Auto.cz

Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
neregistrovaný "Rabukate1"
4. 10. 2004 19:22
Re: Mondeo 4x4
to mas naprostou pravdu, staci se podivat na nabidku mazda USA, EU a JP... rozdili na vsecky strany
neregistrovaný "magic1"
4. 10. 2004 08:57
Re: Mondeo 4x4
Čistě teoreticky je možný, že se třeba nedodává na náš trh a normálně se vyrábí. U Fordu by to sice byla spíš výjimka, ale když se podíváte na výrobní sortiment třeba Mazdy, jehož velká část se k nám vůbec nedostane, tak se potom člověk nestíhá divit.
neregistrovaný "Rabukate1"
2. 10. 2004 09:05
Re: Mondeo 4x4
jsem, ma ho v kuzi a PP soused pres ulici, chtel mi ho prodat, ale nakonec si to rozmyslel...

Je mozne ze to ctyrkolo tam bylo delane na zakazku, protoze je tam vic veci "navic", napr. palubni pocitac, coz u modelu 1996 je fakt zvlastni. Moc se ve Fordech nevyznam, ale toto byl jediny ktery bych koupil. No uz jsem vzal Rovera a jsem spokojen...

Ale ten sestivalec to je sepot kvetin, to je bomba...
neregistrovaný "GeorgRolf1"
1. 10. 2004 09:15
Re: Re:
Magic, alespoň vidíš, jak to s tím reliability indexem je ;-) (nic ve zlým, fakt ne). Taky mám právě pocit, že jsem o 2,5 V6 4x4 neslyšel.

Kámoš má Sierru 2 DOHC v automatu (poslední ročník) opravdu pečlivě udržovanou, vypadá jako nová, ale tak často jako on jsem nebyl v servisu ani i když jsem rumunský ARO proháněl každej víkend v terénu.
neregistrovaný "magic1"
1. 10. 2004 08:43
Bez nadpisu
Jo, v naší dceřinný firmě měli jedno obyč a jedno 4x4. Jedna perla větší jak druhá. Počítej na každej měsíc provozu tak 2-4 dny v servisu. Na obou tlumiče, uchycení stabiláku a silentbloky závěsu (roztrženej, ne zpuchřelej), brzdy (nesouměrnost, únik), elektrika (centrál, CD, osvětlení SPZ), 4x4 už má vyměněnej sřední diferák, zadní vejfuk a středový uložení kardanu a po škrábnutí v nízský škarpě tomu teď hnijou dveře. Obě auta jsou starý cca 2 roky. Jak může reliabilityindex.com uvádět Ford jako 2.-3. nespolehlivější značku, nechápu. Ten předohrab už je prodanej, po opravě dveří bude na prodej i ta čtyřkolka. Ale nepředjedeš s tím ani kolo - to je ti doufám jasný. Mám jen pocit, že s 2.5 se nedělá. Ten samej systém 4x4 má i Mazda6 a vzhledem k tomu, že Mazdy jsou super spolehlivý, na tenhle model v Autopalace Spořilov není slyšet jediný dobrý slovo. Je to osazený 2.3, sice slabým jako čaj, ale je to lepší jak to Mondeo (v nižších a středních otáčkách je to o fous dynamičtější). Po všech stránkách, alespoň se na tom nesype elektrika atd.
neregistrovaný "GeorgRolf1"
30. 9. 2004 22:23
Re: Mondeo 4x4
Rabe a jsi si jistej, že se s V6 fakt vyrábí 4x4?
neregistrovaný "Rabukate1"
30. 9. 2004 00:18
Re: Mondeo 4x4
lepe mondeo V6 2554ccm s 4x4, 2.0 je s tim liny
neregistrovaný "110"
29. 9. 2004 07:03
Mondeo 4x4
Zdarec, má tu někdo zkušenost s tímhle autem Mondeo 2.0 4x4 ?
neregistrovaný "Rabukate1"
23. 9. 2004 06:35
Re: Re:
jediny votitko ktere jsem ridil v terenu na benzin byl UAZ a Pajero 3.0l V6, a to ne moc clenity teren, nejaky ten vyjezd do vrchu 20-30%, tak to nema cenu srovnavat...
neregistrovaný "GeorgRolf1"
22. 9. 2004 23:38
Re: Re:
15 km/h je fakt na některý místa už příliš rychle...třeba při brodění by to s benzínem mohlo být příliš...u dieselu je to samozřejmě fuk. A v hodně členitým terénu je potřeba jet pomaleji než krokem...čili 15 km/h je slušnej běh
neregistrovaný "Rabukate1"
22. 9. 2004 23:16
Re: Re:
jo a 265 N.m/1800 ot/min
neregistrovaný "Rabukate1"
22. 9. 2004 23:14
Re: Re:
ten z roku 1998 ma 83kW, ten starsi o neco mene ale fakt nevim kolik...
neregistrovaný "Rabukate1"
22. 9. 2004 23:11
Re: Re:
to se zda, mala 2 na 2000 otacek je cca 15 km.h -1
neregistrovaný "GeorgRolf1"
22. 9. 2004 21:27
Re: Re:
To jsi myslím starýho dobrýho Defendera trochu podcenil...tuším že má víc kW i Nm, ale nevím přesně. Mimochodem..malá za 3 nebo za 2 je (záleží na zpřevodování) někdy už příliš vysoká rychlost
neregistrovaný "Rabukate1"
22. 9. 2004 21:20
Re: Re:
jo wejda neni turbo, otacky ma ale velmi rada...
neregistrovaný "Rabukate1"
22. 9. 2004 21:19
Re: Re:
pokud vim tak defender mal na 2.5l TDi nejakych jen 70kW vykon, ale kroutak 200...

kdyz jedes do kopce tak nijak neradis, teda aspon ja ne, dam tam redukci a kdyz to de tak za 3 nebo za dva a s tim se rozjedu a bublam to od 1000 ot max do 2500, ale to spis u 6x6, 8x8 mene otacek, tak 1500. weida zase ma rada hrabani, ma taky hnanych 8 kol vzadu...
neregistrovaný "GeorgRolf1"
22. 9. 2004 21:13
Re: Re:
No právě ten krouťák...dost často se najde situace, kdy potřebuješ jet v terénu pomalu...a teď se na to podívej takhle..třeba na kluzkém povrchu příliš velký krouťák znamená, že místo aby ses rozjel budeš hrabat, nebo prasit spojku, případně musíš jet na příliš vysoký rychlostní stupeň a tedy příliš rychle. Podle mě by se jistě dal najít nějaký ideální poměr krouťáku ku hmotnosti s tím, že větší je už na škodu a menší také. Vezmi si třeba takové malé Aro, jeho motor má krouťák směšných cca 105 Nm a při tom ve svazích s ním nikdy nebyl problém... Nebo rakouský Haflinger, případně staré Auto Uniony Munga co používal Bundeswehr..ty auta mají dvoutakt víceméně stejné konstrukce jako Wartburg, a přesto jsou v terénu velmi dobrá
neregistrovaný "Rabukate1"
22. 9. 2004 21:03
Re: Re:
vykon ne, ale kroutak!!! ten je dulezity!!! a plynula zmena otacek, protoze obyc turbo ti moc nepomuze, ale dobre nastavene aby to tahlo odspodu az nahoru je OK 8)
neregistrovaný "GeorgRolf1"
22. 9. 2004 20:09
Re: Re:
Mimochodem, když jsme to tu takhle rozjeli...nadhodil bych další téma. A to, jestli je opravdu super výkonný motor pro auto v terénu vždy nutně výhodou nebo ne. Mě osobně to dost vrtá hlavou a občas mám pocit, že přebytek výkonu může být na obtíž.
neregistrovaný "GeorgRolf1"
22. 9. 2004 20:07
Re: Re:
Tím ale neříkám, že já umím vytáhnout z auta maximum. Tam kde je ta hranice už zase dostává větší prostor cit a nějakým vědeckým přístupem se nic nevyřeší. Ale uštěří se tím spousta času kdy člověk zkouší a zkouší... Jenže znáš to v přírodě je pak všecko úplně jinak.
neregistrovaný "Rabukate1"
22. 9. 2004 16:14
Re: Re:
diky georgo za tuto diskuzi, malokdy si clovek uvedomi spousty veci a praxe nekdy boli.... >:D
neregistrovaný "GeorgRolf1"
22. 9. 2004 13:51
Bez nadpisu
No to bude asi vysvětlení toho problému. Lehké to možná tu a tam nevyhrabalo, protože bláto bylo měkčí, než aby se v něm dalo účinně hrabat a těžké to možná tu a tam nevyjelo, protože bláto to odražení od podloží nestačilo k překonání odporu. Já jsem teda offroad ježdění bral vždycky tak trochu vědecky...resp. každé ježdění..umožní ti to vyvarovat se chyb a občas také využít na plno potenciál který ti dává auto
neregistrovaný "Rabukate1"
22. 9. 2004 12:17
Re: Re:
no sused jezdi motokros (mozna znas - Žádník) a rikal ze takovy kopec se musi "vyhrabat", takze asi je tam opravdu hmotnost to nejdulezitejsi - lehke to v extremu vyjede proto ze hrabe, ale pritom se nezahrabe. kdezto tezke vozidlo zase se zahrabe ale odrazi od pevneho, navic se vyuzije uzaverek... no z teto diskuze mi doslo spousty veci nad kterymi jsem nikdy neuvazoval a vidim ze me jezdeni s 4x4, 6x6, 8x8 se muze mnohokrat zlepsit kdyz si uvedomim zakladni principy...
neregistrovaný "GeorgRolf1"
22. 9. 2004 11:31
Re: Re:
No jasně...ten svah co myslím bude mít stopro víc než 60%, já bych řekl že v určitých místech to bude skoro pětačtyřictíka, jak je dlouhý si netroufám říct, protože na to mám blbej odhad, ale myslím že 50-60m to bude minimálně. Koneckonců je to motokrosovej areál, takže asi tak nějak. Navíc docela rozbitej povrch s dírama a boulema, čili kola odskakují kde můžou..
neregistrovaný "Rabukate1"
22. 9. 2004 10:36
Re: Re:
jo pokud za extrem povazujes 400m a stoupani 60 procent tak pak jo.. souhlasim. Ale vetsinou co ja jsem skutecne potreboval vyjet tak bylo silnice - polnacka - lesni cesta s kolejema (po desti blato) do mirneho kopce 20 - 30 stupnu zatacejiciho se, pak paloucek na mirnem svahu a stoupak jako prase, cca 70 - 80 procent (skoro 40 stupnu) rozjezd redukce, uzaverky - 30 metru. Pak rovinka (ploche navrsi) a uz jen davat bacha... no a pak jenom prace a prace a prace (kontrola antennich prvku) >:D
neregistrovaný "GeorgRolf1"
22. 9. 2004 10:29
Bez nadpisu
No..myslím, že po 6-7 letech co jsem jezdil s off roadem o tom nějakou představu mít budu, takže nedivil. Ale pokud je svah extrémně dlouhý a strmý, tak ti rozjetí příliš nepomůže, protože energii získanou rozjetím ztratíš už někde v půli a pak prostě buďto máš záběr dostatečný k vyjetí, nebo nemáš. Takže rozdíl je akorát v tom, že když se rozjedeš, tak pak couváš delší úsek zpátky, než když se nerozjedeš. Jiné by to bylo, kdyby např svah byl od půlky již suchý, nebo méně strmý. Jinak ti rozjetí pomůže pouze ke zdolání kratších svahů.
neregistrovaný "Rabukate1"
22. 9. 2004 10:21
Re: Re:
to by si se divil jak to pomuze... motor je v poho, ram taky, ale roztocene kola delaji divy...
neregistrovaný "GeorgRolf1"
21. 9. 2004 21:45
Re: Re:
Za sucha se mi povedlo v půli zastavit a zase se rozjet (ale tohle byla vždy ukázková disciplína malýho Ara), na blátě se myslím bylo potřeba trochu rozjet, ale už je to pár let, takže si nejsem jistej. Na druhou stranu je to docela dlouhej výjezd, takže mám pocit, že si rozjetím až tak nepomůžeš.
neregistrovaný "Rabukate1"
21. 9. 2004 11:54
Re: Re:
takze ani specialni obuv nestaci. Ten kopec se vyjizdi z upati z 0 nebo z rozjezdu???
neregistrovaný "GeorgRolf1"
21. 9. 2004 07:50
Re: Re:
Ne to fakt ne >:D Ten svah o kterém píšu se de facto pěšky dá vyjít jen za sucha, na blátě ho pouze vyjedeš autem ;-)
neregistrovaný "Rabukate1"
20. 9. 2004 23:18
Re: Re:
jeje ja myslel ze uz chrapes....

...no me napadlo jeste ze jsi nepsal jestli to nekdo treba netlacil zezadu >:D >:D >:D
neregistrovaný "GeorgRolf1"
20. 9. 2004 22:56
Re: Re:
Příroda je mocná čarodějka >:D
neregistrovaný "Rabukate1"
20. 9. 2004 22:11
Re: Re:
kemo priroda je sfina...a fyzika je relativni--- A. Einstein...
neregistrovaný "GeorgRolf1"
20. 9. 2004 21:58
Re: Re:
Já taky ne...a proto si říkám, že na "čísla" se vždycky spolehnout nedá
neregistrovaný "Rabukate1"
20. 9. 2004 20:30
Re: Re:
ze by vitr machale??? fakt nevim... ale uz te chapu, ale fakt nevim...
neregistrovaný "GeorgRolf1"
20. 9. 2004 20:21
Re: Re:
pořád kapku vedle...mám na mysli, proč jednou ve svahu zůstaly hrabat Range, Pajera, Patroly a Jeepy a Samuraie, Vitary, Nivy a Ara se vyškrábaly nahoru a jindy si přesně tytéž vozy se stejnými řidiči roli prohodily, na tomtéž kotáru, opět po dešti...viděl jsem to několikrát..byť to samozřejmě nebylo tak jednoznačné jak píšu.
neregistrovaný "Rabukate1"
20. 9. 2004 20:17
Re: Re:
jo tydle vidle...

ze by se menili adhezni podminky??? viz upravy v depu pri zavodech F1, ale tam to de hezky videt, ze??? no proste neni to naschval, ale kazde auto je na neco jineho, jedno perfektne pojede do kopce v blate, druhe na stejne ceste lepe az to uschne, zalezi na spouste veci a nedivil bych se kdyby i kus od kusu stejneho vyrobce, typu a roku vyroby melo jine vlastnosti...
neregistrovaný "GeorgRolf1"
20. 9. 2004 20:14
Re: Re:
Ale to máš sice možná pravdu, jenže mluvíš o něčem úplně jiném než já...Moje otázka zní, jak je možné, že za podobné situace na stejné překážce někdy uspějí těžká a jindy zase lehká auta...?
neregistrovaný "Rabukate1"
20. 9. 2004 20:01
Re: Re:
si nedelam *, je to v rukach >:D

...ne v ridicovych, ale konstrukce, a proto zlate ceske ruce... PV3S z roku 1954 prejela na letisti úl. sice neskutecne rvala, malem mi uletela *, ale vyjela to co jine NA ne...
neregistrovaný "GeorgRolf1"
20. 9. 2004 19:53
Re: Re:
Čoveče, vždycky fakt ne..na těch akcích o kterých mluvím jezdili velmi zkušení borci. A někdy ti stejní projeli, jindy zůstali dole. Jsou věci, které se prostě v číslech vyjádřit nedají..
neregistrovaný "Rabukate1"
20. 9. 2004 17:17
Re: Re:
je to v rukach...
neregistrovaný "GeorgRolf1"
18. 9. 2004 07:23
Re: Re:
No vidíš, jak jsem říkal, v terénu žádné pravidlo neplatí absolutně. Totéž co píšeš o Sahaře jsem de facto zažil třeba i ve Vranově u Brna na motokrosovém areálu. Je tam několik hodně strmých svahů a výhoda těžších aut byla při výjezdu na blátě nejen vyšší setrvačnost, ale často také silnější motor (lepší výkonová hmotnost). Na druhou stranu jsem na tomtéž svahu zažil i několikrát, že (rovněž po dešti a na blátě) projely Samuraie, Vitary, malá Ara a Nivy a vtěší auta (Range, Jeepy, Pajera, Patroly) zůstala dole pod svahem. A pak se v tom vyznej...asi záleží jak zrovna naprší... :?
neregistrovaný "wawrik"
18. 9. 2004 07:08
Re: Re:
2GeorgRolf: k tomu smyklavemu povrchu bez pevneho podkladu - rovnaky pripad je aj piesok. Na Sahare miestni frajeri (bez ironie) najviac lubili tazke auta, vraj sa na tom lepsie skakce. Pritom logika bt hovorila o opaku. A ze to teda vedeli... Ked zachytia vrchol nejakej duny, tazsiemu autu zotrvacnost umozni vystrcit rypak za piesok, lahsie castokrat uviazne, detto na upati.

K tym Patrolom - ja ich velmi rad nemam. Ani na tej Sahare sa pomaly ani neobjavovali. Akurat Europania, ked si tam dovliekli auto, bol to vacsinou Patrol, a tie zaostavali. Miestni jazdili na Landcriuseroch, defendroch, pripadne starych jeepoch. Najviac bolo Toyot, lahko opravitelne, spolahlive, vysoka prejazdnost, manevrovatelnost tiez dobra. Ked som kupoval auto do terenu (cokolvek bez papierov, proste na rozbitie), bolo vela Patrolov a ja som ho strasne chcel. Chalani ma od toho nakoniec chvalabohu odhovorili. Ked som potom isiel krizom cez udolia pozdlz Vahu s manikom na Patrole, bol som veeeelmi rad, ze som sa nechal ukecat. Ozaj pomaly kazdu hodinu narazil na nejaky problem, a to mal kratkeho (Patrola, samozrejme :-)).
neregistrovaný "GeorgRolf1"
17. 9. 2004 17:02
Re: Re:
Wawrik, jasné, já ten původní příspěvek stejně myslel především s ohledem na trakci. Čili pokud mi vzroste hmotnost 2x, vzroste mi 2x také trakce, ale také potřebuji 2x větší krouťák přenést na vozovku abych autem pohnul a tedy spotřebuji 2x více trakce. Což u čtyřkolek platí stopro, u dvoukolek je důležitý poměr hmotnosti připadající na hnanou nápravu vůči hmotnosti celkové. Na silnici o tom není sporu. Možná proto mám asi taky pocit, že je můj Leone lépe ovladatelný, než větší Legacy.

