Diskuse

Zapomenuté koncepty: Mazda MX-81 Aria (1981) - Co má společného s Favoritem?

27.1.2017

Mazda MX-81 zaujala na počátku 80. let bohatým prosklením a futuristickým kokpitem. Nepřipomíná vám vzdáleně Škodu Favorit? Ale jistě, postavili ji totiž u Bertoneho!

 

 • 31 Reagovat !

  foto gil54

  gil54 27.01.2017  14:02

  Poměrně slušný článek, ...

  ....který je však, podle mě, zdegradován násilným a zbytečným naroubováním značky Škoda do textu v titulku a pak alespoň jednou větou v textu.

  Jsem asi slepej, ale já podobu nevidím, za to mi opět vyskočily alergické pupínky. Ano, Škoda není můj favorit, ale doposud mi nevadila a byl jsem ochoten uznat i nějaká pozitiva. No, možná trvalou masáží se to třeba změní, samozřejmě k horšímu.

  Takže dnes nepochválím. :-|
  • 12 Reagovat !

   foto mireksgt

   mireksgt 27.01.2017  21:35

   « Poměrně slušný článek, ...

   Ani jááá Vááás nepochvááálííím Marečkůůůů.... :-) :-)

   Ono je totiž potřebné znát historii vzniku Favorita a hlavně si dohledat na netu úplně všechny návrhy, které Bertone předložil Škodovce.
   Když si to dohledáš, uvidíš přímou návaznost tohoto konceptu na to, jakou karoserii navrhoval Bertone. Samozřejmě s tím, že všechna auta Bertoneho z tehdejší doby, např. Citroen, měla velmi podobné prvky karoserie. A budeš muset uznat, že autor článku má pravdu.
   A pak si najdi nějaký článek, kde hlavni konstruktér Favorita Ing Hrdlička popisuje, jak museli slevovat z návrhů Bertoneho, protože v tehdejším Československu nebylo možné vyrobit za nízkou cenu prvky interiéru, anebo že některé díly karoserie nebylo možno vylisovat z košického plechu... a že hlavním určujícím prvkem pro konečný tvar Favorita byly veliké reflektory, které se u nás vyráběly pro ruskou Ladu, tedy že se na lince v Novém Jičíně musely vyrábět stejně veliká světla. U původních návrhů Bertoneho byly krásné malé reflektory.
   • 21 Reagovat !

    foto gil54

    gil54 28.01.2017  09:11

    « Re: Poměrně slušný článek, ...

    Článek je primárně o Mazdě. Pokud autor chce mermomocí zmínit už i v nadpisu jakousi podobnost s Fáčkem, nestačí na to jen jedna nic neříkající věta.

    To, o čem píšeš ve svém příspěvku jsou skutečnosti, které - byť jsou pravda - s Mazdou vůbec nesouvisí. Ty patří do článků o Favoritech.

    A co má Mazda MX-81 Aria společného s Favoritem ? Kromě toho, že ho dělali (resp. jeho návrh) také u Bertoneho, jako spoustu dalších aut ?
    • 00 Reagovat !

     foto JDM

     JDM 29.01.2017  09:04

     « Re: Re: Poměrně slušný článek, ...

     Souhlasím nesmíš cechacky brát tak vážně, oni žijí svůj škoda svět, ta Mazda to byl alespoň koncept na kterej se ani v dnešní době škodovka nezmůže. Ale to je fuk psát se o ní musí každý den jinak by na ní lidi rychle zapomněli protoze jako auto ničím nevinika.
 • 12 Reagovat !

  foto MDK

  MDK 27.01.2017  15:22

  .....

  Favorit bylo moje první auto, mám na něj spoustu hezkých vzpomínek, třeba jak mi kamarád, kterého jsem vezl ze školy urval půku dveří (zevnitř). Byl z vesnice a proto nevěděl, že favorit nemá centrál. Nebo příhoda kdy nedobíjel alternátor, na což jsem přišel při sjezdu z dálnice, kdy auto prostě chcíplo a málem to skončilo hromadnou nehodou, protože Fávo přestalo brzdit. Jinak elektrika ve voze vůbec nezlobila, jako by tam ani nebyla...

  Bylo to auto po našem dědovi a ten jezdil často na chatu do lesa, kde to i parkoval. Z výdechů ventilace na mě občas při vyšší rychlosti vylétl kus šišky nebo jiné části stromů a dočasně mě oslepil, stávalo se to ale jen občas a pouze při předjíždění nebo v zatáčce.

  Dnes používá Favorit (je stále asi pojízdný) náš pes jako boudu, sedadla byla totiž velmi pohodlná, měkká a hebká a po usednutí si člověk připadal jako by seděl na obláčku.
  • 10 Reagovat !

   foto -awson

   Đawson 27.01.2017  16:31

   « .....

   Proti odstřelování kusy uschlého hmyzu ( nejčastěji vos s ještě pulzujícím zadečkem ), šiškami a různýma dary nebes, si každý správný feliciář či fáčkář upravil silonku své mámi ( či manželky ) a vytvořil si tak filtr >:D Favorit mě vypekl jen jednou, kdy se mi sesypal uhlík ve víčku rozdělovače cestou na tuning sraz, kde sem sloužil jako taágo ( tehdá bylo v modě mít co největší aparaturu a nejlépe místo zadních sedaček ).
   Samozřejmě v noci bez světla, plno zdejších tunerů odborníků zkoumalo co to může být a než sem se rozdýchal, byl venku celý rozdělovat a tím rozházený zapalování >:D no a ještě nefungoval palivoměr, což dělalo z každé cesty při trošce benzínu ruskou ruletu :-!
 • 10 Reagovat !

  foto stary-kluk

  starý_kluk 27.01.2017  15:37

  Tak říkajíc rukopis tu je

  Ano - už jen základní boční prolis vévodící od přídě po záď, který měl Favorit a také Citroen Xm, vzniknuvší ve stejné době. Hezké kupátko Favorit, které se nevyrábělo, sem dal autor správně záměrně - třeba jen řešení zadních sloupků. A zvlněná linka spodního okraje dveří je opět nápadná se Citroenem Xm. A je toho víc, co se dá lehce vysledovat.

  Tato Mazda je upomínkou na startující období snahy Mazdy o nízká těřiště a malé čelní plochy při zachování slušného vnitřního prosotoru pro posádku i zavazadelníku, na vytváření celé rodiny vozů na plošině mající už nakročeno k plošině variabilní. Ale tato snaha byla, bohužel, přeťata Fordem u typu 323 / 2, kdy vrcholem bylo její F-ko / 2. Ford pak okamžitě zrušil řadu 121, 323, 626(byla před obměnou) a Xedosy. A narodilo se Mondeo - Mazdou už před tím předem připravené, K-čko a Focus..
 • 00 Reagovat !

  foto stary-kluk

  starý_kluk 27.01.2017  18:11

  ----

  ----
 • 20 Reagovat !

  foto ljube

  ljube 27.01.2017  22:46

  323F

  z toho předku je následně dost vidět na mrkačce 323F z roku 1989. to bylo mimochodem moc pěkný autíčko..
  [odkaz]
Přihlásit se Zaregistrovat Pro přispívání do této diskuse musíte být přihlášeným registrovaným uživatelem!Blesk.cz

Tereza Brodská se vrací do Ulice! Nechala se přemluvit po 7 letech

Tereza Brodská se vrací do Ulice! Nechala se…

Patřila k největším hvězdám prvních dílů Ulice, ale po letech se rozhodla z nekonečného seriálu vyskočit. Jenže…

Fotograf celebrit pobodal svého milence: Ten skončil bez domova v ruině Andreje Babiše!

Fotograf celebrit pobodal svého milence: Ten skončil…

I když je to k nevíře, jde o příběh, který napsal život sam. Jeho hlavním aktérem je bezdomovec Rudo Barický.…

 

iSport.cz

Program hokeje na ZOH 2018: rozpis turnaje, hrací systém

Program hokeje na ZOH 2018: rozpis turnaje, hrací systém

Čeští hokejisté na zimních olympijských hrách 2018 v Pchjongčchangu postoupili přímo do čtvrtfinále, když bez…

Nominace do smíšené štafety: zkušenosti, medaile a naděje Davidová

Nominace do smíšené štafety: zkušenosti, medaile a…

Medailisté Veronika Vítková a Michal Krčmář, Ondřej Moravec a premiérově jednadvacetiletá Markéta Davidová…

 

Reflex.cz

Pražský Libeňský most není kulturní památkou, rozhodlo ministerstvo. Může se i zbourat

Pražský Libeňský most není kulturní památkou,…

Pražský Libeňský most se kulturní památkou nestal, rozhodlo ministerstvo kultury. Verdikt není pravomocný. Na…

Bývalý ředitel CIA přiznává, že také Amerika ovlivňuje volby v cizině

Bývalý ředitel CIA přiznává, že také Amerika…

Po obvinění Rusů podezřelých z vměšování se do amerických prezidentských voleb, přiznal bývalý ředitel americké…