Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Palubní kamery pomáhají i škodí: Jak vybrat tu správnou?

Případy nebezpečných vybrzďovačů z poslední doby by se nejspíš nepodařilo prokázat, kdyby oběti neměly v autech palubní kamery. Záznamové zařízení je šikovný pomocník. Jenže naráží na GDPR, v řadě zemí jsou proto kamery tabu.
Zpět na článek
28. 6. 2022 23:49
Re: Kamera
Taky jsem si nedávno konečně pořídil. Jen teda já mám 4K. Povedlo se mi ji sehnat za docela dobré peníze tady odtud https://www.2din.cz/ S tou dovolenou bych ale byl možná opatrný. Slyšel jsem, že například v Rakousku, ale i jiných zemích to neivdí rádi a dávají za to pokuty. Tak raději bacha. U nás jsem s tím ještě problém neměl. Spíše naopak.
26. 6. 2021 08:09
Kamera
My máme v autě také kameru. Pokaždé ji ale nezapínám. Spíš jen, když jedeme na dovolenou, nebo někam dál. Kamarádem mi byla doporučená full hd kamera do auta z https://www.carneo.cz/kamery-do-auta , kterou má už několik let a je s ní spokojený, tak jsem alespoň nemusel nic složitě vybírat a koupil jsem si ji taky.
3. 8. 2020 06:45
Zjisti jsem, že je to nutnost
Bohužel jsem měl několik nepříjemných zážitků s různými vyplesklymi bezmozky, že jsem kameru nakonec taky pořídil. Paradox je, že od té doby jsem nic zásadního nezažil :-) a tukám, aby to tak i nadále zůstalo.

Jak vidím magora ve zpětném, tak uhybam. Horší je to s magory v protisměru... a na ty je ta kamera.
2. 8. 2020 22:11
Re: aj po chodniku chodite s kamerou?
Snímat provoz při jízdě na kole začíná být čím dál tím více běžnější jev. Především ve městě.
2. 8. 2020 22:04
Re: A neustále
Tak hlavně by se o tom vědělo. Přenášet obraz z auta výrobci by byl takový záhul na stávající mobilní síť, že by se to provalilo. A hlavně by si to operátoři nechali mastně zaplatit a automobilky by to musely nějak převést na zákazníky. Ze svého by to určitě platit nechtěly.
Jinak díky GDPR a jeho opravdu mastným pokutám se nebojím, že by automobilky něco dělaly potajmu, co by zákazník nevěděl. Díky GDPR mám možnost od BMW si stáhnout veškeré osobní údaje, které se o mne přes BMW Remote Services dozví.
A kdyby automobilka něco tajila, jednou by to prasklo a věřím tomu, že by Brusel vycítil možnost, jak těžce zkasírovat automobilku o mastnou pokutu a přispět jí do rozpočtu EU.
2. 8. 2020 21:57
Re: GDPR
Tak hlavně pod GDPR se dneska schová všechno, tak jako za všechno může Kalousek.
Kdyby se redaktor ráčil nastudovat úvodní paragrafy GDPR, tak GDPR se týká především podnikajících subjektů (tj. obchodují/používají osobní údaje fyických osob) a ne soukromých osob. Cituji ze stránek ÚOOÚ: "Na jaké činnosti obecné nařízení nedopadá? Z působnosti obecného nařízení jsou vyloučeny činnosti fyzické osoby [viz článek 2 odst. 2 písm. c) obecného nařízení], při kterých jsou zpracovávány osobní údaje výlučně pro osobní či domácí činnost."
Takže pokud s kamerovým záznamem z auta nepodnikáte, GDPR se vás vůbec netýká.
2. 8. 2020 21:52
Re: A neustále
Není to žádná šedá zóna, vyjádření ÖAMTC k palubním kamerám je zde:
http://***/2xe9fXq
Kamery v Rakousku pro vlastní potřebu (a pouze době jízdy, tj. nesmí natáčet trvale) je naprosto v pohodě.
Avatar - beibej
2. 8. 2020 21:07
Re: A neustále
Když si nesmím natáčet případný důkaz své neviny při mnou nezaviněné nehodě, tak to mi zavání popíráním mých práv na spravedlivý proces. Využití záznamu policií po mém předání považuji za vyšší prioritu než ochranu soukromí, kterou navíc má v rukou policie. M r đ a t
rakousko, portugalsko,švajc a podobné. :no:
Avatar - xxc
1. 8. 2020 21:14
Re: A neustále
Ved presne to je to uchylactvo, zaznamenavat ostatnych na cestach, lebo ide o zivot. Keby si kazdy radsej zaznamenaval seba :-) Vyrobca auta to bude mat nejak osetrene, co tie kamery z auta a kam posielaju.
Avatar - twistedTSD
1. 8. 2020 19:49
Re: aj po chodniku chodite s kamerou?
Protože při chození nemám kde napájet kameru a nosit ji na hlavě není praktické.
1. 8. 2020 19:09
Re: A neustále
Konzultoval som toto s klubovou pravnickou z OAMTC, ktora mimochodom zastupovala niekolkych vodicov, ktorym rakuski policajti chceli dat za kameru pokutu. Jej nazor bol asi taky, ze kamery v autach su "seda zona" (nie su vyslovene zakazane, ani vyslovene povolene), a velmi zalezi na tom, co vodic povie policajtovi.

Ide o to, ze nemozes rakuskemu policajtovi povedat "mam v aute kameru aby som zaznamenaval co ostatni robia na cestach, a mal dokaz ak do mna niekto narazi". To totiz spada pod monitorovanie verejneho priestranstva, ktore je zakonom zakazane. Mam kdesi odlozenu judikaturu kde akysi madar povedal policajtom prave toto, a sud mu vysolil za kameru pokutu.

Ak rakusky policajt uvidi v aute kameru a spyta sa preco tam je, treba povedat nieco take, ze "nahravam si pre seba svoje jazdy po krasnych rakuskych cestach" (pripadne dodat, ze to nikde nezverejnujete). To je nepriestrelny argument, a pravnici z OAMTC este nezazili pripad ked by vodic po takej odpovedi naozaj dostal v sudnom procese za to pokutu (policajt to samozrejme moze skusit). Neodporuca sa hrat sa na tvrdasa, a policajtom na otazku o kamere v aute neodpovedat nic, pretoze to sud uz v niekolkych pripadoch akceptoval ako dovodne podozrenie z neopravneneho monitorovania verejneho priestranstva.

Mimochodom, moje auto ma niekolko kamier uz z vyroby (minimalne 4 vonku, plus myslim ze v interieri je jedna), cez mobilnu siet komunikuje s vyrobcom, a ja ako majitel a vodic vobec nemam pod kontrolou ci a kam sa zaznam z tychto kamier posiela.
Avatar - Mikesus
1. 8. 2020 16:58
Re: aj po chodniku chodite s kamerou?
Na chodníku stačí se řídit selským rozumem a je mala pravděpodobnost, že se něco stane. Na silnici si, aspoň poslední dobu mi to tak připadá, dost řidičů dělá také co chce a narozdil od toho chodniku jde často o život.
Avatar - xxc
1. 8. 2020 16:43
Re: aj po chodniku chodite s kamerou?
Preco si ludia nahravaju jazdu a cudzich ludi pri nej, pricom pri chodeni, bicyklovani a pod. to az take bezne nie je.
Avatar - twistedTSD
1. 8. 2020 15:23
Re: aj po chodniku chodite s kamerou?
Nechápu pointu dotazu.
Avatar - xxc
1. 8. 2020 14:43
aj po chodniku chodite s kamerou?
lebo stat sa moze vselico
1. 8. 2020 11:31
Re: A neustále
Jo, pobavila mě informace v článku že v Lotyšsku záznamy mohou být předloženy policii a soudu, ale musí se na nich rozmazat obličeje i registrační značky. Tyhle zákony jsou fakt dílem bandy pitomců
Avatar - Hammunasakra
1. 8. 2020 11:30
Re: A neustále
Nebuď pako = jedno jestli zrovna kritizuješ zahraniční soudy proti našim https://www.novinky.cz/…e-dcery-40332190

Po100. základní pravidlo = když něco nechápeš nemusí to nutně znamenat že to je automaticky kravina blbost nesmysl. Jen prostě nechápeš možná všechny důvody a souvislosti = máme ověřeno že se ti to dostkrát povedlo = naposledy ses vysmíval jaká je to šaškárna ten koronavirus že to je menší problém než běžná chřipka
Avatar - _Karel_
1. 8. 2020 11:22
Re: A neustále
Tahle doba je na palici. Záznam z kamery není moc košer jako důkaz, před pár dny jsem zachytil, že policie (německá, rakouská?) pátrala po nějakých pachatelích, zveřejnila fotky s vymazanými ksichty - občané pomozte nám je najít...
Při dokazování korupce soudům nevoní odposlechy, asi je třeba, aby se politik/úředník přiznal, jinak je nevinný. :-(
Avatar - Hammunasakra
1. 8. 2020 10:16
Re: A neustále
To je MEZINÁRODNÍ DEFINICE policajta = to není o rakouskym českym.. :-!
1. 8. 2020 09:47
Re: A neustále
Tak poněkud omezení mi přijdou i rakouští policajti. Aspoň co jsem měl tu čest v pár případech
Avatar - Mikesus
1. 8. 2020 09:41
Re: GDPR
Jj. Nařízení GDPR pro celou EU a přesto v každé zemi jina pravidla. Pak aby člověk přemýšlel, k čemu to vlastně je.
1. 8. 2020 09:23
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
1. 8. 2020 09:17
GDPR
Přijde mi legrační, že jednotné nařízení EU platí v každé členské zemi úplně jinak