V terénu je jinak spousta proměnných, většinou platí, že menší a lehčí auto projede více. Na druhou stranu třeba v blátě záleží dost, jaké to bláto je. Pokud je to "bezedná" bažina či písek, je ve výhodě auto lehčí se širšíma gumama, které se méně boří, ale např. na rozblácené polní cestě, kde cca 20 - 30 cm vrstva bláta má výhodu těžší auto na užších gumách, které se snadněji "prohrabe" na pevnější podklad, kde má lepší trakci. Prostě v tomhle není žádné pravidlo, které by platilo úplně všeobecně. Navíc i to co píšu nesouvisí úplně s hmotností vozidla, ale s měrnou hmotností na povrch, na čemž se podílí pneumatiky.

Jinak, taky ti přišlo, že Patroly toho s ohledem na svou pověst zase tak moc neprojedou? Na všech tratích jsem měl dojem, že pokud byl někde kritičtější úsek, tak první auto, které v něm uvázlo byl vždy Patrol. A to jak dlouhý, tak kupodivu i "kraťas".

Mimochodem, za určitých podmínek není v terénu potřeba ani to 4x4, ale spíš ty "geometrické" parametry a "hladkost" dna auta. Já se teď v terénu proháním starým německým Kubelwagenem a jakožto starý "čtyřkolkář" jsem dost unesen tím, kolik toho tenhle zadohrab (s velkou světlostí a hladkým spodkem) projede.
neregistrovaný "wawrik"
17. 9. 2004 09:54
Re: Re:
2Georgrolf: kym som predchadzajuci prispevok poslal, uz si to dovysvetlil a s tym uz celkom suhlasim :-)
neregistrovaný "wawrik"
17. 9. 2004 09:49
Re: Re:
2georgrolf: U 4×4 nehraje hmotnost rolu? Kedysi som tiez bol zamilovany do offroadov a s mojim lahkym Defendrom som vysiel veci, v ktorych sa Patroly museli tahat navijakom. Samozrejme na velmi podobnych dezenoch. Rozhybat vo svahu dve tony oproti tone da (aspon mne) dost roboty. Nehovoriac o blatitych zjazdoch, u lahsieho auta som si mohol dovolit zjazd bez brzdy a bez toho, aby som sa bal, ze sa mi auto rozfofruje a zapiche sa do zeme. Podla mna tazky offroad kladie vacsie naroky na vodica.

U cestnych aut je vacsia hmotnost, hlavne pri znizenej adhezii, jednoznacne tazsie kocirovatelna.
neregistrovaný "GeorgRolf1"
17. 9. 2004 09:33
Re: Re:
Mitsi, jo to je naprostá pravda. Ale to nemá až takovou souvislost přímo s hmotností, ale spíš s rozměry. V terénu je hmotnost neurčitý parametr, někdy je ku prospěchu, někdy ne, záleží na podmínkách.
neregistrovaný "magic1"
17. 9. 2004 08:57
Bez nadpisu
Je to mnohem prozaičtější: třílitr má totiž špéru... >:D Jinak čím lehčí tím lepší platí i v terénu a na sněhu, protože čím je auto lehčí, tím menší moment setrvačnosti je třeba překonat k jeho rozhejbání. U off-roadů, který jsou ale opravdu pro terén je nutnost velký torzní tuhosti kastle (často auto "visí" na jediným kole) a tak ta hmotnost pochopitelně narůstá. Ne, že by to nešlo vyřešit i jinak, pak by ale narůstala pro změnu zase výrobní cena....
neregistrovaný "Mitsi"
17. 9. 2004 08:50
Re: Re:
Já bych ale řekl, že je to spíše naopak: čím menší hmotnost, tím toho auto v terénu více vyjede, obzvláště pak 4x4.

PS: Samozřejmě, že ne na supernízkoprofilových superširokých válcích...
neregistrovaný "GeorgRolf1"
16. 9. 2004 17:56
Re: Re:
A není to náhodu tak, že těžší auto má sice větší trakci, ale kvůli větší hmotnosti potřebuje přenést na povrch větší krouťák a tudíž se výhoda větší trakce vyruší? U 4x4 nahraje hmotnost roli a u dvoukolky záleží na vyváženosti. Pokud máš předohrab, vepředu těžký motor a jdeš v tom sám bez nákladu, jsi ve výhodě proti předohrabu s lehkým motorem a plným kufrem. Ale jinak na tohle hmotnost nemá vliv. Nebo jinak, nedá se to říct úplně jednoznačně..
16. 9. 2004 14:41
Re: Re:
zeby to bolo tym ze tazke auto ma lepsiu trakciu?
neregistrovaný "GeorgRolf1"
16. 9. 2004 14:01
Re: Re:
Magic..nezbývá než souhlasit. Pod to se ti podepíšu.
neregistrovaný "Brázdič1"
16. 9. 2004 09:02
Re: Re:
To magic: Zimní gumy jsou zimní gumy, ale není pravda, že sebevíc ojetá zimní guma je lepší než jakákoliv letní se skvělým dezénem. Osobně mám již pár let starou zkušenost, kdy jsem jel na hory s Peugeotem 605 3.0 na celkem nových letních Barum Bravura 225 R15 a byl jsem jediné auto z 8, které každý den vyšplhalo bez tlačení až k chatě. Ostatní jsme museli tlačit skoro každý den a to i přes to, že většina měla nové zimní gumy. Dokážu to pochopit u kluka, co měl Opla Senatora, který má motor ve předu a náhon na *, ale vyjel jsem i víc než Feldy a jedna Oktávka. Na ledu je to ale určitě jinak. K téhle chatě se člověk spíš brodil sněhem. Jinak ty Bravury stály celkem za * a na suché vozovce pískali v každé zatáčce. Už bych je nikdy nedal. Osvědčily se akorát v tom sněhu¨ :D
neregistrovaný "magic1"
16. 9. 2004 08:47
Bez nadpisu
Předloni dokonce policie uváděla, že nejvyšší procento bouraček při prvním sněhu připadalo na auta s pohonem všech kol. Ale když se na to člověk podíval z blízka, zjistil, že to bylo právě zásluhou "podnikatelů s podnikatelskými off-roady" na širokejch "univerzálních" gumách. S těma gumama je zase problém v tom, že vyhláška uvádí jako jediné kritérium hloubku vzorku dezénu a většina lidí věří tomu, že pokud mají na letní gumě dostatečně hluboký vzorek, je to i v zimě o.k. A když jim potom ukážeš, že i na totálně sjetý měkký zimní gumě se to auto v zimě chová podstatně líp než na sebelepší nový letní (která se při bodu mrazu promění na jakousi nedefinovatelnou skloporcelánovou hmotu), kroutěj nechápavě hlavama. Taky auto na tenkejch zimákách s vysokým profilem nevypadá dostatečně "IN", s širokejma nízkoprofilama je přece hezčí....A můžeš to říkat, psát...a je to marný, je to marný, je to marný....
neregistrovaný "GeorgRolf1"
15. 9. 2004 18:32
Re: Re:
No počkej...jak jsem říkal, já ty přiblblé zbohatlíky s novýma Pajerama, Land Crsr a Mercedesama ML, co za terén považují kamenitou polňačku mezi offroaďáky nepočítám. Ale chlapi co doma v kůlně ladí starý Pajero, ARO, Samuraje, Range nebo Patrola, zvedaji mu podvozek, zavařujou diffy a osazujou to kolama z traktoru jsou úplně jiná společnost. Já jsem v takovémhle spolku se čtyřkolkama začínal a bylo to fajn. S lidma o kterých píšeš to nemá nic společnýho.

Co se zkratek týká, máš pravdu, lidi si vážně myslí, že na nejnovější auta fyzikální zákony jaksi neplatí. Nicméně...co ti pneumatiky neudrží na silnici, to ti žádná kontrola prokluzu ani stability nesrovná. Ale dost lidí stejným způsobem přeceňuje i 4x4...domnívají se, že na čtyřkolce nejsou nutný zimní gumy apod.
neregistrovaný "magic1"
15. 9. 2004 15:26
Bez nadpisu
Nejsem zrovna přítel těchto a podobných zkratek. Mám totiž pocit, že dnešní auta se čím dál víc stávají souhrnem takovýchto nicneříkajících zkratek, které ale často představují nesmyslné elektronické berličky, jimiž výrobci s oblibou často nahrazují pořádnej kus železa. Pak se často stává, že lajk žije v přesvědčení, že čím víc takových zkratek, tím lepší auto. Někteří se poté strašně diví, že na jejich přeelektronizované BMW s výčtem zkratek na hustě popsanou A4 působí úplně stejné fyzikální zákony, jako na každé jiné auto. Teda - diví se jen ti, co přežijí.. 8-s

Setkal jsem se i s názorem, že EDS (elektronic differenzial spehre) je to samý jako samosvor. Není, je to právě systém k prdu. Jenomže na druhou stranu potom třeba Mitsubishi používá AYC (automatic yaw conttrol) a to je naprosto super záležitost. Holt, pak se v tom vyznej.. :*)

Já se zrovna kolem off-roadů moc nepohybuju, protože na mě právě ti lidé většinou dělají dojem servilních "podnikatelských přicmrndávačů", kteří si komplexy z malýho penisu a denodenní podlézání komukoliv kompenzují velkým a hlavně vysokým "off-roadem", s nímž ale mimo silnici vyjedou tak maximálně na 2 minuty ročně.
neregistrovaný "GeorgRolf1"
15. 9. 2004 11:10
Re: Re:
Jsem vcelku jazykově vybaven, takže vím. Nicméně u těch offroaďáků je to vážně tak. A skoro bych řekl, a zdá se, že s tím souhlasíš, že je to vlastně správnější. Typická věta offroaďáka (mám na mysli člověka co jezdí např. závody a ne zbohatlíka s Pajerem) je "...mám tam špéru od ARB..". A co výraz LSD pro automatiku? To nesedí?
neregistrovaný "magic1"
15. 9. 2004 10:50
Re: Re:
Výraz špéra je z německého slova Differentialspehre a znamená volně přeloženo zámek diferenciálu. V některých jiných jazycích se odlišují (třeba v italštině je differenziale buď autoblocante nebo blocante manuale, v angličtině auto-lock nebo manual-locking, atd). Bihužel výraz převzatý z němčiny rozdíl nedělá. Přiznám se, že jsem slovo špéra slyšel jen od sportovců v souvislosti se samosvory, u off-roadů jsem slyšel jen slovo závěrka. Netušil jsem, že toto slovo může být používáno i jinak než pro samosvor, byť to má logiku. Takže uznávám, že použití slova špéra bylo nevhodné a mělo být použito slovo samosvor (i když i to je vlastně blbost, protože ten diferák je s omezenou svorností, nezamkne se ihned).
neregistrovaný "GeorgRolf1"
14. 9. 2004 13:28
Re: Re:
Nemluvě o tom, že výraz "špéra" který ty používáš pro samosvor se v offroaďácké hantýrce používá jako výraz pro 100 % manuální závěr diffu (nař. ARB).
neregistrovaný "GeorgRolf1"
14. 9. 2004 13:26
Re: Re:
Magic, sorry že se s tebou opět hádám, ale řekl bych že Rabukatova otázka byla cílena spíš na offroady a SUV. A hádám, že chtěl srovnat např. něco ve smyslu stará RAVka s manuálem x nová Ravka s automatickým ovládáním. Čili z tohoto pohledu je visca, torsen, haldex apod na jedné straně a manuálně ovládaná zařízení na druhé.
neregistrovaný "magic1"
14. 9. 2004 13:22
Re: Re:
Proboha, co je to za nesmysl, porovnávat samosvor s ručně řazenou uzávěrkou? Vždyť má každý úplně jiný smysl! Ruční uzávěra se používá u aut, u kterých je za určitých podmínek - zpravidla předem znáýmých - potřeba zvýšit prostupnost terénem v závislosti na vůli řidiče. Samosvor se používá tam, kde je potřeba přenést výkon motoru na více kol během plynulé jízdy podle stupně proskluzu, resp. poměru protáčení jedn. kol (15 %, 25 %, 35 %...) nezávisle na vůli řidiče. Takže samsvory se používají hlavně na sportovních autech, kde mají zamezit neefektivnímu "hrabání" nějakého z kol, často i na jediné nápravě. Ruční uzávěry na Lanceru Evo VIII by byly naprosto k ničemu, u většiny off-roadů jsou zase špéry zbytečný přepich a možný zdroj problémů (samosvory mají omezenou životnost - proto se používají s takovou oblibou viskospojky jako uzávěrky, protože jejich životnost je vyšší než třeba u lameláčů a přitom nejsou nijak drahý; zato zaberou víc místa). Některá auta mají kombinaci obou systémů (třeba Dedra Integrale má samosvorný střední diferák a hydraulicky ovládanou zadní uzávěrku z místa řidiče).
neregistrovaný "Rabukate1"
10. 9. 2004 18:14
Re: Re:
na predchozi verzi T815 byli male cudliky tahem zapni stiskem vypni + zelva/zajic... samozrejme je to ovladani pneumoelektricke a da se zapojit presne jak pises jenom na tlacitko, takze zadna veda...
neregistrovaný "GeorgRolf1"
10. 9. 2004 16:56
Re: Re:
Já viděl na nové Tatrovce tuším, že to bylo Terrno uzávěry nápravových diferenciálů které myslím byly uzavřené jen po dobu stisku toho tlačítka, což je dobrý nápad, protože ani blbec ten čudlík nebude držet při jízdě po silnici.
neregistrovaný "Rabukate1"
10. 9. 2004 13:37
Re: Re:
K ty blbuvzdornosti: jednou mi mechos na letisti ukazoval skroucenou tyc z diferaku, tak jsem pro to aby to bylo automaticke...

Blb jezdil po Brne se vsemi uzavery a redukci na zelvu a stezoval si po navratu ze mu to nejak pomalu jede a spatne se toci volantem...
neregistrovaný "Rabukate1"
10. 9. 2004 13:31
Re: Re:
DZEMBO> nespim... Mam takovy job, takze to jinak nejde, ale Mitsi je neco podobneho... Cert Mitsi nikdy nespi >:D

Muj system je odspodu... A prvni odpovidam podle toho kolik mam casu na ty zajimave...
neregistrovaný "GeorgRolf1"
10. 9. 2004 08:25
Re: Re:
Snakespit. Jo jo, něco na tom bude.
neregistrovaný "snakespit"
10. 9. 2004 07:27
Bez nadpisu
to GeorgRolf : vis ja na staryho lea nedam dopustit, uz mam tele a twina a twang je twang, goodin dobrej, znam, ale to uz spis ibanez... tak jo, sorry za plevel
neregistrovaný "DZAMBO"
10. 9. 2004 05:51
Re: Re:
to: REBUKATE:

ja to tak moc nezeru, na co si vzpomenu to napisu, ale myslim, ze na psani do novin by ses hodil hlavne ty, protoze kdyz jsem sednul k pocitaci v sobotu vecer americkeho casu a u vas bylo 5 rano, tak jsem zjistil,ze jsem tam jen ja a ty a snad 90 % vsech rubrik koncilo tvym jmenem, to se ti uz v 5 rano v nedeli nechce spat clovece, prozrad nam jaky mas system, zacinas vyplnovat prispevky od zhora dolu nebo naopak >:D >:D >:D
neregistrovaný "GeorgRolf1"
9. 9. 2004 15:16
Re: Re:
našrot Jo to je ono...myslím, že jsi to vystihl úplně přesně. Prostě moderní automatické systémy nejsou a nikdy nebudou lepší než manuálně ovládané uzávěry, ale jsou na rozdíl od nich blbuvzdorné. Já potkal v lednu či únoru před obchoďákem chlapa, co měl stejně jako já Leona full time, a ten měl na normální silnici ve městě "zacvaknutou" uzávěrku a když jsem se ho ptal proč, tak mi řekl že "... je zima, tak mám zapnutý to 4x4, aby to dobře jelo..." >:D

Jenže jeden nemůže chtít po lidech aby chápali princip diferenciálu anebo si představovali odlišnou dráhu předních a zadních kol v zatáčce. Moje přítelkyně to nebyla schopná pochopit ani na funkčním modelu. A u majitelů off roadů, kde jsou systémy ještě složitější se člověk dozví daleko víc absurdit. A tak holt vítězí systémy co myslí za šoféra, popř. blbuvzdorná řešení jako má mít nový L.R. Discovery...jedeš po silnici?, otoč ovladačem do polohy se symbolem "silnice", je na ní sníh? otoč ovladačem do polohy se symbolem "sněhová vločka", jedeš v písku? otoč ovladačem do polohy se symbolem "pyramida" atd, atd. Kde jsou ty časy kdy nejlíp projel člověk, který věděl, kdy má dát "malá za dvě" a plnej :'-(
neregistrovaný "GeorgRolf1"
9. 9. 2004 15:05
plevel
Snakespit, nevím, neprodávám, jen píšu recenze. Nicméně máš dobrej vkus ;-) něco podobnýho vlastním, jen je to stavěný na zakázku u nás. Pokud by ti nešlo přímo o Strat, tak mám teď na recenzi skvělej kousek od Godinu, zvukově je to +/- totéž co Fat Strat, ale zpracování a kvalita dřeva je vyšší a cena myslím nižší. Jenže předpokládám, že ty toužíš mít hlavici s podpisem starýho Lea :D
neregistrovaný "našrot"
9. 9. 2004 14:41
Bez nadpisu
GeorgRolf: dík za tip.

ad RAVka: stará měla lepší rozvod co se týče možností rozjezdu a průjezdu, ale zase jí chyběl diesel. Nová stará měla nejhorší kombinaci (visko na středu, podložkový samosvor vzadu), takže pokud se člověk zastavil třeba v hlubokém sněhu, tak už nevyjel, ale dokud se všechna kola aspoň trochu točila, tak se dalo jet kdekoliv a vyjelo to bez řetězů i stejný kopec jako starý Patrol s řetězama (ovšem ten měl tu výhodu, že se mohl v tom kopci zastavit ;o) ). Nová nová má tu automatiku už lepší, navíc je vzadu místo podložkového svorného diferenciálu Torsen, tak to už je hlavní výhoda, a pak má TRC a VSC, které funguje jako třeba u toho "paauta" Touarega (tedy nahrazuje uzávěrky, akorát že u RAVky opravdu až když to nejde jinak, což je zásadní výhoda). A když jsem se po různu ptal, proč odstranili manuální uzávěrku středového diferenciálu, tak prý si stěžovali zákazníci, že nevědí, kdy se to má zapnout a kdy vypnout... Kdybych vyhrál aspoň milion ve sportce, tak jdu do dieslové nové okamžitě. Ovšem radši bych Toyotu RSC, pokud jí vůbec budou vyrábět ;o)
neregistrovaný "snakespit"
9. 9. 2004 13:54
plevelim tak trochu trooochu na pul
byl jsem v suba zjistit info, docela v pohode, jen hold clovek musi respektovat jejich obchodni podminky s ( ne ) volitelnou vybavou.

no a ted ten plevel :

to GeorgRolf : no kdyz uz ste se k tomu dostali, shanim nejakou starsi Fender Strat Fat (usa), nevis ?
neregistrovaný "Rabukate1"
9. 9. 2004 00:45
Re: Re:
ja mel ve vsech co jsem ridil rucni, samosvor jsem nejezdil...

jo a samo ze myslim mezinapravovy i jednotlive skupiny od sebe (8x8), ale to je jine tema.

Jinak co jsem jezdil tak

4x4> land rover defender, Gaz 66, uaz

6x6> T815, pragovka z roku 54, specielni nastavba a na zakazku podvozek s elektromotorgeneratorem vepredu (pouze nekolik exemplaru na svete)

8x8> T815 (asi ze vseho nejvic)

vsecxko to bylo ruco, nekde byly saltky, nekde pneumoelektricke ventily
neregistrovaný "GeorgRolf1"
9. 9. 2004 00:24
Re: Re:
To je trochu nevhodně položená otázka. Jednak je potřeba říct kde...čili přední/mezinápravový/zadní a taky jestli u auta na silnici, nebo do terénu.

Já mám manuál a zdá se mi to v pohodě, mám pocit, že na suchu dostává každé kolo přesně tolik co potřebuje a na sněhu udělám "cvak", pneusystém udělá "pšš" a jede to... Ovšem pokud bych chtěl do zatáček jezdit "bokem" a to i na suchu, asi by byl samosvor lepší, protože pokud to zavřu natvrdo ručně, tak se auto ničí a s otevřeným difem je to ve smyku méně stabilní (mám zkušenost, že na sněhu projedu s uzávěrou zatáčku ve smyku ostřeji).
neregistrovaný "Rabukate1"
8. 9. 2004 23:56
Re: Re:
kdyz uz jsme u nazoru, jaky mate nazor na samosvor vs manualni???
neregistrovaný "GeorgRolf1"
8. 9. 2004 23:53
Re: Re:
Našrot, já to tu krátce zaplevelím:-) bohužel do klapek nedělám, jen kytary a ozvučení. Ale mrkni na Music-Store nebo Muzikus a tam určitě nějaká recenzička bude.

Náhodou RAVka je fajn..teda ta první kulatá...má u mě body za 4x4 s mezinápravovým difem a uzávěrkou. To je stejnej systém jako mám já...a tedy skvělej.
neregistrovaný "našrot"
8. 9. 2004 23:46
Re: Re:
GeorgRolf: nějak jsem narazil na část tvého příspěvku, kde píšeš, že občas píšeš recenze na hudební nástroje. Moc to sem sice nepatří, ale v keyboardech se taky vyznáš? Potřeboval bych nějaký pro mírně pokročilého a začátečníka, ale aby na tom moh hrát i normální pianista (aspoň trochu). Kdyžtak radši na mail nasrot@post.cz, ať to tu neplevelíme. P.S: zatím jsem koukal po nějaké Yamaze asi za 9tis., která nevím, jak se jmenuje. Dik

BTW: fakt není nad čtyřkolky, strašně rád bych se projel v STičku a srovnal s EVOVIII, ale zatím mi nikdo takové svezení nenabíd, takže mám jen zkušenosti s RAVkou, což taky nebylo špatné, ale je to trochu něco jiného, než 4kolový sedan či coupé, i když se s ní dá jet taky vcelku ostře.
neregistrovaný "Rabukate1"
8. 9. 2004 23:45
Re: Re:
of topics> mam druhe auto magdu vyrobenou v detroitu a v zakladu klima, automat, tonovane skla + zrcatka, ja nevim co jeste... No americky zaklad, rok 1988... NEjvic me nasral kamos kdyz jsem to kupoval tak rikal ze japonec az nakonec, mel sam 4 roky stareho golfa - toho uz nema, se po 6 letech postupne ***a RJ, napravy, motor vysypany na total byla posledni kapka a co si koupil? Audi...
neregistrovaný "GeorgRolf1"
8. 9. 2004 23:19
Re: Re:
Ten systém co popisuješ se myslím hodně montoval do terénních Pajer a byla to tehdy slušná bomba. Je to dokonalejší než systém u Subaru. Subarácký měchy se chovají trochu z hlediska jízdních vlastností trochu absurdně i když technicky v tom logika je. V horní poloze (terén) ztvrdnou a v dolní poloze (silnice) změknou. Mě by se to líbilo obráceně:-)
neregistrovaný "GeorgRolf1"
8. 9. 2004 23:09
Re: Re:
Jojo Japonci jsou frajeři. Mimochodem všimněte si, že tyhle vysmívaný asijský auta (pořekadlo Japonec nakonec mě vždycky dostane) měly většinu věcí se kterýma přichází VW až dneska už v polovině ´80 let. Když jsem si pročítal "extra" výbavu Touarega tak u spousty technických vymožeností jako je hill-holder, pneumatický podvozek apod. jsem si mohl odškrtnout, že je ve svým kočáře mám taky...akorát mě stál pár tisícovek.
neregistrovaný "GeorgRolf1"
8. 9. 2004 23:02
Re: Re:
:lol: Smutný? To snad ne >:D Podvozek je fajn pokud je novej. Ale v těch měchách jsou integrovaný tlumiče a ty když se vychodí tak to začne nechutně houpat. Přepíná se to růčo ve dvou polohách a při 80 km/h to automaticky sjede dolů ať máš navolený cokoliv. Většina lidí si to dneska předělává na klasiku. Já to v kombíku ještě mám, protože mi to udržuje výšku i s nákladem
neregistrovaný "Mitsi"
8. 9. 2004 23:01
Re: Re:
Že bych taky přispěl svou troškou do mlýna?

S kámošem jsme kdysi kupovali ve Švýcarsku ojetého Mitsubishi Galanta z r. 1987 s benzínovým dvoulitrem. První, co nás vyděsilo, bylo, že to auto snad vůbec nemá stěrače. Mělo! V "parkovací poloze" pod lemem kapoty motoru. Druhá věc - při statickém ohmatání totálně vymlácené tlumiče. Chyba! Elektronické nastavování tuhosti útlumu ve dvou režimech: komfort/sport. Perlou pak byla nefunkční nejnižší poloha podvozku, opět s elektronickým nastavováním výšky ve třech polohách. Bylo nám divné, že indikátor nejnižšího stavu tam sice je, ale k němu žádné tlačítko. Inu, opět chyba! Nejníže to kleslo samo po překročení rychlosti 180 km/h (ručně se tato poloha vůbec nedala aktivovat)!

O tom, jak to auto jezdilo, jakým způsobem byl proveden interiér, o třícentimentovém (tloušťka) veluru čalounění, vyhřívaných sedačkách, všem v elektrice a automatické klimatizaci (!!!), byť ovládané "jen" mechanickou rafičkou volby výsledné teploty v interiéru ani nemluvě...
neregistrovaný "Rabukate1"
8. 9. 2004 22:30
Re: Re:
Nebud z toho smutny, octavii RS si nekupuje taky deda s radionkou, takze pocitej s tim ze by te pravdepodobne s RSkem pokoril i v zatackach. Kazdopadne ten podvozek musi byt hodne fain... a dela to automaticky dle rychlosti, nebo je to ruco???
neregistrovaný "GeorgRolf1"
8. 9. 2004 21:49
Re: Re:
Já si fórum o Fábiích nějak nepročítám..tohle auto mě vážně nezasáhlo. Turbo má u Leone 100 kW a 196 Nm, což na auto s hmotností něco přes tunu bohatě stačí. (můj kombi/turbo je automat, takže má snížený výkon - jen 88 kW). Ale je dost rozdíl, jestli tam máš Full Time 4x4, nebo Part Time 4x4 - trvale hnanej předek a přiřaditelnej zadek. Full Time má napravo za šaltpákou otočnej přepínač uzávěrky diferenciálu a páka přídavné převodovky má jen dvě polohy. Part Time má jen tu páku, ale třípolohovou (anebo červený tlačítko na šaltpáce), ale není nic extra, je to normální předohrab a na suchu se 4x4 nedá prakticky používat. Pokud je to ale Full Time, tak to bude neskutečný žihadlo. S tímhle autem je zajímavý sledovat ty vyděšený obličeje řidičů moderních aut, co nedokážou tu "obludu" setřást. Před časem jsem takhle se ségřiným původním Leonem Turbo vyděsil řidiče BMW-3 se třílitrovým dieselem a jenoho frajera s Mondeem tuším ve dvoulitru. Ale Octavia RS byla na dálnici přecejen svižnější...a v zatáčkách jsem žádnou nepotkal. Jo a pokud je to combi Turbo v původním stavu, tak by mělo mít elektropneumaticky nastavitelný tlumiče - na silnici pěkně při zemi a v terénu zase nahoře:-)
neregistrovaný "Rabukate1"
8. 9. 2004 21:06
Re: Re:
precti si muj prizpevek tusim ve foru fabia co se da delat s 1.2 HTP fobii...

...k tomu leonovi: mam pocit ze kamosovi jedno stoji dlouhodobe pred servisem, nekdo ho tam snad nechal na nahradni dily a oni ho dali dokupy. Dival jsem se jen co je napsane na kastli> kombi (no vypada tak), 4x4, turbo! Tipl bych to na r.v. 88 - 89... skoro uz shnil, navic bila barva, ale musi to byt zihadlo. Zeptam se na klice az tam zas budu a poreferuju...
neregistrovaný "GeorgRolf1"
8. 9. 2004 21:00
Re: Re:
Ne já mám Subaru Leone 1,8i (a druhý 1,8 combi turbo) full time 4x4...starý,hranatý a rezavý...takže ho radši ani nefotím. Nijak upravený není, ale čím víc aut jsem projel, tím víc si ho vážím. Když jsem dělal vloni u spediční firmy, tak mi tam dávali služební Fabku do trvalýho užívání a scheff nedokázal pochopit, proč mu vracím klíčky od auta za 350 táců a radši jezdím ve svojí hranaté orezlé plechovce. Inu ono to HTP 1,2 fakt jaxi nejede... Ale nijak mě neoslovila ani oktávka 1,9 TDi...sice pěkně táhla odspodu, ale to bylo asi tak všechno, čím na mě zapůsobila.
neregistrovaný "Rabukate1"
8. 9. 2004 20:48
Re: Re:
Kazdopadne je poznat ze jsi rozeny spisovatel... :-)

Ja mam vzdycky sok kdyz sednu z roveru do fobie (sluzebni). Hruza. Hnus interier, 0 jizdni vlastnosti. Ale chtel bych se projet s WRC...

V Subu jsem jel jenom jednou jako spoluplachtic, ale jen 50km. Takze to nemuzu vubec srovnat. Jeden manik co utek kdysi s tatou za kopecky od bejvalky si zalozil servis v D na Suba a tak jeho mama co je se mnou kamaradka uz jich par vystridala k naproste spokojenosti, jenom nevim jak to myslela ze jeste ze ma mladej servis, a pak zas mlela neco o tom ze mela driv M323 a ta byla spolehliva...

Ty mas Georgi Leonardo 4x4? Nejaky tuning??? davaj link na foto... >:D

Ja ti dam na to sve...

[odkaz]
neregistrovaný "GeorgRolf1"
8. 9. 2004 19:52
Re: Re:
Teď se s Legacy neprojedu, protože si užívá ségra a její přítel. A je otázka, jestli ještě někoho zajímá recneze 15 let starých ojetin. Jinak já si té "gumovosti" Legacy všiml už vloni, když jsem ho plánoval koupit sám, ale nikdy jsem s ním nejel dost dlouho, takže jsem si říkal, že to jen nemám v ruce. Jenže po 400 km už si člověk na vlastnosti auta trochu zvykne. Ale abych jen nekritizoval, je fakt, že vzadu byla 80 litrová nádž plná plynu, což podle mě 50-60 kg přidá a krom toho v kufru ještě dalších 60 kilo nákladu. Takže zadek měl trochu důvod mě v zatáčkách předbíhat a věřím, že sedan bude mít lepší jízdní vlastnosti. Udivilo by mě, kdyby novější model jezdil hůř než předchozí. Ale Legacy je stejně zaměřeno na trochu jiný jízdní styl. Z Leone Full Time jsem zvyklý na neutrální chování, tak jak se na 4x4 sluší...po nájezdu do zatáčky stačí jen odvážně točit volantem a přidávat plyn a auto jede přesně tam, kam ho pošlu a to i na hranici adheze. Legacy se ve vlásenkách kolem Ještědu "trhalo" v daleko nižší rychlosti. A to mělo Legacy velice zachovalej podvozek, zatímco v Leonovi mi nedávno odešel zadní tlumič a ještě jsem jel na rezervě.

Jo a jinak...já si zčásti vydělávám na chleba opravdu psaním recenzí, ale ne na auta. Na hudbení nástroje a ozvučovací techniku. Pár korunek měsíčně mi to hodí:-)
neregistrovaný "Rabukate1"
8. 9. 2004 15:28
Re: Re:
To teda nedelam, nechal jse se unest vypravenim, jenom si to po sobe precti..

cit> Leone je proti němu úplná motokára, daleko tvrdší, neutrálnější, snadněji se ovládá, více jde za plynem a lépe sedí. Legacy má tendenci se v zatáčce přetáčet v o dost nižší rychlosti (je to koneckonců kombík) a poněkud laxněji reaguje na pokyny volantu i všech pedálů... <

Kdyby takto kazdy psal do fora, tak nic od rana dovecera nedelam nez ctu. Fakt se mi to moc libi. Kdy bude pokracovani??? pls...
neregistrovaný "GeorgRolf1"
8. 9. 2004 13:42
Bez nadpisu
Si děláš srandu ne?:-)
neregistrovaný "Rabukate1"
8. 9. 2004 13:22
Re: Re:
DZAMBO, Georgi> krasne skazky, fakt me to dojalo, vy dva by jste meli psat pro nejaky car magazin... DIKY!
neregistrovaný "GeorgRolf1"
6. 9. 2004 09:33
Bez nadpisu
No jo...vony ty Leony jsou věčný.
neregistrovaný "DZAMBO"
6. 9. 2004 05:41
subaru
takova mala perlicka:

prodaval jsem kdysi davno subaru 1.8 kombi, zavolal starsi clovek, uz po telefonu mel hrozny strach ,co ze to bude za auto, jen si v inzeratu precetl ,ze je to 4x4 a asi nejlevnejsi varianta v te dobe pro kombi,pry bydli na horach,pracuje na poli - zemedelec, ale hlavne k baraku v kopci mu nevede uz asfaltka, ale asi jen 300 m kamenity stoupak a chudak tam jezdil v zime se 120-tkou na nastrelenych hrotech,

vubec nechapal jak uz jsem jen dojel na to pole, kde mel traktor,nic jineho tam pry nevyjede, k baraku my radil ,at to radeji rozjedu,jinak ze to nevyjedem, pod kopcem jsem zastavil, zaradil redukci, tak 20-tkou jsem to vyjel at nenicim auto,chlap hned volal souseda, jako by objevil zlaty poklad,jeste ten den ji koupil a jeste asi po dvou letech volal a chlubil se ,ze zatim menil jen nejakou prachovku, kdyz nekde o neco zavadil v lese
neregistrovaný "GeorgRolf1"
5. 9. 2004 00:16
Re: Legacy
Právě jsme pro ségru koupili Legacy Combi 2,2L s LPG R.V.91. Je to manuál přestavěnej z automatu, takže to má bohužel "jen" 5 kvaltů, jelikož je tam "almara" ze sedanu. Kromě klimy vcelku kompletní výbava včetně vyhřívanejch sedaček. Po prvním projetí asi 400 km v horách + meziměsto si vzalo cca 11,5 l plynu, což je asi pohoda.

Sice jsem s Legacy jezdil už dřív, ale neměl jsem možnost to pořádně testnout a srovnat, takže první dojmy jsou: Ve srovnání s mým Leonem 1,8 Full Time je to solidní parník, prostorově akorát, pohodlí OK, ale jízdní vlastnosti má Leone mnohem lepší (sportovnější). Legacy je méně živé, jak v akceleraci (ale má logicky větší páru v kopcích), tak především v ovladatelnosti. Leone je proti němu úplná motokára, daleko tvrdší, neutrálnější, snadněji se ovládá, více jde za plynem a lépe sedí. Legacy má tendenci se v zatáčce přetáčet v o dost nižší rychlosti (je to koneckonců kombík) a poněkud laxněji reaguje na pokyny volantu i všech pedálů...to bude asi tou váhou. Na druhou stranu na delší cesty je to nesrovnatelně příjemnější a když se rozjede je k nezastavení. Jen nechápu jak může s Legacy pohnout ten motor 1,8l - 76 kW, když ten 2,2l - 100 kW mi přišel tak akorát a bez velkých rezerv (i v provozu na benzín). Nicméně mě to přesvědčilo, že má smysl do starýho dobrýho Leona ještě nějakou kačku investovat a nechat mu spravit rezavějící kabát, protože jízdními vlastnostmi na něj Legacy ani vzdáleně nemá.

Pokud to někoho nezajímalo, tak se omlouvám, musel jsem vysypat první dojmy ;-)
neregistrovaný "DZAMBO"
4. 9. 2004 06:52
4X4
taky stojim pred otazkou co koupit,bydlim 450m nad morem na vesnici a nez se dostanu do mesta tak nic moc cesty a navic od baraku mam 50 m stoupak asi 15% a v zime je celkem sranda pozorovat zdejsi mistni ridice , mam vsak jasno ,objednavam forestra v akcni cene 698000 s plynem,cerna barva ,folie atd.,je tam sleva 120000 kc, nevim co mate nekdo proti poruchovosti subar ,ale ja mel na ne asi stesti, pri dovozech ze svycarska jsem mel na prodej ,uz si to presne nepamatuji,ale asi 3 x1.2 justy,nejake ty 1.8 a par legacy vse v kombi , s nekteryma kupujicima jsem byl v kontaktu a i oni nemeli vetsi problem,vetsinou to byli lide z okoli hor, kteri nechteli utracet za drahe klasicke 4x4 , i kdyz na okraj i s takovym starym samurajem se dalo uzit hodne srandy ,

memu kamaradovi jsem pomohl vybrat stare legacy nemel moc penez ,ted ma najeto 250 tkm a sel zase do legacy,ted ma 2001 rv a je spokojen, jedine co me na subaru stve je, ze opravdu esteticky stale trochu pokulhavaji jak exterierem tak interierem, zaverem jeste reknu nesmi vas odradit prvni dojem ze subaru, hlavne sednete a projedte ho a az ve vetsi rychlosti v najezdu do zatacek teprve poznate co vubec drzite v ruce, u me to bylo tak, ze kdyz jsem do ni sedl po delsi dobe,vzdycky jsem z ni byl tak hotovy ,ze uz me ani nezajimalo, jak vypada
neregistrovaný "Rabukate1"
3. 9. 2004 13:29
Re: To snakespit ...něco o servisu
neco na tom bude....
neregistrovaný "magic1"
3. 9. 2004 10:58
Re: To snakespit ...něco o servisu
Úplně zásadní. Nejcitelnější to bylo třeba u AR 75: zatímco v I a CH všechny řadily perfektně a Hardyspojky vydržely tak 4-5 let, v Německu, Rakousku a u nás bylo jen pár vyjímečných kousků, který řadily dvojku a zpátečku jak měly, Hardyny se měnily v průměru po 2 letech a občas klekla i benzinova pumpa pod podlahou, což v I, Fr a Ch nikdo neznal jako problém. Příčinou byla sůl (na převodovce rozežrala přední silentbloky, ta sebou pak začala mlátit a vznikaly nepřesnosti drah, díky nimž se vymílaly synchrony). Všechny problémy se odstranily jednoduchým zásahem: vzala se měkká, ale odolná plastová fólie (ideálně ta, co se používá na sport. zástěrky) a exponovaný součásti se zakryly. Cena asi 300,- Kč a bylo po problémech. Ten samej problém je třeba se šroubama na podvozku: u auta z I, Fr nebo Ch vezmu za šroub a povolím jej i po 10 letech denního ježdění. U auta z D, A, Sk nebo Cz po pěti letech vezmu za šroub - a urvu ho.
neregistrovaný "Rabukate1"
1. 9. 2004 15:20
Re: To snakespit ...něco o servisu
Myslis ze na to sul ma takovy vliv???
neregistrovaný "magic1"
1. 9. 2004 13:34
Re: To snakespit ...něco o servisu
Problém neni ani tak s tlumičema, jako spíš s pružnými členy uložení náprav. Není to nijak extrémně drahá záležitost, ale holt se musí kleknout pod auto a ty silentbloky občas vyměnit. Není to jen u AR, to samý jsou Audi, nový Fordy, Mazdy, BMW, MB, atd...teda auta s nějak "aktivní" kinematikou. U nás a v ostatních německy myslících zemích je ta nutnost výměny silentbloků (a všech pryžových dílů) mnohem častější než třeba v Itálii nebo Švajcu, protože se u nás solí gumožroutskou červenou solí.
neregistrovaný "Rabukate1"
1. 9. 2004 13:13
Re: To snakespit ...něco o servisu
mam kufr podle nekterych maly... do mazdy se vlezou dve popelnice, do roveru 3 basy piva a sele... Me to staci >:D
31. 8. 2004 14:59
Re: To snakespit ...něco o servisu
preco by mala mat problem s tlmicami?
neregistrovaný "magic1"
31. 8. 2004 13:34
Re: To snakespit ...něco o servisu
Tvrdí, že ne. Ale zase k tý velikosti kufru u 156: u sedanu mi vadí, přestože je trochu větší (376 l). Hlavní mínus je totiž v nemožnosti sklopení zadních sedadel a je z boků zúženej (takže co tam nejde napříč, nedáš ani podélně). U kombíka mi přijde úplně v pohodě, protože pro normální cesty se tam vejde, co potřebuju, a pro převážení větších věcí není problém sklopit část sedadla nebo celou zadní lavici. Mně osobně 156 SW celkem vyhovuje svým pojetím (jen ta přístrojovka vpředu mi vadí), protože se vzadu můžu i narovnat (na rozdíl od sedana - tam je pro osobu nad 185 cm zadní sklo "proklatě nízko"). Ale chápu, že jsou lidi, kterým nevyhovuje. Třeba takový, pro který je velikost kufru hodně důležitá a vyžadují alespoň tak 450 l. Víc už je většinou zbytečný a záleží spíš na přístupnosti a variabilitě. Octavia měla 530 l a šlo tam dát jen spoustu lehkých věcí; když jsi tam dal jednu těžkou, v první zatáčce ti vyskákala ze silnice (díky dlouhýmu převisu a krátkýmu rozvoru). Kufr pro tabulkožrouty, jinak úplně k ničemu. To samý Vento a Toledo. Dvojka Octavia bude asi v tomhle hodně podobná, ale už má vzadu alespoň pokus o kinematicky aktivní nápravu (jsem zvědavej, jak dlouho tam vydržej ty tlumiče :*) ).
neregistrovaný "snakespit"
31. 8. 2004 08:53
Bez nadpisu
hele chlapy, videli jste uz novou diskosku ? [odkaz] , takovej malej randzik, dobry lepidlo na zlodeje, sem zvedavej na cenu
neregistrovaný "Warren_"
31. 8. 2004 08:52
Re: To snakespit ...něco o servisu
S tím tvým doporučením Crosswagonu jsem to odhadl dobře. Ten malý kufr Alfy je snad nejznámějším atributem tohoto auta, a to díky našim novinářům: "AR je skvělá, ale ten kufr je malý, takže vítězí ....." Díky tomu, již všichni víme, že ten kufr je malý a s touto znalostí k tomu autu přistupujeme a vlastně nás čekají již jen samá pozitiva, no vlastně ještě to špatné dílenské zpracování.

Laická otázka: není náhodou ten kufr v Crosswagonu ještě menší než v 156 SW, díky tomu pohonu?
neregistrovaný "magic1"
30. 8. 2004 17:01
Re: To snakespit ...něco o servisu
Zdá se mi, že to je problém naprosté většiny japonských aut (krom vybraných). To mi na Japoncích vždycky strašně vadilo.
neregistrovaný "Rabukate1"
30. 8. 2004 16:33
Re: To snakespit ...něco o servisu
Jejda kluci vy ste se rozjeli >:D

Mitso, trochu jsem nepochopil to: od nova jsem s ním za dva roky... To uz ho nemas nebo se prodalo, nebo sluzebni??? Ja mel v peci defender taky 2 roky a krom vymeny hadicky a taky brzd na hov... no problem..

Ale ja ho mel od nova. Jestli ty taky, tak vetsinou se snad zavady nevyskytnou... :D
neregistrovaný "Mitsi"
30. 8. 2004 14:40
Re: To snakespit ...něco o servisu
Tak tedy rovněž přispěji svou troškou do mlýna: Subaru Legacy 2,2 v plné výbavě z r.v. 1994, od nova jsem s ním za dva roky najel cca 35 tis. a neměl jsem jediný problém, kromě úplně na hov.. brzd, ale to byl problém konstrukční, nikoli technický.
neregistrovaný "GeorgRolf1"
30. 8. 2004 12:53
Re: To snakespit ...něco o servisu
Onen původní příspěvěk vyzněl výrazně jinak, ale OK, už je vysvětleno. Konec s tímto tématem. ;-)
neregistrovaný "magic1"
30. 8. 2004 12:14
Re: To snakespit ...něco o servisu
To Warren_: nechtěl jsem AR CrossWagon nedoporučit, jen jsem upozornil, že jsem s ním v životě nejel tudíž se k tomu autu nemůžu vyjádřit. Michael Kudela s ním už jel a byl naprosto nadšenej, s výjimkou ovládání brzdového pedálu (brzdy - ač čtyřpístky Brembo nejsou jedovaý na nástupu - já osobně to tak mám rád, on ne). Auto je prý tuhý, perfektně sedí na asfaltu (prý líp než většina silničních "sporťáků") a i v terénu se s ním dá - v rámci omezených nájezdových úhlů - jezdit dobře a jízdní vlastnosti jsou prý perfektní. Abych řekl pravdu - o tom ani nějak nepochybuju. ALE 156 je auto spíš pro sportovně založený lidi. Je o jízdní dynamice, precizním podvozku a perfektní ovladatelnosti. Už jen to řízení u mně vyvolává nadšení. Jenomže za to člověk musí zaplatit prostorem. Řidič a spolujezdec trpí v oblasti kolen, vzadu je naopak málo místa pro hlavu (u kombíku je to výrazně lepší). Na dýlku a v oblasti ramen je prostoru celkem dost. 156 má nejmenší kufr ve svý třídě, u kombíka je 360 litrů dokonce směšný údaj. Navíc je nakládací prostor zúžen, což je sice kompenzováno prodloužením do střechy, nicméně i to je mínus. A teď jde o to, co člověk preferuje. Z hlediska konstrukce karoserie, podvozku, trakce, řízení, motoru a brzd je Audi Allroad proti CrossWagonu směšná dětská hračka (ale o dobrých 400.000 Kč dražší), z hlediska prostoru a praktičnosti je AR trapná, nevejde se do ní ani polovina toho, co v pohodě převeze Allroad. Jinak u Allroadu jde i o tu spolehlivost, jak tu někdo psal (ač Češi tvrdí opak), u AR JTD je zatím spolehlivost solidní, problémy bych čekal pouze u zavěšení a samozřejmě u elektroniky Bosch.

Jinak ještě k Subaru a doufám, že naposledy: platí totéž - jestliže napíšu, že nenám s něčím zkušenosti a tudíž to nemůžu doporučit, tak to samozřejmě neznamená, že to ausgerechnet označuju za špatný. Tak to doufám vnímají jen zaslepení přívrženci značky. Znám pár lidí s Imprezama (výhradně turbo) a mám subjektivně dojem, že ve srovnání třeba s Lancií je u Suba těch problémů asi tak 10 x víc. Přesto mám tu značku rád, protože jde vlastní cestou a jde jí víceméně dobře. Pro mě není celková tabulková spolehlivost zaklínadlem a jediným parametrem při výběru auta. Zvláště v případě, že dostávám něco, co jinde nedostanu, a to ještě za dost solidní cenu. Ale přesto - pokud reliabilityindex udává, že celkové hodnocení značky jako méně spolehlivé není jenom můj pocit, tak na tom asi něco bude. To je to A. B říci nemůžu, protože to je ta osobní zkušenost. A jak jsem psal - pokud někdo řekne to B, tak je to jenom dobře. Je to jenom názor, nikde jsem nepsal, že to tak MUSÍ být. Ono je to spíš jakási obrana Suba před těmi statistikami, které jej uvádí na prvních místech "spolehlivosti" třeba ojetin a potom člověka čeká silné rozčarování (jako třeba mně). To samý je Porsche atd. U AR 156 taky udává reliabilityindex velkou poruchovost (asi 145) a kdo ty auta zná, tak ví, že se jedná o modely TS 16v, zatímco JTS, JTD a V6 problémy s motory nemají. Ale taky je pravda, že AR je tam uváděná jako asi šestá nejnespolehlivější značka. A nebudu se divit, když někdo od ní dá kvůli tomu ruce pryč. Já mu sice můžu pomoci v tom, ve kterých modelech ten problém vězí a které jsou naopak v pohodě, ale nemůžu a nechci zpochybňovat oprávněnost tohoto hodnocení. Zato německé výsledky z STK jsou opravdu úplně k ničemu, protože auto s pětkrát vyměněným motorem, čtvrtou převodovkou, šestýma tlumičema, desátýma ramenama s novýma čepama a nefungující polovině elektroniky může projít v pohodě, kdežto spolehlivý auto, na který nikdo nikdy nesáhl (protože neměl důvod) projít nemusí kvůli prasklé žárovce osvětlení SPZ nebo kvůli větší vůli v čepech (původních). To je fakt směšná statistika, sortující spíše majitele, jak se o auto starají (nebo starat musí?). Takže já Subaru Legacy Outback doporučit nemůžu, protože nemám osobní zkušenost. Někdo jiný může, protože má dobrou osobní zkušenost. Už je to jasný?
neregistrovaný "GeorgRolf1"
30. 8. 2004 11:22
Ještě k "magicově" kritice
Možná by stálo za to nahlédnout do výzkumů JD Power zveřejněných na tomto serveru. Zdá se, že ti "naštvaní" majitelé Subaru se zřejmě se svými problémy svěřují pouze magicovi >:D a jinak je pečlivě tají.
neregistrovaný "paja111"
27. 8. 2004 13:00
Re: Re:
Ta sleva je porovnani cen s DPH, takze tech 200 tisic se u Outbacku skutecne da usetrit.

Nicmene souhlas ohledne prestavby - to by to mohlo trochu zkomplikovat nebo pridelat praci s dovozem.
neregistrovaný "voy"
27. 8. 2004 09:41
Bez nadpisu
To je tak. Auto musí projít přestavbou a musí vyhovovat všem předpisům. Subaru přestavuje pouze Metalex, takže i kdyby jsi to měl přestavěné v Německu, jak znám náš "bordel", určitě by to bylo špatně. A valil bys na novou přestavbu a ta stojí 30000,- s DPH.
neregistrovaný "STAVROS11"
27. 8. 2004 07:44
Re: Re:
to paja: uspora 200 tis. je hloupost ceny na webu v Nemecku jsou vetsinou ceny bez DPH a k tem je nutno pripocist 19% DPH ceske a nejake dalsi poplatky. Jinak i ja mam vuz s odpoctem DPH a pri dovozu z Nemecka nelze DPH odecist jen tak, musi ti to udelat asi nejaka specialni firma a potom nula od nuly pojde.
neregistrovaný "voy"
27. 8. 2004 07:35
Nákup vozu v EU
paja: o tuto alternativu jsem se nezajímal. Koupil jsem Outback s odpočtem DPH. Navíc jsem to koupil už v březnu a to jsme nebyli v EU. S nákupem nového vozu v Německu nemám zkušenost.
neregistrovaný "paja111"
27. 8. 2004 00:20
Re: Re:
Voy: A co takhle koupit novy Outback v Nemecku? Sice se pro nej musi jet, ale 200 tisic uspora neni malo...
neregistrovaný "GeorgRolf1"
26. 8. 2004 18:18
Re: Re:
Ale i tak...zrovna Range??? Jako expediční vozidlo je určitě lepší Landcruiser, Defender nebo Patrol. Range je jen takový pozlátko, sice asi teoreticky dobrý a schopný, ale kdo by měl to srdce hnát ho do bahna?
neregistrovaný "voy"
26. 8. 2004 17:53
Bez nadpisu
GeorgRolf: Já to myslel teoreticky, kdybych měl velkou zásobu financí. Prostě bych si ho koupil, jezdil po terénu, na Sahaře (tam spíš Landcruiser), nechal bych si ho převést do střední Ameriky, na Island atd. Prostě bych si užíval. Pak bych ho oddělal, šel do autosalónu, koupil dalšího atd. Mezitím bych se proháněl v maximálně vytuněnou Imprezou, na rally tratích. :D
neregistrovaný "GeorgRolf1"
26. 8. 2004 16:57
Re: Re:
Mě čistě teoreticky Range Rover přijde jako vyhazování peněz. Do terénu s tím stejně nikdy nikdo nepojede a na silnici to snad není potřeba?? Moje zkušenost mi říká, že když off road, tak takový se kterým se opravdu v terénu dá jezdit a navíc pokud možno otevřený...to je požitek k nezaplacení. Takže můj tip...Jeep Wrangler Rubicon (bez ohledu na pověst a spolehlivost). Pokud by se dělal/dovážel tak ještě LR Defender Soft Top.
neregistrovaný "STAVROS11"
26. 8. 2004 13:11
Re: Re:
to novak: pokud mas na vuz za 1,4 mil. Kc, tak te trosku vetsi spotreba nemuze rozhazet, kolem milionu se proste rozumny vuz 4x4 v nafte nedela, i ja jsem neco takoveho hledal, ale vzal jsem Forester jezdim s nim porad i po meste do tech 9 l/100 km, i pri jizde na krev jsem pri naslednem tankovani v prumeru nesel pres 10l/100km. Jinak jeste zde bude Alfa Romeo Crosswagon, avsak cena bude trochu mimo: cca 42 tis. Eur, dle vcerejsiho testu na DSF, mimochodem byl tam i Merceds Benz SL 65 Cabrio AMG s vykonem 612 PS a s tocakem 1000 slovy tisíc Nm, toho bych chtel velice
neregistrovaný "novak1"
26. 8. 2004 12:53
Re: Re:
3,0l Outback je dejme tomu auto mých snů, leč jezdit za 15 po městě a pokud to nehoním za 11 na delší trasy :-( ...Při 40-50kkm ročně to pěkně naskáče. Zrovna jsem vyzvídal u jednoho majitele, říkal že Subaru prý nabízí zdarma přestavbu na plyn nebo 1000EUR poukázku na benzín...
neregistrovaný "Rabukate1"
25. 8. 2004 23:16
Re: Re:
Range rover je hodne fajn, ale cena zacina pres dve mega... Minuly rok jich roko zlin prodalo 22 kusu!!! Maji tam testovaci v plne palbe, doporucuju svezeni, nic jineho nebudes chtit!!!!
neregistrovaný "voy"
25. 8. 2004 21:36
Bez nadpisu
snakespit: Outback - panoramatická střecha je součástí prostřední ze tří výbav, je to spojené s těmi 4 airbagy a vyhříváním sedadel a stěračů. Cenový nárust je přijatelný, jako samostatná se dá taky objednat, ale cena je vysoká, odhaduji 30-35 000, ale nevím to přesně.

Kdosi se ptal na Subaru stránky. Jeden z nejlepších má rozhled "555", já jen doplňuji, že na www.subaru.cz (stránka dovozce) jsou uvedeny všichni dealeři, včetně kontaktů. Já sleduji občas jen www.subaru-opava.cz, tam je kompletní ceník a výbava, ostatní dealeři mají jistě také podobné informace. Outback teď v základu stojí 966 000. Po vstupu do EU šla cena mírně dolů. Teď sháním Outbacka pro známého, takže to vím přesně.

GeorgRolf: Nevím jaký máš, vkus, ale mým nedostižným snem je Range Rover a super upravená Impreza od Prodrive.
neregistrovaný "Rabukate1"
25. 8. 2004 18:46
Re: Re:
ja mel letajiciho citrona visu (motor boxer). Byl to stary krap, ale kdyz sem to rozjel do kopce tak fakt chvili letel vzduchem. Jeho posledni jizda skoncila ve stromu po jednom takovem letu :-)

trochu offtopik diskuze, ale zasmal jsem se >:D
neregistrovaný "snakespit"
25. 8. 2004 09:24
Re: Re:
fracouz je tvor pijici prevazne vino, proto ma uzasny talent na prekombinovani vseho co se mu dostane do ruky a s klidem je schony tvrdit, ze je to podle planu ( mam p406 a vim co rikam )
neregistrovaný "GeorgRolf1"
25. 8. 2004 09:00
Re: Re:
Voy koukám, že máš asi naprosto stejnej vkus jako já. Mimochodem v dětství jsem jsem měl pocit, že nejvhodnější povolání pro mě by bylo stát se Fantomasem, ale nějak se mi nepodařilo opatřit ten zelenej xicht :-( Vždycky jsem obdivoval jak po únosu Juva a Fandora z vězení, asi deseti haváriích, kde jde auto přes budku, několikeré nečekané výměně dopravního prostředku a úniku asi dvaceti policejním hlídkám skočí z mostu na náhodně projíždějící vlak, v poslední vteřině odpojí vagón s pronásledovateli, vytáhne vysílačku a klidným hlasem prohlásí: "...všechno jde podle plánu..."

Ale to sem asi nepatří, protože létající Citroen nejspíš nikdo kupovat nebude...
neregistrovaný "snakespit"
25. 8. 2004 07:01
Re: Re:
tady probehlo foto outbacku a ja o tom nevim....chci taky
neregistrovaný "voy"
25. 8. 2004 00:07
Re: Bez nadpisu
To je souseda, on tam bydlí, já tam jen parkuju. Citróni nejsou předmětem mého zájmu, max. ve Fantomasovi, tam byl super.
neregistrovaný "GeorgRolf1"
24. 8. 2004 21:44
Re: to snakespit...něco o autě
Voy ještě mě napadla otázečka, to BX co ti stojí vedle Outbacka je taky tvoje?
neregistrovaný "GeorgRolf1"
24. 8. 2004 21:40
Re: to snakespit...něco o autě
V pohodě...auta mám jen dvě, ségra je samostatná jednotka >:D
neregistrovaný "voy"
24. 8. 2004 21:26
Re: to snakespit...něco o autě
to GeorgRolf. Sorry, s dětma jsem si to spletl. Tys psal, že máte 3 auta, ne 3 děti. Je to "profesinální deformace". Mám doma 3 (děti). 8)
neregistrovaný "snakespit"
24. 8. 2004 15:45
Bez nadpisu
kolik jich to vi? asi jen ti, kteri sbiraj sportaky jako konicka a doma jich uz maj nekolik , tzn. rozumi tomu ( a tech asi moc nejni ) takze vvrrrruuummm
neregistrovaný "GeorgRolf1"
24. 8. 2004 15:38
Re: Re:
Snakespit. Moc chéský...a asi i prafdifý.

Btw, zajímalo mě, kolik majitelů Imprezy WRX ví o tom, že přeplňovanej boxer se musí napřed opatrnou jízdou postupně zahřát a po jízdě vybrblat na volnoběh, aby se vychladil.
neregistrovaný "snakespit"
24. 8. 2004 15:33
Bez nadpisu
kamarad byl na vymenu remenu ( ma kiu ale delaj i autor. servis pro subaru ( v jednom z tech dvou co jsou v praze )). a pri kecani ( a vymene voleje, bo si tam koupil ps23 a mechanik malem upad kdyz to slysel ) doslo i na imprezu ( saaamo ze tu rychlou jak ma ty blesky z vejfuku kdyz to jenom nastartujes ( podle me auto pro sebevrahy na ceskych silnicich ( a vlastne velice jednoduse i vrahy))) a zivotnost tehle motoru je tak rok, max dva ( rozumnej, typek sedne, nastartuje a drruuuum, do toho urcite nepouziva nat98, takze to *... a *...), prej pocitaj to, nevim kolik uz jich bylo, ale prej dost, pak mu to jen nalozej " na zadni sedacky "- nejni auto jako auto

a k te spolehlivosti, prumer je cislo uplne na prd, uz i muj nejoblibenejsi alkoholik ( priznivci CSSD a vysociny prominou ) rikaval , " ja budu mit k obedu 2husy a ty zadnou, ale v prumeru sme se najedli oba "
neregistrovaný "GeorgRolf1"
24. 8. 2004 14:55
Re: to snakespit...něco o autě
Voy jen upozorňuju, že děti nemám, to je asi omyl, ale je mi 29 :-)

Já bych vzal příklad z té naší sbírky veteránů co máme se ségrou.

Můj Leone sedan r.v 91 je "atmo" 1,8 - 72 kW, manuál + full time 4x4 s uzávěrkou centrálního difu, jezdí se s ním "normálně" v rámci možností...čili většinou po okreskách 90-110 (občas docela drsně po polňačkách, ale to je vedlejší). Jak jsem už psal má najeto 217 k, z toho přes 70 k jsem najel osobně já za poslední 2,5 roku a problémy s ním byly za tu dobu +/- žádné (tlumiče byly na nic už když jsem ho kupoval, výměna spojky, protože lehce prokluzovala při rozjezdu a v únoru mi umřela baterka - jak dlouho tam byla nevím). Podle mě jde o nadprůměrně spolehlivé auto a kdybych měl hodnotit spokojenost, tak jsem nadšen a dávám plný počet bodů.

Můj druhý Leone je combi r.v 90 "turbo" 1,8 - 88 kW, 3 kvalt automat s trvalým pohonem předku a zadkem připojitelným automaticky či manuálně přes visco spojku, má pneumatické pérování s nastavitelnou výškou. Mám ho na podnikání a v 90% za ním tahám obrovský vlek s hmotností kolem 1 tuny a víc a auto samotné bývá na doraz (často i trochu přes) naložené aparaturou. Jezdí se s ním "truckersky", čili okresky 70-90, dálnice do 110 km/h. Mám ho rok a něco a má najeto 214 k, když jsem ho kupoval měl 198 k. Opravy zatím nebyly žádné, ale mám pocit, že zadní "měchy" budou mít co nevidět svůj život za sebou. Spolehlivost se po 16 000 mnou najetých km nedá posuzovat, ale je poznat, že předchozí majitel se o auto pečlivě staral a šetřil ho (vím to, protože jsme se často potkávali na D1 a nikdy nejel víc než 120 a navíc mám pčelivě vyplňovanou servisku). Spokojenost je velká, jen mám trochu hrůzu z "přetechnizovanosti".

A teď to nejzábavnější:

Ségřin Leone sedan r.v. 86 je "turbo" 1,8 - 100 kW manuál s trvalým pohonem předku a pevně manuálně připojitelným zadkem a redukcí 2* 5+1 (řekl bych jediný takto vybavený model sedanu na světě). Dle mého názoru je to "filozofický" předchůdce Imprezy Turbo. Jelikož váží kolem tuny, tak je 100 kW solidní výkon a ségře se docela líbí, jak jí to zatlačí do sedaček, když šlápne plnej. Tudíž s ním jezdí docela ostře (jako ženská řídí slušně). Auto má vyměněný pneumatický pérování za klasiku - pružiny + tlumiče. Má najeto (tachometrově) necelých 200 k, ale neustále se na něm něco sere...chlazení je úplně naprd, vodní pumpa už třetí, poloosy se bez zacvakání ani nehnou, elektronika si tu a tam dělá co chce a váha vzduchu myslím taky váží podle toho kolik je hodin. Zařadit jde některý kvalty jen obtížně a jediný slušný na tom autě jsou ostrý brzdy. V servisu s tím byla několikrát a to ho má cca 1,5 roku a najela s tím tak max 5 000 km. Jenže...je vidět, že předchozí majitel dost problémů vůbec neřešil (taky to byla kupodivu ženská) a podle toho to vypadá.

Takže kdybych měl posuzovat kvalitu aut od Subaru jen podle ségry, tak bych jim asi moc dobrou známku nedal. Pokud jen podle svýho sedanu, tak je to "the best" značka na světě. Tudíž se domnívám, že pokud automobilka dělá několik spolehlivostí a určením tak diametrálně odlišných modelů, nelze její spolehlivost hodnodtit globálně, ale vždy individuálně podle typu, který chci koupit. A omlouvám se za tuto pro mnéhé nezajímavou slohovku. Jen jsem chtěl vysvětlit svůj názor.
neregistrovaný "GeorgRolf1"
24. 8. 2004 14:22
Re: To snakespit ...něco o servisu
Ještě mě napadá jedna malinká spekulace (skutečně je to jen spekulace a doměnka)... je fakt, že u Legacy je udávána poměrně značná poruchovost převodovky a poměrně značná průměrná částka vynaložená na servis.

Pokud uvážím, že převodovka je zatraceně drahý náhradní díl a dám si to dohromady s tím, že se Legacy pravidelně umisťuje na předních (většinou první) příčkách v anketě o nejvhodnější a nejoblíbenější vozidlo pro tažení přívěsu, tak mě napadá.....že.... ;-) ...no úsudek si udělejte sami.
neregistrovaný "voy"
24. 8. 2004 14:21
Re: to snakespit...něco o autě
magic: Ty teda do Subaru pěkně "teseš", ale faktem je, že když potkáš pár lidí, co jsou s tím nespokojení, pak píšeš to, co píšeš. Ještě máš narážky na věk lidí, co zde píšou. Proto budu psát do závorky věk lidí, o kterých budu psát. Já (35) mám Subaru rád a v mém okruhu známých ně nikdo nenadává. Bratranec (30) má už druhé, GeorgRolf (má děti, takže mu bude víc než 15) je taky spokojený, "subarista"(30), který zde psával má servis, jistě zná závady Subaru, ale stále s ním jezdí. Lidi co znám, co jsem potkal (25-50) a měli auto této značky si nestěžovali. Znám člověka (45) co má Audi Allroud 2,5 TD v maximální výbavě. A je nespokojený, má problémy s elektrikou, spotřebou nafty a kdesicosi. Ještě jsem slyšel o dvou případech. Takže Audi Allroud je podle toho velmi nespolehlivé auto a vzhledem k ceně téměř 2 mil. by to nikdo nekoupil. Pravdou je, že 90% lidí v tomto fóru by toto auto bralo a kdyby to měli, vychvalovali by to do nebes...

Ještě k Impreze. Já jsem žádnou nemě, ale je jasné, že bude rozdíl mezi např. obyčejnou 1,6 a WRX. Rozdíl je v tom jak se s tím autem jezdí. Z normální se bude jezdit normálně, s WRX/Sti se tomu bude šlapat za krk. A to po většinu jejich životnosti. Pak není divu, že se WRX víc kazí, odchází převodovka, spojka atd, však které auto to vydrží, že. Podle tvé "šablony" můžu v klidu napsat, že nejméně spolehlivé jsou vozy WRC. Na světě je jich pár, ale furt se to sere. Odcházejí díly, upadávají kola !! Stále to opravujou a mechanici kolem toho stále skáčou...

Známej (34) má Imprezu 1,6. Na otázku, co s tím měl odpoví, že to jezdí dobře v zimě, kdy vyjede kdejaký kopec. Obrazně řečeno, neví, kde má motor, protože s tím neměl žádné závady.

Když se zeptáš lidí, co mají třeba Fabie, nebo Oktávky, drtivá většina je spokojena.

Prostě spokojenost s vozem je velmi individuální záležitost.

O tabulkách spolehlivosti a spokojenosti se tady taky mockrát psalo. Němce nemusím, ale myslím, že výsledky STK mají určitou hodnotu. Má to svoje mouchy (masařky) ale podle mě to lépe vypovídá, než třeba tabulky spokojenosti. Těžko říct, která statistika je dobrá a která ne.
neregistrovaný "GeorgRolf1"
24. 8. 2004 14:15
Re: To snakespit ...něco o servisu
Koukám, že Warren ve stejné době napsal de facto totéž...
neregistrovaný "GeorgRolf1"
24. 8. 2004 14:11
Re: to snakespit...něco o autě
Inu milý magicu...v reliability indexu jsou uvedena vozidla většinou starší, např u Škody se tam obejvuje jen Felicia, byť se příjemným výsledkem a u Subaru jen starší ročníky Legacy a Impreza Turbo. O tom, že Impreza bude jen těžko patřit na vrchol spolehlivosti asi nikdo nepochybuje. Odporuje to zaměření onoho auta, takové vozidlo si jen těžko bude někdo kupovat na poklidnou jízdu z domu k babičce a vsadím se, že 100% jejích uživatelů se jí snaží na 110% využít. Což se nedá srovnat s jinými vozidly, protože např i offroady, které jsou konstruovány na vysokou zátěž v terénu jen pár (tak 5-10 % jejich majitelů) v těchto podmínkách občas využívá a tak je logické, že většina z nich jezdí v mnohem nižším zatížení, než na které byly stavěny, což se jistě odrazí v obecné průměrné spolehlivosti. Naproti tomu nevěřím, že existuje majitel Imprezy, který by jí neustále nedával co proto.

A teď k čemu se chci dostat...pokud průměrná spolehlivost všech sledovaných vozidel je 112% a u automobilky Subaru se vyskytují jen dva modely, z nichž jeden je výše zmíněná Impreza se spolehlivostí 276 % (čili 2,5x horší než průměr) a druhé vozidlo je Legacy se spolehlivostí 66% (čili 2x lepší než průměr), dá se považovat za velkou demagogii, když prohlásím, že ona značka je obecně nadprůměrně nespolehlivá, zvlášť když se tu bavíme zrovna o vozidle kategorie Legacy. Pokud by Subaru vyrábělo modely, z nichž by všechny byly na indexu cca 140%, tak to beru, ale takhle ne. Takhle jde jen o demagogické dokazování "něčeho" pomocí čísel, u nichž se neřekne co vlastně znamenají. Impreza Turbo je navíc u Subaru ta nejnápadnější špička ledovce, která je maximálně na očích. Co takhle se podívat i na modely Libero, Justy, Forester a možná i atmosférickou Imprezu? Myslím, že by se výsledky poslunuly hodně jinam. A osobně nemám nic proti Škodovce, myslím, že je fajn, když se u nás dělají auta na úrovni. Byť když mi nabízeli služební Fabii 1,2 HTP, tak jsem se s ní tak 4x projel a s díky odmítl a zůstal u svého veterána.

Jinak já osobně nejsem člověk, který by každý den jezdil s nejnovějšími auty, můj autopark čítá především postarší vozidla a tak si neberu patent na rozum, ale v tomhle případě to zavánělo opravdu zaujatostí a demagogií, nezlob se na mě. A neber to jako osobní útok prosím, jen mám rád, když se k "A" řekne i "B".
neregistrovaný "Warren_"
24. 8. 2004 13:54
To snakespit ...něco o servisu
No tak, Magicu, klid. Všichni víme, že Subaru masíruje trh svými sportovními výsledky a také tím, že přeci každý rozumný člověk musí jezdit v permanentní čtyřkolce a tím nejnižším těžištěm atd. Navíc si přeci můžeme koupit auto mistra světa v rally! Nehledě na to, že STi má s WRC společného snad jen barvu a blok motoru. Asi nemůžeme srovnávat Legacy a Imprezu, protože Imprezu si lidé moc nekupují kvůli bezporuchové jízdě po stovky tisíc kilometrů, což je zase marketingová informace o Legacy. Například Outbacky vždy vídávám jet hodně pozvolna, takže těm 2,5 a 3 litrům to moc nevadí, kdežto GTéčka nebo WRX už tak pohodově jezdit nevídám. Nicméně, Subaru asi zůstane i u mne vhodným autem, i když to asi nebude turbo Impreza.

Docela jsem se divil, že jsi níže nedoporučil AR Crosswagon? Je to tím, že s tím nemáš ještě zkušenost nebo bys nedoporučil auto z koncernu Fiat někomu, kdo jej přímo nechce?
neregistrovaný "magic1"
24. 8. 2004 12:09
Re: to snakespit...něco o autě
Možná - až se GeorgRolf naučí číst - tak zjistí, že psáno bylo: Subaru jako značka....takže pokud vynecháme impertinence, tak jsi jen potvrdil to, co jsem psal. Navíc - minulé čtvrtletí měla Octavia reliabilityindex mnohem nižší než 66 (tuším, že to bylo 16), na aktuálních stránkách nyní není. Osobní zkušenost s provozem Legacy nemám (kromě krátkodobého testu, kdy spotřeba paliva byla vzhledem k jízdním výkonům opravdu vysoká), ale Impreza GT/WRX je jedno z nejporuchovějších aut pod sluncem, co znám. Proto bych Subaru raději já osobně nevěřil, přístup servisu (Emil Frey) považuju za příšerný. je to jen můj názor, máš-li jiný, je to tvoje věc. Hovořím o praxi, ne hltání prospektů a nicneříkajících Německých statistik z STK nebo dokonce autobazarů. Netvrdím - na rozdíl od mladých reklamožroutů - že mé názory musí být objektivní, ale pokud znám 6 lidí, kteří mají auto nějaké značky a s těmi 6 lidmi hovoříme o neustálých problémech s auty této značky, tak asi těžko lze očekávat, že někomu budu tuto značku vehementně doporučovat. Můžu věřit tomu, že jsou zde i pravdomluvní lidé, kteří opravdi mají vysloveně pozitivní osobní zkušenost, hovořící o opaku. Jejich příspěvky si ale každý může přečíst a brát stejně vážně, jako ty moje. Ale protože na tato diskusní fóra přispívají nejčastěji 15letí prospektožrouti, kteří podle svých příspěvků jezdili v každém autě, které kdy spatřilo světlo světa, tak se omlouvám, že oplývám vysokým stupněm nedůvěry.
neregistrovaný "snakespit"
24. 8. 2004 09:39
Re: to snakespit...něco o autě
No kdyz budu kupovat , tak to mam nejbliz do prahy, ale jeste uvidim ,nekdo tady zminoval dobre zkusenosti v liberci, coz mam zhruba hodinu cesty.uvidime. jeste k te strese - taky ve standardu ? asi ne co, ale kolik ? taky bych rad 2,5litr. no zajedu si dnes pro cenik, bo na internetu toho povidani subaru moc nema. neznas nejakej web kde se da neco vycist o novem outbacku ?
neregistrovaný "voy"
23. 8. 2004 16:57
Re: to snakespit...něco o autě
Další odpovědi. Satelitní navigaci nemám, ale mohl jsem mít. Věc se má tak. Outback nabízejí ve třech vybavách + třílitr v plné palbě. Já mám 2,5 litr a střední výbavu. Základní výbava má dost věcí, ale jen 6 airbagů. Já jsem chtěl 10 (mám děti) a ty byly k dostání ve střední výbavě. Ale k tomu bylo ještě panoramatické střešní okno (bomba) vyhřívání sedadel a stěračů. Cena vozu byla jen o cca 70 -75 000 víc. To jsem byl ochoten dát, hlavně kvůli airbagům. Vyhřívání potěší a střecha je opravdu velká a furt to využívám. Je ale jasné, že kdyby za to chtěli třeba 150 000, tak to nedám. Podobně to bylo s tou poslední výbavou. Tam byla navíc kůže a zmíněný dispej s navigací. Jenže to chtěli 150 000 navíc, ale k ceně střední výbavy. Takže celkem bych dal navíc 70+150=220 000. Řekl jsem si, že do toho nejdu.

