Novinky
Zdá se mi to, že první dva příspěvky - a zatím jediné - v diskuzi se snaží zažehnout flame nebo se pletu?
Nejsou jejich autoři známí podporovatelé a fandové el. trakce?
Nerozumím tomu.
Nejsou jejich autoři známí podporovatelé a fandové el. trakce?
Nerozumím tomu.
@gil54
Rád si to přečtu ještě jednou, ale upřímně v tom tvém „nechápu, takže to musí být flame“ je docela klasický diskusní reflex, který je starý skoro stejně jako internet.
Je to ten moment, kdy člověk místo obsahu začne lovit domnělé motivy autorů, protože obsah buď bolí, nebo na něj zrovna nic nemá. A tak se elegantně přesuneme od tématu k psychologii diskutujících. Vždycky bezpečnější terén.
Ano, klidně si mysli, že někdo má sympatie k elektromobilům. Stejně tak si může někdo jiný hýčkat představu, že jediná správná cesta do Chorvatska je malá osobní zkouška odolnosti a disciplíny. Každému, co jeho jest.
Jenže fyzika má tu nepříjemnou vlastnost, že se na názory moc neptá. Nezajímá ji, kdo komu fandí, ani kdo má jaký pocit z diskuse. Prostě si jede svoje, ať už v nádrži, nebo v baterii.
Takže pokud máš chuť diskutovat, klidně pojďme na věc, čísla, časy, reálné scénáře. Ale pokud jediný vstup do debaty je „asi jste zaujatí“, pak to není analýza, ale spíš takové malé veřejné přiznání, že argumenty došly dřív než otázky.
Přeji hezký večer 🍩
Rád si to přečtu ještě jednou, ale upřímně v tom tvém „nechápu, takže to musí být flame“ je docela klasický diskusní reflex, který je starý skoro stejně jako internet.
Je to ten moment, kdy člověk místo obsahu začne lovit domnělé motivy autorů, protože obsah buď bolí, nebo na něj zrovna nic nemá. A tak se elegantně přesuneme od tématu k psychologii diskutujících. Vždycky bezpečnější terén.
Ano, klidně si mysli, že někdo má sympatie k elektromobilům. Stejně tak si může někdo jiný hýčkat představu, že jediná správná cesta do Chorvatska je malá osobní zkouška odolnosti a disciplíny. Každému, co jeho jest.
Jenže fyzika má tu nepříjemnou vlastnost, že se na názory moc neptá. Nezajímá ji, kdo komu fandí, ani kdo má jaký pocit z diskuse. Prostě si jede svoje, ať už v nádrži, nebo v baterii.
Takže pokud máš chuť diskutovat, klidně pojďme na věc, čísla, časy, reálné scénáře. Ale pokud jediný vstup do debaty je „asi jste zaujatí“, pak to není analýza, ale spíš takové malé veřejné přiznání, že argumenty došly dřív než otázky.
Přeji hezký večer 🍩
Jako vypadá to konecne jako rodinné auto. Otázka kolik je tam místa nad hlavou. Ale co to me nemusí zajímat. Cena je mimo me možnosti.
Jak mi vadí na mnohých čínských autech, že vypadají na pohled lacině, viz jaecoo, omoda, DR automobiles a další, tak zrovna 😜eng vnímám jako auta s docela osobitým vzhledem a vzhledem k tomu, že jsem se velký milovník luxusních dodávek, tak ho asi zvážím, protože můj mercedes třídy V bude za chvíli už deset let starý. Takže budu zvažovat mezi Novým VLE, Tímhle a Lexusem LM. Jenom teda doufám, že se do Česka dostane brzy 😊
k čemu tak vysoký dobíjecí výkon ??? 9 z 10 elektrokovbojů v diskuzi vám řekne že nabíjení 30 minut překračuje očekávání. vždyť přece oběd a káva se musí vychutnat tak proč při nabíjení spěchat ... . I cesta může být cíl !!! stačí vyrazit několik hodin nebo den předem. pak ten adrenalin když přijedu na nabíječku v cizí zemi jestli tam bude volno jestli bude nabíječka fungovat jestli to přijme platební aplikaci jestli nabíjecí výkon dosáhne marketingových údajů
@Pan Glosátor Mňa by skôr zaujímalo, koľko ľudí si zavesí na krk takmer 3-tonovú 5-metrovú obludu a ešte za ňu vysolí skoro dva milióny...
@traveldrive Pozri sa okolo koľko 5 metových áut jazdí v cene 2M+, myslíš že tý ludia pozerajú v techničáku na váhu? Takých áut je hodne.
@speedfred asi ale ta auta nebudou z Číny, že? 🤔
@ericn Vydrž ešte chvílu a bude ich tu plno. Keď európa neponúkne nič za rozumnú cenu tak ľudia budú kupovať Čínu čo už robia pri iných výrobkoch. Keď sa pozriem na introš BMW a pozriem k Číňanom za 2/3 ceny tak neviem,neviem či si BMW obháji svoju cenu.
k čemu tak vysoký dobíjecí výkon ??? 9 z 10 elektrokovbojů v diskuzi vám řekne že nabíjení 30 minut překračuje očekávání.
Aby to nesplňovalo jen potřeby elektrokovbojů, schopných a ochotných plánovat nebo přizpůsobit se.
500kW je tam proto, aby byl spokojenej i méně flexibilní zákazník zvyklý na spalovák.
PS Na nabíječkách adrenalin nemám. Ale přiznávám, že třeba první rok jsem nervózní býval. Ale dnes fungujou nabíječky mnohem líp než v roce 2020...
Aby to nesplňovalo jen potřeby elektrokovbojů, schopných a ochotných plánovat nebo přizpůsobit se.
500kW je tam proto, aby byl spokojenej i méně flexibilní zákazník zvyklý na spalovák.
PS Na nabíječkách adrenalin nemám. Ale přiznávám, že třeba první rok jsem nervózní býval. Ale dnes fungujou nabíječky mnohem líp než v roce 2020...
@DonVito Tak keď ten menej flexibilný zákazník bude hľadať dostatočne výkonnú nabíjačku, a kvôli nej si spraví zachádzku 50 km mimo svojej trasy, tak bude určite spokojný...
@traveldrive
Myslím, že 500kW nabíječky se nebudou stavět na návsích odlehlých vesnic.
Budou se stavět přímo u dálnice a měl bys je mít přímo po cestě.
Samozřejmě že s tvým přístupem elektromobilita smysl nedává. Nabíječek je málo, musíš si zajíždět atd.
Ale bylo by fajn vyzkoušet cestování dnešním top EV dnes.
Třeba s BMW iX3.
A zjistíš, že to možná není takový peklo, jak se nám tu snažíš vykreslit.
www.youtube.com/watch?…
Zde je přehledné shrnutí dlouhodobého testu elektromobilu BMW iX3 Neue Klasse zaměřené na dojezd, efektivitu a jízdní vlastnosti
🔋 Spotřeba a reálný dojezd
Test jasně ukázal, že velikost kol má zásadní vliv na efektivitu vozu (42:12)
20" základní aero kola (doporučená volba)
(1:01)
Při rychlosti 100 km/h: spotřeba 16 kWh/100 km, reálný dojezd až 680 km.
Při rychlosti 130 km/h: spotřeba 22 kWh/100 km, reálný dojezd až 495 km.
Na zpáteční cestě (dlouhé 530 km) vůz dojel bez dobíjení se zůstatkem 10 % baterie (54:59).
22" příplatková kola😜ři rychlosti 100 km/h: spotřeba 20 kWh/100 km (dojezd 540 km).
Při rychlosti 130 km/h: spotřeba 25 kWh/100 km (dojezd 435 km).⚡
Nabíjení (800V architektura)
Vůz disponuje baterií o kapacitě 108,7 kWh net (6:09).Na ultra-rychlé nabíječce (400 kW) dosáhl vůz špičkového výkonu přes 400 kW (35:10).Průměrný nabíjecí výkon během testu byl 280 kW (37😁4).Nabití z 15 % na 80 % zabralo pouhých 18 minut (39:29).
Myslím, že 500kW nabíječky se nebudou stavět na návsích odlehlých vesnic.
Budou se stavět přímo u dálnice a měl bys je mít přímo po cestě.
Samozřejmě že s tvým přístupem elektromobilita smysl nedává. Nabíječek je málo, musíš si zajíždět atd.
Ale bylo by fajn vyzkoušet cestování dnešním top EV dnes.
Třeba s BMW iX3.
A zjistíš, že to možná není takový peklo, jak se nám tu snažíš vykreslit.
www.youtube.com/watch?…
Zde je přehledné shrnutí dlouhodobého testu elektromobilu BMW iX3 Neue Klasse zaměřené na dojezd, efektivitu a jízdní vlastnosti
🔋 Spotřeba a reálný dojezd
Test jasně ukázal, že velikost kol má zásadní vliv na efektivitu vozu (42:12)
20" základní aero kola (doporučená volba)
(1:01)
Při rychlosti 100 km/h: spotřeba 16 kWh/100 km, reálný dojezd až 680 km.
Při rychlosti 130 km/h: spotřeba 22 kWh/100 km, reálný dojezd až 495 km.
Na zpáteční cestě (dlouhé 530 km) vůz dojel bez dobíjení se zůstatkem 10 % baterie (54:59).
22" příplatková kola😜ři rychlosti 100 km/h: spotřeba 20 kWh/100 km (dojezd 540 km).
Při rychlosti 130 km/h: spotřeba 25 kWh/100 km (dojezd 435 km).⚡
Nabíjení (800V architektura)
Vůz disponuje baterií o kapacitě 108,7 kWh net (6:09).Na ultra-rychlé nabíječce (400 kW) dosáhl vůz špičkového výkonu přes 400 kW (35:10).Průměrný nabíjecí výkon během testu byl 280 kW (37😁4).Nabití z 15 % na 80 % zabralo pouhých 18 minut (39:29).
@DonVito Zaujímalo by ma, akým postihnutím trpíš, keď musíš na každú jednoduchú otázku odpovedať prednáškou skopírovanou z internetu alebo nejakého chatbotu s AI...
@traveldrive
Moje postižení jsou následující
hlad po informacích
objevování a automatické neodmítání nového
neustálý rozvoj, učení
flexibilita
kritické myšlení
zvyšování efektivity
Raději bych se bavil věcně, než o mně, mých ''postiženích'' a o využívaných nástrojích.
Můžu tě ubezpečit, že to, jaký používám počítač, mobil, internetový prohlížeč nebo AI nástroj je zcela vedlejší.
Jde o obsah příspěvku a o věcnou diskuzi, ne o to, jak byl obsah vytvořen.
Když uvedu něco od AI tak jsem s tím obvykle ztotožněn (pokud neuvedu jinak).
AI jen urychluje mé příspěvky.
PS Tento přípěvek jsem vytvořil kvůli tobě bez AI. Tak čekám slušnou věcnou diskuzi bez urážek.
Neváhej se zeptat, když něčemu nerozumíš.
Rád ti objasním například jak probíhá nabíjení na cestách, už jsem se něco nacestoval...
Moje postižení jsou následující
hlad po informacích
objevování a automatické neodmítání nového
neustálý rozvoj, učení
flexibilita
kritické myšlení
zvyšování efektivity
Raději bych se bavil věcně, než o mně, mých ''postiženích'' a o využívaných nástrojích.
Můžu tě ubezpečit, že to, jaký používám počítač, mobil, internetový prohlížeč nebo AI nástroj je zcela vedlejší.
Jde o obsah příspěvku a o věcnou diskuzi, ne o to, jak byl obsah vytvořen.
Když uvedu něco od AI tak jsem s tím obvykle ztotožněn (pokud neuvedu jinak).
AI jen urychluje mé příspěvky.
PS Tento přípěvek jsem vytvořil kvůli tobě bez AI. Tak čekám slušnou věcnou diskuzi bez urážek.
Neváhej se zeptat, když něčemu nerozumíš.
Rád ti objasním například jak probíhá nabíjení na cestách, už jsem se něco nacestoval...
@DonVito udivuje mě ta zbytečná snaha výrobců co nejvíce se přiblížit spalovakum. MW nabíjení, které stejně bude dostupné málokde a škodí baterce, simulace zvuku a řazení... vy elektro kovbojové to nepotřebujete, nás to ke koupi elektro nepřesvědčí
@Pan Glosátor
😁
Umíš pobavit, bez urážky.
Okomentuju jen toto
''nás to ke koupi elektro nepřesvědčí''
Mohl bys psát za sebe?
Nebo ty máš mandát reprezentovat tu nějakou skupinu?
Když diskutuju s ryccardem, tak myslím, že až bude EV ve většině vlastností lepší (PŘEDEVŠÍM AŽ MU TO BUDE DÁVAT SMYSL EKONOMICKY), tak na EV přejde.
Narozdíl od tebe. Ty budeš jezdit NAVŽDY ve spalováku.
😄
Ale možná nejsou všichni řidiči spalováků stejný jako ty...
😁
Umíš pobavit, bez urážky.
Okomentuju jen toto
''nás to ke koupi elektro nepřesvědčí''
Mohl bys psát za sebe?
Nebo ty máš mandát reprezentovat tu nějakou skupinu?
Když diskutuju s ryccardem, tak myslím, že až bude EV ve většině vlastností lepší (PŘEDEVŠÍM AŽ MU TO BUDE DÁVAT SMYSL EKONOMICKY), tak na EV přejde.
Narozdíl od tebe. Ty budeš jezdit NAVŽDY ve spalováku.
😄
Ale možná nejsou všichni řidiči spalováků stejný jako ty...
@DonVito pro nás petrolheady i pro vás elektrokovboje je rozhodnuto předem. ano, majoritní část se rozhoduje podle vlastnostní a ceny. říkejme jim konzumenti. jenže imitace zvuku motoru nebo honba za teoretickými a v praxi nevyužitelnými rychlostmi nabíjení nejsou vlastnosti které konzumentům chybí. co chybí je hustá nabíjecí infrastruktura s jednoduchým placením, přehlednými a nízkými cenami. nabíječka každých x km, zdálky viditelný totem s cenou, platba normální kartou a ne studovat tarifní pásma, mít u sebe x čipových karet a plánovat si cestu podle toho zda je na trase ionity nebo supercharger. pro tebe je to koníček ale pro konzumenty ne
@Pan Glosátor
Než začneš psát tyhle věci o husté nabíjecí síti atp., zjisti si nejdřív současný stav případně blízkou budoucnost.
