12.2. 2017 David Bureš Google+ profil David Bureš

Výmol na silnici mi zničil auto. Poradíme, jak dostat odškodnění!

Výmol na silnici mi zničil auto. Poradíme, jak dostat odškodnění!

Na českých silnicích se s probíhající zimou objevuje stále více výmolů, na kterých si řidiči mohou poničit svá auta. Dá se tato situace nějak řešit?

Případ z minulého týdne, kdy byly kvůli rozbité vozovce na pražské Kbelské ulici poničeny podvozky 15 automobilů, ukázal tradiční zimní problém na českých silnicích. Mnohé z nich jsou kvůli zimnímu nečasu plné děr nebo poškozených kanálů, na kterých si nepozorní řidiči mohou prorazit pneumatiku nebo poškodit podvozek svého auta. Víte, jak tuto situaci řešit?

Jestliže se spoléháte pouze na povinné ručení, odškodnění od pojišťovny při této nehodě nedostanete. „Povinné ručení motoristům v tomto případě bohužel nepomůže, neboť kryje pouze škody způsobené třetí osobě a ne škody vzniklé na vlastním vozidle,“ vysvětluje Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.

Naopak v případě, že máte havarijní pojištění, jste vlastně za vodou. Již z běžné havarijní pojistky vám pojišťovna tuto událost v drtivé většině případů uhradí, a to přestože je třeba výtluk označen značkou. „Pojišťovny neřeší, zda je místo označeno značkou. Pokud má motorista havarijní pojištění, uhradí mu z něj škodu,“ tvrdí Milan Káňa, tiskový mluvčí Kooperativy. Řidič však může přijít o bonusy, a to třeba pokud značku upozorňující na rozbitou značku přehlédne. Pojišťovny vždy postupují podle konkrétního případu.

Navíc záleží na typu pojistky, kolik vám pojišťovna vrátí, a to podle toho, co všechno se na autě zničí. „Výše vzniklé škody se pohybují v řádech tisíců korun, výjimkou však nejsou i škody podstatně větší,“ upozorňuje Buriánková. Nejčastěji se při tomto druhu nehody ničí litá kola, případně podvozkové díly auta jako tlumiče a závěsy kol.

Všechny novinky o povinném ručení: Sazba podle najetých kilometrů a zdražování!

Pojišťovny každopádně doporučují řidičům zavolat v takovém případě policii, aby celou událost zdokumentovala, a to přestože nebude při nehodě nikdo zraněn a škoda nepřesáhne 100 tisíc korun. „Motoristé by měli vnímat, že pokud se to policie, která pak kontaktuje správce komunikace, od nich nedozví, mohou si zničit auta ještě další a další šoféři,“ říká k tomu Václav Bálek z pojišťovny Allianz.

Pokud policii k případu volat nebudete, určitě si místo nehody zdokumentujte sami. Pojišťovny obecně doporučují šoférům nafotit nebo natočit situaci po nehodě, a to včetně detailních záběrů poškození auta. Možností jsou i výpovědí svědků. „Doporučujeme i popsat místo, kde ke škodě došlo, napsat, kdy k ní došlo, ideálně včetně přesného data a času, a popsat celou situaci,“ doplňuje Buriánková.

Jestliže havarijní pojištění uhrazené nemáte, můžete se v případě zničení auta kvůli výtluku obrátit na správce komunikace a vymáhat škodu po něm. V konkrétním případě na Kbelské se jedná o Technickou správu komunikací (TSK), která má na svých stránkách speciální formulář, v němž řidič vyplní informace o případné závadě.

Poškození čelního skla: Výměna není vždy nutná!

„Pokud se jedná o náhodnou díru na jinak bezvadné vozovce, která není označena dopravní značkou, má motorista velkou šanci, že mu správce komunikace škodu bude muset uhradit,“ tvrdí Milan Káňa z Kooperativy. Naopak pokud je místo označeno a motorista si auto poničí vlastní nepozorností, je šance na úhradu škody od správce komunikace minimální.

Motoristé by se však měli připravit na to, že jednání se správcem komunikace může být zdlouhavé. „Je zapotřebí říci, že jde mnohdy o velmi náročný a zdlouhavý proces, navíc často s nejistým výsledkem.“ upozorňuje Buriánková. Podobně mluví i Káňa: „Jednodušší a rychlejší je samozřejmě řešit tuto událost z pojištění.“

V tomto případě je proto ještě potřebnější celou událost pečlivě zdokumentovat. To v případě nedávné nehody na Kbelské problém asi nebude. „Případ na Kbelské je medializovaný, a proto jej nebude charakterizovat nedostatek fotodokumentace. Fotky nebo svědecké výpovědi ale jsou samozřejmě pro dokazování důležité,“ říká k tomu Bálek.

Závěrem si to tedy shrňme. Jestliže si kvůli nějaké závadě na silnici (výtluku, propadlému kanálu apod.) poničíte auto, určitě celou silnici pečlivě zdokumentujte, a to buď sami, nebo prostřednictvím přivolané policie. Jestliže máte sjednané havarijní pojištění, bude vám škoda uhrazena z něj, jestliže ne, je řešením se obrátit na správce dané komunikace, kde k takové nehodě došlo. Jednání o vyplacení škody ale v takovém případě může být zdlouhavý proces. Navíc, pokud bylo místo označeno značkou, šance na úhradu škody správcem vozovky je minimální.

Spolupracujeme s TipCars.com
Trump uvažuje o trvalé přítomnosti amerických vojsk v Polsku Trump uvažuje o trvalé přítomnosti amerických vojsk v Polsku

Spojené státy zvažují žádost Polska o trvalou americkou…

Timmermans: Stav justice v Polsku se nezlepšil, Evropská komise zvýší tlak Timmermans: Stav justice v Polsku se nezlepšil, Evropská komise zvýší tlak

Stav právního státu v Polsku se navzdory výzvám Bruselu…

Audi vyzývá Teslu s modelem e-tron, chystá další elektromobily Audi vyzývá Teslu s modelem e-tron, chystá další elektromobily

Velké plány v segmentu elektromobilů má automobilka Audi.…

Pražská bytová situace není katastrofální, prohlásil Pilný v duelu s Čižinským Pražská bytová situace není katastrofální, prohlásil Pilný v duelu s Čižinským

Zanedlouho se přepíše mapa politického vlivu na pražském…

 
 


Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Samostmívací zpětné zrcátko šetří vaše oči. Víte, jak funguje? Samostmívací zpětné zrcátko šetří vaše oči. Víte, jak funguje?

Samostmívací či jinak řečeno elektrochromatické vnitřní…

Týrání převodovky: Co se stane, kdy ve 100 km/h zařadíte zpátečku? Týrání převodovky: Co se stane, kdy ve 100 km/h zařadíte zpátečku?

Nesychronizovaný zpětný chod se potkal s roztočeným…

 

 
Seat Tarraco: Rodinka španělských SUV se rozrůstá na tři

Seat Tarraco: Rodinka španělských SUV se rozrůstá na tři

Dnes 20:57

Seat k SUV Arona a Ateca přidává již dříve avizovaný třetí model. Tarraco je největší v nabídce. Zakamuflované prototypy a teasery už jsme viděli, teď se odhaluje kompletně.
Blesk.cz

Pukají ledy. Jihokorejský prezident přistál za jásotu lidí v KLDR, vítal ho i Kim

Pukají ledy. Jihokorejský prezident přistál za…

Letoun jihokorejského prezident Mun Če-ina v noci na úterý přistál na letišti v severokorejské metropoli…

Úterý přinese až 29 °C. V Česku bude jako ve Středomoří

Úterý přinese až 29 °C. V Česku bude jako ve Středomoří

V Česku budou teploty srovnatelné s teplotami ve Středomoří. Od ráno do večera očekáváme na většině území jasno…

 

iSport.cz

Hrachovinovi nevyšla premiéra v základní sestavě, střídal v první třetině

Hrachovinovi nevyšla premiéra v základní sestavě,…

Premiéra v základní sestavě Barysu Astana nedopadla pro brankáře Dominika Hrachovinu dobře. Účastník letošního…

Šilhavý o reprezentaci: Mluvil jsem i s Brücknerem. Nevěřím, že je vše špatně

Šilhavý o reprezentaci: Mluvil jsem i s Brücknerem.…

Českému národnímu týmu chce vrátit ztracenou reputaci, hráčům zase hrdost z toho, že můžou navléct dres s…

 

Reflex.cz

Veselá zvířata: Podívejte se na skvělé snímky divoké přírody, které vás určitě pobaví

Veselá zvířata: Podívejte se na skvělé snímky divoké…

Soutěž Comedy Wildlife Photography Awards je tak trochu zvláštní ocenění pro fotografy, jejichž vášní je focení…

El Fuerte: Záhadná bolivijská pevnost, která po staletí stále tají svůj původ a funkci

El Fuerte: Záhadná bolivijská pevnost, která po…

El Fuerte neboli Pevnost o svém původu a zejména funkci stále mlčí. Podivný kamenný útvar opracovaný do…