Ale musím uznat, že displej byl bezva. Je dotykový, je to navigace a k tomu ovládáš a nastavuješ některé funkce vozidla. Zároveň tě informuje o kompletním dění v autě. A navíc to mluví...

Ještě jsi měl dotaz na elektriku. Obecně japonci netrpí poruchami elektroinstalace. Já jsem neměl nic takového, snad jen prasklou žárovku ve světle. U staré Legacy jde seřídit úroveň podsvětlení palubky, svítí zeleně. U Outbacku se to dá taky seřídit, palubka je podsvělená stále, ale není podvětlena celá, nýbrž jen to, co potřebuješ vidět. Oni měli v minulé generaci celou palubku pojatou jako displej, pokud jsi vytáhl klíče, palubka byla totálně celá černá (viděl jsem to u nového Acorda). Nyní ti zhasne jenom něco, "budíky" jsou vidět stále i po vytáhnutí klíče.
neregistrovaný "voy"
23. 8. 2004 16:35
To snakespit ...něco o servisu
Nechtěl jsem spojovat "slohovku" o spotřebě s ostatním. Tedy servis - jde o to, odkud jsi. Já jsem z Brna a tady jsou dva autorizované. MIJA SUBARU a CK SUBARU. Já jezdím furt do Miji, jsou velmi slušní, mají ceník prací různý pro různé roky výroby. Čím starší auto, tím levnější. Cena je velmi dobrá, kolem 300 Kč/hod, když máš nové, tak asi 450, nebo tak nějak. Vyšli mi vždycky vstříc, je to v podstatě rodinný podnik. Byl jsem vždy spokojený, práci maji rychle a kvalitně hotovou. Nemusíš se většinou objednávat , pokud se jim tam nesejde např. 5 bouraček zaráz. Nejde o žádnou reklamu, opravdu jsem spokojený.

CK SUBARU je větší servis, dělají hlavně Toyotu, Lexus, je to tam asi víc nablýskané, ale taky dražší. Určitě opraví taky dobře, ale asi za delší čas a bude to stát víc peněz. Přiznám se, nebyl jsem tam, ale znám lidi co mají Toyotu a tak to bude stejné i se Subaru.

Dostupnost dílů je dobrá, Subaru se totiž moc nekazí, většinou jde o údržbu. Já jsem se starším Legacy (r.v.92) neměl žádné problémy, takže jsem jezdil jen kvůli deskám, oleji atd. Nyní po 14 letech mi trochu žere olej. Byl jsem na STK a naprosto bez známostí mám v protokolu 0 závad. Ovšem nové auto jsem kupoval v Opavě. Ten servis znám taky. Koupil jsem si tam své první Legacy, už bylo sice ojeté, ale oni mi na to dali 1 rok záruku. To bylo asi v roce 98, kdy byla záruka 1 rok na nová auta! Takže jsem byl v klidu. Nechal jsem si dodělat klimu (to už bylo v ceně) a jezdil jsem bez závad. Jen jsem musel první rok jezdit k nim na garančky. Oni dnes samozřejmě vedle nových aut prodávají i ojetá, dělají tuning atd. Když jsem sháněl v lednu 2004 Outbacka, nechal jsem si zpracovat nabídku z MIJA a z SUBARU OPAVA. Zvítězila Opava.
neregistrovaný "voy"
23. 8. 2004 16:05
To snakespit - ...něco o spotřebě
To snakespit: Vzal jsem svoje příspěvky o spotřebě, nějak pospojoval a nahrnul sem.

Přijel jsem z výletu z Brna na Vysočinu. Jel jsem podle předpisu (jelo s námi ještě jedno auto) ale žádná ekojízda. Dosáhl jsem spotřeby 6,8 l. Údaj mám z počítače. Docela mě to překvapilo. Byli jsme čtyři, klima zapnutá, nějaké tašky v kufru. Ujel jsem 130 km

Když jsem auto koupil, měl jsem 11 litrů. Pak jsem jezdil po městě za 10,4 a teď za 9,8 -10. Ale žádná úsporná jízda, ale taky žádný extrém (brzda/plyn). Mimo město je to

- dálnice, 5 lidí v autě, klima, rakev, tempomat 160, spotřeba 9,8

- mimo město, 5 lidí, klima, rakev, svižnější jízda, 9,2

- mimo město, 5lidí, bez rakve, klima, svižnější až střední jízda, 8

- mimo město, 4 lidi, bez rakve, klima, střední jízda, 7,8

- mimo město, 4 lidi, klima, klidná jízda na hranici povolené rychlosti, 6,8

Zdá se, že vývoj šel dopředu. Kapota a střecha je z hliníku, celkově je to lehčí, oni teď tu novou generaci hodně přepracovali. Já nejsem určitě takový odborník jak jiní na fóru a nechci tady "házet" nějaké komerční kecy, ale něčím to být musí. Dřív se říkalo, že čtyřkolky moc žerou apod, ale zdá se, že už to tak moc není. Bratranec má Legacy r.v. 98 (nebo 99) a už tam je vidět rozdíl mezi rokem výroby 92 a 98. Předchozí generace skončila rokem 2003 a zatím jsem nových Legacy/Outback moc neviděl. V Brně jsem viděl pouze dvě.

Např jsem jel tak 110 km mimo město. Jel jsem sám, ale pěkně jsem to honil. Po vesnici tak 100, mimo obec 150 (když se dalo) Pokud jsem se dostal do kolony, hned jsem předjížděl, vytáčel jsem to atd. Spotřeba byla 8,8.

Ještě jeden příklad. Jel jsem ze střediska Zadov (na Šumavě), přes Lipno , Telč, Třebíč do Brna. Bylo nás 5 lidí, plný kufr, klima. Jel jsem v kolonách, předjížděl na dvojku atd, když bylo volněji tak zase těch cca 150, vesnice 100. Ujel jsem 320 km, spotřeba 7,9. Ale nehonil jsem to tak, jak v jsem popsal v minulém příspěvku, na Šumavě jsem "neřezal" zatácky, spíš bych řekl, taková sportovní jízda bez většího rizika.
neregistrovaný "snakespit"
23. 8. 2004 14:47
Re: Outback - jak jezdí...
to voy : asi jsem dal spetne RE: takze to pod timto je pro tebe dotaz
neregistrovaný "snakespit"
23. 8. 2004 13:22
Re: Re:
jeste zkusenosti se servisem, kam jezdis?

mas satel. navigaci ? neserou se treba takovy blbosti jako stahovacky oken, podsvetleni a tak ? a jeste prosim upresni spotrebu, nechci to hledat.

ja na ty statistiky spolehlivosti moc neverim, astru mam uz 7 let, ma 190tis km a uplne bez problemu.a astra se urcite taky nepohybuje na prvnich mistech. ze zacatku je to hlavne o tom, jak se o to auto staras.a pak vlastne taky.
neregistrovaný "GeorgRolf1"
23. 8. 2004 13:07
Re: Re:
Mimochodem, pokud se člověk do reliability indexu začte pořádně a projde si jednotlivá kritéria, tak zjistí, že Legacy je skutečně jedno z nejspolehlivějších aut. To že na první pohled vypadá Subaru jako méně spolehlivá značka má na svědomí především Impreza turbo, což je vcelku logické. Tohle auto jistě nikdo příliš nešetří.

LEGACY:

Reliability Index 66 (průměrný index je: 112)

Average Age 5.1

Average Mileage 57022

Time off the Road 1.49

Average Repair Cost £533.22

Air Conditioning -

Axle & Suspension 37.50%

Braking System -

Cooling and Heating System -

Electrical 12.50%

Engine 12.50%

Fuel System 12.50%

Transmission 25.00%

IMPREZA TURBO:

Reliability Index 276

Average Age 2.72

Average Mileage 26819

Time off the Road 9.53

Average Repair Cost £1,146.67

Air Conditioning -

Axle & Suspension 15.79%

Braking System 2.63%

Cooling and Heating System -

Electrical 5.26%

Engine 52.63%

Fuel System 2.63%

Transmission 21.05%

LAND ROVER DISCOVERY:

Reliability Index 134

Average Age 4.55

Average Mileage 51159

Time off the Road 3.95

Average Repair Cost £339.16

Air Conditioning 2.43%

Axle & Suspension 34.01%

Braking System 8.10%

Cooling and Heating System 8.91%

Electrical 14.98%

Engine 15.79%

Fuel System 8.10%

Transmission 7.69%

Ale celá ta stránka je poměrně úzce zaměřená a většina aut tam není.
neregistrovaný "voy"
23. 8. 2004 12:53
Re: Outback - jak jezdí...
A ještě poznámka - má to redukci. Takže na tahání přívěsů ideál.
neregistrovaný "voy"
23. 8. 2004 12:48
Outback - jak jezdí...
Jezdí velmi dobře. Já teď napíšu jen něco obecně, můžeš se potom zeptat konkrétněji.

Motor: 2,5l. 121 kW, jezdí klidně, velmi tiše, minimální vibrace (je to 4 válec). Nechá se vytáčet, omezovač zasáhne při 6500 ot/min. Dá se z toho vytáhnout 200, tempomat drží tak do 180. Z mírného kopce jsem z toho vymáčkl na okamžik i 240. Outback je vyšší než třeba Legacy, proto je cítit ve vysokých rychlostech odpor vzduchu, ale 180 se nejezdí až tak často. Pneumatiky: když jsem to koupil mělo to 215/60(nebo 65)/16. Velmi pohodlné svezení, necítíš nerovnosti, prostě panský kočár. Já jsem to hned obul do 245/45/17 a to je hned cítit jak to celkově přitvrdilo. Původní pneu nechám na zimu. Jízní vlastnosti. Jednoduše perfektní. Prosím nepoměřuj např. s Subaru Impreza Sti, nebo Lancer EVO apod. Ale v kategorii aut typu Volvo 70 CrossCountry, Audi Allroud, atd je určitě nejlepší. Je to dáno tím, že je to stálá čtyřkolka, žádné náhrady, dodatečné připojování atd. V praxi to znamená, že máš stálé jízdní vlastnosti, jasnou čitelnost vozu a míra bezpečnosti je velmi vysoká. Ale o tom již byly napsány stohy příspěvků. V zimě si pak jedeš jako v létě, na vodě seš taky jistější a když ti nečekaně někdo vběhne do cesty(ne že bych ti to přál), pak stabilitu systému stálého pohonu oceníš. Já jsem měl už víc aut, ale pak jsem koupil před 5 lety Legacy a zjistil jsem, že nic jiného, než 4 kolku nechci. Outback je dobrým kompromisem, je to auto do lehkého terénu, dá se s tím jezdit rychle a sportovně, je to velké a moc to nežere. O spotřebě je srpnová diskuse v rubrice Subaru . Velká výhoda je taky v samonivelaci, po zatížení se auto vyrovná do původní výšky. Mám 10 airbagů, což je jistě taky bezpečné. Jízda v zimě je super, nějaký kopec, co máš před barákem neřeš. To vyjede jak malinu.
neregistrovaný "Pavel_KR5"
23. 8. 2004 12:15
Bez nadpisu
Ten příspěvek se ti Magicu povedl. Zas jsem se jednou na auto.cz poradne zasmal. Piš častěji, když si zakouříš (jointa:o)))

Ale ne vsechno v dobrym, nejsem majitel Subaru, takze nevim, jestli jsi ulitl nebo ne. Proste se mi libil "svezi" styl tveho textiku :-)

Jinak formalni chybka v ty adrese: ne "realiability" ale "reliability", takze www.reliabilityindex.com.
neregistrovaný "snakespit"
23. 8. 2004 08:36
Re: Outback 2,5l - 2004 mám zkušenosti
to voy : se ptám - jak to jezdí ?
neregistrovaný "GeorgRolf1"
23. 8. 2004 08:12
Re: Re:
Já bych k offroadům doplnil ještě jeden poznatek a to je, že u offroadu (pro jízdu v opravdu těžkém terénu) vážně nezáleží na značce, ceně, zemi původu, dílenském zpracování, elektronice a dokonce ani moc na výkonu motoru. Všecko řeší primitivní fyzikální a geometrické parametry jako je: světlost, zkřížitelnost, nájezdové a přechodové úhly, hrubost obutí, "hladkost" spodku, výška sání a zapalování a převodový poměr redukce.

Takže kecy typu "..tohle je Land Rover, ten musí projet všude.." jsou nesmysl. Pokud je Uaz vyšší a s lepšími úhly, projede víc ať se majitelé Land Roverů, Pajer, Patrolů atd. chytají za hlavu jak chtějí. O tom jak které auto kde projede se dozvíš nejvíc, když vlezeš pod něj se skládacím metrem >:D
neregistrovaný "Rabukate1"
23. 8. 2004 06:25
Re: Re:
Ja se dobrovolne hlasim do skupiny lidi co ho fakt potrebovali. Kdyz jsem delal na letisti v brne tak jsem se bez nej neobesel. Meli jsme vyjezdy v zime, kdyz prestalo neco treba fungovat, jak je znamo - komunikacni zarizeni jsou umistena na kopcich pristupne pouze polnimi cestami a lesnimi vyseky, takze nekdy to taky znamenalo zaparkovat masinu 150m od cile a zbytek se "doplazit" nedotcenou zimni krajinou... Ani Land rover kolikrat nezvladl to co UAZ starsi 20-ti let.

GAZ 66 je velky v pudorysu jako F Tranzit, ale je strasne nizky s velkou svetlou vyskou. Pouziti prave jako mobilni komunikacni zarizeni v pripade poruchy stacionaru. vrele doporucuji tento stroj jako zasobovaci vozidlo pro vysokohorske chaty, pokud neni mozno z jakehokoliv duvodu pouzivat skutr nebo osli povoz >:D
neregistrovaný "GeorgRolf1"
23. 8. 2004 00:02
Re: Re:
Gaz 66 neznám?? Ale s Gazem 69 a Uazem 469 je to opravdu tak jak říkám. Netvrdím, že jeden přebírá díly od druhého, to nevím, ale stopro továrna v Uljanovsku původně převzala z Gorkého (kde se pak soustředili hlavně na Volhy) výrobu 69 a poté přišla s typem 469. 69 pak ještě licenčně dělali Rumuni jako Aro M 461, ale ten byl nevím proč bez redukce.

Ono s těmi offroady je to vlastně nakonec jedno, protože většina majitelů považuje za jízdu v terénu situaci, kdy jedou po polní cestě a začne pršet >:D A pokud tam nejsou zrovna koleje od traktoru hluboké půl metru, tak jim skutečně poslouží i ta Octavia s Haldexem, nebo třeba Honda CRV. Vsadím se, že nejméně 90% majitelů Nissanu Patrol GR netuší, k čemu by mohl být vlastně dobrý ten odpojovač stabilizátoru zadní nápravy atd.

A lidí, kteří by skutečného off roada opravdu potřebovali je ještě méně, např. já ho měl jen pro radost a "na blbnutí".
neregistrovaný "Rabukate1"
22. 8. 2004 22:30
Re: Re:
Jo jo jo...

Bohuzel je to tak a znovu opakuju ze neexistuje idealni 4x4, potazmo offroad. Strasne taky vadi gravitace. GAZ neni primy predchudce UAZ, meli jsme na letisti GAZ 66 se razenim za pravym ramenem >:D byl cca 15 let stary, takze GAZ se asi taky jeste dela...
neregistrovaný "GeorgRolf1"
22. 8. 2004 22:02
Re: Re:
No počkej, ale Uaz je následníkem Gaze. Rusové přece původně jen přesunuli výrobu terénních aut typu 69 z Gorkého do Uljanovska a evolucí šedesátdevítky vznikl Uaz 469. Takže já bych mezi Gazem a Uazem až takový rozdíl nedělal. Už původní 69 dodneška disponuje průchodností, kterou by mu jiní mohl závidět. Trošku nepříjemná bývala na offroadech východní provenience absence posilovače řízení, protože pokud se ti auto v terénu postavilo na čumák tak se volantem nedalo skoro pohnout. (469 jsem nejel, ale mám zkušenosti s 69 a Arem 240 a 10,4).

Mimochodem, terén je víceméně především o pneumatikách, 4x4 redukce a uzávěrka jsou v mnoha situacích jen podružné a rozhoduje obutí. S kámošema máme na blbnutí v terénu VW 181 Kubelwagen II z výzbroje Bundeswehru, má to 1,6 boxer vzadu a pohon jen na zadek, ale bezvadný obutí, světlost cca 23 cm a naprosto plochý dno bez výstupků a projeli jsme s ním i v místech, kde bych měl obavu i s čistokrevným offroadem. Ale ve stoupáních mu chybí redukce což je blbý.

Je to vlastně tak, že každej druh terénu vyžaduje něco jiného:

1) členitý hrbolatý terén chce velké zkřížení náprav a světlost, anebo 4x4 s uzávěrami

2) ve stoupání potřebuješ hlavně redukci a občas 4x4

3) v bahně vysokou světlost, dobré obutí a pokud možno hladký spodek a když to nejde tak 4x4 a uzávěrky

Je to jak kdy, třeba takové docela hodně podceňované Aro 10,4 je špičkové do prudkých svahů, kde si kolikrát vystačí jen s redukcí bez 4x4 a překonává mnohem slovutnější offroady, taktéž si bez problémů poradí i s 80 cm hlubokým brodem (což třeba větší typ 240 neumí), ale díky členitému spodku a nízké světlosti ztrácí v bahně. A tak je to s každým autem, málokdy každé projede opravdu všude.
neregistrovaný "Rabukate1"
22. 8. 2004 20:08
Bez nadpisu
Jeste ze jsem rozepsal presne co je to UAZ, ze?

