12.2. 2017 David Bureš Google+ profil David Bureš

Výmol na silnici mi zničil auto. Poradíme, jak dostat odškodnění!

Výmol na silnici mi zničil auto. Poradíme, jak dostat odškodnění!

Na českých silnicích se s probíhající zimou objevuje stále více výmolů, na kterých si řidiči mohou poničit svá auta. Dá se tato situace nějak řešit?

Případ z minulého týdne, kdy byly kvůli rozbité vozovce na pražské Kbelské ulici poničeny podvozky 15 automobilů, ukázal tradiční zimní problém na českých silnicích. Mnohé z nich jsou kvůli zimnímu nečasu plné děr nebo poškozených kanálů, na kterých si nepozorní řidiči mohou prorazit pneumatiku nebo poškodit podvozek svého auta. Víte, jak tuto situaci řešit?

Jestliže se spoléháte pouze na povinné ručení, odškodnění od pojišťovny při této nehodě nedostanete. „Povinné ručení motoristům v tomto případě bohužel nepomůže, neboť kryje pouze škody způsobené třetí osobě a ne škody vzniklé na vlastním vozidle,“ vysvětluje Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.

Naopak v případě, že máte havarijní pojištění, jste vlastně za vodou. Již z běžné havarijní pojistky vám pojišťovna tuto událost v drtivé většině případů uhradí, a to přestože je třeba výtluk označen značkou. „Pojišťovny neřeší, zda je místo označeno značkou. Pokud má motorista havarijní pojištění, uhradí mu z něj škodu,“ tvrdí Milan Káňa, tiskový mluvčí Kooperativy. Řidič však může přijít o bonusy, a to třeba pokud značku upozorňující na rozbitou značku přehlédne. Pojišťovny vždy postupují podle konkrétního případu.

Navíc záleží na typu pojistky, kolik vám pojišťovna vrátí, a to podle toho, co všechno se na autě zničí. „Výše vzniklé škody se pohybují v řádech tisíců korun, výjimkou však nejsou i škody podstatně větší,“ upozorňuje Buriánková. Nejčastěji se při tomto druhu nehody ničí litá kola, případně podvozkové díly auta jako tlumiče a závěsy kol.

Všechny novinky o povinném ručení: Sazba podle najetých kilometrů a zdražování!

Pojišťovny každopádně doporučují řidičům zavolat v takovém případě policii, aby celou událost zdokumentovala, a to přestože nebude při nehodě nikdo zraněn a škoda nepřesáhne 100 tisíc korun. „Motoristé by měli vnímat, že pokud se to policie, která pak kontaktuje správce komunikace, od nich nedozví, mohou si zničit auta ještě další a další šoféři,“ říká k tomu Václav Bálek z pojišťovny Allianz.

Pokud policii k případu volat nebudete, určitě si místo nehody zdokumentujte sami. Pojišťovny obecně doporučují šoférům nafotit nebo natočit situaci po nehodě, a to včetně detailních záběrů poškození auta. Možností jsou i výpovědí svědků. „Doporučujeme i popsat místo, kde ke škodě došlo, napsat, kdy k ní došlo, ideálně včetně přesného data a času, a popsat celou situaci,“ doplňuje Buriánková.

Jestliže havarijní pojištění uhrazené nemáte, můžete se v případě zničení auta kvůli výtluku obrátit na správce komunikace a vymáhat škodu po něm. V konkrétním případě na Kbelské se jedná o Technickou správu komunikací (TSK), která má na svých stránkách speciální formulář, v němž řidič vyplní informace o případné závadě.

Poškození čelního skla: Výměna není vždy nutná!

„Pokud se jedná o náhodnou díru na jinak bezvadné vozovce, která není označena dopravní značkou, má motorista velkou šanci, že mu správce komunikace škodu bude muset uhradit,“ tvrdí Milan Káňa z Kooperativy. Naopak pokud je místo označeno a motorista si auto poničí vlastní nepozorností, je šance na úhradu škody od správce komunikace minimální.

Motoristé by se však měli připravit na to, že jednání se správcem komunikace může být zdlouhavé. „Je zapotřebí říci, že jde mnohdy o velmi náročný a zdlouhavý proces, navíc často s nejistým výsledkem.“ upozorňuje Buriánková. Podobně mluví i Káňa: „Jednodušší a rychlejší je samozřejmě řešit tuto událost z pojištění.“

V tomto případě je proto ještě potřebnější celou událost pečlivě zdokumentovat. To v případě nedávné nehody na Kbelské problém asi nebude. „Případ na Kbelské je medializovaný, a proto jej nebude charakterizovat nedostatek fotodokumentace. Fotky nebo svědecké výpovědi ale jsou samozřejmě pro dokazování důležité,“ říká k tomu Bálek.

Závěrem si to tedy shrňme. Jestliže si kvůli nějaké závadě na silnici (výtluku, propadlému kanálu apod.) poničíte auto, určitě celou silnici pečlivě zdokumentujte, a to buď sami, nebo prostřednictvím přivolané policie. Jestliže máte sjednané havarijní pojištění, bude vám škoda uhrazena z něj, jestliže ne, je řešením se obrátit na správce dané komunikace, kde k takové nehodě došlo. Jednání o vyplacení škody ale v takovém případě může být zdlouhavý proces. Navíc, pokud bylo místo označeno značkou, šance na úhradu škody správcem vozovky je minimální.

Spolupracujeme s TipCars.com
Demonstrace v Londýně. Desetitisíce lidí žádaly nové referendum o brexitu Demonstrace v Londýně. Desetitisíce lidí žádaly nové referendum o brexitu

Desetitisíce odpůrců odchodu Británie z Evropské unie se…

Zvýší-li Spojené státy cla na automobily, Evropská unie zareaguje, řekl eurokomisař Zvýší-li Spojené státy cla na automobily, Evropská unie zareaguje, řekl eurokomisař

Evropská unie odpoví, pokud Spojené státy zvýší cla na…

Babiš: Řešení migrace se musí hledat na standardním summitu Evropské unie Babiš: Řešení migrace se musí hledat na standardním summitu Evropské unie

Minisummit k migraci, kterého se v neděli zúčastní…

 
 


Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Studii kvality nových aut vévodí korejské značky. Němci se propadli Studii kvality nových aut vévodí korejské značky. Němci se propadli

Za první rok podle údajů od zákazníků některé značky…

Nová Kia Ceed má první ceny. Za 530.000 Kč je v plné výbavě! Nová Kia Ceed má první ceny. Za 530.000 Kč je v plné výbavě!

Zatímco na české ceny nové Kie Ceed si ještě musíme…

 

 
Nissan March Super Turbo: Miniaturní hothatch s technikou, která předběhla dobu

Nissan March Super Turbo: Miniauto s technikou, která předběhla dobu

Dnes 19:00

Původní Nissan Micra, na některých trzích nazývaný March, byl typickým japonským malým autem 80. let. Paradoxně na jeho základě vznikla nezvykle technicky řešená sportovní verze.
Blesk.cz

Tragický konec pátrání: Michala (†28) našla maminka mrtvého

Tragický konec pátrání: Michala (†28) našla maminka mrtvého

Smutný konec má téměř měsíční pátrání po osmadvacetiletém Michalovi T. z Trutnova. Mladíka našla mrtvého jeho…

Děsivé foto: Slovenská zpěvačka měla nehodu! Zohyzdila si obličej a přišla o dva zuby!

Děsivé foto: Slovenská zpěvačka měla nehodu!…

Zpěvačka kapely Peter Bič Project, kterou proslavil hit Hey Now, Victoria měla ve čtvrtek nehodu na kole!…

 

iSport.cz

Program MS ve fotbale 2018: Kompletní rozpis zápasů, hrací dny, play off

Program MS ve fotbale 2018: Kompletní rozpis zápasů,…

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku nabídne od 14. června celkem 64 zápasů, ze kterých 8. července vzejde…

Kadeřábek: Nejlepší fyzička v týmu? Lakktest i badminton, posilovna NE

Kadeřábek: Nejlepší fyzička v týmu? Lakktest i…

Když byl ještě ve Spartě, dávali jsme mu přezdívku třeba Duracell. Jeho „supermanství“ už si všimla i náročná…

 

Reflex.cz

Chystáte se na dovolenou do Švýcarska? Tady je 12 švýcarských unikátů a důvodů, proč je navštívit

Chystáte se na dovolenou do Švýcarska? Tady je 12…

Co se vám vybaví, když se řekne Švýcarsko? Matterhorn, čokoláda, hodinky, nebo snad sýry? Tahle malá, neutralitu…

Unikátní fotogalerie: Kočky sjeté kočičím kokainem vykouzlí úsměv každému

Unikátní fotogalerie: Kočky sjeté kočičím kokainem…

Jestli jste milovníci domácích mazlíčků, svéhlavých a inteligentních koček, pak musíte znát tuto rostlinu: šantu…