12.2. 2017 David Bureš Google+ profil David Bureš

Výmol na silnici mi zničil auto. Poradíme, jak dostat odškodnění!

Výmol na silnici mi zničil auto. Poradíme, jak dostat odškodnění!

Na českých silnicích se s probíhající zimou objevuje stále více výmolů, na kterých si řidiči mohou poničit svá auta. Dá se tato situace nějak řešit?

Případ z minulého týdne, kdy byly kvůli rozbité vozovce na pražské Kbelské ulici poničeny podvozky 15 automobilů, ukázal tradiční zimní problém na českých silnicích. Mnohé z nich jsou kvůli zimnímu nečasu plné děr nebo poškozených kanálů, na kterých si nepozorní řidiči mohou prorazit pneumatiku nebo poškodit podvozek svého auta. Víte, jak tuto situaci řešit?

Jestliže se spoléháte pouze na povinné ručení, odškodnění od pojišťovny při této nehodě nedostanete. „Povinné ručení motoristům v tomto případě bohužel nepomůže, neboť kryje pouze škody způsobené třetí osobě a ne škody vzniklé na vlastním vozidle,“ vysvětluje Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.

Naopak v případě, že máte havarijní pojištění, jste vlastně za vodou. Již z běžné havarijní pojistky vám pojišťovna tuto událost v drtivé většině případů uhradí, a to přestože je třeba výtluk označen značkou. „Pojišťovny neřeší, zda je místo označeno značkou. Pokud má motorista havarijní pojištění, uhradí mu z něj škodu,“ tvrdí Milan Káňa, tiskový mluvčí Kooperativy. Řidič však může přijít o bonusy, a to třeba pokud značku upozorňující na rozbitou značku přehlédne. Pojišťovny vždy postupují podle konkrétního případu.

Navíc záleží na typu pojistky, kolik vám pojišťovna vrátí, a to podle toho, co všechno se na autě zničí. „Výše vzniklé škody se pohybují v řádech tisíců korun, výjimkou však nejsou i škody podstatně větší,“ upozorňuje Buriánková. Nejčastěji se při tomto druhu nehody ničí litá kola, případně podvozkové díly auta jako tlumiče a závěsy kol.

Všechny novinky o povinném ručení: Sazba podle najetých kilometrů a zdražování!

Pojišťovny každopádně doporučují řidičům zavolat v takovém případě policii, aby celou událost zdokumentovala, a to přestože nebude při nehodě nikdo zraněn a škoda nepřesáhne 100 tisíc korun. „Motoristé by měli vnímat, že pokud se to policie, která pak kontaktuje správce komunikace, od nich nedozví, mohou si zničit auta ještě další a další šoféři,“ říká k tomu Václav Bálek z pojišťovny Allianz.

Pokud policii k případu volat nebudete, určitě si místo nehody zdokumentujte sami. Pojišťovny obecně doporučují šoférům nafotit nebo natočit situaci po nehodě, a to včetně detailních záběrů poškození auta. Možností jsou i výpovědí svědků. „Doporučujeme i popsat místo, kde ke škodě došlo, napsat, kdy k ní došlo, ideálně včetně přesného data a času, a popsat celou situaci,“ doplňuje Buriánková.

Jestliže havarijní pojištění uhrazené nemáte, můžete se v případě zničení auta kvůli výtluku obrátit na správce komunikace a vymáhat škodu po něm. V konkrétním případě na Kbelské se jedná o Technickou správu komunikací (TSK), která má na svých stránkách speciální formulář, v němž řidič vyplní informace o případné závadě.

Poškození čelního skla: Výměna není vždy nutná!

„Pokud se jedná o náhodnou díru na jinak bezvadné vozovce, která není označena dopravní značkou, má motorista velkou šanci, že mu správce komunikace škodu bude muset uhradit,“ tvrdí Milan Káňa z Kooperativy. Naopak pokud je místo označeno a motorista si auto poničí vlastní nepozorností, je šance na úhradu škody od správce komunikace minimální.

Motoristé by se však měli připravit na to, že jednání se správcem komunikace může být zdlouhavé. „Je zapotřebí říci, že jde mnohdy o velmi náročný a zdlouhavý proces, navíc často s nejistým výsledkem.“ upozorňuje Buriánková. Podobně mluví i Káňa: „Jednodušší a rychlejší je samozřejmě řešit tuto událost z pojištění.“

V tomto případě je proto ještě potřebnější celou událost pečlivě zdokumentovat. To v případě nedávné nehody na Kbelské problém asi nebude. „Případ na Kbelské je medializovaný, a proto jej nebude charakterizovat nedostatek fotodokumentace. Fotky nebo svědecké výpovědi ale jsou samozřejmě pro dokazování důležité,“ říká k tomu Bálek.

Závěrem si to tedy shrňme. Jestliže si kvůli nějaké závadě na silnici (výtluku, propadlému kanálu apod.) poničíte auto, určitě celou silnici pečlivě zdokumentujte, a to buď sami, nebo prostřednictvím přivolané policie. Jestliže máte sjednané havarijní pojištění, bude vám škoda uhrazena z něj, jestliže ne, je řešením se obrátit na správce dané komunikace, kde k takové nehodě došlo. Jednání o vyplacení škody ale v takovém případě může být zdlouhavý proces. Navíc, pokud bylo místo označeno značkou, šance na úhradu škody správcem vozovky je minimální.

Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com
Co čeká firmy v roce 2019? Podívejte se na dvacet byznysových trendů Co čeká firmy v roce 2019? Podívejte se na dvacet byznysových trendů

V rychle měnícím se světě je důležité předpovídat - a pro…

Romantická trať mezi lázněmi slaví 120 let. Prošla modernizací  za 830 milionů korun Romantická trať mezi lázněmi slaví 120 let. Prošla modernizací za 830 milionů korun

Trať mezi Mariánskými Lázněmi a Karlovými Vary, která…

 
 


Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
V Brně je na prodej Alpine A110. Je to drahý špás, ale vadí to někomu? V Brně je na prodej Alpine A110. Je to drahý špás, ale vadí to někomu?

Návrat značky Alpine vzbudil vlnu pozitivních ohlasů,…

Němci vypálili Tesle rybník. Mají nejrychlejší nabíječku elektromobilů na světě Němci vypálili Tesle rybník. Mají nejrychlejší nabíječku elektromobilů na světě

Nabíječka stojí u dálnice poblíž bavorského městečka…

 

 
Automobilové novinky 2019: Na které modely se příští rok můžeme těšit?

Automobilové novinky 2019: Na které modely se příští rok můžeme těšit?

Dnes 07:00

Příští rok bude na automobilové novinky mimořádně pestrý. Dočkáme se nejrůznějších přírůstků napříč kategoriemi i pohonnými jednotkami.
Blesk.cz

Apple zprovoznil EKG na Watch Series 4. Bohužel jen v USA

Apple zprovoznil EKG na Watch Series 4. Bohužel jen v USA

Po několika měsících od představení Apple konečně vydal aktualizaci watchOS 5.1.2, která v hodinkách zprovozní…

V chrámu svatého Víta zažehli betlémské světlo: Světlo z Betléma do katedrály přinesli skauti

V chrámu svatého Víta zažehli betlémské světlo:…

Z rakouského Lince, přes České Budějovice až do Prahy. Tudy putovalo betlémské světlo, než se dostalo do…

 

iSport.cz

Plekanec: Telenovelu přebíjím hokejem. Džegr mě chtěl vystrašit

Plekanec: Telenovelu přebíjím hokejem. Džegr mě…

Nikdy si nepotrpěl na velká slova. Neukazoval emoce. I když působil v Montrealu, nejslavnějším klubu planety,…

Csaplár: Když dvakrát remizujeme se Spartou, je s fotbalem něco špatně

Csaplár: Když dvakrát remizujeme se Spartou, je s…

Podruhé se mu to povedlo. Když v létě Josef Csaplár s Příbramí obral na Letné Spartu o dva body, byla z toho…

 

Reflex.cz

Dlouhé zimní večery ve světle svíčky? Dánské obsese útulností je zdraví vysoce nebezpečná

Dlouhé zimní večery ve světle svíčky? Dánské obsese…

Dánské slovo hygge je do jiných jazyků těžko přeložitelné. V češtině má asi nejblíže ke slovu „útulný“. Dánové…

Sto roků na cestě: vyprodané album Michala Prokopa vychází těsně před Vánocemi v reedici

Sto roků na cestě: vyprodané album Michala Prokopa…

Zatím poslední album Michala Prokopa a jeho kapely Framus Five s názvem Sto roků na cestě vyšlo v roce 2012.…