6.11. 2017 Tomáš Dusil Tomáš Dusil

VW a 43 let audiosystémů: Podívejte se na vývoj od analogu po internet!

 

Vývoj automobilů, to není jen o zvyšování výkonů, bezpečnosti, komfortu a současně snižování emisí a spotřeby paliva. Spolu s tím se vyvíjí také příslušenství, třeba v podobě zábavního systému. Jak se změnil za 43 let u VW Golfu?

Dnes vnímáme autorádio vybavené slotem pro USB či pro připojení externího zdroje „AUX“ jako samozřejmost u všech nových automobilů. Jenže byly doby, kdy autorádio ve vozidle platilo za luxusní doplněk. Pamatuji se, jak si jej můj otec dodatečně sám dodělával do své Škody 120 L. V případě, že jste měli verzi s původní palubní deskou, znamenalo to navíc dodělat držák autorádia, o natažení elektroinstalace a zabudování reproduktorů v našem případě do předních dveří nemluvě.

To VW Golf nabízel prostor pro audio přijímač již v základu v palubní desce od své první generace v roce 1974. V 80. letech se stala u západních aut běžným standardem příprava pro autorádio čítající rozvody elektroinstalace od napájení přes anténu až po vodiče k reproduktorům. Později se objevilo zapojení ISO 552055 s typickou dvojicí osmi pinových konektorů, které posléze vystřídalo zapojení FAKRA.

Braunschweig není jen město s letištěm

Tím úplně prvním autorádiem v golfu se stal přijímač pojmenovaný „Braunschweig“ podle německého města, na jehož letiště létají všichni, kteří potřebují navštívit výrobní závody VW ve Wolfsburgu či Hannoveru (Braunschweig leží přibližně na polovině cesty mezi nimi).

Video

Audio bylo pouze a jen rozhlasovým přijímačem. Posádka si mohla vybrat, zda chce poslouchat rozhlas na středních vlnách (SV) nebo velmi krátkých vlnách (VKV). VKV je vlastně to samé, co FM (Frekvenční modulace) o frekvenci 30 až 300 MHz, na kterých vysílá většina rozhlasových stanic. Pro zajímavost, někdejší československá autorádia rozsah FM (VKV) mnohdy nenabízela. Evolucí Braunschweigu vznikla verze Braunschweig II. Ta poprvé uměla současně s rádiem také přehrávat magnetofonové kazety, navíc i ve stereo formátu. Ladění stanic ale bylo i nadále analogové otáčením pravého ovladače na panelu autorádia.

Nastupuje digitalizace

Už ve druhé generaci Golfu v roce 1983 se objevilo autorádio Gamma s digitálním laděním frekvencí a tedy rádiových stanic. Kazetový přehrávač nabízel rovněž funkci Dolby pro potlačení šumu. Ve druhé polovině 80. let přineslo autorádio Gamma také funkci Gala, umožňující samočinné zvyšování hlasitosti s rostoucí rychlostí vozidla.

S příchodem třetí generace Golfu v roce 1991 se objevuje systém samočinného vyhledávání stanic. Co zůstává, jsou audiokazety. Přehrávače kazet v 90. letech pomalu přecházejí od mechanicky ovládané mechaniky na elektronickou, která umožňuje mimo jiné vyhledávání skladeb na audiokazetě, či přesněji mezer mezi jednotlivými písničkami.

Volkswagen Auto 2000: Takto si VW představoval v roce 1981 auto pro rok 2000

Současně se začíná v 90. letech prosazovat stále více přehrávač CD na úkor audiokazet. Existoval buď v podobě mechaniky v autorádiu, nebo v podobě měniče zpravidla na šest CD, který se připojil k audiosystému. Ve druhé polovině s příchodem Golfu 4. generace se objevuje displej MFD zvětšených rozměrů, který uměl zobrazovat navigační mapové podklady.

Bez audiokazety

S příchodem třetího tisíciletí končí audiokazety ve prospěch CD. V Golfu 5. generace z roku 2003 se objevují autorádia dvoudinových rozměrů. Příkladem je přístroj RCD 300. Kazety jsou sice již minulostí, avšak v audiotechnice se začíná objevovat nový fenomén v podobě přehrávání skladeb ve formátu MP3. Ty lze přehrávat na externím přehrávači, připojeným přes AUX k autorádiu. Alternativou je možnost vypálit si soubory MP3 na CD disk a přehrávat je rovnou z přehrávače.

Od roku 2008 přichází v Golfu VI systém RNS 510 s dotykovým displejem a přehrávačem DVD. Další novinkou je slot USB umožňující připojit a přes autorádio ovládat pasivní zdroj souborů MP3. Dále se objevuje digitální tuner DAB, pevný disk s kapacitou 30 GB či pokročilá navigace, integrovaná do jednotky autorádia.

