Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: VIN čísla. Víte, co znamenají a k čemu slouží? A kde je najdete?

Automobily lze identifikovat nejen podle značek a názvů modelů, ale především pomocí tzv. VIN čísla, kódu skládajícího se ze 17 znaků.
Zpět na článek
25. 5. 2020 09:31
VIN kód
VIN kód je určitě užitečná věc. Když jsem si před pár měsíci kupoval ojeté auto, tak jsem si ho raději také prověřil, abych věděl co vůbec kupuji. Jen tak mimochodem, docela užitečný návod jak si VIN prověřit mají třeba tady https://www.napovime.cz/…rolovat-vin-kod/ Mně velmi pomohl.
28. 4. 2017 14:05
Re: Dekoder
Prověřeno, opraveno, díky za feedback :yes: ;-)
27. 4. 2017 12:47
Kde ho najdete
Na tom přebroušeném kusu plechu na karoserii. Obvykle je vyražený nestejně velkými písmeny a kolem jsou opálené svary... >:-[] >:-[]
Avatar - wakantanka
27. 4. 2017 11:50
Re: ja ho mam
Asi budem za blbca, ale nezačalo Mitsubishi s výrobou áut až po II. svetovej? Dovtedy registrujem od nich lietadlá či tanky. :-)
27. 4. 2017 07:00
Re: Dekoder
Pro mého forda to vypsalo kompletní výbavu, Pro předchozí Polo základní informace. Za mě rozhodně :yes:
26. 4. 2017 22:43
Re: Dekoder
Ano, stále je co zdokonalovat. Zašlete mi prosím VIN na martin@vindecoder.eu, prověřím to.
26. 4. 2017 21:39
Re: Dekoder
Uplne dokonaly ten dekoder nie je. Dvojku na jedenastom mieste VINu mojho Volva interpretuje ako "Země původu: Sweden". V skutocnosti ale znamena, ze auto bolo vyrobene v Belgicku v zavode Ghent.
26. 4. 2017 21:17
Re: CHyba znaku
Náš VIN decoder eviduje všechny 3 zmíněné WMI, které byly přiděleny tenkrát ještě Národnímu podniku Tatra Kopřivnice.
26. 4. 2017 21:14
Re: Dekoder
Pane Dusile, díky za pochvalu. Na VIN dekodéru již pracujeme několik let a dle zpětné vazby zvládáme konkurovat i zahraničním projektům. Pokud by Vás zajímalo více detailů, klidně se mi ozvěte.
26. 4. 2017 18:14
CHyba znaku
Zdravím všechny , které zajímají čísla VIN .Na tohle muusim reagovat , nevím kde pan redaktor čerpal informace k članku . Nákladní vozy TATRA používají ve VIN -světový kód výrobce znaky TNT a TNU nikoli TMT
Avatar - Tomas Dusil, auto.cz
26. 4. 2017 12:48
Re: Dekoder
Kupodivu to ani moc nelže. Dobrá práce. :-)
26. 4. 2017 09:25
Re: Promarnene tema
.
Ja este doplnim :
Dalších šest znaků je tzv. VIS, popisný kód vozidla (VDS – Vehicle Descriptor Section).
Posledních osm znaků je pořadové výrobní číslo, VIS, neboli Vehicle Identifier Section.

Takze ako je to s tym VIS ?
26. 4. 2017 08:17
Re: ja ho mam
To je pomocne VIN pod sklem...musi byt vyrazeno na karoserii ci ramu...navic nevyrazi se na stitek, tam sice byt uvedeno musi, ale pan redaktor vubec o tom nic nevi, to je zase vyrobni stitek a ten je bud plechovy nebo nalepovaci...a jen par vozidel (modelu) ma viditelne vyrazene VIN za sklem a to je strasny maly pocet modelu, jinak vetsinou jsou kde se vyrobcum zrovna chce...ve 21.stoleti a nedokazi se dohodnout ze to bude tam a tam....jinak vzdy ho najde clovek v prave casti ci uprostred...nikdy neni vlevo...jinak na STK se foti povinne VIN, vyrobni stitek, pomocne VIN(ale neni povinne)
26. 4. 2017 06:03
Dekoder
Dobry den, pane Buresi, pro nekoho nuda, mne toto zajima, k autum to patri. Diky za to. Neda se nekde sehnat dekoder VIN cisel?
25. 4. 2017 19:48
Promarnene tema
Ach jo. Co tak k nudnemu a nic nerikajicimu povsechnemu clanku doplnit i co se s VIN dela, treba kdyz je necitelne(typicky na offroadech, kde je vyrazeno na ramech), ci kdyz se meni karoserie. Postupy, navody, legislativni ramec. Jak zvisit jeho citelnost pro ucely nafoceni na STK atd, atd... tema jak hrom a misto toho clanek jak z "Zena a zivot"
Avatar - 3_diamanty
25. 4. 2017 19:10
ja ho mam
co som si vsimol vpredu pod celnym sklom a je viditelne vlastne pre kazdeho ( je akoby zaliate pod takym priehladnym sklickom/plastom hned dole pod celnym sklom ... ) ... predpokladam teda ze aj fabie golfy ... octavky a vobec koncern vseobecne ich ma umiestnene uz tam ... ci je to vyhoda alebo nevyhoda ze nie je skryte takto ani neviem posudit...

PS: chlapci mitsubishi oslavuje tento rok 100 rokov od zalozenia znacky ... prave dnes mi domov prisiel pravidelny "letak" od nich :-) ( je to zaroven aj najstarsia japonska automobilka ) ... tak dufam ze si na nu spomeniete ( ked uz na 70 rokov kie ste pred troma rokmi uplne zabudli ) ... a nebude to tu len o skode rapid kodiaq a podobne ;-) .... a davam tip na nejaky ten piatkovy test .. co tak L200 vs Navara.... vonku sa uz otepluje.. blata bude dost... tam by to slo :yes: