišla sprcha, i jejich start byl vyšetřován komisaři.

Spadl Belgičan Xavier Simeon z domácí stáje katarské motocyklové federace QMMF. Axel Pons si zajezdil spíš plochou dráhu, nechyběly ani jiskry, ale nasedl a pokračoval dál. V posledním kole byla potvrzena dvacetivteřinová penalizace pro Morbidelliho a Corteseho. Franco přesto bojoval, ale s Thomasem Lüthim stejně prohrál na dráze. Druhé místo tak patřilo Salomovi a třetí Corsimu.

10. Luca Marini Kalex Forward Team +24,249 s

Pořadí MS po prvním závodě: 1. Thomas Lüthi 25, 2. Luis Salom 20, 3. Simone Corsi 16, 4. Hafizh Syahrin 13, 5. Dominique Aegerter 11...

Moto3

Že by letos konečně Romano Fenati zaútočil na titul? Výsledky kvalifikace by tomu napověděly. Jenže saze chytly i v Belgičanu Loiovi, šťastnému vítězi loňského Indy a stranou nezůstal ani Brad Binder, který u Red Bull KTM Ajo na rozdíl od Karla Haniky zůstal. Do pořadí promlouvali i Jorge Navarro a trojice Italů: Antonelli, Bagnaia a Bastianini. Loi se brzy propadl na konec Top 10, kde už jel náš Jakub Kornfeil. Kontakt se špičkou ztratil Enea Bastianini.

Šestku okupoval Nicolò Bulega, stájový kolega Fenatiho v týmu VR46, jinak syn bývalého závodníka Davideho Bulegy. Byl to teprve jeho druhý start v MS, ale rozhodně nikoli jeho poslední slovo v tomto závodě. Zpět se zase dotáhl Livio Loi, který startoval z první řady a nakonec i Bastianini. Pořadí se přelévalo prakticky v každé zatáčce a bylo jasné, že se rozhodne až v posledním kole. Fenati se nechal vyvézt, takže do bojů o ty skutečně nejvyšší příčky už nezasáhl, Až na samotné čáře nakonec zdolal Niccolò Antonelli Brada Bindera! Jihoafričan už se určitě viděl jako vítěz, ještě nikdy nevyhrál... Bude si však muset počkat. Bulega skončil šestý, Kornfeil zajel solidní desáté místo.

30. Karel Hanika Mahindra Platinum Bay Real Estate +59,105 s

Pořadí MS po prvním závodě: 1. Niccolò Antonelli 25, 2. Brad Binder 20, 3. Francesco Bagnaia 16, 4. Romano Fenati 13, 5. Enea Bastianini 11... 10. Jakub Kornfeil 6