Od roku 2012 je ve výrobě soudobý golf s technikou MQB. Novinkou se stává zobrazení mapových podkladů s prostorovým efektem 3D, Bluetooth či hotspot WLAN, což je bezdrátová počítačová síť, umožňující připojení k internetu. Později dorazil ještě Discover Pro, umožňující ovládat multimediální jednotku gesty. Jde o další evoluci, dříve nabízeného hlasového ovládání autorádia.

Spolupracujeme s TipCars.com
Singapur brojí proti malým bytům, developery nutí stavět větší jednotky Singapur brojí proti malým bytům, developery nutí stavět větší jednotky

Městský stát se rozhodl zakročit proti rozmachu výstavby…

Podezřelý ze zmizení saúdského novináře zemřel při autonehodě Podezřelý ze zmizení saúdského novináře zemřel při autonehodě

Jeden ze Saúdů, kterého turecká policie podezřívá ze…

Rohlík.cz začíná s rozvozem léků Rohlík.cz začíná s rozvozem léků

Prodejce potravin přes internet Rohlík.cz zařadil do své…

 

Štítky Volkswagen Video

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Příliš tvrdá pravidla? Technickou kontrolou nemusí projít 90 % aut Příliš tvrdá pravidla? Technickou kontrolou nemusí projít 90 % aut

Se zpřísněním předpisů pro technické kontroly a měření…

OSI Silver Fox se dvěma trupy chtělo zvítězit v Le Mans. Proč nedostalo šanci? OSI Silver Fox se dvěma trupy chtělo zvítězit v Le Mans. Proč nedostalo šanci?

Kdo ví, možná by oslavné paměti historiků na 24hodinovku…

 Volkswagen Golf GTI Rabbit Edition je vzpomínkou na původního amerického Golfa Volkswagen Golf GTI Rabbit Edition je vzpomínkou na původního amerického Golfa

První a také pátá generace Golfa nesly v USA jméno…

VW Golf R možná dostane pětiválcový motor! Co skrývá projekt R420? VW Golf R možná dostane pětiválcový motor! Co skrývá projekt R420?

Volkswagen opět začal testovat na okruhu Nürburgring Golf…

  
Šéf VW se bojí, že německý automobilový průmysl dopadne jak Detroit. Kvůli emisím

Šéf VW se bojí, že německý autoprůmysl dopadne jak Detroit. Kvůli emisím

Dnes 12:55

Herbertu Diessovi se nelíbí, jak se v Evropě bojuje proti individuální dopravě.
Blesk.cz

Herečku napadli na Vinohradské?! Dva muži mě zkopali a řekli, že jsem upadla na schodech, popsala

Herečku napadli na Vinohradské?! Dva muži mě zkopali…

Mladá herečka Kateřina D. si podle svých slov ve středu brzy ráno prožila peklo. Na sociální síti zveřejnila…

Sdílená vozítka mají pravidla jen na odkliknutí: Koloběžky ohrožují Pražany!

Sdílená vozítka mají pravidla jen na odkliknutí:…

Neslyšně profrčí kolem vás po chodníku, stačí krok a může dojít k neštěstí. Nemluvě o leknutí, když se vyřítí…

 

iSport.cz

Bijec, co se soudí s McGregorem: Má jedovaté fanoušky, nadávají i mámě

Bijec, co se soudí s McGregorem: Má jedovaté…

Kvůli jeho řádění přišel o zápas. Když irský bojovník Conor McGregor dorazil v dubnu do brooklynského Barclays…

Frolík se vrátil do sestavy a dvěma góly sundal Boston, Pastrňák nahrával

Frolík se vrátil do sestavy a dvěma góly sundal…

SOUHRN | Minulé utkání byl Michael Frolík zdravým náhradníkem, ale pro to další proti Bostonu už se vrátil do…

 

Reflex.cz

Marek Stoniš: Hradní vyznamenání pro Michala Davida aneb Proč nesbírám céčka

Marek Stoniš: Hradní vyznamenání pro Michala Davida…

V minulých letech udělil prezident Miloš Zeman na Hradě tolik bizarních a kontroverzních vyznamenání, až jsem se…

Spisovatelka Kiran Desai: Měli bychom si uvědomit fakt, že Západ má migrantů velmi málo

Spisovatelka Kiran Desai: Měli bychom si uvědomit…

Kiran Desai (47) je vedle své matky Anity Desai a Arundhati Roy nejznámější a nejoceňovanější indickou…