Gaz me nikdy nezajimal, UAZe jsem mel, super, akorat v lete obcas vyvrel... :'-(

Je to opravdu auto spise do lesa, vyhoda je trvanlivost (spolehlivost) a nenarocnost na udrzbu, pomerne levne opravy (ve srovnani s landem a allroad). Allroad jsem nikdy nejel, Landa Defender 90W a 110W mam najezdeno par tisic km, hlavne v zime v terenu je super, ale taky nevyjel vsecko (mel jenom seriove gumy) :'-(
neregistrovaný "GeorgRolf1"
22. 8. 2004 19:04
Re: UAZ
Sakra...sorry, teď mi došlo, že se mi pomíchal Gaz a Uaz :*) jsem já to ale trubka...toho Tranzita dělá Gaz a jmenuje se Gazella :*)
neregistrovaný "GeorgRolf1"
22. 8. 2004 19:03
Re: UAZ
Jo tak to je to "Terrano". Já to viděl vloni na výstavišti a přišlo mi to přecejen příliš "sovětsky" provedené. Řekl bych, že v této kategorii jsou hradečáci s rumunským Arem trochu dál. Byť stále se stejnou kastlí. Ale asi bych neradil jít ani do jednoho, pokud by to člověk neměl jen "do lesa". Zajímavé je, že při prvním prohledání stránek jsem nikce nenarazil na toho "Tranzita" 4x4 co prodává Gaz u nás :shock: Mimochodem, pokud vím, tak s Gazem jezdí např. Zdeněk Srstka (a mám pocit, že ani jiný auto nemá). Ale k němu se to asi docela hodí :D
neregistrovaný "Rabukate1"
22. 8. 2004 18:56
Re: UAZ
nadhera

[odkaz]

a nebo

Ulyanovsky Avtomobilny Zavod - pro evropu>

[odkaz]

Ale rekl bych ze ten novy model s benzinem 2.7 litru a vsema moznyma redukcema je fakt COOL - v to jsem sedel... SPICKA
neregistrovaný "Rabukate1"
22. 8. 2004 18:52
Re: UAZ
Технические характеристики

1 Колесная формула 4x4

2 Количество мест 5+4

3 Габаритные размеры, мм 4630х2060х1948

4 Дорожный просвет, мм 210

5 Глубина преодолеваемого брода, м 0,5

6 Максимальный подъём, град 30

7 Масса снаряженного а/м, кг 2040

8 Полная масса, кг 2840

9 Грузоподъёмность, кг 800

10 Максимальная скорость, км/ч 150

11 Расход топлива при 90 км/ч, л/100 км 10,4

12 Двигатель ЗМЗ 409.10 с впрыском топлива топливо объём, л мощность, л.с.(кВТ), нетто по ГОСТ 14846 бензин А-93 2,7 128(94,1)

13 MAX крутящий момент, Н.м.(кгс.м.)нетто по ГОСТ 14846 217,6(22)при 2500 мин-1

14 Коробка передач механическая, 5-ступенчатая, синхронизированная

15 Раздаточная коробка двухступенчатая, косозубая

16 Тормозная система передние тормоза - дисковые, задние - барабанные

17 Шины 225/75R16

To nema chybu
neregistrovaný "Rabukate1"
22. 8. 2004 18:51
Re: Re:
Kukni na>

[odkaz]
neregistrovaný "GeorgRolf1"
22. 8. 2004 18:44
Re: Re:
Nový UAZ??? To mě zajímá, nemáš nějaký odkaz na stránky či bližší info? Já zatím viděl, že nabízejí starý "vojenský" model s dieselem, potom takový rádoby nóbl teréňák co vzdáleně designově připomíná Nissan Terano a takovou tu Tranzitu podobnou dodávku. Mají ještě něco dalšího?
neregistrovaný "Rabukate1"
22. 8. 2004 18:30
Re: Re:
...jo este jsem zapomel: Muj nazor je ze kupovat bezne vozidlo "dovybavene" pohonem 4x4 (koktavka) je pekna blbost...
neregistrovaný "Rabukate1"
22. 8. 2004 18:28
Re: Re:
Musim se pridat...

MAGIK> a nebo jak sel hloupy honza do nemec na skusenou >:D >:D >:D

Kazda 4x4 je nejak stavena, pro urcity provoz>

Land Rover, Jeep = teren

allroad, CRV, Tuareg = bezpecna jizda po dalnici a Praze >:D >:D >:D

UAZ = vsecko

BTW> videli jste uz nekdo noveho UAZ?? Ja v nem uz sedel >:D SUPER
neregistrovaný "voy"
22. 8. 2004 14:22
Re: Re:
To Magic: kritika Subaru mě od tebe trochu zaskočila. Ale vzhledem k tvým zkušenostem a odborností to beru (i když mě to mrzí). Máš pro to asi nějaký rozumný důvod. S ostatními bych se hádal. Jinak souhlasím s tím co ti na to napsal Stavros.
neregistrovaný "voy"
22. 8. 2004 14:09
Outback 2,5l - 2004 mám zkušenosti
Zdravím v diskusi. Mám 5 měsíců Subaru Outback, 2,5l, manuál, rok výroby 2004. Pokud by se někdo z těch, co chtějí koupit 4x4, chtěl něco zeptat, klidně se do toho dejte. Pár článků je taky v diskusi "Subaru"
neregistrovaný "GeorgRolf1"
21. 8. 2004 12:08
Re: Re:
Magic...a teď prosím tu o Červené Karkulce.. >:D
neregistrovaný "wawrik"
20. 8. 2004 15:16
Re: Re:
2magic: ten link na reliability index je mrtvy (aspon teraz), na zakalde coho sa vytvara? Zacina mi pripadat divne, ze si jediny, kto rozprava o Subaru ako o prototype nekvalitneho auta. Nie ze by som s tebou nesuhlasil vo vsetkom (o servise Subaru by som vedel pisat rozpravky), ale auta ako take ma spolahlivostou nesklamali nikdy (mame tretie). Kazdy ma nejaku vyhradu, len od teba pocuvam privela zovseobecneni, o ktorych nikto iny nevie :-) Neber to osobne, len ma zaujima, na zaklade coho si vytvaras nazor.
neregistrovaný "snakespit"
20. 8. 2004 14:50
Re: Re:
vsechno az na bod 3 jsou pro me jasne argumenty, i kdyz s tou spolehlivosti je to vzdycky tak trochu loterie.ale mel jsem oktavku 4 tydny z pujcovny nez mi frajeri dali dohromady 406 po bouracce, jezdila skvele, ale prisla mi hodne tvrda a takova nepohodlna na delsi cesty. vybava i ceny super, dokonce mam i kamose co sefuje jedne prodejne skodivek, presto jsem k ni mel tak nejak negativni nazor, ne kvuli tomu jak vypada, to by celkem slo, jsou horsi auta a s cenou bych se na mega dostatl tak jako tak, ale takovej ten pocit kdyz si sednes do auta a ono ti to nic nerika, treba to bylo tim, ze krome klima to nemelo nic, snad by to vsechny ty nadstandardy zlepsily. atomovou bombu do auta nehodlam davat. to zamitam rovnou.
neregistrovaný "STAVROS11"
20. 8. 2004 14:36
Re: Re:
to magic: neblazni se Skodovkou, takovej zkusenej clovek, ja co mel Octavku, tak to byl neuveritelnej srot a zebrinak. Subaru je naproti tomu nebe a dudy. Jinak techto indexu poruchovosti, oblibenosti atd je spousta, vetsinou vsude slysim, ze Subaru je velice spolehlive, odolne auto, v Australii vyhrava porad ctyrkolku roku a az od tebe / od jedineho / slysim, ze to je totalni srot a nema cenu s tim vyjet na silnici.
neregistrovaný "magic1"
20. 8. 2004 14:17
Re: Re:
Subaru je podle reliability indexu druhá nejporuchovější značka, hned za Jeepem. Viz www.realiabilityindex.com Navíc mají u problémy se servisem i dílama, u nepřeplňovaných motorů poměrně vysokou spotřebu paliva a jezdit s atomovou zbraní na palubě(LPG) - tvoje věc. Já mám svý děti rád. Vysoká poruchovost provází i Audi a jako u Suba i tady jsou těžký problémy se servisem (při brzdění mi mlátí volant, co s tím? odpověď: to je při prudkým brzdění normální....za 740 k4/hod!!!!). Navíc cena ND je neúnosně vysoká. Volvo je taky uchlastaný, protože je těžký a mimo dálnice nic moc. CR-V se nedělá s naftou, ale možná to přežiješ (i když ten 2.0 motor se právě do takovýhleho auta moc nehodí) a do HR-V se vejdou leda liliputi. Rovery jsou pro toho, kdo využije těžkej terén a to se mi u tý specifikace moc nezdá (takže vyhozený peníze za něco, co nebyužiješ). Takže - možná divný doporučení ode mně, ale - zkus se zamyslet nad tou Octavií. Je to strašná kraksna, kdyby mi takovej paskvil nakreslil student střední strojárny, tak nedostuduje, ale: 1. je naprosto spolehlivá, 2. spraví ti ji všude a bez keců nebo divení, 3. dostaneš ji na leasing za podmínek, o kterých se jiným značkám ani nesní 4. náhradní díly, kola a všechny doplňky jsou na ní skladem i v Horní Dolní a konečně 5. až ji budeš mít plný zuby, tak ji prodáš skoro za tolik, za kolik jsi ji koupil.
neregistrovaný "STAVROS11"
20. 8. 2004 14:03
Re: Re:
ja tu Prahu nejak nemusim, mam radeji takovy ten osobni pristup, jako v Liberci
neregistrovaný "snakespit"
20. 8. 2004 13:34
Re: Re:
k tomu zrychleni, jinak dnes zkusim subaru pha 10, mam to bliz do prahy, ale zkusime to treba i v liberci
neregistrovaný "snakespit"
20. 8. 2004 13:33
Re: Re:
impreza bez kastle
neregistrovaný "STAVROS11"
20. 8. 2004 13:21
Re: Re:
myslim, ze u Subaru se da domluvit mnohe, ja jsem auto kupoval v Subaru Liberec a ten pristup je vynikajici zkus tam zavolat a zeptat se, majitel se jmenuje p. Louda a je to opravdu fanda znacky.
neregistrovaný "Warren_"
20. 8. 2004 13:15
Re:
Takové zrychlení, jaké uvádí automotorevue, má snad jen Impreza WRC? >:D
neregistrovaný "snakespit"
20. 8. 2004 13:01
Re: Re:
on ji kazdy chvali, [odkaz] , i na jinech disquis, je fakt tak dobra ?
neregistrovaný "snakespit"
20. 8. 2004 12:25
Re: Re:
nojo ,ale nevite jak to je s vybavou na prani, zustava stale ....Možnost individualizace zůstává prakticky nulová, základní specifikace obsahuje ucelenou výbavu a pro některé trhy je každá z jejích úrovní dokonce svázána s jediným motorem. to u me bude docela problem, u takhle draheho auta uz vyzaduji alespon vybavu podle toho co chci ja, ne nejakej sikmovokej gastarbajtr. treba parkovaci as. vubec prej nedelaj ( napr. )
neregistrovaný "GeorgRolf1"
20. 8. 2004 12:05
Bez nadpisu
Určitě jdi do Subaru, ve spolehlivosti je málokterá značka lepší a co se týče pohonu a jízdních vlastností nemá konkurenci. Mě osobně se ale zamlouvá i nový Forester (starší je designově takový nijaký).
neregistrovaný "snakespit"
20. 8. 2004 11:20
Re: Re:
myslim, ze ho uz maj i na strankach, je to sice pekna kara, ale v cenove relaci ( odhaduji ) jako ten folcvagen
neregistrovaný "Warren_"
20. 8. 2004 11:17
Re: Re:
Ještě je tady možnost chvíli počkat. Subaru a Saab budou dělat další společné auto (po Saabaru 9-2 - převlečená Impreza kombi) a mělo by mířit někam do segmentu X5, Tuaregu apod, ale to jsme u těch cestovních off-roadů, které nikdy nepoznají to OFF atd.
neregistrovaný "snakespit"
20. 8. 2004 11:09
Re: Re:
souhlas, a ted to bude delat i ford
neregistrovaný "Mitsi"
20. 8. 2004 11:00
Re: Re:
Od Mazdy Tribute co nejdále! Je to americká kára se vším všudy - výroba, otřesné jízdní vlastnosti, bídné brzdy, žravost (při "evropském stylu" používání) atd...
neregistrovaný "snakespit"
20. 8. 2004 10:52
Re: Re:
jako nevypada spatne, i testy na novou verzy na tomhle webu vypadaji slusne. nebo spis vic nez slusne. ford zacne ted delat mavericka pro evropu.resp. to same jako americka verze, v podstate je to to same jako mazda tribute, nebo mi to alespon tak pripada , i motory jsou stejne, ale ta vybava je primo otresna.sice za mene penez, ale bez navigace a spousty dalsich veci.
neregistrovaný "Warren_"
20. 8. 2004 10:47
Re:
Ty nové modely jsou už víc evropské, má to dokonce palubní počítač. Čas od času mne chytne myšlenka, že nejlepší by snad byla Impreza, samozřejmě turbo, ale když už se jde do takové rakety, tak se nezůstane u série a je to o vylepšování, vylepšování... a člověk tu schizofrenii musí umět i zaplatit, tzn. nedat přednost něčemu jinému. Ten nový Outback má i lepší automat, než předchozí generace, kde absence toho nyní přidaného rychlostního stupně hodně kazila spotřebu na dálnici. Nevýhodou Subaru je snad jen politika dovozce - ceny náhrandích dílů apod. V poslední době jsem si ale všiml, že se objevilo poměrně hodně poměrně zachovalých Outbacků té předchozí generace.
neregistrovaný "snakespit"
20. 8. 2004 10:34
Re: Re:
co jsem mel moznost videt, tak ma moc pekny interier. ale ten design karoserie ...no nic moc, ale jde o spolehlivost. vsichni posledni dobou na evropdky auta nadavaj ( teda krome me, mam 406 120tis km a astru 190tis km a krom vymeny naplni a remenu a oblozeni bez problemu ) treba ten japonec nebude az nakonec
neregistrovaný "STAVROS11"
20. 8. 2004 10:29
Re: Re:
Ja chtel taky tu Diskosku, ale ted jsem rad, ze mam Subaru, ze neco zere mi nevadi / mam platit dane nebo si koupit o dva litry benzinu navic? /. Jinak pro fajnsmekry je nyni model Forester Sti 2,0l 210 HP, celokozena kresla, navigace a sedmnactky kola za 1 100 000,- s moznosti odpoctu DPH. Jinak ten Outback je takovy kompromis mezi Off Roadem a osobakem. Je opravdu velmi prijemny.
neregistrovaný "snakespit"
20. 8. 2004 10:07
Re: Re:
ja zas nemam moc asijske mysleni, ale asi mi nic jineho nezbyde, 2,5 v benzinu jeste jde. alespon ten motor neco vydrzi. Land diskoska je sice dobra, ale kazdy vypravi o velkych problemech. jdu se podivat na net na subaru
neregistrovaný "Warren_"
20. 8. 2004 10:01
Re:
Řeším podobnou otázku. Najezdím zhruba 40tkm ročně a zvláště v zimě by se to opravdu hodilo. Off-roada nechci - nejezdím do terénu a tzv. cestovního off-roada taky ne, jelikož to kromě relativního pocitu většího bezpečí nepřináší mnoho výhod. Díky těm kilometrům mne samozřejmě zajímá i spotřeba. V současné době máme dvě auta, z čehož vyplývá, že to "zimní" by mohla být čtyřkolka. O haldexu jsem nedávno hovořil s jeho uživatelem v Octavii a doslova řekl: "Není to špatné, ale mohli to vyřešit lépe." Měl na mysli to připojení bez vědomí řidiče. No a jelikož nemám příliš německé myšlení, tak jsem asi podlehl marketingu Subaru. Slibovaný diesel je zatí mv nedohlednu - chtějí to jenom v Evropě a tenhle trh je pro Subaru malý, tak se jeví jako alternativa LPG. Nové Forestry se již prodávají s originální přestavbou. Nevím, jak je to u Outbacka, o kterém uvažuji, ale jeví se mi to jako varianta ke zvážení. Dlouho jsem odmítal LPG jako řešení, ale poté, co jsem se projel v Saabu a viděl jsem nové 3-litrové 607-ky předělané na LPG, poopravil jsem poněkud svůj pohled na tento systém pro "smradlavé stodvacítky".
neregistrovaný "STAVROS11"
20. 8. 2004 09:58
Re: vyber vozu - pomoc od majitelu 4x4
ja mam ted Subaru Forester, tobe bych doporucil model Outback, vuz ma redukci, pohon vsech kol a dvaceticentimetrovou svetlou vysku, motor 2,5 l 165 HP. Cena 960 000,- s moznosti odpoctu DPH, dle meho nejlepsi vuz do cca 1,2 mil. Kc. Jinak Land Rover Discovery 2,5 TD5 LE za 1 088000,- neni k zahozeni, ale jizda na dalnici od cca 150 km/h je nesnesitelna. Ja mam ted Subaru pred nim Mazdu 6 a ze Subaru jsem opravdu nadsen, pohon vsech kol a nizke teziste jsou zarukou vybornych jizdnich vlastnosti pri devitilitrove spotrebe. A hlavne nemusim poslouchat lomoz spalovane nafty. Ten Outback ti bude jezdit za cca 9,5 l/100km a jiny vuz napr. Audi Allroad jezdi za stejny peniz, k tomu pripocti problemy s naftakem a mas jasno.
neregistrovaný "snakespit"
20. 8. 2004 09:36
Re: vyber vozu - pomoc od majitelu 4x4
tak navrhni . jaky bys vzal ? mas nejakej typ co urcite ne
neregistrovaný "novak1"
20. 8. 2004 09:22
Re: vyber vozu - pomoc od majitelu 4x4
jsem velmi zvědavý co vybereš....Já jsem v podobné situaci.. :?:
neregistrovaný "snakespit"
20. 8. 2004 09:03
Re: vyber vozu - pomoc od majitelu 4x4
zas tak bohatej nejsem
neregistrovaný "Tessien"
20. 8. 2004 09:02
Re: vyber vozu - pomoc od majitelu 4x4
Co treba Hummer? >:-[]
neregistrovaný "snakespit"
20. 8. 2004 08:00
Re: vyber vozu - pomoc od majitelu 4x4
OK vsem dik, co nazor, to clovek ,nebo opacne ? ale ted .... co kdyz se preci jen rozhodnu pro 4kolku, co mám koupit ? zkusenosti a konzultace uvitam .... xc 70, allroad , a4 , octavia , pasat, nebo jak vsichni tvrdi ve spolehlivosti neni nad japonce ?
neregistrovaný "novak1"
20. 8. 2004 07:01
Re: Re:
A vo tom to je...Denne nandávat řetězy, podsypávat a odhrnovat...To sice čeká člověka jen 2měsíce v roce, ale už to 4 roky nedělám. Nepovažuji Octávku 4x4 v žádném případě za ideální auto, ale poměr cena/užitná hodnota auta je bezkonkurenční. Za těch 160kkm co na ni mam jsem mě nechala ve štychu jen když jsem se prohrabal na bříško (ve sněhu). Co se týče spolehlivosti pohoda (klapka v klimatizaci, váha vzduchu, zámek LP dveří) + to co jsem si rozbil já (svou blbostí, a blbostí toho co mě sestřelil). Intenzívně hledám k ní alternativu, ale není ...není.
neregistrovaný "GeorgRolf1"
19. 8. 2004 21:06
Re: Re:
Nejezdím s ním za 7, ale mimo město opravdu pod 7 a to citelně. Taky nejezdím proto abych někoho předjížděl i když i to se samozřejmě dá, ale proto abych jel. Jak říkám, při jízdě držím trvale cca 90-100, před zatáčkou pustím plyn, jakmile se předek stočí, zase ho přidám. Pokud se přede mnou motá Felda nebo Fábka, co jede stylem: na rovině 120, do zatáčky 60, tak ho v přehledné zatáčce bez problémů předjedu a dál se držím před ním, s tím že na rovině ho před sebe nepustím a v zatáčce mu zmizím. Nicméně nemám potřebu závodit, jen držet plynulou rychlost a málokdy klesám s rychlostí pod 80 km/h a málokdy jedu přes kilo. Když potřebuju někoho předjet, bez váhání dám z 5ky za 2 či za 3 (podle situace).

S Imprezou se to myslím nedá srovnat, ta má přecejen vprostřed samosvor, šestnáctiventil a tuším i větší hmotnost. Já jsem té svojí spotřebě taky nechtěl věřit, čekal jsem u toho "L" tak 9-10, ale nekonalo se a taky proto když jsem chtěl jít vloni do Legacy, tak z toho nakonec sešlo. Musím říct, že "Lko" mám za nejvyváženější auto co existuje a nerad bych se ho zbavoval. Ten kombík s automatem je o něčem jiným, sice má solidní páru na tahání vleku, ale jinak nic moc. Navíc má vzduchový pérování, takže je vhodnej spíš do terénu, ale na silnici děsně houpe.
neregistrovaný "wawrik"
19. 8. 2004 17:12
Re: vyber vozu - pomoc od majitelu 4x4
Hm. Toto, co popisujes (resp. popisuje autor), je standardne chovanie Torsenu, nie? Ked si pisal o medziceste, mal som dojem, ze sa to snad nejako postupne mechanicky odpaja :-)
neregistrovaný "magic1"
19. 8. 2004 16:59
Re: vyber vozu - pomoc od majitelu 4x4
Alfa Crosswagon používá stálý pohon 4 kol se třemi diferenciály, s poměrným rozdělováním momentu na zadní nápravu. Rozdělení momentu mezi přední a zadní nápravu je plynule regulováno, v závislosti na přilnavosti, centrálním diferenciálem TORSEN C. Samosvorný centrální diferenciál TORSEN C rozděluje hnací moment tím nejlepším způsobem: např. při akceleraci přivádí asi 70% momentu na zadní kola v situaci nedotáčivosti, zatímco při přetáčivosti přivádí pouze 40%. Tato modulace, prováděná mechanicky, je nepřetržitá a postupná: tím přispívá k pocitu optimálního řízení, které je pro řidiče příjemné a snadné. Z hlediska přilnavosti se chování vozu postupně a lineárně přizpůsobuje měnícím se podmínkám stavu silnice.

Upozorňuju jen, že nejsem autorem a v životě jsem s tím nejel....
neregistrovaný "magic1"
19. 8. 2004 16:54
Re: Re:
Tak pokud s tím Leonem jezdiš za 7 litru, tak je to jina - to nepředjedeš ani kolo. Já jsem s ním sice nejel, ale Impreza 1.8 mi brala kolem deseti....a to bych řekl, že jezdím na dolni hranici"žravosti" jednotlivych aut (rozhodně míň, než uvádí výrobci). Když kámoš přišel s tím, že mu 155 2.0 TS žere 13, tak jsem nechápal - mně brala 8,5-9. Sorry, ale fakt ti moc nevěřím.... :?
neregistrovaný "wawrik"
19. 8. 2004 16:48
Re: vyber vozu - pomoc od majitelu 4x4
2magic: o co ide v tom inteligentnom Q4? Preco je to medzicesta? Z tej jednej spravy, co som o tom cital, som mal dojem, ze je to obycajny medzinapravovy difak (Torsen alebo volny, uz neviem)...
neregistrovaný "zadek5241"
19. 8. 2004 12:56
Re: Re:
Georg: Kdysi jsem privez z Nemecka dva kousky Subaru Leone 1,8, obe v automatu a prodavaly se jenom procleny na prestavbu. Trochu jsme s nima zablbli po louce a proste na kluzkem mokrem terenu. Hmmm, docela zajimavy to bylo! A moooc prijemny auta to byly.
neregistrovaný "GeorgRolf1"
19. 8. 2004 12:13
Re: Re:
1,8 L je jiný označení pro Leone. (mám 2 jedno je zmiňovanej full time 4x4 sedan s atmosférickým 1,8 a druhej je kombi s automatem a 1,8 turbomotorem - ten v debatě o spotřebě radši nezmiňuju, navíc má vypínatelnej zadek, jo třetí má ségra)

O zbytečnosti 4x4 by se dalo sáhodlouze diskutovat a asi by se musely vyjasnit pojmy. Protože pokud někdo spatřuje zbytečnost v tom, že se dá jezdit i se dvoukolkou, tak tato úvaha dohnaná ad absurdum by za zbytečné mohla ohodnotit všechna vozidla s motorem o větším objemu než 1 l, protože i s Daewoo Matiz (o Hadraplánu radši nemluvím) se dá jezdit..atd.

Takže pokud to někdo vidí takhle budiž.

Jiná věc je úvaha o tom, že člověk údajně 4x4 za běžné jízdy nevyužije, což není pravda. Tady už záleží spíš na tom, kde uživatel jezdí. Pokud budu jezdit hlavně po dálnici, tak mi 4x4 vážně k ničemu není, pokud jezdím hlavně mimo město po okreskách, tak rozdíl vnímám velmi citelně. Se 4x4 můžu víceméně plynule bez přidávíní plynu a zbytečného brzdění jet téměř neustále svých 90-100 km/h, s tím že před zatáčkou sundám jen lehce nohu z plynu a jakmile jsem v ní, tak jí na plyn zase vrátím. To bude asi kouzlo té relativně nízké spotřeby. O jízdě za deště, sněhu atd. mluvit nebudu, tam je to jasné. Rozhodně si myslím, že rozdíl proti pohonu 4x2 vnímám častěji než zmiňovaných 0,000001% z doby jízdy. Stejně jako majitel třílitru vidí rozdíl proti litrovému autu nejen v tom, že nemusí do kopce tolik řadit. Takže, jaká zbytečnost?
neregistrovaný "zadek5241"
19. 8. 2004 11:54
Re: Re:
Georg: To tipuju na Subaru Leone....

Jinak myslim, ze ctyrkolka je vyborna vec, vlastnil jsem jich zopar, ale nikdy jsem zadnou neprovozoval jako svoje vozidlo. To ze je to z 99% procent zbytecny, to je rekl bych silne podhodnoceny, vono je to zbytecny spis tak z 99,999%, ale verim ze tomu, kdo bydli na kopci nekde v *, ten tu jednu tisicinu procenta bohate vyuzije. Nechtel bych bydlet nekde kolem stovky metru od silnice a denne nandavat retezy....
neregistrovaný "GeorgRolf1"
19. 8. 2004 10:40
Re: Re:
Jak říkám, nedělám do sportovních aut, takže budu srovnávat nesrovnatelné, navíc moje čtyřkolka je poměrně veteránská záležitost, ale moje Subaru 1,8 L s permanentním 4x4 a manuální uzávěrou centrálního diffu, jezdí při běžné jízdě mimo město (90-100 km/h) za 6,3-6,8 l/100km a ve městě za 7,5-8. Pokud vím, tak varianta toho stejnýho auta s odpojovatelnou zadní nápravou má spotřebu srovnatelnou, spíš i vyšší (hlavně mimo město). Pokud by platilo to co říkáš, tak by čistě dvoukolová verze (taky se vyráběla) musela jezdit za cca 4,5-6 l /100km což mi přijde u auta s osmiventilovým benzínovým boxerem 1,8 l jehož původ sahá do 80. let jako naprostý zázrak a nesmysl. Proto soudím, že ten nárůst spotřeby je dán spíše jizdním stylem řidiče. Já když jedu ostře a zatáčky beru smykem, tak taky nemám problém vyhnat to někam k 10 l /100km. A upřímně..předpokládám, že u relativně slabého motoru (cca 100 koní) by byl zvýšený odpor pohonného ústrojí 4x4 daleko znatelnější než u třílitru. Takže mi vysvětli v čem tkví tato záhada, která je vypozorovaná z praxe?
neregistrovaný "magic1"
19. 8. 2004 09:24
Re: Re:
Mám docela letitý zkušenosti s autama Alfa/Lancia a řeknu ti, že ten rozdíl ve spotřebě je podstatný. Zatímco Lancia Delta Nuova 836 HF s motorem 2.0 Turbo 16v s pohonem předních kol (30% samosvor) jezdí za normálních podmínek kolem 10,5 l/100 km a při ostré jízdě se nedostane přes 12 l, Alfa Romeo 155 Q4 s Viscomaticem (permanent quattro - mezináprava zamykaná viskózou, zadní samosvor Torsen) za spořivé jízdy bere cca 12 l, přičemž při velmi ostré jízdě spolyká i 17 l/100 km. Je to evidentní hlavně z brzdy, kdy odpory trakce jsou 2,6 x vyšší u tý čtyřkolky, než u předohrabu. U AR 164 3.0 QV a 3.0 Q4 (opět velmi podobný auto včetně motoru, ale QV je předohrab co jezdí za 10-12 l a Q4 je permanent quattro co jezdí za 16-20 l) je ten rozdíl ještě citelnější, hlavně díky tomu, že atmosférickej motor odvede mnohem míň práce než turbomotor (hlavně ve středním pásmu otáček), takže dopad na spotřebu je ještě citelnější. Jinak u permanent quattra se naopak opotřebovávají pneumatiky rovnoměrněji než u předohrabu (nehrabe a efektivněji brzdí). Je samozřejmě taky pravda, že permanent quattro je mnohem efektivnější a z hlediska jízdních vlastností podstatně lepší.
neregistrovaný "GeorgRolf1"
18. 8. 2004 19:43
Bez nadpisu
Myslím, že se problém se zvýšenou spotřebou permanentního 4x4 velmi přeceňuje. Pokud se člověk naučí využívat jeho výhod, tak spotřeba větší rozhodně není. Jestli náhodou není problém v tom, že si dost lidí řekne, že když už mám to 4x4, tak na to pořádně šlápnu...
18. 8. 2004 12:07
Re: Re:
ani nie, lebo vykon sa rozklada na 4 kola, takze to nepresmykuje.

jedine ze by tam bol difak so snizenym preklzom, ale to byva skor len u sportovych aut
neregistrovaný "Pavel_KR5"
18. 8. 2004 11:52
Bez nadpisu
Nepatri k nevyhodam trvaleho 4x4 (spotreba ...) taky rychlejsi opotrebeni pneumatik?
neregistrovaný "GeorgRolf1"
17. 8. 2004 22:57
Bez nadpisu
Jen na okraj...mám pocit že u Audin má Haldex akorát A3 a TT, ostatní modely mají permanent Quattro s Torsenem. Já osobně dávám přednost permanent 4x4, protože nejde jen o to "aby se vyjel kopec", ale i o lepší jízdní vlastnosti celkově. Nemluvě o tom, že permanentní pohon s mezinápravovým difem je mnohem spolehlivější, než všechny elektrohydraulické nesmysly. Pokud se s tím člověk naučí jezdit a využívat přednosti pohonu, tak není problém ani se spotřebou, díky mnohem větší plynulosti jízdy...je to poznat zvláště na okreskách, kde člověk nebrzdí, jen před zatáčkou ubere plyn a pořád si drží tempo.
neregistrovaný "magic1"
17. 8. 2004 16:04
Re: vyber vozu - pomoc od majitelu 4x4
Ne, mám na mysli brzdy jako takový. U permanent quattro se špérama (třeba Viscomatic ? la Alfa/Lancia) je brzdnej účinek jedný nápravy, je-li výrazně rozdílnej od druhý nápravy, systémem trakce rozložen na všechna kola i při zařazeným neutrálu nebo vyšlápnutý spojce, protože systémem jsou TRVALE SPOJENY OBĚ NÁPRAVY. Stejně dimenzovaná brzdová soustava u jednonápravový trakce pak při obdobným výkonu hoří. Třeba Delta Integrale má stejný přední brzdy (284x22 mm) vpředu jako Delta Nuova, zadní dokonce větší (244x10 mm oproti 221x10 mm). Přesto jí shoří brzdy mnohem dřív (zhruba o polovinu). Vliv brzdění motorem je ale samozřejmě taky velmi výraznej (možná i víc). Systém Permanent quattro je strašně výhodnej z hlediska trakce a jízdních vlastností (zavřením špér lze při deceleraci donutit auto zatočit i tam, kde při vyšlápnutý spojce už nezatočí), nevýhodný z hlediska spotřeby paliva, valivých a mechanických odporů a hluku. Naopak Haldex se při brzdění rozpojuje, čímž eliminuje výhodu 4x4. Zato s ním lze manévrovat i pomocí ruční brzdy, není tak náročný na spotřebu paliva (protože je z 80-90% out of order) a je destabilizující z hlediska jízdních vlastností. Pokud ale člověk nejezdí jako já, tak mu to za celý život nemusí vůbec vadit....
neregistrovaný "TopGun"
16. 8. 2004 17:01
Re: vyber vozu - pomoc od majitelu 4x4
Asi mas na mysli brzdenie motorom. Ja som chcel povedat, ze 4x4 brzdi BRZDAMI rovnako, ako ostatne auta.. S ostatnymi vecami s tebou suhlasim, tiez som si uz vychutnal "kopnutie" HR-V pri zapojeni zadnej napravy. To, ze sa este stale nevyrabaju vsetky auta 4x4, o niecom hovori..
neregistrovaný "magic1"
16. 8. 2004 16:09
Re: vyber vozu - pomoc od majitelu 4x4
To je problém: samozřejmě pohon všech kol je super v situacích se sníženou adhezí (permanent 4x4 brzdí podstatně lépe díky větším odporům, zásadně nesouhlasím s TopGunem; navíc "dobré" systémy dokáží i podstatně lépe zatáčet), ale právě těm vyšším odporům za standardní situace zvyšuje spotřebu paliva, hluk a náročnost na servis. Proto spousta automobilek od permanent 4x4 utekla k systémům, které jsou za normálních okolností out of order a zapojí se jen při ztrátě adheze. Výhodou je snížení spotřeby paliva a hlučnosti. Určitý problém takového řešení je v tom, že jízdní vlastnosti těchto aut jsou velmi nečitelné a mohou být až téměř nebezpečné (připojení pohonu zadních kol v zatáčce způsobuje nestabilitu auta). Většinou je takový systém postaven na viskospojce Haldex s proměnným tlakem oleje. Pokud ti tato nevýhoda nevadí, zkus se poohlédnout po možnosti vyzkoušení (od Octavie 4x4, Hondy CR-V/HR-V přes různý modely Audi až po tu V70). Hmotnost vozu se na spotřebě a jízdních vlastnostech samozřejmě negativně projeví vždycky, bez ohledu na pohon. Z hlediska spotřeby paliva bude asi vhodnější kombinace s naftou. U Audi Allroad je ale problém se spolehlivostí zejména elektrických celků a zavěšení a vysokým těžištěm (v serpentinách je na zeblití). Určitou mezicestou je "inteligentní" systém Q4, který Alfa Romeo začíná dělat u svých kombíků 4x4 s motory JTD, ale jedná se o permanent quattro (na rozdíl od Škody/Audi/Hondy/Volva) a praktické zkušenosti dosud chybí.
neregistrovaný "Mitsi"
16. 8. 2004 15:34
Re: vyber vozu - pomoc od majitelu 4x4
Měl jsem permanentní 4x4 a musím přiznat, že kromě záměrně vyhledávaných situací, kdy jsem si potřeboval ověřit, kam až vyjedu (za normálních okolností bych do takových míst nikdy nelezl, protože tam prostě lézt nemusím a podle platných pravidel silničního provozu ani nesmím), tak jsem pohon 4x4 NIKDY nevyužil. Naopak mi silně vadilo, že 4x4 s sebou musím vozit celý rok, a to z 99% zbytečně...

PS: Ve Švýcarsku mne na zasněžený horský pas stejně nepustili bez řetězů, na rozdíl od dvoukolek jsem však musel obout řetězy všechna 4 kola!!!
neregistrovaný "TopGun"
16. 8. 2004 15:25
Re: vyber vozu - pomoc od majitelu 4x4
Len zopar skromnych rad: Co sa tyka nehod, tak 4x4 brzdi uplne rovnako, ako ostatne auta. A co sa tyka jazdy po snehu, tak s retazami a prednym nahonom vylezies aj v 20 cm snehu do viac nez mierneho kopca.
neregistrovaný "snakespit"
16. 8. 2004 12:16
vyber vozu - pomoc od majitelu 4x4
rad bych pozadal o radu , jelikoz nemam zkusenosti s vozy 4x4, jestli se vubec vyplati takovy vuz koupit. dostavuji dum na konci obce a cesta ( cca 120 m ) je spis polni a v kopci. Vzhledem k tomu, ze se tam pres zimu drzi docela snih ( 10 - 30 cm ) , uvazoval jsem o koupi volva xc70 2,5 tdiesel, ale ted jsem mel tu moznost vyzkouset saab 9-5 3,0 tdiesel a jsem na rozpacich jelikoz to neni 4kolka ( snad by to poradne retezy zvladly ).podotykam ze snehu se docela bojim, od bouracky kterou sem sice nezavinil, ale auto jsem o toho magora stejne zrusil.proto uprednostnuji bezpecnost. vyhody aut 4x4 jsou mi jasne. ale od auta ocekavam nejen aby zhruba 2 mesice v roce vyjelo kopec zmrzleho snehu, ale taky uzitkovost ( mame 2 deti, kazdy rok vyrazime autem po evrope ( takze i spotreba hraje docela roli, 3litr v benzinu fakt nemusim ) a rocne vubec nalitam asi 40tis km. mate nekdo typ na nejake auto ( do 1,5 mil.) s dobrou vybavou ( az treba po satel. navigaci ) nebo obdobnou zkusenost. (pzn. santafe nebo xtrail me nebere ). to treba takovy LR discovery nebo nis. patrol , ale jde o to , jestli takovy tank vyuziju. tot prave otazka - stoji to za ty prachy ???