Nastuduj si toto a pak mi dej feedback
www.mercedes-benz.cz/…ons-network.html
Než začneš psát tyhle věci o husté nabíjecí síti atp., zjisti si nejdřív současný stav případně blízkou budoucnost.
Nastuduj si toto a pak mi dej feedback
www.mercedes-benz.cz/…ons-network.html
@DonVito Tarify MB.CHARGE Public S, MB.CHARGE Public M, MB.CHARGE Public L ....Základní poplatek250,00 CZK / měsíc .... Nabíjení DC / HPC (rychlé nabíjení) Flexibilní ceny ... Síť preferovaných partnerů 14,50 CZK / kWh .... IONITY HPC 12,50 CZK / kWh ... Sazby, které se vztahují jednotlivé případy nabíjení na konkrétní nabíjecí stanici, lze najít v aplikaci Mercedes-Benz a mohou se měnit. Před zahájením nabíjení se seznamte s příslušnými sazbami ... ale o tom jsem právě mluvil !!! už konečně pochop že studium téhle nabíjecí džungle a vyhledávání tras a nabíječek s výhodnou cenou je koníček vás elektrokovbojů a věřím že si to užíváte, ale běžný konzument tohle prostě dělat nechce !!!
Sevca1
Tento příspěvek porušil pravidla diskuze a byl smazán.
Lenka Čížková
Tento příspěvek porušil pravidla diskuze a byl smazán.
@ DonVito pěkně jde nám panáček radikalizuje, hned v prvním příspěvku se chováš jak blbec, jo klidně mě nahlas ať to smáznou a daj mi blokaci. Názor vystihuje přesně tvůj stav
Myslím, že dokud výrobce nebude vnímat potřeby trhu tak nemůže uspět😒br />
1. V evropě se prodávají SUV na úkor MPV protože lidi MPV nechtějí. Chtějí být cool a drsní a na to se MPV nehodí.
2. Když už si lidi koupí MPV tak proto aby měli extra velký kufr a v druhé řadě tři místa. A v kufru složená další dvě . Tady to nikdo kromě hotelů nepotřebuje jako luxusní limuzínu, protože je to nesmysl.
Tedy prodávat se to nebude, pouze pár kusů s velkou slevou pro kavky, co si budou myslet, že koupili něco extra výhdně.
2. Když už si lidi koupí MPV tak proto aby měli extra velký kufr a v druhé řadě tři místa. A v kufru složená další dvě . Tady to nikdo kromě hotelů nepotřebuje jako luxusní limuzínu, protože je to nesmysl.
Tedy prodávat se to nebude, pouze pár kusů s velkou slevou pro kavky, co si budou myslet, že koupili něco extra výhdně.
@chytrak1 Přesně tak, u MPV je potřeba mít uspořádání 2+3 (+2) a velký kufr. Velká MPV chtějí velké rodiny, tj musí je to taky někam dopravit + cesta zpět. Nabíjet v půlce cesty není chtěná věc...
Tohle zůstane u předváděcích kusů a možná pár kavek se najde. Hotely ne, tam jde o prestiž, tj MB EQV 😉
Tohle zůstane u předváděcích kusů a možná pár kavek se najde. Hotely ne, tam jde o prestiž, tj MB EQV 😉
To je uplne o nicem, protoze cestou fo Chorvatska spalovak nemusis tankovat vubec!
Poradnej ridic ofce v dehtu jede bez jediny zastavky.
Takze s Xpengem prijedes na dovolenou o pul hodiny pozdeji!!!
Tohle miluju 👍
Češi dokázali z obyčejné cesty do Chorvatska udělat něco mezi Dakarem a olympiádou v utrpení.
Správný majitel TDI totiž podle internetových legend vyráží večer, aby „objel kolony“, celou noc nespí, devět set kilometrů sedí zkroucený jak paragraf, klimatizaci pouští jen z kopce a zastavit smí maximálně jednou. Ideálně tajně, aby to ostatní dieseloví bratři nezjistili.
Pak dorazí na apartmán úplně mrtvý, tři dny rovná páteř a slavnostně oznámí:„Vidíš? Bez jediné zastávky.“
Vedle něj týpek v elektromobilu úplně v klidu. Dal si cestou kafe, protáhl nohy, děti nebrečely, manželka nepodávala žádost o rozvod ještě před Grazem an auto se mezitím samo dobilo na dalších pár set kilometrů.
Celé je fascinující hlavně v tom, že tihle lidé mluví o dvaceti minutách nabíjení, jako by šlo o tragickou životní ztrátu, ale pak dobrovolně stojí dvě hodiny v koloně před Lučkem se spuštěným motorem a pocitem morálního vítězství 🤗
V Česku jsou nejvíc 400kW, pokud vím.
Ale nad 350kW už jich je dost.
www.cistadoprava.cz/…rychle-dobijeni/
V České republice je aktuálně v provozu 123 veřejných dobíjecích bodů s výkonem 350 kW a více
PS To že má Xpeng špičku nabíjecího výkonu 0,5MW m.j. znamená, že vydrží 350kW nabíjet delší dobu!
A na 400kW nabíječce nebude rozdíl oproti 500kW nabíječce zásadní.
Tvl Xpeng přijde s nabíjením 500kW, aby ti vzápětí ryccardo vysvětlil, že v drtivý většině budeš nabíjet pomalu.
Typická diskuze s majitelem spalováku, kterej ví všecko nejlíp...
Qeci
Za prvý, 350kW není zrovna málo a takových nabíječek už je dost dnes. Což byla tvoje otázka. Bohužel jsem ti odpověděl a ty sis to asi ani nepřečetl, jinak bys nenapsal takovou blbost o nabíjení pomalu.
Za druhý, výkonem 350kW nabiješ čistě matematicky (maximálně) na tý 350kW nabíječce za 12 minut 70kWh, samozřejmě když to nabíjecí křivka auta dovolí. To je energie na 300km!!!
Za třetí, když si to auto koupíš dnes, za dva roky může bejt x 500kW nabíječek.
Tady něco od AI
Nová generace hardwaru (Alpitronic a Tesla)
Operátoři v Evropě i ČR začínají nasazovat nejnovější stojany Alpitronic HYC 600 s celkovým výkonem až 600 kW. Tyto systémy jsou modulární a umožňují dodávat výkon 500 kW do jednoho automobilu, pokud to zvládne jeho palubní architektura.Tesla globálně uvádí do provozu technologii Supercharger V4 Cabinets, které jsou navrženy pro architekturu podporující výkon až 500 kW pro osobní auta a až 1,2 MW pro tahače Semi. S jejich rozšířením se počítá i na evropských páteřních trasách.
Nemáš zač. Příště už budou tvý komenty lepší!
Správně, nejlépe totiž vše ví majitel bzučáku.... 😁
Za druhé...300 km říkáte? To je tedy zázrak.....
Za třetí, bude jich adekvátně stejně jako čerpacích stanic?
jup, jest tomu tak 😊.
😄
energyhub.eu/sk/articles/1163475/cez-letos-postavi-100-ultrarychlych-nabijecich-stanic-jejich-podil-v-siti-roste
Společnost ČEZ letos postaví 100 ultrarychlých nabíjecích stanic. Jejich podíl ve firemní síti tak stoupne ze současné pětiny na 30 procent. Nové stanice budou převážně poblíž dálnic, rychlostních silnic a obchodních parků, řekl dnes ČTK ředitel elektromobility ČEZ Rostislav Díža.
Napiš dopis řediteli elektromobility ČEZ Rostislavu Dížovi.
Abys mu otevřel oči.
Že tu energii pro nabíječky musíme mít kde brát!!!
😁
Neustále mě fascinuje sebevědomí lidí podobných tobě. Diskutérovi z acz s kvalifikací nula. Který diktuje ČEZu.
Nic ve zlym.
Pokud vím, tak uhlí pořád jede na 100% a přebytky dokážeme vyvážet. Třeba do Německa kde už zelená tranformace zdevastovala energetiku, takže jsou deficitní. My ale stále dokážeme uhlím dál krmit hladové rychlonabíječky. On to taky není zatím takový problém, protože EV je v provozu asi 1%. Až jich bude 10% a vypneme uhelky, tak to bude větší průser.
Předně odborníci nepláčou, ale řeší problémy.
Věcně
ryccardo tvrdí
''Pokud vím, tak uhlí pořád jede na 100%''
vs REALITA
Hlavní odstavené uhelné elektrárny a bloky
Elektrárna Prunéřov I (ČEZ)
Kompletně odstavena v červnu 2020 s celkovým výkonem 440 MW.
Elektrárna Mělník III (ČEZ)
Odstaven největší uhelný blok v ČR o výkonu 500 MW v roce 2021, lokalita přechází na ekologičtější zdroje plynu a biomasy.
Elektrárna Dětmarovice (ČEZ)
Ukončen trvalý provoz uhelných bloků spalujících černé uhlí, elektrárna se transformuje na plynové a teplárenské zdroje.
Elektrárna Tisová (Sokolovská uhelná)
Postupně odstaveny starší uhelné bloky, provoz je transformován na kombinaci biomasy a plynu.
