VW Tiguan 2.0 TDI - small brother

VW Tiguan 2.0 TDI - small brother

 
 
10.12. 2007 Ondřej Láník

Spolu s první vlnou zákazníků jsme se vrhli na třídenní alpský test verze Trend & Fun. Nový bojovník, který míří do „Toyota RAV4-klasse“, se představil v tom nejlepším světle.

To, co pojem Golf znamená v evropské nižší střední třídě, znamená Toyota RAV4 ve třídě středních SUV. Dominanci RAVky lze momentálně vyjádřit 77 tisíci prodanými vozy tohoto jména v Evropě (za prvních 9 měsíců letošního roku) a následuje ji další japonská ikona segmentu, Honda CR-V (60.290 ks). Prvním německým modelem v této třídě je přeci jen cenově výše postavené BMW X3 (necelých 50 tisíc kusů). Volkswagen, který má ambiciózní růstové plány, tak přichází právě včas. Vlak je rozjetý už mnoho let a po tom, co do segmentu vstoupil Opel s korejskou Antarou, bylo nutné dát ráznou odpověď. Podrobné představení důležité novinky evropského trhu a první jízdní dojmy jsme zveřejnili v minulých měsících, teď nadešel čas k důkladnějšímu zhodnocení vlastností automobilu v praxi.

Tiguan Touaregus

Touareg představuje úspěšnou kapitolu v novodobé současnosti Volkswagenu, jenže jeho cenovka brzdí odbyt na limitní hodnotě 57 tisíc vozů (Evropa leden-září 2007). Uvedení levnějšího modelu, ale s podobnými vlastnostmi, má značce zpřístupnit zdánlivě saturovaný segment, kde se odehrávají velmi atraktivní obchody v cenovém pásmu od 700 tisíc do 1 milionu Kč. Čistě záměrná podobnost dvou SUV z dílen Volkswagenu je zejména po faceliftu většího Touarega nepřehlédnutelná a bude jistě fungovat. Jak mezi stávajícími zákazníky značky, tak v nezbytném odvádění klientely od konkurence.

Ze dvou dostupných karoserií jsme dostali k dispozici tu méně terénnější. Její přední převis omezuje možnosti překonávání náhlých terénních překážek (nájezdový úhel vpředu jen 18°), ale z čistě estetického hlediska takový Tiguan vypadá lépe, což stejně asi u většiny zákazníků rozhodne.

„Malý“ Tiguan má ve skutečnosti vnější rozměry větší než sedmimístné MPV Touran! Pohledem do ceníku zjistíme, že paleta motorů Tiguana (výhradně přeplňované čtyřválce) se ani v nejmenším nekryje s dospělým Touaregem, a to stejné platí o cenovém rozpětí (Tiguan od 773 tisíc do 916 tisíc Kč, Touareg od 1,37 milionu do 2,74 milionu Kč). Odpovědí na vyvstalé otázky je skutečnost, že interní metodika Volkswagenu vidí mezi Tiguanem (třída A-SUV) a Touaregem (C-SUV) prostor pro další model. O konkrétním zaplnění mezery je asi v tuto chvíli předčasné mluvit, ale co není, může být.

obrázek [555 x 312]
 

Jako v Golfu

Konec teoretickým úvahám. Za námi je 1200 kilometrů na dálnicích, ale i silnicích všeho druhu, takže pojďme na získané zkušenosti z delších cest. Plně obsazený a vytížený automobil nás veze do hor, což bude jedna z typických tras jeho budoucích majitelů. Na dálnici se standardní systém pohonu všech kol se spojkou Haldex prakticky neprojevuje. Automobilka slibuje, že i při běžné jízdě se na zadní kola dostává asi 10 % točivého momentu motoru, ale pomoc zadních kol je znát vlastně až na kluzkém povrchu. Spínání spojky má být ještě rychlejší než dosud díky kombinaci elektronického řízení pohonu a elektrického spínání lamel ve spojce (dosud elektrohydraulicky). V Tiguanu si rychle zvyknete na to, že ovladatelnost vysokého vozu je takřka stejná jako u osobních Volkswagenů a limity dané vyšším těžištěm, jakoby nehrály žádnou roli. Při vysokých rychlostech na dálnici se automobil chová stabilně, snad i díky robustní stavbě a komponentám ústrojí pohonu, které zvyšují pohotovostní hmotnost (1590 kg), ale současně vylepšují rovnoměrnost rozložení hmoty na nápravy.

Terénní vložky jsme pro tentokrát omezili na překonání 600 výškových metrů v okolí Zell am See, z nichž poslední desítky metrů byly tvořeny souvislou sněhovou pokrývkou. Silniční verze Trend & Fun vlastně ani nemá větší ambice. Spolehlivá funkce Haldexu v nízkých rychlostech zajistí autu potřebnou stoupavost i ovladatelnost na kluzkém povrchu a kdo chce více, musí jít do dražšího a terénnějšího Track & Field. Všechny Tiguany na českém trhu však disponují elektronickým off-road modem, který se aktivuje tlačítkem před řadicí pákou. Jeho součástí je asistent pro automatické udržování rychlosti při sjezdu z kopců, speciální režim ABS pro brzdění na kluzkém terénu a změna charakteristiky pedálu plynu usnadňující ovládání při nízkých rychlostech. Dalším standardním prvkem výbavy českých Tiguanů je multifunkční displej na přístrojovém štítu s kompasem.

Příjemným poznatkem je úroveň pohodlí, kterou je schopen nabídnout vyspělý podvozek. Víceprvková zadní náprava z Passatu 4Motion se v případě zatíženého i nezatíženého vozu dokáže popasovat i s horším povrchem, aniž by posádka trpěla (náš vůz byl vybaven pneumatikami o rozměru 215/65 R16). Náklony karoserie v zatáčkách jsou nevýrazné, přímočará zpětná vazba z řízení, brzd i plynového pedálu vše řidiči usnadňuje. Průměrný řidič se bude potýkat s příliš razantním nástupem brzd, který vyžaduje delší čas pro adaptaci a znesnadňuje časté přechody na auta, která brzdí „obvykle“.

Vadou na funkční kráse, která zřejmě souvisí s tím, že automobil pocházel z nulté série, bylo mlžení čelního skla před řidičem i v režimu automatického udržování teploty při plném obsazení vozu. Jediným řešením bylo střídavé zapínání a vypínání režimu odmrazení čelního skla.

obrázek [555 x 348]
 

Lepší než MPV?

Ty tam jsou doby, kdy zvenku velké offroady nabízely interiér, který se jen těžko mohl rovnat automobilům nižší střední třídy. Samonosná karoserie, platforma i podvozek z osobního auta, a k tomu vyšší stavba charakteristická pro tuto třídu zajistily cestujícím v Tiguanu velmi slušný prostorový standard. Sedí se celkem vzpřímeně a tedy ne nepohodlně, ale když vás přesto baví více ležet než sedět, není to problém ani vpředu ani vzadu. Opěradla v obou řadách mají nastavitelný sklon, konstrukce zadní dělené lavice umožňuje podélný posuv, stejně jako v Golfu Plus nebo Touranu. Jsou-li zadní sedadla posunuta zcela vzad, najde na zadních sedadlech dost míst i mírně nadprůměrně rostlý muž. Devizou Tiguana je výše položený sedák, který na rozdíl od mnoha MPV, dokáže plnit svou funkci – podpírat stehna cestujících. Rozměry předních sedadel jsou taktéž velkorysé co do šířky i co do délky u sedáků.

Absence náhradního kola (standardně lepicí sada, na přání lze dojezdovou rezervu) vyšroubovala základní využitelný objem na 470 l, sklápěním sedadel lze dostat až 1510 l a ani převoz extrémně dlouhých předmětů (až 2580 mm) není problém díky možnosti sklápět sedadlo spolujezdce. Standardní rozměry zavazadlového prostoru jsou následovné: délka u dna 840 až 1010 mm (dle polohy zadní sedadel), po sklopení druhé řady 1,7 m, výška po plato 670 mm (!), nejmenší vnitřní šířka zavazadelníku 1003 mm.

obrázek [555 x 322]
 

