Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Alkohol metr: Kdy můžu řídit

Ve formuláři vyplňte vaše pohlaví, čas, kdy jste začali pít, a vaši hmotnost. Následně vyplňte počet alkoholických nápojů, které jste za každou hodinu vypili. Pro každou hodinu strávenou u sklenky můžete vyplnit více druhů nápojů a jejich množství.

Údaje o vás

Konzumační lístek

 
Vyplňte prosím základní údaje
Přidat hodinu

Nový výpočet

Online kalkulačka alkoholu v krvi

Tato alkokalkulačka vám poradí, za jak dlouho od zahájení konzumace alkoholu můžete usednout za volant. Stačí do kalkulačky alkoholu zadat vaše pohlaví, čas, kdy jste začali pít, a vaši hmotnost. A následně už vyplňujete počet alkoholických nápojů, které jste za danou hodinu vypili. Vybírat můžete z širokého seznamu nápojů, od piva a vína přes portské nebo sekt po různé druhy destilátů. Výsledkem zadaných údajů je graf, z něhož zjistíte přibližnou dobu odbourávání vypitého alkoholu. Výsledky alkokalkulačky jsou každopádně pouze orientační, Rychlost odbourávání alkoholu závisí na řadě dalších faktorů, které do takového grafu nelze obsáhnout. Nejspolehlivější testy lze získat pouze z krve.

Odbourávání alkoholu

Množství alkoholu v krvi se vyjadřuje v jednotkách promile, kdy jedno promile znamená, že v litru krve je gram čistého alkoholu. Přibližně platí, že muž za jednu hodinu odbourá jeden gram alkoholu na 10 kg své váhy, žena za stejnou dobu 0,85 gramu.

Rychlost odbourávání alkoholu je individuální. Závisí nejen na hmotnosti a pohlaví dané osoby nebo druhu konzumovaného alkoholu, ale také na aktuální fyzické a psychické kondici. Alkohol zpracovávají pomaleji třeba nemocní lidí, zejména ti s onemocněním jater. Odbourávání alkoholu ovlivňuje též konzumace jídla nebo slazených nápojů. Pokud pijete nalačno, alkohol začne působit rychleji.

Alkohol v krvi

V České republice nadále platí nulová tolerance alkoholu v krvi. Nicméně pokud je naměřená hodnota nižší než 0,24 promile, nález je kvůli možné odchylce v měření považován za negativní, jestliže se řidič ke konzumaci alkoholu sám nepřizná. Pokud vás policista ke zkoušce vyzve, jste povinni ji vyhovět. Lze však odmítnout způsob provedení zkoušky, místo orientační dechové zkoušky tak můžete trvat na lékařském vyšetření.

Vliv alkoholu na řízení

Alkohol v krvi má negativní vliv na řízení. Ubývá schopnost soustředění, zhoršuje se vidění, postřeh a prodlužuje reakční čas v krizových situacích. Zvyšuje též agresivitu řidiče a riziko přeceňování jeho schopností.