Elektrárna Tušimice I
Trvale odstavena již v dřívějších vlnách ekologizace.
ryccardo tvrdí
My ale stále dokážeme uhlím dál krmit hladové rychlonabíječky
REALITA
Presná statistika spotreby čistě za „rafinaci paliv“ (tedy zpracování ropy na naftu a benzín) v rámci České republiky není úřady zveřejňována samostatně, ale je zahrnuta pod širší sekce průmyslu.
Spotřebu lze však spolehlivě vyčíslit na základě technologické náročnosti rafinace a dat [Českého statistického úřadu (ČSÚ)]
csu.gov.cz/…ergetickych-toku
o průmyslové spotřebě
## 1. Odhad na základě energetické náročnosti výroby
Podle globálních i evropských průmyslových standardů spotřebuje rafinérský proces na výrobu 1 litru pohonných hmot (nafty/benzínu) přibližně 1,5 až 1,6 kWh elektrické energie. [1]
* V České republice se ročně spotřebuje kolem 8 miliard litrů pohonných hmot (nafta tvoří cca 75 %, benzín 25 😖.
* Čistě procesem rafinace se tak v ČR spotřebuje přibližně 1,2 až 1,3 TWh (terawatthodin) elektřiny ročně. 😲
## 2. Zařazení v oficiálních statistikách ČR
V datech [Energetického regulačního úřadu (ERÚ)]
eru.gov.cz/…getika-v-cislech
a ČSÚ spadá rafinace paliv do kategorie Chemický a petrochemický průmysl, který je po hutnictví a energetice třetím nejnáročnějším sektorem v z
Oprava uhelné elektrárny, které ještě nebyly odstavené běží na 100% Ty několik let zavřené už samozřejmě neběží respektive se některé z nich předělávají na plyn (a to není fosilní zdroj s tím si OK?)
Co se týče rafinace ropy, tak tu budeme chtěj nechtěj rafinovat stejně, i když bude jezdit o pár procent EV víc, ale bravo že vnímáš, že máme rafinérie, který se rozhodně nemůžou zavírat.
A teď si vezmi, že na 1 litr potřebuješ 1,6 kWh, takže když vezmeš běžné auto se spotřebou 7 litrů na 100 km, tak na to aby ujelo 100 km ty spotřebuješ 11,2 kWh elektřiny na výrobu paliva. A teď si uvědom, že k tomu, aby běžné EV ujelo 100 km potřebuješ té elektřiny vyrobit klidně i jednou tolik rozhodně ale výrazně víc než 11 kWh. Takže rafinace ropy je na potřebu elektřiny úspornější než živit EV.
O5 věcně
Za prvé
ryccardo
''některé z nich předělávají na plyn (a to není fosilní zdroj s tím si OK?''
Ano, jsem s tím OK. Za prvé plyn má nižší emise CO2, ale hlavní rozdíl, což jistě víš ze svých podcastů...
Role v síti
Uhlí
Základní konstantní zatížení
Plyn
Regulace a vykrývání š***k
Tzn. plynové elektrárny budou mít zlomek emisí v porovnání s neustále natopenou uhelkou!
Za druhé
Já nikde netvrdím, že EV spotřebujou jen energii uspořenou na rafinaci paliv.
Jen tvrdím, že to je podstatná část spotřeby, patrně tedy jen 20%, o kterých ty a podobní obvykle MLČÍ.
Když se toto sečte s nabíjením v dobách přebytku energií, pak z toho vyplyne, že ani 100% elektromobilů (což je hypotetické číslo vzdálené desítky let) nebude představovat zásadní navýšení energetických kapacit.
To je můj závěr.
Ano, dekarbonizace je výzva, bez ohledu na elektromobilitu.
Já jsem rád, že dostavujeme Dukovany a podporuju větrnou energii, která právě v kombinaci s plynovou může fungovat.
Uvidíme co malé modulární reaktory.
Každopádně pro budoucnost energetiky není elektromobilita klíčová.
Tady je něco od AI
Při stoprocentním přechodu všech osobních automobilů v ČR na elektromobily by čistý nárůst spotřeby elektřiny činil přibližně 7,5 až 9,5 TWh ročně, což představuje navýšení celkové domácí spotřeby o cca 11 až 14 %. Započtení úspory elektřiny, která se dnes spotřebovává při rafinaci ropy na benzin a naftu, tento nárůst snižuje o přibližně 1,5 TWh.
Btw. to vychází to jen na 20% spotřeby EV, to je dáno tím, že si rafinerie vyrábí elektrickou energii sami (na to jsem přišel až teď díky AI...).
Jsou to hausnumera.
Nicméně myslím, že 11-14% nárůstu celkové spotřeby je reálných.
Dejme tomu tedy 14% za desítky let!
Z čehož plyne, že při postupném nárůstu počtu EV je jejich spotřeba energie poměrně nepodstatná a v jednotkách procent.
I kdyby platil zákaz prodeje nových spalováků od roku 2027 bude obměna trvat přes 20 let do roku 2050!!!
Fanoušci spalování fosilních paliv v motorech svých vozů se rádi odkazují na elektřinu z uhlí a opomíjejí, že už dnes většina energie v Česku pochází z jádra.
A že se příští rok má začít další jaderná elektrárna a v ideálním případě bude spuštěna v roce 2036.
Nechť se energetikou zabývají odborníci na energetiku.
Fanoušci spalování uhlíkatých paliv, nechť si nejdříve zjistí reálie týkající se provozu spalováků!
AI dvojtečka
''Samotná rafinace ropy a výroba paliv (kterou v ČR dominantně zajišťují rafinérie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou spadající pod polskou skupinu Orlen) ukrajuje z tohoto chemického balíku zhruba jednu čtvrtinu, což odpovídá 1,2–1,3 TWh.
Rafinace paliv: Na výrobu benzínu/nafty pro spalovací auto pro 10.000km se v rafinérii spotřebuje přibližně 900 kWh čisté elektřiny (při spotřebě 6 l/100 km)''
To jsou informace od AI, které teď neumím (a nemám čas) ověřit.
Roční spotřeba elektromobilu na 10.000km se spotřebou 20kWh činí 2 000 kWh (neboli 2 MWh).
Z toho mně vyplývá, že bude potřeba navýšit jen zhruba polovina spotřeby elektromobilů...
Navíc EV se můžou nabíjet většinou mimo špičku, kdy jsou přebytky energie.
Ještě doplním že 1,3TWh / 2MWh (spotřeba rafineríi v ČR pro výrobu paliv děleno roční spotřebou jednoho EV) = 650.000 EV
Jinými slovy energie pro rafinaci paliv by umožnila provoz 650.000 EV s nájezdem 10.000km a spotřebou 20kWh/100km.
Vím že toto není polovina, ale zase vychází to z jednoznačnějších čísel.
Já přesný výsledek neznám, jen uvádím, že pro výrobu paliv (a to uvádím jen rafinaci) je potřeba také obrovský množství energie.
Čísla je třeba brát orientačně.
Nejsem e😜ertem v této oblasti.
Uvádím to pro ilustraci.
Hladám nejaké pracovné ev valníkové auto ale tu není nič a v rozumnej cene už vôbec. Človek kukne vedľa do DE a tam je výber slušný hlavne za celkom solídne ceny. Tu sa im to neoplatí ani ponúkať či predávať?
Do neelektrikářů ryju jen proto, že zde furt opakujou svojí mantru o dojezdu a nabíjení.
Ta se ale u tohoto auta stává poměrně bezpředmětná...
Hmmm. Těch pick-upů je fakt málo.
ev-database.org/…KGM-Musso-EV-2WD
Tak by snad stačilo to přivézt z Německa a servis by asi fungoval.
http/www.mobile.de/…podrobnosti.html?…
Odkaz nejde vložiť.
Mezi hlavní modely dodávané na český trh patří😒br /> ## [Renault Master E-Tech elektrický (Valník)]
business.renault.cz/…lnik-e-tech.html?…
* Cena: Od 1 200 000 Kč bez DPH.
* Baterie: Kapacita 87 kWh (verze Long Range).
* Dojez😜 Až 327 km podle typu finální nástavby.
* Specifikace: Tovární hliníkový valník má bočnice vysoké 400 mm a dodává se v délkách ložné plochy L2 (3355 mm) nebo L3 (3855 mm). Podporuje rychlonabíjení DC o výkonu až 130 kW. [1, 2, 3]
## [Ford E-Transit (Podvozek s kabinou / Valník)
www.ford.cz/…ck-upy/e-transit
* Cena: Pohybuje se kolem 1 500 000 Kč v závislosti na akci prodejce.
* Baterie: Kapacita 68 využitelné kWh.
* Výkon: Silný elektromotor o výkonu 135 kW nebo 198 kW.
* Specifikace: Oficiální zastoupení Ford CZ nabízí verzi podvozku L2 nebo L3 s pohonem zadní nápravy, na kterou autorizovaní partneři montují hliníkový eloxovaný valník se sklopnými bočnicemi a ochrannou mříží za kabinou. [4, 5]
## [Iveco eDaily (Sklápěč / Valník)]
www.stratosauto.cz/…ec👋modely/daily
* Cena: Individuální nacenění dle počtu modulů baterie.
* Baterie: Unikátní modulární systém (1 až 4 baterie, kapacita až 148 kWh).
* Dojez😜 Až 400 km v městském provozu.
* Specifikace: Nabízí extrémní robustnost, shodný rámový podvozek s naftovou verzí a celkovou hmotnost vozidla od 3,5 až do 7,2 tuny. V ČR jej s třístranným sklápěčem či klasickým valníkem dodávají partneři jako Stratos Auto nebo [Agrotec](https😐/www.agrotectrucks.cz/…elova-rada/iveco). [6, 7]
## [Mercedes-Benz eSprinter (Valníkové vozidlo
www.mercedes-benz.cz/…rm/overview.html
* Specifikace: Nabízí robustní hliníkovou ložnou plochu šetrnou k paletám o maximální rozloze až
Výše máš odpověď od AI.
Každopádně něco zde k dispozici je.
uzitkovevozyskladem.renault.cz/…ek-extra-v87880/
Zde je několik různých způsobů, jak na takovou zprávu můžete reagovat, podle toho, jaký tón chcete zvolit
🎯 Nad věcí a praktická (Doporučeno)
„Používám obojí. Vlastní mozek na nápady a strategii, AI jako rychlého asistenta na rutinu a formátování. Šetří to dost času.“
„AI je jako kalkulačka pro text a data. Mozek používám na to, abych věděl/a, co do ní zadat a jak výsledek využít.“
Ostřejší / Sebevědomá
„Právě proto, že používám mozek, si umím práci usnadnit moderními nástroji.“
„Kdo v dnešní době nepoužívá AI, ten zbytečně ztrácí čas věcmi, které stroj zvládne za pár vteřin.“🤪
Vtipná / S nadhledem
„To víš, můj mozek už nestíhá moji vlastní rychlost, tak jsem si musel/a pořídit externí procesor.“
„Tuhle odpověď generoval můj mozek. Ale schválně jsem se zeptal i AI, co by ti odpověděla ona...
Renault, Mercedes i Ford a další ti určitě s ohledem na CO2 cíle nabídnou i v ČR na elektriku masivní slevu.
Rýt do neelektrikářů je samozřejmě ok a zcela legitimní.
Ovšem jako reakce na ty "jejich mantry", jak říkáš. Něco zcela jiného je ovšem jako první zakládat flame s posměšným nádechem, to já nepovažuji za ok, je to jen zbytečná provokace a hrocení situace, jen to jsem komentoval v 16 : 39. Nic víc.
Mrkni na mojí diskuzi s ryccardem.
Pak pochopíš, jak to bylo myšleno a na koho to bylo mířeno.
Třeba na ryccarda.
Kterej ti vysvětlí, že auto sice umí 500kW, ale ty budeš nabíjet pomalu (bavíme se samozřejmě o cestování, kde cheš nabít co nejrychleji).
Až tyhle pitomý komenty o dojezdu a nabíjení vymizí, přestanu rejt.
Realita používání EV je prostě jiná, než si jí majitel spalováku představuje.
Já na nabíječkách netrávím téměř žádný čas, protože většina nabíjení probíhá doma nebo v cíli.
Pro mě je i 150kW nabíjení dost rychlý.
Ale 500kW by bylo fajn, kdyby umlčelo i skeptiky typu ryccarda.
Jinak ryccardo je ještě jedním z diskutérů, se kterým má dialog smysl. Aby to nebral zle.
PS Všimni, že můj ironický koment vedl ke spoustě věcných příspěvků. Budeš-li mít jakýkoli dotaz sem s ním.
Nereju do ''neelektrikářů''. Reju do fanatiků, který jezdí nebezpečně, absolutně nedodržují bezpečnostní přestávky a točí svojí mantru o 1000km bez zastávky.
Nesnáším tuhle mantru. Proti neelektrikářům vůbec nic nemam!
Asi nerozumíš psanému textu, šlo mi o obsah a formu prvních dvou příspěvků v této diskuzi, které, podle mě, měly zažehnout flame bez jakýchkoliv snah o nějakou nekonfliktní věcnou diskuzi ... a o ničem jiném jsem nehovořil.
Číst umím a když se v diskuzi k něčemu vyjadřuji, čtu si jí vždy úplně celou. A umím i rozeznat, k čemu se vyjadřuji, o čem píšu a umím to i sdělit tak, aby každý měl jasno, o čem je řeč.
Tvoje diskuze s ryccardem je na zcela jiné téma.
Ale věcná diskuze přesto proběhla...
Diskuze s ryccardem je přesně na téma z úvodu.
Jinak beru tvojí kritiku a doufám, že budeš obdobně apelovat na Sevcu1, Pana Glosatora nebo rohypnola.
První dvě věty sice zase mimo mě, ale ok, poslední věta je legitimní poznámka a vážím si uznání kritiky. Upřímně.
Na některé nicky - a je jedno z jakého tábora - nelze reagovat a očekávat racionální diskuzi, alespoň z mého pohledu. Ale ano, zkusím to.
Fajn.
😄
Pěkný den.
Ta "mantra" je totiž stále objektivní fakt a v těchto ohledech bzučáci stále zaostávají.