Generační výměna na postu TDI

Je to vlastně velká sláva, kterou zatím značka příliš nepropaguje. Po mnoha letech, kdy byly čtyřválcové motory TDI postaveny na vysokotlakém přímém vstřikování systému čerpadlo-tryska, se v Tiguanu poprvé představuje nová varianta motoru 2.0 TDI (103 kW) s vysokotlakým vstřikováním common-rail. Systém firmy Bosch pracuje s tlaky až 1800 bar, ale ve vývoji jsou již verze se 2000 bary. Dva vyvažovací hřídele se starají o klid běhu ve vyšších otáčkách, ale zásadní proměnu absolvoval motor v běžně využívaném pásmu od 1500 do 3000 ot./min. Nárůst síly motoru při rozjezdu není tak razantní jako dosud, takže rozjezdový komfort se tím zvýšil a riziko zhasnutí motoru naopak snížilo. Mnohem vybranější projev tohoto TDI připomíná původní hluk jen vzdáleně, a pomineme-li z uživatelského hlediska nevýznamný třes při volnoběhu, zůstává jedinou problematickou fází rezonance motoru v okolí 2500 ot./min. V té chvíli budete mít na rychloměru asi 120 km/h, takže je lepší setrvávat na cca 2000 ot./min (90 km/h) nebo naopak výše (cca 2750 ot./min 130 km/h, vše na 6. převodový stupeň).

Vyšší hluk je znát také s rostoucím zatížením motoru. Subjektivně je tak rozdíl v tom, když jedete s prázdným autem a přidáte plyn nebo když jedete s plně naloženým vozem. Odezva motoru na sešlápnutí plynu je stále silnou stránkou TDI, navíc Volkswagen přidal výrazně zvětšený rozsah využitelných otáček od asi 1800 do 5000 ot./min. Omezovač zasáhne až kolem 5200 ot./min, což lze považovat za příspěvek k aktivní bezpečnosti, který oceníte při náhlé potřebě akcelerace bez řazení třeba při předjíždění. Obvyklé pracovní pásmo motoru se i nadále pohybuje mezi 2000 a 3000 ot./min.

Hodnocení spotřeby novinky má několik ale. Testovaný automobil měl na začátku testu najetý první tisíc kilometrů, ale zatímco obvykle jsou testovací vozy vytíženy na 50 % povoleného maxima, tentokrát jsme využili co se dalo. Minimální dosažená spotřeba při pomalé plynulé jízdě (průměrně 60 km/h) odpovídá odběru 5,8 l/100 km, ale jízda na dálnici s průměrem 130 km/h znamená odběr 7,1 l/100 km. Kombinace za celý test pak činila 6,5 l/100 km. Zázračným hodnotám pod 5 l/100 km je definitivně odzvoněno, ale zapomenout bychom neměli na to, že v řetězci je standardně zapojen filtr pevných částic a u srdce vás bude hřát i skutečnost, že motor je již nyní připraven na emisní normu Euro 5.

obrázek [555 x 345]
 

Závěr

Volkswagen si mne ruce. Předprodejní fáze uvedení Tiguana na český trh přivedla za 6 týdnů dvě stovky zákazníků, kteří už objednali. Na příští rok je naplánován konzervativním okem navržený objem 600 vozů pro český trh. Realita bude zřejmě ovlivněna více kvótou, kterou dostane český dovozce přidělenou, než tím, kolik zájemců o Tiguan se podaří přilákat.

Po všech stránkách vyvážené SUV se právem řadí na nejužší vrchol této třídy v dané cenové kategorii. Zákazníci zvyklí na motory TDI ocení novinku pod kapotou jako velký krok pro Volkswagen. Pro automobilový svět to ale je pouze malý krůček na cestě za čistým dieselem. Vnitřní prostor, subjektivně vnímaná kvalita, jízdní vlastnosti, komfort na palubě, řidičské zážitky, to vše patří k nadstandardu, za který chce Volkswagen připlatit proti konkurenci. Bohužel vybírat zatím příliš nemůžete, dvoumotorová paleta se rozšíří až příští rok. Až první vlna zájmu opadne, měl by se na trh dostat levnější Tiguan 2WD.

První cena vozu772.600,-Kč (1.4 TSI 4 Motion, 110 kW, Trend & Fun)
První cena vozu s testovanou motorizací797.200,-Kč (2.0 TDI 4 Motion, 103 kW, Trend & Fun)
Základní cena testovaného vozu797.200,-Kč (2.0 TDI 4 Motion, 103 kW, Trend & Fun)
Cena testovaného vozu vč. příplatků910.100,-Kč (2.0 TDI 4 Motion, 103 kW, Trend & Fun)

Plusy

  • prostorný interiér
  • velký a variabilní zavazadlový prostor
  • dobré jízdní vlastnosti na silnici, spojení ovladatelnosti a komfortu
  • motor se širokým využitelným rozpětím otáček
  • kontakt řidiče s vozem

Minusy

  • mlžení čelního skla před řidičem i v režimu AC
  • hlučný motor kolem 2500 ot./min pod zatížením
  • nefunkční ochranné lišty na zadním nárazníku
Spolupracujeme s TipCars.com

Volkswagen Tiguan

Cena v základní výbavě: 772 600 Kč Cena v testované výbavě: 910 100 Kč

Základní výbava:Čelní airbagy vpředu, u spolujezdce s možností deaktivace, boční airbagy vpředu, hlavové airbagy vpředu i vzadu, tříbodové automatické bezpečnostní pásy vpředu i vzadu, vpředu s výškovým nastavením a předepínači, elektronický stabilizační program ESP s impulsem do řízení, ABS s brzdovým asistentem, ASR, EDS, MSR a stabilizací přívěsu, dvě opěrky hlavy vpředu, tři vzadu (zásuvné), Isofix, příprava pro připevnění 2 dětských sedaček na vnějších sedadlech vzadu, klimatizace "Climatic" s poloautomatickou regulací, rádio "RCD 300" s CD-MP3 přehrávačem, 4 x 20 W, 8 reproduktorů, AUX-IN zdířka na středové konsole, elektrické ovládání oken vpředu i vzadu, elektricky nastavitelná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, na straně řidiče asferické, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, jízdní program "Off Road", posilovač řízení elektromechanický, s proměnlivým účinkem v závislosti na rychlosti, elektromechanická parkovací brzda s funkcí "Auto Hold", kontrola poklesu tlaku v pneumatikách (s nepřímým měřením pomocí senzorů ABS), multifunkční ukazatel Plus s kompasem, ukazatel vnější teploty, kontrolka opotřebení brzdového obložení a stavu vody v ostřikovačích, automatický spínač světlometů - trvalé svícení, stěrač zadního skla s intervalovým spínačem, zadní sedadlo asymetricky dělené, podélně posuvné a sklopné, opěradlo s možností nastavení sklonu, loketní operka, použitelná jako stolek, průvlak pro přepravu dlouhých předmětů

Výbava testovaného vozu:Tempomat (+12.600,-Kč), Alarm "Plus" s nezávislým zdrojem Back up Horn, ostraha interiéru, senzor naklonění vozu (+9.400,-Kč), 4 kola z lehké slitiny "San Francisco" 6 1/2 J x 16 se zajištěním proti krádeži, pneumatiky 215/65 R16 (+11.300,-Kč), metalická barva (+14.700,-Kč), středová loketní operka vpředu výškově a podélně nastavitelná, s odkládacím prostorem, výdechy ventilace, 2 držáky nápojů a 12V zásuvkou vzadu (+6.500,-Kč), bi-xenonové světlometu (pro potkávací i dálková světla), dynamicky reagující na směr jízdy, s automatickou regulací sklonu a ostřikovači (+34.500,-Kč), Volant 3ramenný v kůži s alu-dekorací, hlavice řadicí páky v kůži (+5.300,-Kč), textilní koberečky vpředu a vzadu (+3.600,-Kč), Automatická klimatizace "Climatronic", 2zónové nastavení teploty (oddělené pro řidiče a spolujezdce), senzor kvality vnějšího vzduchu s automatickým přepnutím na vnitrní cirkulaci (+11.100,-Kč)

Terorista Abdeslam dostal dvacet let vězení za střelbu na policisty Terorista Abdeslam dostal dvacet let vězení za střelbu na policisty

Na 20 let poslal belgický soud do vězení Salaha…

Babiš: Slevy na jízdném se odkládají na září Babiš: Slevy na jízdném se odkládají na září

Slevy na jízdném budou zavedeny až od 1. září, a ne v…

Teherán dál utužuje kontrolu měnového trhu, zakazuje obchodování s bitcoiny Teherán dál utužuje kontrolu měnového trhu, zakazuje obchodování s bitcoiny

Íránská centrální banka zakázala místním bankám,…

 

Štítky SUV Volkswagen Testy

Technické údaje
Motor Volkswagen Tiguan
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1968
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 103 / 4200
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 320 / 1700 - 2500
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 186
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 10.5
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 9.4 / 5.9 / 7.2
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 470 / 1510
Objem nádrže (l):64
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1590 / 650
Rozměr pneu:215/65 R16
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4427
b) šířka (mm): 1809
c) výška (mm): 1686
d) rozvor (mm): 2604
e) rozchod vpředu (mm): 1570
f) rozchod vzadu (mm): 1570
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 820 / 1050
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 680 / 980
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1060
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):970
k) šířka vpředu (mm): 1500
l) šířka vzadu (mm): 1470
délka sedáku vpředu (mm): 460
délka sedáku vzadu (mm): 460
výška opěradla vpředu (mm): 660
výška opěradla vzadu (mm): 620
místo vzadu pod předním sedadlem: ANO
Hodnocení Volkswagen Tiguan
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 9
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 8
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 8
Tah v nižších otáčkách: 8
Výkon ve vyšších otáčkách: 7
Hlučnost v nižších otáčkách: 7
Hlučnost v vyšších otáčkách: 7
Spotřeba: 7
Odstupňování převodovky: 9
Snadnost řazení: 10
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 8
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 7
Přenos hnací síly na vozovku: 10
Účinnost brzd: 10
Velikost zavazadlového prostoru: 9
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 8
Variabilita zavazadlového prostoru: 9
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 8
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,19
 







Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Land Rover Defender Pick-up půjde po krku Mercedesu X a VW Amarok Land Rover Defender Pick-up půjde po krku Mercedesu X a VW Amarok

Koncern JLR letos představí zbrusu nového nástupce…

Donald Trump konečně nebude jezdit v ojeté limuzíně. Nová je už hotová Donald Trump konečně nebude jezdit v ojeté limuzíně. Nová je už hotová

Americký prezident Donald Trump při svých cestách zatím…

 






 
VW I.D. R v celé své kráse: Elektrická bestie chce rekord z Pikes Peak!

VW I.D. R v celé své kráse: Elektrická bestie chce rekord z Pikes Peak! Má být rychlejší než F1!

Dnes 10:51

Německý koncern to s elektrifikací myslí vážně. Nejenže představuje jeden elektrický koncept za druhým, ale nyní odhalil i závodní superauto.




Blesk.cz

Pravda o Miloši Formanovi (†86): České občanství neměl!

Pravda o Miloši Formanovi (†86): České občanství neměl!

Po smrti oscarového režiséra Miloše Formana (†86) se objevily informace, že měl do své smrti nejen americké, ale…

ŽIVĚ: Vévodkyně Kate právě rodí, Británie očekává královského potomka!

ŽIVĚ: Vévodkyně Kate právě rodí, Británie očekává…

Jeden z nejočekávanějších letošních okamžiků je tu! Vévodkyně Kate (36) již dorazila do porodnice a porod jejího…

 

iSport.cz

Program MS v hokeji 2018:  kompletní rozpis zápasů, skupiny, play off

Program MS v hokeji 2018: kompletní rozpis zápasů,…

Rok 2018 přináší sportovním fanouškům jeden vrchol za druhým. Po únorové olympiádě v Jižní Koreji odstartuje v…

Král Premier League podle hráčů? Mo Salah zvítězil jako první Egypťan

Král Premier League podle hráčů? Mo Salah zvítězil…

Útočník Liverpoolu Mohamed Salah byl zvolen jako první Egypťan nejlepším fotbalistou anglické ligy. Svými hlasy…

 

Reflex.cz

Nový český film Metanol: Story o převeliké blbosti

Nový český film Metanol: Story o převeliké blbosti

Česká televize připravila na dvě po sobě jdoucí neděle ambiciózní, ale dramaturgicky naprosto správný projekt.…

První zprávy z 53. MFF Karlovy Vary: Pocta Miloši Formanovi, Jaromír Hanzlík a znělka s Caseym Affleckem

První zprávy z 53. MFF Karlovy Vary: Pocta Miloši…

Od pátku 29. června do soboty 7. července 2018 se letos koná 53. ročník karlovarského festivalu. Jeho…