Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Moderní infotainmenty prý mohou být nebezpečnější než alkohol za volantem

Řidiči, kteří za jízdy zírají do obrazovky infotainmentu, prý mohou být nebezpečnější než řidiči pod vlivem alkoholu či drog.
Zpět na článek
Avatar - Barrichello
24. 3. 2020 14:38
Re: Aspoň něco
žádnou hlavní nabídku nemam, ikonky menu jsou ve spodní liště, takže z rádia kliknu na climate a nastavuju teplotu
24. 3. 2020 08:06
Re: Aspoň něco
Takže potvrzujete, že v první úrovni to není. A ono většinou abyste se dostal do hlavní nabídky, musíte nejprve vyskočit z aktuální aplikace, tedy třeba navigace. Teda stisknout Hlavní nabídka, pak climate a pak můžete volit teplotu.
A ano, já umím kolečkem zakroutit i poslepu. Když vám, že jedno cvaknutí je 0,5st tak to snad není takový problém, ne? A nemusím nastavovat 24. Když je mi zima tak podle pocitu přidám. Konkrétní teplota nehraje roli. Někdy je mi při 21st zima, jindy horko.
S klikáním na displayi bez jakékoli hmatové informace se to opravdu srovnat nedá.
Avatar - Barrichello
23. 3. 2020 21:41
Re: Aspoň něco
kliknu na climate a pod tím už je nastavení teploty , kudy to má foukat atd
To samé vyhřívání sedaček, volantu atd

zobrazí se to na jeden klik.

BTW vy umíte po slepu na kolečku automatické klimy nastavit třeba 24? já teda ne....musím se podívat na to kolečko kam až s ním zatočit, tak jaký je rozdíl 2x kliknout na dotykáči
23. 3. 2020 17:10
Re: Aspoň něco
V té první to nemá asi nikdo. Nebo on někdo trvale zobrazuje nastavení teploty na hlavní obrazovce?
23. 3. 2020 17:08
Re: Infotainment
Takže nemůžete ani říct spolujezdci, aby něco nastavil na navigaci. Skvělé...
Avatar - Barrichello
22. 3. 2020 22:38
Re: Aspoň něco
Tak kdo to má v páté úrovni je magor, všichni normální to maj hned v té první :-)
Avatar - Barrichello
22. 3. 2020 21:01
Re: Já to říkal :)
na složitější nastavení, což si máš nastavit před výjezdem nebo když někde stojíš na světlech nebo v horní lhotě na křižovatce, kde za tebou nikdo 3 minuty nebude stát. Já to tak dělám, btw spousta aut má, že klima jde ovládat dotykačem i tlačítky. že to nemá pomatená Tesla je věc druhá, já to v Chargeru mam a v Camaru taky
22. 3. 2020 15:24
Re: To tedy objevili Ameriku,...
Málokedy, ale občas s tebou súhlasím.
22. 3. 2020 15:23
Re: Zasa nadpis ako clickbajt.
Stretneš obchádzku alebo sa niečo zmení cestou, a nastavuješ za jazdy. Každopádne nie je až taký problém, že za jazdy robíš aj veci, ktoré tak úplne s ovládaním vozidla nesúvisia, problém je ten dotykáč. Nech je ten displej stále taký veľký, dva stĺpce tlačidiel po stranách, alebo riadok pod displejom, alebo hoci multifunkčný ovládač vždy budú lepšie ako ten dotykáč. Všetko spravíš vpodstate popamäti a na displej len mrkneš, či máš všetko ok. Pri ovládaní dotykáča naň musíš pozerať stále, či sa už načítalo menu, podmenu, či si trafil správne tlačidlo. Ja by som bol za rozumné množstvo tlačidiel a ako som už spomenul, hodilo by sa dokonalejšie ovládanie hlasom a bolo by po problémoch.
22. 3. 2020 15:15
Re: Pomoc je jednoduchá
Jasne, keď je niečo nebezpečné, tak to nepoužívaš. V tvojom prípade je to hlava.
22. 3. 2020 15:13
Re: Já to říkal :)
Cez dotykáč funguje len rádio?
Ja napr. za jazdy občas ovládam navigáciu. Mám na to diaľkový ovládač, buď je na mieste na stredovom tuneli a mačkám tlačidlá, alebo ho vezme do ruky hocikto z posádky auta. Vďaka bohu za tlačítka. Tým pádom tiež nemusím mať displej nad pravým kolenom, ale parádne a kus ďalej pod čelným sklom v strede palubky.
22. 3. 2020 15:10
Re: Já to říkal :)
Tak potom mi vysvetli, na čo to ovládanie cez dotykáč je, keď máš mať rádio na volante? A ako si nastavíš klímu a ďalšie veci, na ktoré tlačítka jednoducho nie sú? Napr. u Peugeota alebo trebárs Tesly.
22. 3. 2020 07:26
Aspoň něco
se postupně mění: umístění té obrazovky. Aby nemuseli zasahovat do konstrukce palubky, dávaly se monitory až kdesi k pravému kolenu. Ale dotyková obrazovka obsluhovaná řidičem, to je naprostý nesmysl vhodný možná pro spolujezdce, to se už návrháři mohli poučit u letadlových i lodních kokpitů. Tam se už vrátili k mechanickým tlačítkům a jiným ovládačům jednoduše proto, že se dají ovládat i poslepu, není potřeba odvracet pozoronost od výhledu dopředu a neopatrným pohybem ani nejde popřehazovat ikony na monitoru. Ovládaní třeba klímy pres dotykovou obrazovku a nutnost se vnořit v nabídce "nastavení" snad do páté úrovně je úplná pitomost. Na to stačí dva mechanické čudlíky a jsou pořád tam...
22. 3. 2020 05:29
Re: jedno pivo je pro normalniho cloveka v pohode
Nedávno tu boli obrázky. Základnej ešte prejednávanej verzie s litrom. Asi Active a tá tlačítka na volante nemala.
Avatar - _beta
22. 3. 2020 00:48
Re: Zasa nadpis ako clickbajt.
Tak to hej. To ide na dotykovom displeji fakt zle. To je problém.
Ja to preto nechávam na randome, alebo počúvam rádio.
Avatar - palix
21. 3. 2020 18:55
Re: Každému normálnímu člověku dá rozum...
Je to asi tak ako píšete. Ľudia sa technike vo všeobecnosti veľmi nerozumejú. Pracujem v strojárenstve, kde je predpoklad výskytu technicky zdatnejších ľudí a nie každý rozumie modernej technike. Čo sa potom dá povedať o iných odvetviach. Ľudia vedia veci používať, často len ako-tak. Potom to tak vyzerá - drahé auto a telefón pri uchu ;).
Avatar - Tomogo
21. 3. 2020 18:48
Re: Každému normálnímu člověku dá rozum...
Spíš si koupí auto za 3 mega, sednou do něj a jedou. Co by se obtěžovali číst nějaký návod, to je pod jejich úroveň.
Avatar - palix
21. 3. 2020 17:32
Re: Každému normálnímu člověku dá rozum...
To som si všimol aj ja, že vodiči áut, ktoré majú na 100% zabudovaní hands free so nepoužívajú. Asi to buď ani nespárujú, alebo nemajú zapnutý bluetooth v mobile.
Avatar - Tomogo
21. 3. 2020 16:38
Re: Každému normálnímu člověku dá rozum...
No, nejen že si hrají, ale vytáčí mě řidiči luxusních vozů s telefonem u ucha, jako kdyby neměli Bluetooth v autě za 3 mega.
Úplnou libůstkou jsou borci (i dámy), kteří si na mobilu něco za jízdy píší (SMS/Messenger atp.).
Avatar - palix
21. 3. 2020 16:10
Re: Každému normálnímu člověku dá rozum...
Je veľká pravdepodobnosť, že ten nepozorný vodič nebude nastavovať klímu, ale bude sa hrať na mobile. Minule som stál niekde v dopravnej špičke a divil som sa , koľko vodičov sa hralo s mobilmi. Boli to hlavne mladšie ročníky... Ja si v takých chvíľach dopravnej zápchy užívam hudbu, rádio, prípadne dávam pozor na dopravnú situáciu a pozerám po okolitých vodičkách ;)
Avatar - palix
21. 3. 2020 16:05
Re: jedno pivo je pro normalniho cloveka v pohode
Tak ja napríklad stanicu na rádiu nemením často. Ak už idem niekde mimo, tak si nastavím koliesko na stredovej konzole na funkciu vyhľadávania staníc a len na neho naslepo kliknem. Mám ale auto od výrobcu, ktorý neuznáva dotykové ovládania.
A samozrejme rádio stanice zo zoznamu "Favourite" a MP3 mením tlačidlami na volante - ako na každom modernejšom aute.
Avatar - xxc
21. 3. 2020 14:55
Re: Pomoc je jednoduchá
Ked je rovna cesta a nic okolo, tak sa da. Inak nie.
Avatar - xxc
21. 3. 2020 14:53
Re: Zasa nadpis ako clickbajt.
Pouzivam casto. Prave BMW je sluzobne, tam to nikto nekontroluje, tak ma to zaujimalo, ako su na tom tlaky. To si ani pred jaznou asi neskontrolujem.
21. 3. 2020 14:30
Re: Zasa nadpis ako clickbajt.
Poslouchám hodně hudbu, a každou chvíli mám chuť si poslechnout něco jiného napr.
21. 3. 2020 12:40
zakázat!
Stačí pár takových článků a nějaká komise v Bruselu se tím začne zabývat a výsledek je jasný už teď
Avatar - _beta
21. 3. 2020 12:35
Re: Zasa nadpis ako clickbajt.
Akú vec potrebuješ nastavovať alebo skúmať počas jazdy?
Ja maximálne teplotu alebo prepnúť na ohrev okna.
Stanicu preladím na volante, aj nasledujúcu skladbu. Aj hlasitosť.
Cieľ v navigácii nastavujem ešte pred jazdou.
Takže kde je rozdiel?
21. 3. 2020 11:54
Re: Zasa nadpis ako clickbajt.
to ale není věc, kterou bys používal každý den, a ozve se to samo, když je problém.
21. 3. 2020 11:53
Re: jedno pivo je pro normalniho cloveka v pohode
já cítím první a pak až šesté. ale první cítím vždycky a rozhodně mě nepobízí k práci, k řízení vozidla, k čemukoliv zodpovědnému.
21. 3. 2020 11:53
Re: Pomoc je jednoduchá
a víš, kdy je to nebezpečné? když musíš dát oči ze zorného pole na tablet... kruh se uzavřel :-)
21. 3. 2020 10:47
To tedy objevili Ameriku,...
...každý jen trochu inteligentní člověk přece ví, že pořádné mechanické tlačítko/ovladač odvádí pozornost řidiče násobně méně než idiotské dotykové displeje a plošky. Automobilky by už konečně měly pochopite, že auto není pojízdný tablet ani mobil!!! :-O
Avatar - xxc
21. 3. 2020 10:33
Re: Pomoc je jednoduchá
Nebola šanca vyskúšať, v októbri neboli autá na trhu a znova sú vypredané. To bola najrýchlejšia kúpa súkromnej osoby v histórii. A áno, keď to bude zlé, budem kydať :-)
Avatar - pradeda777
21. 3. 2020 10:26
Re: Infotainment
Svého času byla obrazovka po nastartování vozu povinně dál neovladatelná. Mělo to smysl, řidič se musel věnovat pouze řízení, tak jak to má být. Ovladače na volantu bohatě postačily.
Avatar - lamal
21. 3. 2020 10:25
Re: Pomoc je jednoduchá
ber moj prispevok vyssie vazne, zase si kupis nieco co si nedoskusas podla tvojich potrieb a budes tu kydat 2 roky vkuse na daneho vyrobcu ... urob to poriadne konecne
Avatar - xxc
21. 3. 2020 09:51
Re: Infotainment
Ako si nastaví palubovku, keď na nenaštartovanom aute je vypnutá? Ale mohlo by to tak byť.
Avatar - xxc
21. 3. 2020 09:49
Re: Zasa nadpis ako clickbajt.
To je len pocit. Kým som na novom BMW našiel tlak v pneumatikách, určite som niekoho ohrozil :-) Na Renaulte len prelistujtem na volante v palubnom PC. Bmw to tak nemá. Zdá sa to lepšie, ale reálne to BMW lepšie nemá.
Avatar - xxc
21. 3. 2020 09:46
Re: Pomoc je jednoduchá
Neskúšal som, sedel som v podobnom aute asi 2 minúty a to len preto, že nemá posuvný volant. Tak tú jedinú vec som skúšal a vyzerala v pohode :-) A jasné, že sa pochválim :-)
Avatar - xxc
21. 3. 2020 09:42
Re: Pomoc je jednoduchá
Playlist ide odznova, rádio keď stratí signál, tak sa prepne automaticky. A ku klimatizácií, sám som videl človeka, co po naštartovaní ju predstavil na LO v omyle, že mu to vychladí rýchlejšie. Ale jasné, používam infotainment, ale nie vtedy, keď je to nebezpečné.
Avatar - lamal
21. 3. 2020 09:16
Re: Já to říkal :)
Mazda to uz davno vravi... na displej sa nesaha.

Mimochodom, neviem preco je tu kopa ludi tak naivnych a myslia si, ze automobilky tj tie najmasovejsie robia nieco pre nich... tablet a display ? = cena tj uspora to je jediny fakt jediny dovod preco je miesto tlacidiel display a je im uplne sumak, ze to je nebezpecne, neergonomicke a podobne, vsetko je len o peniazoch
Avatar - lamal
21. 3. 2020 09:13
Re: Pomoc je jednoduchá
kokos, tak dufam ze si ho poriadne vyskusas, za dazda, snehu, mraze aj v tropickom teple a slnku a v tme a tiez plne, prazdne, predne tvoju konfig na tych istych kolesach... a nezabudni sa pochvalit :-)
21. 3. 2020 09:08
Infotainment
A stačilo by tak málo - tak jak si před jízdou nastavím sedačku a zrcátka, tak si i nastavím "palubovku",
Po nastartování a rozjetí se mi by už nemělo být umožněno si s ní "hrát". Ale jak už zde bylo uvedeno - normální člověk zůstane normálním a blbec blbcem.
21. 3. 2020 09:04
Re: Zasa nadpis ako clickbajt.
co to meleš? vyzkoušej starší systém v BMW, kde s jedním kolečkem ovládáš úplně všechno a easy... a nikoho neohrožuješ. rozdíl je asi jako mezi dotykovým a tlačítkovým telefonem...
21. 3. 2020 09:03
Re: Pomoc je jednoduchá
Navigaci za jízdy nepotřebuješ? že dohraje cédéčko, rádio ztratí signál, to se ti nestává? Mně ani ta automatická klimatizace nedrží tak, jak bych potřeboval:)
Avatar - _beta
21. 3. 2020 05:23
Zasa nadpis ako clickbajt.
Řidiči, kteří za jízdy zírají do obrazovky infotainmentu, prý mohou být nebezpečnější než řidiči pod vlivem alkoholu či drog.
Takže nie infotainment, ale vodič.
Vždy je len na mne, či sa budem hrať za jazdy s mobilom alebo dotykovým displejom.
Normálny človek ostane normálnym a blbec blbcom. Či už ten dotykáč má alebo nie.
21. 3. 2020 04:56
Re: jedno pivo je pro normalniho cloveka v pohode
Já už jedno cítím třeba, tak nevím ;-)
Avatar - Barrichello
21. 3. 2020 00:32
Re: jedno pivo je pro normalniho cloveka v pohode
tlačítka na ovládání rádia pod volantem má i můj Dodge Caliber z roku 2007 :-) :-) :) Pokud to nemá 2019 Oktávka tak to je hodně smutný :-)
Avatar - Ja Prvni 123
20. 3. 2020 23:27
A to uz se muze rikat nahlas?
A jo, prodeje padaji, elektro nikdo nechce, tak zkusime vydesit majitele te vetsiny s obrima displayema, ze to maj prodat a koupit zase novy?

Aniz bych tim zpochybnoval ten fakt sam. Ze je to k zlosti je patrne od sameho zacatku.
Avatar - Barrichello
20. 3. 2020 23:12
Re: Já to říkal :)
vy nemáte ovládání rádia na volantu nebo pod volantm? že musíte na ztišení šmatat na dotykáč :-) :-)
Avatar - rosi007
20. 3. 2020 21:55
Re: jedno pivo je pro normalniho cloveka v pohode
Nová Octavia je má v základu.
Avatar - xxc
20. 3. 2020 20:42
Re: Taková je doba
Ja to mam podobne, len naco by som nastavoval teplotu a smer fukania, ked je to nastavene. Ale musim priznat, dnes som to pozeral, zena nastavila 19 stupnov a dnes som to opravoval, na 21 som dal cez displej za jazdy a uplna pohoda na displeji :-) Niekedy sa jej opytam, ze naco jej 19 stupnov v spalovacom aute.
Avatar - xxc
20. 3. 2020 20:39
Re: Pomoc je jednoduchá
Ano, je odstaveny. Umyty, natankovane omv maxx motion, vcera som naimpregnoval sedadla a cakam na nove auto.
Avatar - xxc
20. 3. 2020 20:37
Re: Pomoc je jednoduchá
Nastavim to sem tam a nebabrem. Je to obohrana pesnicka. Automaticka klimatizacia si vsetko sama reguluje automaticky.
Avatar - twistedTSD
20. 3. 2020 19:19
Re: Každému normálnímu člověku dá rozum...
Určitě se najde pár expertů se služební oktávkou social edition (kterou nemají tak perfektně nastavenou a osahanou, jako ty své auto za 6 let provozu), co si budou hrát s posouvátky teploty, foukání, nebo hledat lane assist, a s trochou štěstí je bude zachraňovat front assist.

Výrobci zapomněli, že řidič má čumět na cestu, ne do infotainmentu. Ten je nutné zlo pro rychlé nastavení, ideálně po zaparkování, nebo na zobrazení mapy.
20. 3. 2020 19:00
Re: jedno pivo je pro normalniho cloveka v pohode
Octavia v zakladnej vybave nema tlacitka na volante.
Avatar - _Karel_
20. 3. 2020 18:53
Re: Já to říkal :)
On se někdo ptá řidičů, co chtějí? To jsem si nevšiml. Viz elektromobily. Všechny sr.čky v autě jsou povinně - samej asistent, kdyby náhodou nějakej trotl neznal dopravní značky, a takováhle ergonomická prasečina nikoho nezajímá.
20. 3. 2020 18:43
Re: Každému normálnímu člověku dá rozum...
Vsadím se, že je větší šance, že to do tebe napálí někdo, kdo bude za volantem svačit. A to je ve stejný kolonce. Nebo to do tebe napálí někdo, kdo nezvládne auto. Ale při nastavování klimy, to se vsadím, že se ti nestane. ;-)
20. 3. 2020 18:39
Re: Já to říkal :)
tak o to víc je to paradoxnější. držet telefon v ruce a telefonovat je zločin, chatovat přes messenger ok...
20. 3. 2020 18:39
Taková je doba
No nevím, mě to tak moc nevzrušuje. Asi to bude tím, že nemám potřebu se za jízdy hrabat v různých nastaveních auta. Co tam všichni hledáte? Za jízdy ovládám akorát rádio/mp3, a to pod volantem po paměti, a teplotu + směr foukání. Navigaci nastavím před jízdou nebo holt, když není zbytí, jedu opatrně a to pak za jízdy. Nic víc.

Mně přijde úplně k smíchu, že každej za volantem drží mobil, čte smsky, ale je to přece normální, a když mě zastaví policajt, mám milion keců a výmluv, jaká je demokracie, kdežto tablety, to je strašnej problém a každej kvůli nim bourá a končí pod náklaďákem... Mně to nechává v klidu.

Ale jak už jsem psal vejš, taky se mi to nelíbí, a furt mám v autě na výběr, jestli šmatlat po tabletu, nebo na tlačítka. A uznávám, že některé automobilky to holt hrotěj. Ale co už, líp už bylo.
Avatar - Tomogo
20. 3. 2020 18:34
Každému normálnímu člověku dá rozum...
... že když musím hledat něco v menu je to horší, než chytnout tlačítko a otočit. Bojím se, kdy to do mě nějaký takový řidič, co si zrovna v menu nastavuje klimatizaci, v protisměru napálí. Ale nebojte, ve statistikách se to nepozná, bude tam nepozornost při řízení. ;-)
20. 3. 2020 18:33
Re: jedno pivo je pro normalniho cloveka v pohode
Ty nemáš ovládání radia na/pod volantem? Já mám auto 6 let, a krom první jízdy, kdy jsem si ukládal stanice ručně, jsem na radio nesáhnul. Ať poslouchám radio nebo mp3, vše mám pod volantem. Nevěřím, že nová auta mají ovládání jen přes tablet.
20. 3. 2020 18:31
Re: Já to říkal :)
Malinko to pleteš. SMSkovat můžeš, v zákoně se píše o tom, že řidič nesmí DRŽET V RUCE nebo jiným způsobem hovorové nebo jiné záznamové zařízení... Takže pokud máš ten telefon v držáku, pak si klidně na něj šmatlej. Stejně jako na tablet.

Mimochodem, já teda přiznám, že častěji za volantem držím (protiprávně) telefon, než se hrabu v ovládání auta. Co tam za jízdy všechno nastavuješ? Radio, mp3 je na volantu, napadá mě jen klima. Ale to není ovládání auta. A podle mě to dělá 99 procent zdejších diskutérů, jenže zatímco tablety vadí, telefon v ruce je přece normální...

Tím ale vůbec neobhajuju moderní trendy. Zaplaťpánbů já mám v autě ještě vedle displaye i tlačítka.
Avatar - Tomogo
20. 3. 2020 18:27
Re: No a co teprve
Člověče, na to bys v UK možná dostal miliardový grant. Jdu do toho s tebou :-)
20. 3. 2020 18:19
Re: Já to říkal :)
já jsem byl schopen na tlačítkovém telefonu napsat smsku bez toho, že bych se podíval na displej. tohle na dotykovém nikdy neuděláš... nechci tablet do auta, prostě ne.
a krom toho se mi ekluje zamatlaná obrazovka...
20. 3. 2020 18:08
No a co teprve
Když ozralej nastavuje navigaci 😄
20. 3. 2020 17:50
Re: Já to říkal :)
potiz je v tom, ze dotykova obrazovka je dnes uz jednodussi a levnejsi nez mechanicky tlacitko nebo otocny potenciometr/encoder. a hlavne ti mladsi daj prednost dotykaci.
20. 3. 2020 17:46
jedno pivo je pro normalniho cloveka v pohode
naladit jinou stanici muze znamenat, ze treba zaplujes pod naves a prijdes o hlavu.
20. 3. 2020 16:51
Re: Pomoc je jednoduchá
Napríklad Scenic za dažďa, že? Už si ho odstavil, pretože za dažďa nevidno do späťákov?
20. 3. 2020 16:48
Re: Já to říkal :)
Stačí máličko snahy, a pochopíš. Donedávna stačilo intuitívne siahnuť na správne tlačidlo alebo ovládač, a stíšil si rádio, preladil stanicu alebo prestavil klimatizáciu bez toho, aby si musel odtrhnúť zrak od cesty. Pri dotykáčoch to nejde. Hmatom cítiš rovnú hladkú plochu a na tom istom mieste môže byť kopec rôznych ovládačov, podľa aktuálne zobrazeného menu. Bez toho, aby si pozeral na displej namiesto na cestu to nejde. V tomto má článok aj Mig_35 pravdu.
Naspäť na kone ale rozhodne nie. Návrat k tlačidlám áno. Len to neprehnať s ich množstvom - niektoré značky nám predviedli už aj to. S dobou by nás udržalo napr. dokonalejšie hlasové ovládanie.
20. 3. 2020 16:43
Re: Pomoc je jednoduchá
A co urobis, ked vyrobca v ramci setrenia presunie do infotainmentu aj ovladanie klimatizacie (ako napriklad Skoda u novej Octavie)?
Avatar - xxc
20. 3. 2020 16:37
Pomoc je jednoduchá
Keď je niečo nebezpečné, tak to nepoužívam.
Avatar - CICERO
20. 3. 2020 16:24
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
20. 3. 2020 16:14
Já to říkal :)
Už dávno dávno jsem tu psal, ze je zakázáno smskovat, ale datlovat na tabletu je povinné, pro ovládání moderního auta...