6.11. 2017 Tomáš Dusil Tomáš Dusil

VW a 43 let audiosystémů: Podívejte se na vývoj od analogu po internet!

 

Vývoj automobilů, to není jen o zvyšování výkonů, bezpečnosti, komfortu a současně snižování emisí a spotřeby paliva. Spolu s tím se vyvíjí také příslušenství, třeba v podobě zábavního systému. Jak se změnil za 43 let u VW Golfu?

Dnes vnímáme autorádio vybavené slotem pro USB či pro připojení externího zdroje „AUX“ jako samozřejmost u všech nových automobilů. Jenže byly doby, kdy autorádio ve vozidle platilo za luxusní doplněk. Pamatuji se, jak si jej můj otec dodatečně sám dodělával do své Škody 120 L. V případě, že jste měli verzi s původní palubní deskou, znamenalo to navíc dodělat držák autorádia, o natažení elektroinstalace a zabudování reproduktorů v našem případě do předních dveří nemluvě.

To VW Golf nabízel prostor pro audio přijímač již v základu v palubní desce od své první generace v roce 1974. V 80. letech se stala u západních aut běžným standardem příprava pro autorádio čítající rozvody elektroinstalace od napájení přes anténu až po vodiče k reproduktorům. Později se objevilo zapojení ISO 552055 s typickou dvojicí osmi pinových konektorů, které posléze vystřídalo zapojení FAKRA.

Braunschweig není jen město s letištěm

Tím úplně prvním autorádiem v golfu se stal přijímač pojmenovaný „Braunschweig“ podle německého města, na jehož letiště létají všichni, kteří potřebují navštívit výrobní závody VW ve Wolfsburgu či Hannoveru (Braunschweig leží přibližně na polovině cesty mezi nimi).

Video

Audio bylo pouze a jen rozhlasovým přijímačem. Posádka si mohla vybrat, zda chce poslouchat rozhlas na středních vlnách (SV) nebo velmi krátkých vlnách (VKV). VKV je vlastně to samé, co FM (Frekvenční modulace) o frekvenci 30 až 300 MHz, na kterých vysílá většina rozhlasových stanic. Pro zajímavost, někdejší československá autorádia rozsah FM (VKV) mnohdy nenabízela. Evolucí Braunschweigu vznikla verze Braunschweig II. Ta poprvé uměla současně s rádiem také přehrávat magnetofonové kazety, navíc i ve stereo formátu. Ladění stanic ale bylo i nadále analogové otáčením pravého ovladače na panelu autorádia.

Nastupuje digitalizace

Už ve druhé generaci Golfu v roce 1983 se objevilo autorádio Gamma s digitálním laděním frekvencí a tedy rádiových stanic. Kazetový přehrávač nabízel rovněž funkci Dolby pro potlačení šumu. Ve druhé polovině 80. let přineslo autorádio Gamma také funkci Gala, umožňující samočinné zvyšování hlasitosti s rostoucí rychlostí vozidla.

S příchodem třetí generace Golfu v roce 1991 se objevuje systém samočinného vyhledávání stanic. Co zůstává, jsou audiokazety. Přehrávače kazet v 90. letech pomalu přecházejí od mechanicky ovládané mechaniky na elektronickou, která umožňuje mimo jiné vyhledávání skladeb na audiokazetě, či přesněji mezer mezi jednotlivými písničkami.

Volkswagen Auto 2000: Takto si VW představoval v roce 1981 auto pro rok 2000

Současně se začíná v 90. letech prosazovat stále více přehrávač CD na úkor audiokazet. Existoval buď v podobě mechaniky v autorádiu, nebo v podobě měniče zpravidla na šest CD, který se připojil k audiosystému. Ve druhé polovině s příchodem Golfu 4. generace se objevuje displej MFD zvětšených rozměrů, který uměl zobrazovat navigační mapové podklady.

Bez audiokazety

S příchodem třetího tisíciletí končí audiokazety ve prospěch CD. V Golfu 5. generace z roku 2003 se objevují autorádia dvoudinových rozměrů. Příkladem je přístroj RCD 300. Kazety jsou sice již minulostí, avšak v audiotechnice se začíná objevovat nový fenomén v podobě přehrávání skladeb ve formátu MP3. Ty lze přehrávat na externím přehrávači, připojeným přes AUX k autorádiu. Alternativou je možnost vypálit si soubory MP3 na CD disk a přehrávat je rovnou z přehrávače.

Od roku 2008 přichází v Golfu VI systém RNS 510 s dotykovým displejem a přehrávačem DVD. Další novinkou je slot USB umožňující připojit a přes autorádio ovládat pasivní zdroj souborů MP3. Dále se objevuje digitální tuner DAB, pevný disk s kapacitou 30 GB či pokročilá navigace, integrovaná do jednotky autorádia.

Od roku 2012 je ve výrobě soudobý golf s technikou MQB. Novinkou se stává zobrazení mapových podkladů s prostorovým efektem 3D, Bluetooth či hotspot WLAN, což je bezdrátová počítačová síť, umožňující připojení k internetu. Později dorazil ještě Discover Pro, umožňující ovládat multimediální jednotku gesty. Jde o další evoluci, dříve nabízeného hlasového ovládání autorádia.

Spolupracujeme s TipCars.com
Sebevražedný útok v Kábulu. O život přišlo nejméně 57 osob Sebevražedný útok v Kábulu. O život přišlo nejméně 57 osob

Nejméně 57 lidí zabil sebevražedný útočník, který se…

ČEZ chce expandovat v teplárenství ČEZ chce expandovat v teplárenství

Změny na teplárenském trhu přinese hlavně potřeba zvýšení…

Boom na hypotečním trhu lehce zpomaluje, řekl ředitel měnové sekce ČNB Holub Boom na hypotečním trhu lehce zpomaluje, řekl ředitel měnové sekce ČNB Holub

Podíl nových hypoték, kde úvěry představují maximálně 80…

 

Štítky Volkswagen Video

 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Donald Trump konečně nebude jezdit v ojeté limuzíně. Nová je už hotová Donald Trump konečně nebude jezdit v ojeté limuzíně. Nová je už hotová

Americký prezident Donald Trump při svých cestách zatím…

TEST VW Arteon 2.0 TSI DSG 4Motion: Poslední funkční období TEST VW Arteon 2.0 TSI DSG 4Motion: Poslední funkční období

Nebude trvat dlouho a Arteon přenechá „funkci“ vlajkové…

 Nový VW Golf: Osmá generace už krouží na Nürburgringu! Nový VW Golf: Osmá generace už krouží na Nürburgringu!

Jak bude vypadat příští Volkswagen Golf již osmé…

Volkswagen a ikonická zkratka GTI: Začalo to Golfem... Volkswagen a ikonická zkratka GTI: Začalo to Golfem...

Golf GTI je legendou mezi ostrými kompakty. Jeho příběh…

  
BMW budou stále chytřejší, ale autonomní technologie jsou daleko, říká člen představenstva

BMW budou stále chytřejší, ale autonomní technologie jsou daleko, říká člen představenstva

Dnes 17:31

Přestože mnichovská značka plánuje v budoucnu stavět stále inteligentnější vozy, plně autonomní auta jsou prý ještě hodně vzdálená.
Blesk.cz

3G je u nás mizerné, ale vypínat se zatím nebude. Na vině jsou zastaralé mobily

3G je u nás mizerné, ale vypínat se zatím nebude. Na…

Cca před pěti lety T-Mobile oznámil, že v roce 2018 začne vypínat 3G síť. V roce 2015 operátor upřesnil, že do…

Ohořelá psí těla s provazy kolem krku: Zvířata mučí děti?

Ohořelá psí těla s provazy kolem krku: Zvířata mučí děti?

Uhořelá těla pohozená v potoce a na poli s provazy kolem krku…V osadě u slovenského města Trebišov se našla…

 

iSport.cz

Program MS v hokeji 2018:  kompletní rozpis zápasů, skupiny, play off

Program MS v hokeji 2018: kompletní rozpis zápasů,…

Rok 2018 přináší sportovním fanouškům jeden vrchol za druhým. Po únorové olympiádě v Jižní Koreji odstartuje v…

VIDEO: Litvínov přejel Kladno 5:2 a slaví záchranu! Jihlava sestupuje

VIDEO: Litvínov přejel Kladno 5:2 a slaví záchranu!…

SOUHRN 12. KOLA | Před rokem Jihlava stáhla Karlovy Vary z extraligy do první ligy a dnes si oba týmy role…

 

Reflex.cz

Vzpomínka na Pavla Šruta: Lichožrouti, ponožky a ilustrace

Vzpomínka na Pavla Šruta: Lichožrouti, ponožky a ilustrace

PAVEL ŠRUT A GALINA MIKLÍNOVÁ jsou, pokud jde o dětské knížky, dvojjediná bytost – za posledních deset let jich…

Nindžové, zabijáci ze stínů, bojovníci, kteří nechtěli bojovat. Kdo skutečně byli?

Nindžové, zabijáci ze stínů, bojovníci, kteří…

Legendární japonští bojovníci jsou opředeni řadou mýtů a polopravd. Nindžům jsou často přisuzovány téměř…