Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Čínské město Šen-čen omezuje registraci nových aut

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 30. 12. 2014 • 19:17

Město Šen-čen na jihu Číny omezuje registraci nových aut. Připojuje se tak k dalším velkým městům, včetně Pekingu a Šanghaje, která omezením počtu nových aut bojují proti smogu a dopravním zácpám, napsala agentura Reuters.

Očekává se, že omezovat prodej aut začnou i další čínská města. To vyvolává obavy o další prodej aut v Číně, která je největším automobilovým trhem světa a prodej aut zde v poslední době výrazně zpomaluje.

Vedení Šen-čen, ve kterém žije 11 milionů obyvatel, na svém oficiálním mikroblogu uvedlo, že ročně vydá nové registrační značky pouze pro 100.000 aut. Z toho 20.000 nových značek bude určeno pro elektrické vozy a tato kvóta může být upravena v závislosti na hustotě dopravy, znečištění životního prostředí a poptávce po autech. V současnosti podle Yangcheng Evening News jezdí na silnicích města kolem tří milionů vozů.

Polovinu registračních značek pro běžné vozy nabídne město v aukci, zbytek, včetně těch pro elektrické vozy, formou loterie. Omezení vstupuje v platnost okamžitě a má platit pět let, dodala agentura Bloomberg.

Konzultační společnost McKinsey odhaduje, že do roku 2020 bude ve více než 20 čínských městech 250 automobilů na kilometr silnic. To přiměje představitele dalších měst zavést podobná omezení prodeje aut.

Město Šen-čen patří mezi největší a nejrychleji rostoucí v Číně. Leží u hranic s Hongkongem v provincii Kuang-tung. Město se stalo první zvláštní ekonomickou zónou v Číně.

Související články

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud