Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dacia Duster 1.2 TCe vs. Škoda Karoq 1.0 TSI – Úhel pohledu

Ondřej Lilling Ondřej Lilling 13. 4. 2018 • 05:55
90
162
Zobrazit náhledy (90)
Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster Dacia Duster
V žebříčku nejprodávanějších modelů SUV na českém si jdou řadu měsíců po krku, až teď se konečně postaví tváří v tvář. Dělí je velký rozdíl v ceně, bude však skutečně tak zásadní?


Úvod, pořizovací náklady


Do pomyslného ringu vstupuje nová Dacia Duster, která navazuje na předešlou generaci oblíbeného SUV. A proti ní nestojí nikdo menší než nástupce neméně oblíbeného yetiho v podobě Škody Karoq. Obě novinky se hned po začátku prodeje vyšvihly na samý vrchol žebříčku nejprodávanějších SUV na českém trhu, Dacia však má za úkol sesadit ze stříbrné příčky Nissan Qashqai, a až potom může pomýšlet na prodejní skalp karoqu. Ve srovnávacím testu ho ale může porazit už teď.

Na první pohled mají oba modely své vlastní místo na slunci a bojují o úplně odlišnou klientelu. To je do značné míry bezesporu pravda, v hlavách řady lidí ale jistě hlodá červíček pochybností, jestli raději nezvolit vrcholnou výbavu rumunského SUV s pohonem všech kol před soupeřem z Mladé Boleslavi ve skromnější výbavě. V takovém případě se totiž ceny obou aut dost zásadním způsobem přiblíží, nikdy se však úplně neprotnou. Minimálně ne do chvíle, než Škoda nabídne základní výbavový stupeň Active, který by celkové filozofii dusteru odpovídal mnohem lépe.

Prozatím Karoq startuje s prostřední výbavou Ambition, která v kombinaci s litrovým tříválcem startuje na částce 529 900 Kč. Stejný agregát jsme měli v testu i my, výbava ale byla, jak je u novinářských aut zvykem, velmi bohatá. Stačí si tedy odmyslet ty LEDkové světlomety, vyhřívaný volant a pár dalších vymožeností a je to.

Navzdory všem posměváčkům vám nezůstane auto bez volantu a sedaček, ale pořád velmi slušně vybavený kus. Už ve verzi Ambition je standardem tempomat, vyhřívaná přední sedadla, rádio s osmipalcovým displejem a Bluetooth, zadní LEDkové světlomety nebo třeba parkovací senzory vzadu. Dost dobře si tedy umím představit, že bych s takovým autem dokázal bez problémů žít a nic zásadního by mi nechybělo. Další příplatková výbava je sice příjemná, ale do značné míry postradatelná bez zásadního vlivu na komfort.

K dané výbavě lze za výhodných podmínek přikoupit paket Ambition Plus, který přidává přední LED světlomety s adaptivní funkcí a LED mlhovkami společně s dojezdovou rezervou se vším, co je k výměně kola potřeba, a to všechno za férových 15 tisíc korun. Systém hlídání mrtvého úhlu vás přijde na rovných 9 tisíc, stejnou částku dáte za zadní sedadla VarioFlex. Bezklíčový vstup a startování si škodovka cení na 10.300 Kč, velký multimediální displej s navigací a konektivitou pak na 11.100 Kč.

Dva dustery za jeden karoq

Když se ale podíváte do ceníku Dacie, zjistíte, že rozdíl mezi základními cenami obou aut je vskutku monstrózní. Za cenu jednoho karoqu můžete mít dustery hned dva a ještě vám zbude. Je to pochopitelně auto oholené až na dřeň, bez lakovaných nárazníků, klimatizace nebo rádia, s nikterak potentní atmosférickou šestnáctistovkou a pohonem předních kol. Za svých 259.900 Kč ale můžete z dealerství odjet fungl novým autem.

Pořizovací nákladyDacia DusterŠkoda Karoq
ZÁKLADNÍ CENA
Motor1.6 Sce1.0 TSI
Stupeň výbavy/cena [Kč]Essential/290.900 KčAmbition/584.900
STANDARDNÍ VÝBAVA A PŘÍPLATKY
Airbagy67
Centrální zamykání s dálkovým o. [Kč]SS
Elektricky ovládaná okna - přední/zadní [Kč]S/-S
Elektricky ovládaná/vyhřívaná zrcátka [Kč]-S
Klimatizace15.000 Kčdvouzónová aut. S
Kola16" ocelová16" litá
Kožený volant [Kč]-S
Metalíza [Kč]13.900 Kč15.300 Kč
Mlhová světla vpředu [Kč]3.500 KčS
Parkovací senzory vpředu/vzadu [Kč]-8.200 Kč/S
Rádio s ovládáním na volantu [Kč]SS
Rezervní kolo [Kč]1.800 Kč3.000 Kč
Tempomat [Kč]-S
Vyhřívaná sedadla vpředu [Kč]-S
SERVIS
Světlomet/zadní sdružená svítilna [Kč]importér nedodal6.417 Kč / 2.301 Kč + 4.865 Kč
Přední / zadní nárazník [Kč]importér nedodal10.208 Kč / 8.816 Kč
Přední blatník [Kč]importér nedodal6 229 Kč
Čelní sklo [Kč]importér nedodal5.112 Kč
Brzdové destičky přední + výměna [Kč]importér nedodal2.819 Kč + 480 Kč
Hodinová sazba v servisu [Kč]importér nedodal960 Kč
Náklady na servisní prohlídky do ujetí 100.000 km [Kč]importér nedodal30.000km - 4.680,64 Kč / 60.000km - 8.017,57 Kč / 90.000km - 6.406,17 Kč
Všechny ceny v kolonce servis jsou uváděny s DPH
ZÁRUKY
Celý vůz/lak/neprorez. karoserie (roky)3/2/62/3/12
Prodloužená záruka [Kč]4 roky / 60.000 Km za 2.990 Kč, 5 let / 60.000 km za 4.990 Kč, 5 let / 100.000 km za 5.990 KčAkční paket mobilita plus, který zaručuje prodlouženou záruku na 5 let, je možné získat za 2.000 Kč.

Konkrétní cenové srovnání je trochu oříšek, protože tento týden přestalo tuzemské zastoupení nabízet testovanou motorizaci. Náš kus poháněl zážehový přeplňovaný čtyřválec 1.2 TCe vybavený pohonem všech kol. V době uvedení na trh tato verze stála 395.900 Kč ve verzi Comfort, my měli vrcholné provedení Prestige za 399.900 Kč, navíc vybavené prakticky vším, co jde do dusteru objednat v rámci příplatkové výbavy. Už samotný Prestige toho ale obsahuje dost, namátkou sedmnáctipalcová litá kola, systém hlídání mrtvého úhlu (vůbec poprvé u Dacie), manuální klimatizaci, tempomat či zadní parkovací senzory v kombinaci s parkovací kamerou.

Možnosti příplatkové výbavy nejsou ani zdaleka tak rozsáhlé jako u škodovky, kde jsem z ceníku vybíral ty nejzajímavější prvky. V případě dusteru můžete své peníze utratit za metalízu, která cenu auta navýší o 13.900 Kč, rovných 8.000 Kč stojí automatická klimatizace, bezklíčový vstup a startování si Dacia cení na 6 tisíc. Velkou novinkou druhé generace dusteru je systém čtyř kamer, který stojí akceptovatelných 8 tisíc korun. Vyhřívaná přední sedadla pak 6.000 Kč, dvojnásobek činí příplatek za kožené čalounění. A to je v zásadě vše.

Jedna věc je ale možnost dopřát si komfortní prvky výbavy, druhá pak to, jak fungují v praxi. V následující kapitole zjistíte, že v tom se obě auta dost zásadním způsobem odlišují.

HODNOCENÍ POŘIZOVACÍCH NÁKLADŮDacia DusterŠkoda Karoq
Základní cena105
Standardní výbava a příplatky89
Průměr9.007.00

Design, interiér


Design

Obě auta vyznávají jinou filozofii i z pohledu designu. Duster bych přirovnal k lesníkovi s plnovousem, který se nebojí pořádně zašpinit, karoq pak je spíš sportovcem v softshellové bundě, co vyrazí do přírody maximálně tak za čerstvým vzduchem. Design dusteru se snaží být do maximální míry funkční pro každodenní život v nehostinném prostředí. Nešetří nelakovanými plasty, které chrání karoserii od všelijakých škrábanců, a všechno je tady značně naddimenzované.

Masivní jsou dvířka nádrže, velké jsou kliky dveří, zrcátka nebo střešní ližiny. Jako kdyby to nebylo auto pro člověka druhu homo sapiens, ale spíš pro biblického Goliáše. Z hlediska vnějších rozměrů se toho příliš nezměnilo. Přepracované nárazníky mohou za nárůst délky auta o 26 milimetrů, rozvor je na milimetr shodný s minulou generací, o tři milimetry se ale zvětšily rozchody kol vpředu a vzadu. Pro všechny, kteří duster chtějí používat i mimo silnice, je podstatná informace, že zůstala zachována také světlá výška 210 milimetrů.

suv dacia skoda duster karoq srovnavacitesty suv dacia skoda duster karoq srovnavacitesty
 

Základní rysy dusteru se od první generace příliš nezměnily, duster ale vypadá mnohem moderněji a v kombinaci s nějakou zajímavou barvou mu to velmi sluší. Po designové stránce došlo na optické rozšíření přídě, dostal také moderněji vyhlížející světlomety s diodovým denním svícením. Z boku je patrný více skloněný sloupek čelního skla, zcela nové jsou zadní sdružené svítilny, kde se objevuje grafika kříže ve stylu Jeepu Renegade. Některé drobné detaily však auto po stránce designu pořád vrací do minulého tisíciletí. Ošklivé jsou hlavně kovové zámky ve dveřích, zvlášť když je auto vybaveno bezklíčovým vstupem, a při každém tankování nesmíte zapomenout na otevření víčka nádrže páčkou pod sedadlem řidiče.

Jestliže exteriér přinesl spíše evoluční změny, pak interiér je vskutku revoluční. Pryč je klakson na páčce blinkrů nebo utopený displej multimediálního systému. Z pohledu použitých materiálů duster odpovídá svému zaměření, ale ergonomií už odpovídá a funguje jako normální auto bez výraznějších ústupků. Volant má pěkný design a je konečně nastavitelný nejen výškově, ale také podélně. Škoda že ovládání rádia je pořád schované nešikovně pod volantem, ale to už asi zbytečně rýpu.

HODNOCENÍ DESIGNUDacia DusterŠkoda Karoq
Vnější vzhled67
Vnitřní vzhled78
Zpracování58
Ergonomie68
Konektivita69
Průměr6.008.00

Inspirace v Ingolstadtu

Horizontální členění palubní desky s kruhovými výdechy klimatizace na vrcholu vypadá pěkně, co mě ale úplně dostalo do kolen je panel klimatizace s kruhovými ovladači s displeji uvnitř. Už jsem to sice viděl u Audi TT, ale proč znovu vymýšlet kolo, když to tak dobře funguje? Stejné je to i v případě tlačítek nad panelem klimatizace, kde se ovládají nejdůležitější funkce auta. Displej infotainmentu je prakticky beze změn převzatý z minulé generace. Má jednoduchou grafiku, příliš toho neumí, ale funguje rychle a jednoduše. Spárování telefonu je primitivní stejně jako vložení adresy do navigace a víc člověk k životu stejně nepotřebuje.

Přesto mě duster dokázal hned první den zaskočit. Při stání nebo v nízkých rychlostech náhodně pípal, a nedokázal jsem vypozorovat původce otravného zvuku, protože okolo auta žádná překážka nebyla a displej žádnou hlášku nezobrazoval. Logicky se nabízely parkovací senzory, i ty jsem zkusil vypnout. Nakonec jsem zjistil, že neplechu způsobují přední senzory, které mají svoje vlastní tlačítko s úplně jiným piktogramem a na úplně jiném místě - zatímco zadní se vypínají nad panelem klimatizace, přední senzory se ovládají nalevo od volantu. Nejspíš tedy nejde o tovární řešení, jejich smysl mi ale trochu uniká, protože auto bylo vybavené i čtyřmi kamerami. Dvě jsou ve vnějších zrcátkách, po jedné pak v obou náraznících. Zapomeňte ale na efektní pohled z ptačí perspektivy jako to umí šikovně poskládat modely jiných automobilek. U dusteru si můžete vybrat obraz vždy jen z jedné kamery, pro jízdu v terénu je to ale velmi šikovná věcička.

Dražší, ale také modernější

Karoqu se daří podobným chybičkám vyvarovat. Jeho interiér po stránce přívětivosti a jednoduchosti ovládání nemá slabá místa, tlačítek je tu poměrně málo, protože ty méně podstatné záležitosti obstaráte skrze dotykový displej. Ten je umístěn na samém vrcholu palubní desky, takže je na něj výborně vidět. Prostřední verze infotainmentu Amundsen s osmipalcovým displejem je ideálním kompromisem mezi úhlopříčkou displeje a ergonomií. Vyšší provedení Columbus už totiž postrádá jak fyzická tlačítka, tak i kolečko pro regulaci hlasitosti, oba systémy ale umí to samé, včetně zrcadlení displeje telefonu nebo připojení na internet. Položky jsou v menu seřazené intuitivně, takže i člověk koncernovými auty nepolíbený se tady velmi rychle zorientuje. Grafika je moderní a ani rychlost systému si nezaslouží výhrady.

suv dacia skoda duster karoq srovnavacitesty suv dacia skoda duster karoq srovnavacitesty
 

Nejdůležitější funkce ovládají tlačítka na středovém panelu podobně jako u dusteru, za řadicí pákou se pak nachází už jen elektronická parkovací brzda a funkce Autohold, která funguje i s manuální převodovkou. Výběr materiálů je slušný, část interiéru je vyrobena z měkčených plastů, ale třeba madla dveří příliš hodnotným dojmem nepůsobí. Karoq to alespoň vynahrazuje množstvím odkládacích míst, šikovná je schránka na vrcholu palubní desky, potěší i velké úložné prostory ve dveřích.

Obě auta mají společný vyšší posaz, který zlepšuje výhled ven a zvyšuje pocit bezpečí. Nakolik je to pocit falešný nechám na vás, popularita SUV je ale jasným důkazem, že výše ukotvená sedadla zákazníci zkrátka chtějí. Přirozenější pozici jsem našel za volantem karoqu, pohodlnější se mi zdály také sedačky, jejichž tužší bočnice dokážou tělo podržet i během rychleji projížděné zatáčky. Také místa pro pasažéry nabídne více škodovka, má delší sedáky a prostornější je i v podélném směru.

To samé platí i pro srovnání zavazadelníků, škodovce s 521 litry rumunský soupeř nedokáže konkurovat ani v provedení s pohonem předních kol, které disponuje 445 litry, natož ve verzi s pohonem všech kol. Ta kvůli prostorově náročnější víceprvkové zadní nápravě nabídne objem jen 411 litrů, s rezervou se prostor smrskne na finálních 376 litrů. V karoqu náklad také lépe udržíte na místě (a mnohdy i vcelku), v kufru nechybí háčky ani síťky, šikovný je i příplatkový oboustranný koberec, který je z druhé strany gumový. Za 1.397 Kč jsou to dobře utracené peníze.

HODNOCENÍ INTERIÉRUDacia DusterŠkoda Karoq
Prostornost79
Přední sedačky68
Zadní sedačky78
Kufr68
Variabilita88
Průměr6.808.20

Motor, jízdní vlastnosti


Motor

Během těch pár let, co jsou na trhu přeplňované tříválce, jsem na ně hodně změnil názor. Přestože asi nikdy nepřestanu obdivovat vidlicové osmiválce a řadové šestiválce, musím uznat, že se automobilkám podařilo nectnosti maloobjemových motorů buď zcela eliminovat, nebo výrazně minimalizovat. Prakticky zmizely vibrace motoru na volnoběh, které se intenzivně přenášely do karoserie, poctivější odhlučnění motoru pak téměř odstranilo typický chod tříválcových motorů.

A není to jen případ karoqu, je to v poslední době několikáté auto vybavené takovým motorem, kde jsem si toho všiml. Buď si tedy na tříválcové motory postupem času zvykám (ostatně těch vidlicových osmiválců a řadových šestiválců zas tolik v novinářských flotilách není…), nebo na tom automobilky skutečně zapracovaly. Přítomnost takových motorů mě tedy v menších autech začíná nechávat zcela chladným, jiné je to samozřejmě s jejich budoucí spolehlivostí, na kterou v tuto chvíli asi nikdo nezná spolehlivou odpověď. Tu prozradí až za několik let trh s desetiletými ojetinami.

suv dacia skoda duster karoq srovnavacitesty suv dacia skoda duster karoq srovnavacitesty
 

Po dynamické stránce bude litr pod kapotou karoqu naprosto dostatečným motorem pro většinu řidičů. A to říkám naprosto svědomitě, protože jsem s ním ujel přes tisíc kilometrů, z toho většinu ve čtyřčlenném obsazení, a rozhodně jsem ho nešetřil. Dokáže držet velmi svižné tempo, a to především díky fantastickému podvozku. Mít na zadním okně obří nápis 1.0 TSI, tak ostatní řidiči asi nebudou věřit, co za motůrek je zrovna předjelo. Na okreskách dovede být velmi rychlý, stačí jen potlačit přirozenou potřebu brzdit do každé zatáčky. S lehkým motorem v přídi auto nádherně zatáčí a při průjezdu zůstává neutrální. V obratnosti si karoq pomáhá systémem XDS+, který v zatáčkách přibrzďuje vnitřní kolo, z podvozku je ale cítit, že nepostrádá ani přirozenou lehkost. Odpružení auta je hodně komfortní, spoustu nerovností karoq pohltí s naprostou samozřejmostí, že je vzadu jednoduchá zadní náprava poznáte jen na příčných nerovnostech, kde se projevuje tupými rázy, nejde ale o žádnou tragédii.

Dynamické měřeníDacia DusterŠkoda Karoq
PneumatikyNokian WRD4Continental WinterContact TS850p
Rozměr pneumatik215/60 R17215/55 R17
Pružnost na 4. RS(60-100 km/h)/5. RS a 6. RS (80-120 km/h) [s]6,6/12,2/13,97,4/10,4/14,0
Otáčky na nejvyšší RS při 130 km/h30002750
Skutečná rychlost při tachometrových 50, 90 a 130 km/h [km/h]46,3/85,3/126,247,2/84,7/127,8

Problém s tříválcovým motorem nastává až ve chvíli, kdy potřebujete někoho předjet. Tady už se výkonové parametry základního motoru samozřejmě projeví a s každým pasažérem na palubě se dynamika rapidně zhoršuje. Příliš na tom v takové chvíli nezmění ani kratší odstupňování šestistupňové převodovky. Ta jinak pracuje velmi dobře, má přesný chod a krátké dráhy. Spotřeba motoru mi přišla velmi slušná, vyloženě defenzivní způsob jízdy stlačil spotřebu na hodnotu 6,2 l/100 km. Při svižnějším tempu se dostanete na hodnoty okolo osmi, týdenní průměr nakonec činil 7,3 l/100 km.

HODNOCENÍ MOTORUDacia DusterŠkoda Karoq
Zrychlení77
Pružnost77
Spotřeba udávaná77
Spotřeba v testu88
Odhlučnění motoru88
Průměr7.407.40

Dvě deci navíc

Po přesednutí do dacie se čtyřválcem o objemu 1,2 litru vás žádný razantní skok nečeká. Potvrzuje to i naše měření, kde byl v některých disciplínách rychlejší karoq, v jiných zase duster. Obě motorizace tedy nabídnou velmi podobnou dynamiku, čtyřválec dacie má ale ve vyšších otáčkách příjemnější zvuk, tady už škodovácký litr lichý počet válců zamaskovat nedokáže.

To už ale teď ale není úplně podstatné, protože zážehová dvanáctistovka zmizela z nabídky Dacie. Ještě letos by měl dorazit zbrusu nový agregát 1.3 TCe s vyšším výkonem, který už bude plnit nové emisní normy Euro 6c, takže přeplňovaný čtyřválec duster neopouští napořád.

Na silnici je nový duster mnohem civilizovanějším autem než v minulosti. Velmi dobře zvládá i hodně rozbitou silnici, za což kromě komfortně naladěného podvozku vděčí i pneumatikám s poměrně vysokým profilem. Automobilka mezigeneračně zapracovala na odhlučnění podvozku, což je znát především na dálnici. O to víc pak ale vyniklo hučení rozvodovky, které bylo při dálničních rychlostech poměrně nepříjemné. Šestistupňová manuální převodovka není odstupňovaná tak nakrátko jako v případě vznětové verze, na dálnici točí jen o trochu více než karoq.

Kárat dacii za to, že neumí zatáčky projíždět podobným tempem jako škodovka by nebylo fér, protože vymetání okresek duster nemá v popisu práce. Při běžném cestovním tempu se mu nedá příliš vytknout a k tomu skvěle funguje v terénu. Pořád platí, že jde o jedno z nejschopnějších SUV v nabídce. S novou generací přibyl asistent pro sjíždění prudkých kopců a také asistent pro rozjezd do prudkého kopce. Na displeji infotainmentu si pak můžete prohlížet údaje o náklonech karoserie nebo se orientovat podle kompasu.

Spotřeba ve finále dosahovala velmi podobných čísel jako u karoqu, při klidné jízdě si motor řekne o zhruba šest litrů na sto, týdenní průměr pak skončil na hodnotě 7,5 l/100 km. Většinu času se ale duster pohyboval v režimu s trvalým pohonem pouze přední nápravy, aktivní čtyřkolka hodnoty o pár desetinek zhorší.

HODNOCENÍ JÍZDNÍCH VLASTNOSTÍDacia DusterŠkoda Karoq
Ovladatelnost79
Komfort odpružení78
Odhlučnění podvozku88
Řízení78
Řazení79
Brzdy78
Průměr7.178.33

Závěr


Závěr

Bez mučení se přiznám, že předchozí generace obou modelů jsem měl rád, takže když mám vybrat jednoho, kterého teď prohlásím za vítěze, lehké to rozhodně nemám. Takže je možná dobře, že to za mě rozhodly číslíčka v tabulce, protože já bych toho asi nebyl schopen. Lépe tedy vyšla mladoboleslavská Škoda Karoq, která je neoddiskutovatelně lepším autem.

Nebo není? Záleží na úhlu pohledu. Pro někoho může být stejně tak lepší Dacia Duster, která je o ohromný kus levnější, což se logicky musí odrážet v provedení. Není tedy dotažená do takového detailu, postrádá moderní bezpečnostní asistenty i celou řadu komfortních prvků.

suv dacia skoda duster karoq srovnavacitesty suv dacia skoda duster karoq srovnavacitesty
 

Jenže co když vám na tom všem vůbec nesejde, protože hledáte auto, do něhož se nebudete bát naskočit ve špinavých holinkách a vyrazit za prací do lesa? Přesně to je prostředí, ve kterém se Duster cítí nejlépe, má výbornou světlou výšku a skvěle fungující pohon všech kol. Nakonec ale vůbec nezklame ani na silnici. Oproti minulé generaci udělal ohromný posun v kvalitě jízdy i odhlučnění.

Domácím hřištěm karoqu, minimálně toho, který jsme testovali my, jsou okresky nebo dálnice. Do terénu by mi ho bylo líto vzít, tím spíš bez pohonu všech kol. Na silnici ale funguje výtečně, podvozek je špičkově naladěný a na rozdíl od yetiho už má i velmi slušný kufr. Na palubě potěší množství standardní výbavy i možnosti té příplatkové. I když je to nejmenší SUV od škodovky (zatím), nemusíte v žádném ohledu slevit ze svých požadavků na nejmodernější technologie či bezpečnostní systémy.

SHRNUTÍ HODNOCENÍDacia DusterŠkoda Kodiaq
POŘIZOVACÍ NÁKLADY9.007.00
DESIGN6.008.00
INTERIÉR6.808.20
MOTOR7.407.40
JÍZDNÍ VLASTNOSTI7.178.33
CELKOVÝ PRŮMĚR7.277.79

Dacia Duster 1.2 TCe (92 kW)

Nejlevnější verze modelu259.900 Kč (1.6/84 kW Access)
Základ s testovaným motorem395.900 Kč (1.2 TCe/92 kW Comfort)
Testovaný vůz bez příplatků399.900 Kč (1.2 TCe/92 kW Prestige)

Plusy

 • Nízká cena
 • Terénní schopnosti
 • Slušná výbava
 • Nízká spotřeba paliva

Minusy

 • Průměrný vnitřní prostor
 • Drobné nedostatky pramenící z nízké ceny

Škoda Karoq 1.0 TSI (85 kW)

Nejlevnější verze modelu529.900 Kč (1.0 TSI/85 kW Ambition)
Základ s testovaným motorem584.900 Kč (1.0 TSI/85 kW Style)
Testovaný vůz bez příplatků584.900 Kč (1.0 TSI/85 kW Style)

Plusy

 • Výborné jízdní vlastnosti
 • Velký zavazadelník
 • Prostorný interiér
 • Množství bezpečnostních asistentů

Minusy

 • Stále chybí základní verze Active
 • Pohon všech kol výhradně s 2.0 TDI

Foto: Ondřej Lilling

Zobrazit celý článek

Související články

Témata
Model Dacia Duster 1.2 TCe (92 kW) Škoda Karoq 1.0 TSI (85 kW)
Cena základní sestavy 399 900 Kč 584 900 Kč
Cena testované sestavy 0 Kč 0 Kč
Motor
Typ motoru: přeplňovaný zážehový přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4 3 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1197 999
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 92 / 5300 85 / 5000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 205 / 2300 200 / 2000 - 3500
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 179 187
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 11 10.6
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 6 / 7.1 / 6.4 6.2 / 4.7 / 5.3
Emise CO2: 145 119
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 411 / 1478 521 / 0
Objem nádrže (l): 50 50
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1317 / 0 1340 / 0
Rozměr pneu: 215/60 R17 215/55 R17
Dacia Duster 1.2 TCe (92 kW)
Škoda Karoq 1.0 TSI (85 kW)
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4341 4382
b) šířka (mm): 1804 1841
c) výška (mm): 1693 1603
d) rozvor (mm): 2676 2638
e) rozchod vpředu (mm): 1563 1576
f) rozchod vzadu (mm): 1580 1541
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 820 / 1030 620 / 1070
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 610 / 830 840 / 910
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 960 990
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm): 940 970
k) šířka vpředu (mm): 1410 1500
l) šířka vzadu (mm): 1420 1490
délka sedáku vpředu (mm): 480 510
délka sedáku vzadu (mm): 460 480
výška opěradla vpředu (mm): 610 650
výška opěradla vzadu (mm): 590 650
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano Ano
6. 11. 2018 09:01
Re: Selhání metodiky?
Pekne zhrnute...zial doteraz som nevidel zmysluplnu metodiku hodnotenia/porovnavania aut, ktora by dobre brala do uvahy cenu, skor je to ignorovane, maximalne sa zmozu na porovnanie v nejakej cenovej kategorii...a uprimne, automobilky sa nas snazia presvedcit ako je kupa auta ciste emocionalna zalezitost ale opak je pravdou, vlastne byvanie je najvacsia investicia v zivote bezneho cloveka a kupa auta za tym nasleduje. Ciste ekonomicky ak zarabam 2000€ v cistom mesacne (patrim medzi top 5% priblizne) a idem si kupit auto za 24000€ tak je to podobne, len v malom, ako ked nejaky makroekonom hovori o verejnej megainvesticii v hodnote 100% rocneho HDP krajiny. Ludia su v tomto vyslovene zblbnuti, odtrhnuti od reality. Keby sa dnes postavil premier krajiny do telky a vyhlasil, ze ide nakupit nove auta pre celu verejnu spravu na dlh v hodnote 100% rocneho HDP krajiny tak by ho (pravdepodobne, dufam >:D ) verejnost zlyncovala.

Oni to vlastne podla ceny ani hodnotit nemozu, zasadne by to narusilo trh, ktory funguje primarne na leasingoch a emociach. Pri tom uz peknych par rokov su zname ekonomicke zasady ako kupovat auto do osobného vlastnictva:
1) nebrat na uver, RPMN (v CR tusim RPSN) som asi ani nevidel pod 15%, zvacsa 15-20%, to sme uz na urovni uzery
2) ak brat na uver tak max na 3-4 roky a celkove priemerne naklady na auto (poistky, palivo, servisy, mesacna splatka uveru,...proste vsetko) by nemali presiahnut 10% cisteho mesacneho prijmu domacnosti
3) idealne je platit v hotovosti (blbec povie, ze pri leasingu ale davaju zlavy...no asi vedia preco, preplatis 20% a oni daju zlavu 5% z kupnej ceny vozidla, dobry kauf!), maximalna cena by nemala presiahnut 50% cisteho rocneho prijmu domacnosti

Keby toto verejne vsade omielali mozno by nase krajiny nedominovali v pocte exekucii a automobilky by to mali u nas tazke...samozrejme by nemali dovod sponzorovat taketo weby a auto-moto casopisy, ved minimalne 2/3 vsetkych aut, ktore su na trhu, by novinári museli oznacit za ekonomicku sprostost pre minimalne 80% obyvatelstva.

Ono by nebolo tazke preratat vsetky objektivne technicke udaje na peniaze, sikovnejsi clovek, ktory si to nahadze do excelu s tym problem mat nebude. Pekny pokus o porovnanie spravil nedavno Rasto Chvala na Dustera ([odkaz] Da sa to, zoberies si vykon motora Karoqa a Dustera, za 50% ceny dostanes zhruba 99% vykonu motora (1.0 tsi vs 1.6 Sce benzin napríklad). Zoberies si velkost kufra, za 50% ceny dostanes 84% objemu. Takto mozes porovnavat zrychlenie, brzdenie, rychlost odozvy multimediálneho systemu...bezpecnost z euro ncapu tiez, ale nie stupidne podla poctu hviezd ale bodového hodnotenia osobitne za narazove testy a potom za asistentov.
Tiez si myslim, ze dizajn v takomto porovnavani nema co hladat, je to vylozene subjektivna zalezitost. Ergonomia kabiny tiez nie je velmi meratelna, kde su ake packy na co a podobne...slovne sa to popisat da ale nehodnotil by som to na body.

Lenze keby takto porovnavali auta tak by to tym jednoduhsim ludom az prilis otvorilo oci.
6. 11. 2018 07:34
Re: Pyrrhovo vítězství pro Škodu
Suzuki by bolo Karoqu blizsie ale problémom stale ostava porovnat s niecim Dustera a v nasom škodovo-fetišistickom priestore je Karoq asi jedina vhodna alternativa...

Osobne si myslim. ze Duster je ludove auto pre siroke masy a nekupuje si ho nutne niekto, kto chce lacne SUV ale chce lacne auto vseobecne s "normalnym" motorm a "normalnej" velkosti a aj pekneho vzhladu - tu by boli zaujimave statistiky kolko ludi si ho kupi/lo s 4x4, podla mna to bude mensina. Fakt ked si teraz prejdem uplne vsetky cenniky v cenovej relacii Dustera tak tam ostane mozno Fiat Tipo, u nas Lada Vesta a to uz je asi aj vsetko. A prave tato cenova kategoria do tych 14000€ max by aj mala byt stropom pre 70% obyvatelstva.

Avatar - .StenLi.
23. 4. 2018 17:25
Re: Tak to by bylo.
Zjavne si nepochopil ucel testu. Karoq je prehnane predrazeny voci Dusteru a aj tak motoricky nema na vrch. Dalsie navysenie ceny s 1,5TSI ho pre cielovu skupinu pre ktoru bol robeny tento test posle mimo ringu okamzite bez porovnavania dalsich parametrov.
17. 4. 2018 22:15
Průchodnost terénem
Chybí jeden podstatný hodnotící bod v této kategorii vozidel. Průchodnost terénem včetně křížení náprav. Tam by ale nejspíš Škoďule pohořela... ;-)
17. 4. 2018 14:49
Re: Tak to by bylo.
Konecne je tu od tebe neco rozumneho :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku