Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Volvo: Tři nové bezpečnostní systémy (video)

Cílem švédské automobilky je, aby v jejích nových vozech do roku 2020 nikdo nezemřel, ani se vážně nezranil.
Zpět na článek
13. 7. 2012 09:37
13. 7. 2012 11:29
13. 7. 2012 15:29
13. 7. 2012 13:03
13. 7. 2012 13:19
13. 7. 2012 10:30
13. 7. 2012 09:37
Jaj
jeste chvili budou vymyslet kraviny a opravdu ten cil splni.
Tim, ze jejich auta se ani nerozjedou a zakaznici prestanou Volva kupovat.
Anebo se jedna jen o marketingovy plk.

Kazdy technik zna krivku "funkcni bezpecnosti" (Risks / Safety Provisions) a vi, ze implementaci dalsich a dalsich zabezpecovacich systemu se dosahne urcite kriticke meze, odkdy se bezpecnost paradoxne zacne zhorsovat vlivem rostouciho poctu selhani zabezpecovacich prvku.
Krom toho lidsky faktor nelze nikdy zcela eliminovat.

Viz letectvi a rizeni letoveho provozu. To je spica technologie uz desitky let a letadla presto porad padaji.

:no: "Cílem Volva je, aby se jeho vozy v budoucnosti nezúčastnily žádné dopravní nehody. Jedním krokem na této cestě je cíl, počítající s tím, že by do roku 2020 neměl být žádný cestující v novém automobilu Volvo vážně zraněn." :no:
Rozbalit vlákno
4
13. 7. 2012 11:29
Re: Jaj
Ten poslední odstavec si zaslouží spíš :yes: a ne :no: .. třeba se to nesplní, ale vize tu je. Volvo jde stejným přístupem jako v letectví - vyšetřují dopravní nehody a snaží se z nich ponaučit. Nejslabším článkem samozřejmě zůstane lidský činitel, který je (stejně jako u nehod automobilů) v letectví příčinou 99 procent nehod.

Na druhou stranu systémy Volva opravdu jako jedny z mála fungují, jsou dotaženy do konce a reagují až na poslední chvíli. Najel jsem s novými Volvy několik tisíc kilometrů i po městě a City Safety ani jednou nezabrzdilo, protože to nebylo potřeba. Pak jsem to zkoušel rozjet proti kartonovým krabicím a hle, auto zastavilo :-) Takže selhání bych se neobával..
13. 7. 2012 15:29
Re: Jaj
Ona je to opravdu utopistická představa. Statistika je v tomhle ohledu neúprosná. Dosáhnout 100% spolehlivosti v dlouhodobém horizontu je prakticky nekonečně těžké. To je doména sci-fi. Pokud se ženeš za opravdu vysokou spolehlivostí (99,99% není nic), tak jde o šílené investice.

Už nestačí myslet na spolehlivost kabelů, tištěných spojů, integrovaných obvodů, chybovost výroby, redundanci HW a SW, ale i na zvýšenou kontrolu v servisech, zavedení nových procedur atd. A pořád zdaleka nebudeš na 100%. Ale možná se dostaneš k tomu, že ti v průměru připadne jedna nehoda na auto a gigametr. A také se může stát, že si za takový systém koupíš aut pět. Mimo jiné by to nejspíš znamenalo používat HW alespoň ve vojenské specifikaci.
13. 7. 2012 13:03
Re: Jaj
A vy samozrejme presne vite, kde na te vasi funkci bezpecnosti Volvo zrovna je. Zajimave, ze to zna kazdy technik, jen technikum Volva to nejak uniklo. Nebo je snad umlcel zly management?
13. 7. 2012 13:19
Re: Jaj
technici volva jsou uplne normalni zamestnanci, kteri budou pracovat i na kvadrature kruhu, pokud jim to da management jako ukol a zaplati jim to.

100% bezpecne auto je blbost, i 90% procent bezpecne auto je blbost.
Muzem se bavit o efektivnim zvyseni bezpecnosti od doby jeepu Willys z 2he svetove a demonstrovat to srovnanim s Lexusem LS600, ale pokud si myslis, ze dosahneme v pristich rekneme 30ti letech podobneho zlepseni, tak si troufam pochybovat. Protoze pokud Willys daval minimalni sanci prezit uz pri havarkach kolem 40km/h a Lexus ji dava skoro 100ni, tak ten novy model by ji musel mit 160% a to jaksi nejde, tak se vymysleji blbosti, jako asistent nedani prednosti na krizovatce.

P.S. toho Lexuse jsem vybral zamerne, protoze top gear nazorna ukazal, jak "moderni" elektronika zvlada i naprosto trivialni ukoly, jako podelne parkovani.
Takovym systemum muze sverovat svou bezpecnost jen kamikadze.

[odkaz]
Avatar - Dinar
13. 7. 2012 10:30
Systém detekce
zvěře nemá co brzdit a zastavovat, ale plynule minout losa zprava, tady to hoši z Volva nějak nedomysleli, a přitom se stačilo zeptat pana zeměkoulího mariánka ředitele. :-) ;-)
Rozbalit vlákno
4
13. 7. 2012 10:58
Re: Systém detekce
;-) to plati jen u Jeepu
Avatar - peV
13. 7. 2012 14:19
Re: Systém detekce
Tady je o tom trochu lepsi clanek ze ktereho vyplývá,,ze inzenyri Volva nejsou hloupejsi nez mistni experti na vsechno :-) [odkaz]
(akorát je ve švédštině)
13. 7. 2012 14:28
Re: Systém detekce
povime si za ctyri - pet let jo ? az se to rozsiri a presune se to z vyvojovych laboratori do realneho provozu, kde nebehaji 20kilove figuriny "Helgy" a placati papundeklovi losi, kde oxiduji kontakty, odchazeji ridici jednotky a kde v autorizovanych servisech servismani odbyvaji zakazniky tvrzenim, ze jejich vuz je mimo garanci.

A slabomyslnost to je, minimalne (citat):
"Cílem švédské automobilky je, aby v jejích nových vozech do roku 2020 nikdo nezemřel, ani se vážně nezranil."

Navic v tom clanku jasne uvadi, ze systemy povazuji za uspech i pribrzdeni na 70 km/h pred narazem, takze prinos proti ridici ktery kouka na cestu a nechrape je diskutabilni a s tim citatem si to naprosto protireci.
Avatar - peV
13. 7. 2012 19:59
Re: Systém detekce
Já nemám žádný osobní zájem snažení Volva obhajovat, ale přijde mi jako celkem logické se snažit o zvyšování bezpečnosti mimo jiné i vývojen podobných systému aktivní bezpečnosti. Konec konců o city safty a všech jeho "kopiích" se dlouho nic moc nevědělo, pak se o nich mluvilo pořád v souvislosti s XC60 a teď se to dá pořídit do kde čeho. Totéž z asistenty jízdy v pruhu, aktivními tempomaty atd. Takže se klidně za čtyři pět let ozvi ;-)
Avatar - Pekelná Micinka
13. 7. 2012 11:56
British Airways
Kdyby to byl Rolls, tak se vysune porcovací mechanismus, a informuje cestující na zadních sedadlech, že za 10 minut se podává losí roastbeef. ;-)
Rozbalit vlákno
1
Avatar - Ham.
14. 7. 2012 00:48
Re: British Airways
:yes: >:D >:D
13. 7. 2012 12:06
Zajímalo by mě,
jestli systém reaguje pouze na zvěř stojící v dráze vozidla. Měl jsem dva střety s vysokou zvěří. Vždy to bylo v průběhu zatáčky, nebo těsně za zatáčkou. Zvěř stála v pangejtu ve vysoké trávě (samozřejmě to bylo v noci a nebyla vidět) a když jsem jí míjel, "naskočila" mi do auta s tím, že mi rozmlátila bok auta odpředu až dozadu. Bylo by fajn, kdyby systém reagoval na základě nočního vidění na zvěř stojící mimo dráhu, která není vidět a při zpozorování zvěře by začal mírně brzdit a výstražně by upozornil řidiče, aby mohl v čas reagovat.
Rozbalit vlákno
6
13. 7. 2012 13:44
Re: Zajímalo by mě,
Máš recht, já co jsem měl srážky se zvěří, tak mě se pro změnu laň a podruhé kanec vždy vyřítili z ničeho nic z porostu těsně před auto. Takže by mne zajímalo, k čemu tohle celé je, protože ne vždy zvěř stojí v silnici a čeká.
13. 7. 2012 13:44
Re: Zajímalo by mě,
to by houkalo jak antiradary prvni generace...asi.
Podle meho hloupeho nazoru pripada na jednoho srnce ktery skoci z boku na auto odhadem tak 100 dalsich, kteri nakonec neskoci.

A jak se zachovas jako ridic, kdyz ti auto 100x zbytecne pribrzdi a bude na tebe houkat, ze tam mas srnce, ktery ti tam mozna skoci ?
Prestanes si toho vsimat...v nejlepsim pripade. V horsim pripade te zezadu nabori nejaky kamion, ktery nebude chapat, proc na rovne prazdne ceste znicehonic brzdis.
13. 7. 2012 15:37
Re: Zajímalo by mě,
Bylo o něm pěkné video. Funguje i v noci. Jestli používá termovizi si nejsem jist. A jako každý modernější systém by měl sledovat i okolí. V tomhle případě tě může maximálně upozornit, že tam je, ale nijak dopředu nemůže zjistit, že se dá do pohybu.

Když to vezmu podle systému hlídání chodců, tak Audi používá červenou pro lidi, se kterými hrozí kolize, a žlutou pro lidi, kteří jsou u cesty.
13. 7. 2012 15:51
Re: Zajímalo by mě,
v tom odkazu co poslal peV na svedsky original clanku pisou o kombinaci infracervene kamery a radaru... infracervena kamera snima obrysy objektu a provnava je s databazi, radar meri vzdalenost a pocitac vyhodnocuje, jestli to je zvire a pokud jo, ktery druh zvirete to je, jak se typicky pohybuje a jestli se chysta skocit pred auto nebo ne.

Pokud to system vyhodnoti, ze se skocit chysta nebo ze je v koliznim smeru s pohybem auta, tak zacne rvat a posleze brzdit anebo zacne brzdit primo bez varovani, pokud nema cas varovat.

Navic je tam obrazovka, na ktere se to rozpoznane zvire ukaze ridici.

Takhle to popisuji technici.

A jeste rikaji, ze jim too v praxi moc nefunguje, protoze silueta zvirete pri ruznem natoceni se meni podstatne vyrazneji nez tomu je u chodcu a cely vyhodnocovaci cyklus je tim padem nesmirne komplikovany..
13. 7. 2012 17:54
Re: Zajímalo by mě,
Tak z 99% případů by mi stačilo, kdyby se mi ta mrcha zvěř ukázala na obrazovce a byl jsem akusticky varován. Minimálně dám nohu z plynu a budu připravenej... Takhle jsem vždy jel, nejednou šmouha a prda jak hrom.
Chtěl bych si ten systém vyzkoušet. Nedokážu si totiž představit, že jedu rychlejší zatáčkou a z ničeho nic mi auto začne kvůli střetu se zvěří nouzově brzdit. Asi bych se tak lek, že bych měl pruh na trikotu, pokud bych to dokonce z leknutí nestrhnul někam do pole...
13. 7. 2012 19:56
Re: Zajímalo by mě,
Na odlišné naprogramování podle typického chování jsem také pomyslel. Vektorová analýza se provádí i u chodců - tedy zkoumá, jestli se chodec při současné rychlosti a směru dostane před auto. Ale rozpoznávání zvěře, to je vskutku oříšek. On by ji totiž za daných podmínek podle mne nedokázal s vysokou úspěšností rozpoznat ani člověk.