Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Armáda nakoupí 700 off-roadů. Jaké značky to budou?

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 1. 3. 2017 • 03:12
24
Česká armáda předběžně plánuje kolem roku 2020 výměnu asi 700 terénních aut. Nová vozidla mají nahradit především staré vozy UAZ a dosluhující Land Rovery.

Novinářům to dnes na Průmyslových dnech ve vojenském prostoru Dědice u Vyškova řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář. V Dědicích představilo 12 firem 20 značek možných nástupců současných vozů armády v 50 modifikacích.

Ve statických i dynamických ukázkách na polygonu se představily například Jeep, Mercedes-Benz, Toyota, Dacia, Renault, Škoda nebo Volkswagen. Armáda ukázkami zkoumá trh.

"Chceme být připravení na obměnu, která musí nastat. A nechceme se dostat do situace, kdy bychom to museli řešit na poslední chvíli. Armáda se takto s vozy může seznámit, projet se na polygonu a získat představu, co se vyrábí a jaké jsou parametry," řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který i sám jeden z vozů na polygonu řídil.

Terénních vozů v kategorii dvě až čtyři tuny má armáda téměř 1500, z toho Land Roverů asi 740 a vozů UAZ zhruba 630. Vozů jiných značek v této kategorii, například Toyota, má asi 115. Kategorii od sedmi do devíti tun reprezentuje především Iveco se 115 automobily.

"Těch 700 kusů nových vozů by mělo být rozděleno na dvě kategorie. Ta první do pěti tun, ta druhá nad pět tun. Chceme, aby ta první kategorie byla univerzálnější, kde bychom nepředpokládali nějaké výrazné bojové prvky. Ta vyšší by měla mít možnost i nějaké instalace balistické ochrany," řekl Bečvář.

Doplnil, že armáda nyní používá univerzální vozidla, která si odsloužila svoje a svůj účel splnila.

Osobní terénní automobil UAZ 469 je původně ruské výroby, později se vyráběl i v Československu. Vozidlo bylo vyvinuto jako následník vozu GAZ v roce 1960, Československá lidová armáda ho používá od roku 1974. Už za Českou republiku se vozy po roce 1993 dostaly i do zahraničních misí, například do Afghánistánu. V 90. letech je začaly nahrazovat vozy Land Rover Defender, které však už také dosluhují.

Související články

Témata
2. 3. 2017 16:19
Re: LandCruiser 70
A co Jeep J8?
2. 3. 2017 16:18
Re: offorady ???
Co takhle Jeep J8, Toyota Land Cruiser 70, MB G, či speciál od SVOS Přelouč? To všechno tam jezdilo a podle mě to Off roady jsou a šlo jim to ;-).
Avatar - Barrichello
2. 3. 2017 15:05
Re: offorady ???
>:D >:D >:D :yes:

Pravda. Až budou shánět autobus, koupí si Roomster >:D
Avatar - dr.biker
2. 3. 2017 12:30
Re: lahka odpoved
Bohužel je to tak, celá akce byla jen přehlídka, aby se vedení armády mohlo svést terénními vozy v našich lesích na Vyškovsku, přitom už dopředu bylo jasné, kdo dané vozy dodá. Pouze si technici od armády ověřili v praxi, že vybraný daný typ má požadované parametry. Budou to opět offroady, žádné rádoby terénní SUV to není.
Avatar - Riceeater
2. 3. 2017 12:22
Re: Jen Hujdaj ne
Zkus si nekde dohledat podminky VR... at nejsi za blba naporad... :-!

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud