Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Bloomberg: BMW, Ferrari a VW podporují teroristy v Kolumbii

David Bureš David Bureš 9. 8. 2013 • 09:21
4
Kolumbijští teroristé těží v Amazonském pralesu wolfram, který používají mnohé firmy. Mezi nimi třeba i velké evropské automobilky.

Teroristická organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) vydělává na těžbě wolframu, který používají mnohé firmy na výrobu obrazovek počítačů, telefonů nebo motorů. Vyplývá to ze zprávy agentury Bloomberg.

Mezi společnostmi, které wolfram z Kolumbie odebírají, je i Siemens nebo automobilky BMW, Ferrari, Porsche a Volkswagen. Ty wolfram používají například na výrobu klikových hřídelí.

Automobilky samozřejmě s organizací FARC, která je Spojenými státy a Evropskou unií považována za teroristickou skupinu, přímo nespolupracují. Wolfram odebírají přes rakouského distributora, firmu Plansee. Ta kov kupuje přes americkou Global Tungsten & Powders od společnosti Geo Copper, která podle Bloombergu spolupracuje s FARC, sama to ale odmítá.

Kolumbijští teroristé se starají pouze o těžbu rudy, ze které se wolfram získává, a její prodej. Skupina provozuje nelegální důl v Amazonském pralese, v indiánské rezervaci.

Výrobci aut se shodují na tom, že odmítají nákup materiálů od dodavatelů, kteří jsou spojeni s kriminálními živly. Přiznávají však, že s firmou Plansee spolupracují.

Dodávkám nelegálního wolframu by však mohl být do budoucna konec. Global Tungsten & Powders, která provozuje i továrnu v Bruntále, totiž tvrdí, že wolfram už z Kolumbie nebude dovážet.

Důvodem, proč firmy odebírají wolfram i od kolumbijských teroristů, je ten, že se jedná o velice vzácný kov. Největším producentem je Čína, dále se těží mimo jiné v Rusku, Bolívii nebo Kongu. Wolfram je těžko tavitelný kov, jeho teplota tání je totiž velice vysoká. Používá se především jako složka různých slitin.

Související články

Témata
11. 8. 2013 10:38
bulvár
som myslel, že toto je motoristický portál !
9. 8. 2013 23:45
Re: logika
Přesněji řečeno každý řidič, v HID výbojkách jsou elektrody taky z wolframu >:D
Avatar - Hittman
9. 8. 2013 12:26
Re: logika
Také jsem nepochopil logiku tohoto článku. To jako když přestaneme pužívat wolfram, tak teroristi umřou hladem?? Našli by si snad jinou činnost, drogy, prostituce a co já vím co ještě...a že např. kvůli ropě se vysává afrika atd, a jiných případů je také dost..
9. 8. 2013 11:20
logika
podla takej logiky potom kazdy vodic ktory nema v aute xenony a pouziva wolframovu ziarovku podporuje teroristov z FARC.... >:-[]

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku