Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Ojetá Mazda 3 Mk3 (BM/BN): Zpátky do devadesátek

V 90. letech platila Mazda za progresivní značku. Wankel, přeplňování Comprex či Millerův cyklus. Nic z toho byste jinde nenašli. Díky technice Skyactiv to platí i dnes.
Zpět na článek
17. 9. 2020 15:38
Re: Raději
Všetky autá šli cenovo hore. Inflácia je všade, nie len pri autách. Povinné výbavové prvky, čo nariadila EU, ale najmä pokuty za emisie niečo stoja. Budeš musieť dlhšie šetriť. Raz som spokojný s mazdou, tak radšej dlhšie pošetrím, aby som si zase kúpil mazdu a nie napr. kiu, len preto, že je o pár tisíc lacnejšia.
Avatar - palix
16. 9. 2020 15:49
Re: Souhlas
Rýchlosť auta, ktorou prekonáva zatáčky je silne závislá od vodiča. poniektorí máme nastavený nižší limit, kedy sa už prestávame cítiť bezpečne. Na Mazde sa ten môj trochu posunul..
Predpokladám, že Audi, navyše A6 by mal byť povinný jazdiť lepšie ako obyčajná Mazda 3 ;-). Ani MX5 nie je superšport a predsa ju majú ľudia radi.
Avatar - palix
16. 9. 2020 15:45
Re: Souhlas
Tiež som niekde čítal, že Mazda 88 kW má sériovo vyšší výkon - konkrétne tu:
https://autobible.euro.cz/…kou-i-motorovou/#…
"Mazda 3 roztočila válce zkušebny výkonem 109,7 kW (149,2 k) v 6315 min-1 a točivým momentem 226,1 Nm v 4095 min-1. Nejprve jsme tyto hodnoty považovali za chybu..."
... ale... Auto nebolo nové a mohlo už byť čipnuté - takže o sériovom aute by som to tvrdil v prípade, žeby som to nameral napr ja na mojom aute, o ktorom viem, že od nova nebolo upravované.

Tých 170 PS z toho dokážu dostať a zmerať na brzde. Rovnako sa toľko dá "vydolovať aj zo silnejšej 121 kW verzie motora. ale tam to je iba pár koní naviac.
Avatar - palix
16. 9. 2020 15:37
Re: Bez koroze?
Počítam, že výfuk vydrží 10+ rokov. Väčšina 1. majiteľov auto už v tomto veku nemá. Viem, že u Mazdy 3 nebude lacné vymeniť výfuk, ale keď raz príde čas, tak sa to spraví. Podobne nápravy... Hlavne nešetriť na podstatných častiach (podvozok, motor...), aby auto časom nestratilo svoje vlastnosti pre ktoré som ho kúpil (jazda...)
Avatar - palix
16. 9. 2020 15:34
Re: Bez koroze?
Ja som takto hrdzavú Mazdu nevidel dávno a ak, tak to bolo staršie auto (6-ka / 3-ka) vybočujúce z bežného priemeru podobných áut. Keby sa to stalo mne, tak viac nikdy nekúpim rovnakú značku. Predpokladám, že 98% ľudí by jednalo podobne.
Videl som aj Mazdu 6 2. generácie "odretú na plech" (kúsok asi 1x3 cm), ktorá nebola viditeľne ošetrená nejaký čas a hrdzavé to nebolo. Pre poniektorých ľudí je auto asi posledná vec. Ak už takto odriem auto, aspoň to nejako "zababrem" farbou, nech to nehnije.
Avatar - wakantanka
13. 9. 2020 18:07
Re: Bez koroze?
zo spodu som ju nevidel, to musím veriť susedovi. Zvonku ale bolo vidno, že ju hrdza chytá dosť. Lemy blatníkov a prahy, predná hrana prednej kapoty. Toľko čo som si ja zbežne všimol. Povrchové to nebolo, takto pohnitú som nemal ani 120 l spred x rokov. Ja som sa ho práve pýtal, prečo vymenil jedno za druhé, tak mi bolo povedané, že jemu sa s tým dobre jazdí, páči sa mu, v podstate vyhovuje. Aké mu nastavil podmienky predajca naozaj neviem, ale očividne s ním jednali veľmi dobre, keď ostal verný značke aj modelu. Osobne neverím, že mu vymenili kus za kus bez doplatku, ale môžem sa aj mýliť.
Avatar - _Karel_
11. 9. 2020 06:25
Re: Bez koroze?
Ostatní koroze - podvozek celý pokrytý povrchovou rzí. Jen povrchová, nic vážného.
Avatar - lamal
10. 9. 2020 22:25
Re: Souhlas
U mazdy je to skor o pomere sirky pneu k hmotnosti, ak mas na a6 245 a viac a kvalitne gumy, tak m3 na galuzkach +-205 nema taku prilnavost uz z principu...
Avatar - lamal
10. 9. 2020 22:21
Re: Souhlas
tych 50ps to je rovnaka bachorka ako ta, ze 88kW ma v reale okolo 100kW.... pokial to neukazes na brzde je to kravina...

skus si len laickym vypoctom vyratat pri akych otackach by tych 50k navyse muselo byt ked ratas max krutiaci moment okolo 175-190nm (nepoznam krivku)... pozor max krutiak sky klesa po jeho maxime v 4000ot, takze s max krutiakom nemozes pocitat za hranicou 6000ot, bude teda notne nizsi...
Avatar - lamal
10. 9. 2020 22:16
Re: Raději
Iba som popisal, ze na rychlo vnimana agilita a lahkost je dost zavisla od prevodu riadenia... to je tebou spominany feeling, no netvrdim ze to nemohlo byt lepsim vyvazenim na napravy, predsa len bude mat 1.0 lahsi predok nez 2.0 sky... akurat v tomto pripade nezrovnavas uplne adekvatne, ten 2.0 sky je dynamickejsi ako 1.0 EB v ff3....

ad spolahlivost - a vedel si o tom, ze mechanicke vymedzenie ventilovej vole mas aj ty na cliu 1.2 ?? takze odteraz ho neodporucis ani vsetky derivaty renault d4f ? hmm... realita je taka ze to maju aj renaultacke 1.4ky 8V a aj spolu s 1.2 to maloktora v reale potrebuje, ze by mala rozhadane ventilove vole... ma to aj H/K 1.4 cvvt zrovna kamos to po 116 tis km daval urobit do servisu a samotne vymedzenie ho stalo okolo 300€ a ma pokoj na dalsich 116tis mestskych a primestskych km... podla mna stale pohoda financne
Avatar - lamal
10. 9. 2020 22:07
Re: Bez koroze?
pytal som sa Karla, mne totiz korozia vyfuku nepride az tak tragicka - bez pochyby sa da vyrobit kvalitny vyfuk, ktory vydrzi dlho... ale uprimne bol by som celkom rad, ze vyrobca setril na vyfuku ako na niecom podstatnejsom
Avatar - Emel
10. 9. 2020 21:56
Re: Mel jsem G165 a dobry
Manuální převodovka v 6 se mi taky líbila, ale bohužel jsem teda slyšel o problémech i z MX-5 fóra. Vlastně je to jedna z největších slabin ND... takže to možná jde napříč modely. I když zrovna MX-5 bude jako RWD asi dost jiná.
Avatar - _Karel_
10. 9. 2020 21:29
Re: Souhlas
Nejsem expert na zatáčky, s m3 se mi jezdilo moc příjemně, ale v zatáčkách mi extra rychlá nepřišla, resp. i s A6 s těžkým naftovým třílitrem před přední nápravou jsem to zvládal rychleji. To k té oktávce.
Avatar - palix
10. 9. 2020 21:16
Re: Souhlas
Nová M3 je podľa mňa tichšia, kultivovanejšia, luxusnejšia, sedan je absolútne dizajnovo vyvážený. Starší model je trochu viac "surový".
Na Mazde sa mi páči ich štýl - žiadne ambientné podsvietenie ako na vianočnom stromčeku, alebo nejaké simply clever riešenia. Auto funguje tak, ako má auto fungovať a práve model BM / BN pôsobí ešte ako pravé auto, ktoré bolo navrhnuté pre jazdu. Keď niekedy skúšam iné auto, ktoré má neviem akú výbavu a vraj jazdí dobre... Málokedy mi príde, že je lepšie v tom podstatnom = jazde ako Mazda 3. Silnejší motor nie je to jediné, čo robí auto lepším. Práve Mazda 3 s 88 kW motorom je auto, ktoré má podvozok lepší ako motor (výkonovo).

Minule som tak šiel cestou / necestou... Lepila sa na mňa jedna Octavia (predošla generácia). Prišli zatáčky a ona sa zrazu "dolepila". Možno sa vodič bál možno z auta nemal ten pocit, že to zvládne takou rýchlosťou (úplne legálnou). Možno mal vpredu ťažký diesel...
Avatar - palix
10. 9. 2020 21:02
Re: Hrdza..
Kedysi som koróziu Mazdy priebežne skúmal a našiel som aj videa so soľnými testami. V teste nemeckého autobildu na 100 000 km skončila CX5 s veľmi slušnou známkou - a bez korózie. Neverím, že by boli iné Mazdy na tom horšie.
CX5
https://www.youtube.com/watch?…
"Auch der Korosiouschuts ist ausgezeichnet" = "tiež protikorózna ochrana je vynikajúca" :-)
Nosné časti korodovali na starej 6-ke.
Človek môže uveriť rečiam o korózii, ale môže aj po rokoch zistiť, že to nebola celkom pravda a ukráti sa tak o jedno dobré auto.
Avatar - palix
10. 9. 2020 20:49
Re: V roce 2014
Pamätám si tie úvahy o tom v každom druhom teste, či príde MPS, kedy príde... Nakoniec nebola a zrejme ani nebude. To skôr stredná trieda so 6 valcom a zadným pohonom.
Avatar - palix
10. 9. 2020 20:45
Re: Kdo jel tak ví , že 120ti koňový motor je ideál
Slabšia (G120) má "dlhšie" prevody, takže ide o niečo menej ;-).
Ja mám práveže pocit, že to auto je na diaľnicu ako robené. Podľa mňa drží skvelo na ceste aj pri 190 km/h (Nemecko), má super smerovú stabilitu (nie je potrebné korigovať smer volantom - vraj pred faceliftom =BM to bolo trochu horšie), nie je veľmi náchylné na bočný vietor...

Mazda G120 (88 kW) tak trochu klame telom - ide lineárnejšie ako turbo, tak je to menej cítiť.
120 koní naozaj nie je málo na bežnú jazdu, len je potrebné radiť.
Avatar - palix
10. 9. 2020 20:38
Re: Souhlas
Ale 2,0 od Mazdy má parametre ako 1,0T - 88 kW a 210 Nm - to je akoby vyšítý 1,0T ;-). 1,6-ka aj keď má cca 100 kW, často krútiaci moment neide veľmi nad 160 Nm. A to je málo pre porovnanie.
Avatar - palix
10. 9. 2020 20:35
Re: Souhlas
Výkon je niekedy len číslo - 1,0T - napr ten v Scale (85 kW) je lepší v spotrebe pri bežnej jazde, ale pochybujem, že inde je v niečom lepší. Možno je potrebné o niečo menej radiť (nie som si istý).
Avatar - palix
10. 9. 2020 20:32
Re: Souhlas
Veď práve ako píšete (cudzinec11) - 1500 - 2500 ot je u Mazdy bežné jazdenie s bežnou dynamikou. Scala 1,0T v tomto rozmedzí nejazdí zďaleka tak dobre.
Dnes pri istom cenovom strope ale často nie je na výber nič iné ako 1,0T.
Avatar - miromen
10. 9. 2020 20:23
Re: Souhlas
Ano M3 si prostě nehraje nebo nesnaži se byt dokonala, ale ma řadu přednosti, ktere jinde prostě nejsou a ja ji beru a uznavam takovou jaka je. A i proto jsem se hrozně těšil na novou generaci a nějak stale nevim co si o ni myslet a vlastně na ni nemam nějaky ucelenějši nazor. A možna je to i duvod, abych si ji šel vyzkoušet.
Avatar - palix
10. 9. 2020 20:19
Re: Souhlas
"hugino" - súhlasím, dnes by som radšej kúpil ten Leon za dané peniaze ;). Vtedy? Nie. Nemáme všetci rovnaké požiadavky na auto, mne niektoré "maličkosti" (LED...) nevadili - aj tak ich v kabíne nevidím ;-).
Ináč mne sa dvere zatvárajú aj závanom vánku "ťuk" a sú zatvorené :-). Jediná vec, ktorú som si všimol, žeby nejako nefungovala bol "kufor" na sedane (model BN) - zatváral som ho pár krát, ale nikdy na prvý krát. Ja mám hatchback, tak je všetko OK.
Avatar - palix
10. 9. 2020 20:02
Re: Souhlas
Práve ten "oldschool" sa mi veľmi páči - to auto je také veľmi príjemné. Raz Mazdu 3 BM / BN prirovnával autor v teste k BMW E46 - a to je / bolo teda poriadne skvelé auto - plné znenie:
"Vážně, pocitově je to vlastně takové „BMW E46 v předokolce“. Žádný supersport, ale zkrátka řidičsky příjemné normální auto." ;-)

Oproti napr Hyundai (človek sa ľahko ocitne na prednom okne, keď nie je zvyknutý) má Mazda povedzme "progresívne" brzdy - ako silno sa na pedál tlačí, tak veľmi auto brzdí. Hyundai má oproti Mazde brzdy takmer v štýle ON / OFF ;-).
Je dosť dôležité na čo je človek zvyknutý, keď auto skúša. Mne brzdy Mazdy vyhovujú, lebo aj predošlé auto malo rovnaký štýl.
Samozrejme meraná brzdná dráha niečo dokazuje - nie je to len pocit.
Avatar - pradeda777
10. 9. 2020 20:00
Re: Hrdza..
Těžko věřit, že by si Mazda pod sebou podřezávala větev...... 8-s
Avatar - palix
10. 9. 2020 19:54
Re: Souhlas
Nemá "vršek", lebo je nad 4000 ot oseknutá (umelo). Dá sa to odomknúť ako som písal niekde inde (+ 50PS = nad 4000 ot).
Avatar - palix
10. 9. 2020 19:51
Re: Raději
Moja je tiež v 2. najnižšej výbave a je tam naozaj VŠETKO, čo si viem predstaviť žeby som potreboval. Stála pod 18 000€. Našťastie je ešte skoro nová, takže nemusím riešiť iné auto v asi najhoršom čase na kúpu auta, kedy išli ceny raketovo hore.
Nová Mazda začínala pred krátkym časom na 19 990€. Dnes je to isté auto za 21 500€. Aj CX3 stála pred pár týždňami 18 500€, dnes je skoro za 20 000€ :no:
Takto naozaj stratia zákazníkov - minimálne istú skupinu.

Mne sa nepáčilo, ako skončila "stará" 3-ka. Väčšina značiek má dopredaje, zľavy, skladovky... Mazda 3 BN sa jednoducho vytratila z cenníka, nebolo ju možné objednať, predali sa posledné objednané kusy, skladovky s asi minimálnou (bežnou) zľavou a koniec - nenápadne zmizla z trhu. Istý čas sa dala objednať len nová 3-ka bez toho, aby si ju človek vôbec skúsil.
Avatar - palix
10. 9. 2020 19:44
Re: Raději
Mne sa tiež tak trochu zdá, že Mazda sa drží na ceste veľmi dobre na nižšiu strednú triedu a ide veľmi pekne, kľudne aj pri rýchlosti 190 km/h. Vnímanie nejakej agility je vecou vkusu / zvyku. Mne sa zdá aj dosť obratná, keď sa dostane na kľukaté cesty.
Avatar - palix
10. 9. 2020 19:41
Re: Raději
Keby tu nebola Mazda s 2,0 atmosférami, tak jazdúm buď 1,0T, alebo 1,4T. Tie motory nie sú zlé, ale mne sa zdá od Mazdy ako veľmi príjemný motor.
A hlavne ako sa vyjadril autor:
„Odolné podvozky měly mazdy vždy a ani minulá generace trojky není výjimkou."
- o tom som počul už skôr, že majú odolné podvozky

„Píst bych vám rád ukázal, ale žádný tady nemám. Nebyl totiž zatím vůbec potřeba,“ říká Miroslav Dufek, čímž jakoby mimoděk potvrzuje vysokou spolehlivost benzinových skyactivů. Podle Dufka ani přímé vstřikování nezpůsobuje žádné problémy. Dokonce ani karbon, obávaný strašák přímovstřikových benzinových agregátů, se nevyskytuje.
- tento odstavec poteší, u auta, ktoré je na trhu 7 rokov žiadny problém? Jasné, Mazd u nás nejazdí až toľko.

Z pohledu spolehlivosti i svezení jeden z nejlepších benzinových motorů posledních mnoha let. A dokonce ani olej nebere!
- niet čo dodať :yes: Kolega má Mazdu 3 1,5 cca 2014/2015 a je spokojný. Auto ako nové.

Článok tak trochu vyznieva v štýle akoby mal autor Mazdy veľmi rád :-). Väčšinou to ospevujú Škodovky, tak aspoň raz za čas chvála na iné auto.
Avatar - palix
10. 9. 2020 19:29
Re: Bez koroze?
Výfuk je celkom "chúlostivé" miesto. Aj ja mám v strede toho "dielu", z ktorého idú koncovky výfuku taký mierne tmavší fľak - je to materiál viac ovplyvnený teplom, pretože v strede naproti je výfukové potrubie a plyny zrejme narážajú aj na zadnú stenu.
Čo sa výfuku týka, najlepšie je nechať pôvodný čo najdlhšie na aute, pretože náhradné diely už nie sú tak kvalitné. Predpokladám životnosť toho môjho cca 12 rokov a viac.
Avatar - palix
10. 9. 2020 19:23
Re: Bez koroze?
Ak sa vyskytne na mojom aute nejaká hrdza, ktorá by tam nemala byť, tak to budem kritizovať. Momentálne je auto v perfektnom stave. Nakoniec je ešte skoro nové. O nejakých 5 rokov by sa mali už objavovať nedostatky - to auto ešte zrejme budem mať a potom sa uvidí. O ročné auto a cca 100 000 km je lepší čas na hodnotenie, ako 3 roky a pod 40 000 km.
Otázkou je, prečo pán doktor vymenil "zhnitú" Mazdu za inú Mazdu, ktorá bude po 4 rokoch rovnaká? Mal "nárok na nové auto?
Videl ste ju na vlastné oči? Pre niekoho môže byť mierna povrchová korózia nelakovaných dielov auto zhnité nakomplet :-!. Možno bol sused puntičkár, ktorému pár bodiek hrdze pripadá ako horor.
Na mojej predošlej Astre bola na podvozku nejaká korózia po istom čase - boli to ako som spomenul nelakované časti - nápravy, ramená... Auto som mal 10 rokov a stav bol cca podobný od 5. roku do času, kedy som auto predal.
Kľudne by som dal na zdvihák moje auto a vedľa neho napr VW, Renault... v rovnakom veku a cca s rovnakými km (parkované vonku). Predpokladám, že stav by bol veľmi podobný.
Nechcem Mazdu nejako veľmi chváliť, nakoľko ju mám vážne ešte krátko. Myslím si ale, že pri dnešnej cenovej politike Mazdy je to moja prvá a posledná nová Mazda.
10. 9. 2020 19:20
Re: Hrdza..
Áno, mazda zinkovanie ojebava. Na internete sú clanky s detailami. Vrtali sa v tom Poliaci.
Avatar - pradeda777
10. 9. 2020 18:04
Re: Hrdza..
Info. Mazda switched from electro-galvanized steel to hot-dipped galvanized steel for 2007 models.
10. 9. 2020 17:55
Re: Bez koroze?
mel jsem novou Mazdu6, jezdil jsem s ni 3 roky mezi Bahrajnem a Saudskou Arabii, kde jsem 3 roky pracoval. Mesicne jsem najezdil cca 3500km. Vsude pisek, velke zmeny teplot, vlhko, prach, sul. Kdyz jsem ji prodaval,rez se tedy nikde neobjevila ani nahodou.
10. 9. 2020 17:12
Re: Hrdza..
Nuž, kúp si autobild, je to tam aj s obrázkami a info, že stav korózie treba pred kúpou riadne skontrolovať - práve preto, že koroduju nosné časti.

Úprimne si myslím, že mazda nepoužíva zinkovanie, preto majú stále problémy v soľných krajinách.

A nemyslím, že by niečo extra robili pre náš trh, napokon, mazda tu ani nemá zastúpenie oficiálne, čo je dosť vidieť na problémoch s reklamáciami, predajoch atd.

Podľa mňa ani nevedia, že sa tu cesty solia a ak aj áno, kvôli trom predaným autám určite meniť technológiu meniť nebudú.

Viem, že VW aj Renault si potrpia na solne testy, rovnako korejci dôkladne všetko zinkuju a voskuju, ale mazda?

Určite nie.
Avatar - pradeda777
10. 9. 2020 15:09
Re: Hrdza..
Vím něco o kvalitě karosářské ocele a také o aplikaci protikorozní chemie v automobilovém průmyslu. Těžko uvěřit, že by v dnešní době 2 roky staré auto hnilo. A to se týká všech značek.
10. 9. 2020 14:36
Hrdza..
V poslednom autobilde tejto mazde vyčítajú stále problémy s koróziou - už 2 ročne exempláre hnijú.

Takze auto.cz tvrdí, že trojka nehnije. Autobilde tvrdí, že hnije stále. A pridáva fotky skorodovanych nosných častí.
Pretože trojke nehniju plechy ale nosníky.

Pozor na to.
Je to pekný šrot. Síce pekný, ale stále len šrot.
10. 9. 2020 14:16
Mel jsem G165 a dobry
Ja mel G165 4 roky a dobry. Rez zadna, ale nestal jsem na trave, pravidelne strikal podvozek. garazovane. Razeni nekdy zlobilo, byly vymeneny synchrony na zaruku a pak ok. Jinak parada.

Nedostatek: Mazda 3 je dlouha, mnohem delsi nez ostatni HB. Mame ted Leona ST (Kombi) - a ten je jen o 8cm delsi nez Mazda 3.

G165 x G120. Motor jede mozna do 4000ot stejne, ale dlouha prevodovka v G120 ho ubiji. Nad 4000ot G165 vitezi a ma i jakousi spicku - i proto si lidi kupujou atmosfery :-). A meziplyny sly dobre :-)

Co se tyce prodejni ceny - nakonec jsem dostal vic nez jsem chtel, dva zajemci se zacali prehazovat. Holt zajimave auto v top stavu.
Avatar - Ozzman
10. 9. 2020 14:16
Re: Souhlas
Trojválec od Renaultu, ten 1.0 TCe ? Ten je fakt dobrej, doporučuji zkusit, v Cliu bych ho bral všemi deseti :) A u Hyundaie by mne teď zajímal 1.5TGDi, vypadá nadějně.
10. 9. 2020 14:14
Re: Souhlas
Ten mazdacky dvojliter 88 kW je lepsi ako trojvalce a tak 10 percent slabsi ako slabsia 1,4 TSI. Oproti 1,5 TSI by sa patrilo porovnat G150, ale ten je tusim az od 25000e. Ono problem u mazdy nie su ani motory, ani podvozky, ani to miesto.

Hlavny problem mazdy je, ze je PRIDRAHA. Od segmentu D je zase cenovo vyhodnejsia ako konkurencia, ale tam malokto nakupuje.

Bud sa da zohnat lacnejsie auto s nejakym tym malym kompromisom alebo o dost vykonnejsie v cene mazdy ako ten leon 150 alebo sa da inde kupit rocne/skladove/zanovne auto alebo niekto jazdenu premiu alebo iny si doplati este viac za nieco ine.

K tej cx30 - za 18000, cennikovych 19600 sa da zohnat SX4 s-cross s LED super svetlami, adapt. tempomatom, 1.4T s hybridom - ziadne mrtve pasmo okolo 2000 ot./min. a mnozstvom vybavy. Ta 20000 mas tuscona s ok vybavou. Mam rad mazdy ale porovnatelna cx30 by stala kolko, 25000 a viac?
Avatar - Ozzman
10. 9. 2020 14:13
Re: Raději
Počkej, to tam pleteš, co jsem nenapsal. Neříkám, že nezatáčela, ale že se chovala jako o třídu větší auto. Ono se to špatně vysvětluje, říct, že zatáčelo špatně nechci, je to pořád velmi dobré auto, ale působilo zkrátka větší, než třeba ten FoFo s lehkým Ecoboostem.

Já taky radši dvoulitr, než R3 o tom žádná, ale házet je zbytečně do koše, když slouží, to taky nemám rád :) A k té spolehlivosti, dnes jsem četl recenzi ojetých MK4 Mondeiích a zrovna atmo dvoulitr je nedoporučovaný, protože se tam musí seřizovat ventilové vůle, takže ono vždy slepě říct, že něco, co je R3 turbo je špatně a co 2.0Atmo dobře a že bude spolehlivější, to prostě nejde :) Nikdy v ničem...
Avatar - miromen
10. 9. 2020 14:04
Re: Raději
Ne to řizeni opravdu neni nějak nadstandardně rychle, ale focus a jeho permanentni TVC, ktere běžna konkurence nabizi snad jen AR dělaji sve a určitě ma pozitivni vliv na to jak focus zatači a pusobi lehčim dojmem, tedy pokud ho nepodkopnou ty špatne gumy a samo i diky zdařilemu šasi.
Pokud vim tak hmotnostně jsou na tom s M3 prakticky stejně tedy knk s G165 tedy cca realně kolem 1400kg. A co je mi znamo tak skyX je o nějakych cca 50-70kg těžši.
10. 9. 2020 13:59
Re: Souhlas
1,6 bude tiez omnoho kultivovanejsia, akurat bude pomalsia. Cize je to na zvazenie, co chces a potrebujes. Ja by som napr. siel radsej do tej novej 1.5 DPI od H/K ako do trojvalca od renaultu, aj za cenu nizsieho vykonu. Ked uz trojvalec, tak radsej suzuki ako renault (ine nemam vyskusane). Ale ked viem, ze budem jazdit vacsinu casu v tom pasme 1500-2500 otacok, ja by som do trojvalca ani nesiel.
Avatar - miromen
10. 9. 2020 13:58
Re: Souhlas
Pravě, že komplexnima jizdnima vlastnostma jak Civic 10G tak předchozi Focus tu M3 a ani bych se nedivil, kdyby i takova i30 mazdici převyšuji a navic je znamo, že mazdice ma v předchozi generaci slabši brzdy. Jak řekl jeden typek, ty brzdy jsou učinnosti na urovni tak generaci až dvě oproti konkurenci. Co si vzpominam tak z kila rozdil sice jen par metru, ale z vyššich rychlosti, už byl ten rozdil dost přes 10m. A osobně bych určitě šahl po G165 a nejde jen o vykon. To že oproti G120 jede jasně lepe je jedna věc, ale hlavně to hrozne zpřevodovani by mi určitě vadilo. U M3 jde hlavně o to, že je stejně jako ten civic či focus jizdně zaměřen na řidiče v takovem oldschoolovějšim provedeni, zjednodušeně řečeno.
Avatar - twistedTSD
10. 9. 2020 13:40
Re: Bez koroze?
První ročník prý postrádal protikorozní ochranu spodku.
Avatar - pradeda777
10. 9. 2020 13:27
V roce 2014
se ještě dala objednat Mazda 3 MPS 2.3 l, 191 kW/380 Nm. Já ji zrovna prodával, protože jsem očekával příchod nové generace MPS, která bohužel nikdy nepřišla. Kdybych ji neprodal, tak s ní asi jezdím ještě dnes..... :-!
Avatar - lamal
10. 9. 2020 13:16
Re: Souhlas
Asi si to chcel napisat Palix...

´´Malý vnútorný priestor/je hlavne nízka/,slabé brzdy,denné svietenie ešte žiarovky,malý kufor tenké plechy / dverami som mal viac buchnúť mi poradil predajca aby sa zavreli /´´

toto su len take blbosti, antikor je dobry, bezpecnost vyborna - skelet je tuhy, slabe brzdy ? myslis tlak na pedal ? priestor si zhodnoti kazdy podla potreby, ak chces v zadu nosit vyssie dospele osoby bude ten golf lepsi... nevravim, ze G7 je spatne auto, to vobec, ale na rozdiel od neho je mazda lepsia v zapojeni do deja a v jazdnych vlastnostiach... golf jazdi pekne klasicky, ale nuda...

Ak sa bavime o 1.4tsi tak 122k a nie 125k a zrovna to stare TSi je zravejsie, takze iste je pruznejsie, ale hlavne vtedy ked vodic nechape, ze na atmosfere musis mat aspon 4000ot ked chces mat najlepsie zrychlenie, co je u turba 4valca tak 2000ot...
Avatar - hugino
10. 9. 2020 13:11
Re: Souhlas
Ale litrové turbo trojvalec porovnávaj trebárs s 1.6 atmosférou a nie s dvojlitrom.Tam ten oturbený trojvalec čo sa týka dynamiky ale aj spotreby bude na tom asi lepšie.A je jedno či to je Ecoboost alebo Tsi.Aj keď samozrejme kultúra chodu pri štvorvalcovej atmosfére bude kultivovanejšia.
Avatar - KANKUNEN
10. 9. 2020 13:10
Kdo jel tak ví , že 120ti koňový motor je ideál
Jede do 4t ot. stejně jako silnější varianta. Má to ve 2t. otáček 165 Nm a dokonale lineární průběh. Moc se to auto nehodilo na dálnici, to v Mazdě ještě šli po váze a nebyl v autě klid jako v současné 3ce. Ale ten motor vlastně jede jako sky X a taky tak žere. POZOR, je třeba vyvrátit klišé o pružnosti, je to lehké auto s dvoulitrem, pružnost není špatná.
Avatar - lamal
10. 9. 2020 13:02
Re: Raději
To co popisujes je tym, ze M3 ma pomalsi prevod riadenia, proste musis tym volantom otocit viac, co naopak dnes je presny opak a si nauceny tocit volantom malo, ale naopak zvacsovat citlivost pri riadeni... takze ked si z noveho auta presadnes do M3 napriklad, tak mas pocit, ze to nezataca a nie je agilne... ale ver, ze to je len klam, musis mat dost casu aby si prekalibroval mozok na pomalsi prevod a tym volantom pracoval ´´poriadne´´ ... pak zistis, ze je agilna a zataca ochotne.

K tomu trojvalu pisem dole: ´´konzument riesi dostatocny vykon a slusnu spotrebu, co mu ten liter bez problemu da... o tom vobec nepochybujem´´ a kludne tam dosad pri dodrziavani servisu aj slusnu spolahlivost... toto je ale stale len konzumna optika, ak chces nieco viac a mat poctive zelezo, 2.0 sky 4val je proste nebe a dudy oproti fukanemu litru... spolahlivostne bude mat na vrch vekom a km tak nad 250tis vyssie
Avatar - lamal
10. 9. 2020 12:57
Re: Souhlas
konzument riesi dostatocny vykon a slusnu spotrebu, co mu ten liter bez problemu da... o tom vobec nepochybujem, ale niekto kto dokaze rozlisovat viac riesi aj to co ty popisujes ...
10. 9. 2020 12:43
Re: Souhlas
1.0 ma obrovsky problem v pasme 1500-2500 otacok, co je u mna s 2.0 take bezne jazdenie po meste a okreskach. Na dialnici je to jedno, pri dynamickej jazde tiez, ale v primestkej premavke clovek casto skonci v tych otackach okolo 2000 a tam to je niekde, napr. u clia, hotova tragedia, inde, napr. u s-cross, lepsie ale stale nie ok. Trojvalec tam ma zo svojej podstaty hluk, vibracie a nejde poriadne davkovat vykon.
Avatar - hugino
10. 9. 2020 12:39
Re: Souhlas
Konečne to niekto napísal.Čakal som v diskusii či si to niekto všimol a teraz sa už môžem zapojiť.Dvojliter Mazdy môžeš Palix porovnávať s napr.1.4 tsi 125 k a tam Mazda v ničom nestíha lebo ako som už písal v r. 2018 som bol kvôli Mazde 3 vyberať nové auto a bolo to dosť sklamanie.Malý vnútorný priestor/je hlavne nízka/,slabé brzdy,denné svietenie ešte žiarovky,malý kufor tenké plechy / dverami som mal viac buchnúť mi poradil predajca aby sa zavreli / a aj dielenské spracovanie na vystavenej Mazde nebolo 100%.Ale ináč velmi pekná.Rozpočet som mal okolo 16 000 Eur a v tej dobe sa dal kúpiť Golf VII a stále aj po dva a pol roku si myslím že je to lepšie auto vo všetkom.Nehovoriac o totálne predraženom servise Mazdy kde musíš 5 rokov každý rok platiť v priemere cca 300 Eur za výmenu oleja.Takže sám si napísal že i 30 1.4 tgdi bol iná liga a to je porovnatelný motor s 2.0 122 k od Mazdy.Ja jazdím s 1.4 tsi dlhodobo za priemer 5.9 l aj keď ja som spotrebu nikdy moc neriešil.Nedávno som videl novú CX-30 ktorá je takisto velmi pekná ale auto za cca 25 000 Eur+ malo takisto denné svietenie žiarovky a to v dnešnej dobe a pri takejto cene je už na smiech.To už aj Dacia za 9000 Eur má LED denné.Ale hlavne že sa tebe páči tak nech slúži. Mazda je podla mna predovšetkým o emóciach a kompromisoch lebo pri dnešných cenách Mazdy 3 sú v tejto kategórii myslím aj priestranejšie,aj výkonnejšie a aj lepšie autá.Napr nový Leon 1.5 tsi 150 k FR za 22 000 Eur je lepšia volba ako Mazda 3 120 k za 21 600 Eur v základe.Či ?
Avatar - Ozzman
10. 9. 2020 12:28
Re: Raději
No, já o Fokusu nepsal, tedy myslel jsem ho, ale mám zákaz :D , nýbrž jsem porovnával MK4 1.0 92kw STline vs 2.0 90kw Skyactiv, defakto základní motorizace, Sky X jsem nejel a Fokus3 1.5EB kdysi jako kombik.

Šlo o to, že Mazda spíše připomínala cesťák střední třídy s jistým a hodně dobrým podvozkem, ale né agilní hatcbhack.


O ecoboostu jsem psal teď jen v souvislosti s tím, že se tu hejtují malé motory, ale oni se pořád moc nerozpadají, ani to TSI 1.0 .
10. 9. 2020 12:27
Re: Raději
cau, pises mi z duse, veru novú si nekúpi.

Ja som kupil novu v 2. najnizsej vybave 1/2014 za 16000 v Cechach, u nas by vtedy vysla na 17500. Dnes nova s aut. klimou a metlou stoji 21500. Keby som svoju nechal v mazde, stale musim doplatit 14- az 15000. To ich zdrazovanie mi zhltlo takmer celu cenu mojej jazdenej mazdy. A napr. lacnejsie "rocne" ci predvadzacie trojky a pod. u mazdy nula,ziadne.

Kto kupoval mazdu okolo 17000 veru do novej za 22000 nepojde = prisli o zakaznikov. Tohto roku maju u nas predaje na urovni 40 percent minuleho roka a lepsie podla mna nebude.

P.S.
Ja som si dal limit 18000 na nove auto, jednoducho nemozem "ist do krvi" a koronu/krizu financne dost pocitujem, cize nedam vsetky prachy do auta. Stare spravi dalsich minimalne 100000 bez problemov, cize cas ma nesuri. Dnes sa da kupit 1 az 2-rocna sestka s 30000 km za 19000 a so zarukou. Akurat to je na mna uz privelke auto, ale ked to takto pojde dalej, mozno o rok dva neodolam a skoncim u zanovnej sestky.

Korozia je to posledne co trapi dnesnych kupujuch mazdy...
Avatar - _Karel_
10. 9. 2020 12:08
Re: Bez koroze?
Jo, a taky píší, že rez nenajdeš ani u aut z prvních let výroby.
Avatar - lamal
10. 9. 2020 12:04
Re: Souhlas
celkovo zrovnavat realne dlhodobe vlastnictvo, alebo jazdenku hatch s 1.0 trojvalcom verzus 2.0 4 val pri tej istej spotrebe je zufale... mozu tak cinit len absolutni konzumenti, ktori rozdiel nespoznaju, co si povedzme medzi autickarmi je na smiech..
Avatar - lamal
10. 9. 2020 11:54
Re: Souhlas
pre Loptosa: ´´ ale predajca mi povedal ze 88kw ma realne skoro 100kw´´ u atmosfery jo ? za toto by si predajca zasluzil facku... proste ti z logistickych dovodov chcel predat 88kW thats all...

btw 100x radsej budem mat tento vykon zo sky 2litra 4valca ako z litrovej kosačky... proti tym trojvalcom fakt nic nemam, ale ked tu mozes mat 2l atmo 4val ktory aj po vsetkych ostatnych strankach (spotreba, pruznost, jazdne vlastnosti) funguje dobre, tak pre boha prečo 3valec s turbom ? NIKDY ! ... a este jazdeny
Avatar - wakantanka
10. 9. 2020 11:50
Re: Bez koroze?
Môj sused lekár mal Mazdu 3 sedan, po 4 rokoch ju vymenil za novšiu. Nabehané mala prd, teda o čosi viac ako ty. A keď som sa ho pýtal, prečo urobil tú výmenu, povedal že zhnila odspodu nakomplet. Dealer od ktorého ju kúpil mu v rámci dobrých vzťahov ju vykúpil a urobil cenu na novú. Táto novšia je na tom asi lepšie, zatiaľ nič nevidno.
Avatar - lamal
10. 9. 2020 11:49
Re: Raději
Focus 3 s 1.5 eb vazi rovnako ako M3 so skyX, tak by som o nejakej tazkopadnosti v M3 nehovoril... to ze ma focus rychle splasene riadenie a ´´posobi´´ ze lahsie ide do zakrut je len taky klam, prilnavost gum ti to vysvetli ;-)
Avatar - lamal
10. 9. 2020 11:42
Re: Bez koroze?
od 2016 ma pridavnu ochranu pre vybrane trhy...
PS: vyjadris sa aj k ostatnej korozii ? lebo zhodit celu antikor ochranu kvoli vyfuku je ...
Avatar - Emel
10. 9. 2020 11:38
Re: Souhlas
121kW a 88kW určitě rozdíl je. Ta 88kW nemá vršek, je to takový motor pro konkurenci malým turbům.
Avatar - Ozzman
10. 9. 2020 11:36
Re: Raději
Mne totiž příjde, že se tu těm tříválcům strašně křivdí, já bych ho taky nechtěl, nemám to rád, ale prostě to funguje a bohužel i ten objem nahradíš turbem. Až se opravdu rozpadnou po těch 300 tisících km a ty dvoulitry tu budou pořád, pak to bude asi trochu argument u takové ojetiny, ale třeba zrovna nejstarší ecoboosty mají už dnes snad 10 let a pořád né a né se rozbíjet nějak masově :D
Avatar - Emel
10. 9. 2020 11:36
Re: Bez koroze?
Však se píše, že to zlepšili 2016+
Avatar - lamal
10. 9. 2020 11:32
Re: Když auta
len obcas ju musis aj povolit, tzv nejazdit s vytiahnutou ručkou... pak ani diesel nestaci :'-(
Avatar - palix
10. 9. 2020 11:03
Re: Souhlas
Možno keby som sadol do Civica 1,5T, tak by som ho chcel. Bol ale výrazne nad finančný limit. Civic mal vtedy nevýhodu, že bol novinkou a mal aj také veľmi sebavedomé ceny. Vychádzal najdrahšie. Pri teste pôsobil príjemne a čo si najviac pamätám pri porovnaní Civic - Mazda je, že Civic mal nejaké o dosť širšie sedadlá. Mazda ich má také akurát, dokonca si viem predstaviť, že človeku tak trochu "pri tele" by mohli byť tesné. Mňa naopak "pohĺtia" akoby boli robené presne pre moju postavu.
Pre mňa vyzerá Civic tak trochu ako "transformer" :-). Ale veľmi sa mi páči a nemal by som problém ho hneď kúpiť -najlepšie 1,5T.

Z testovacej jazdy Civica mi ešte ostala 1 nezabudnuteľná vec - išla so mnou vtedy veeeľmi pekná predajkyňa, ktorá sa správala ako inštruktorka v autoškole ;-).
Avatar - palix
10. 9. 2020 10:52
Re: Raději
Novú M3 som skúšal len so Sky-X. auto sa mi zdalo luxusnejšie, tichšie...
Nedávno som skúšal Scalu 1,0T / 85 kW (všade o nej písali, aká je skvelá, tak som musel skúsiť). Tá sa mi zdala slabšia ako moja M3 s 88 kW. Hlavne do 2000 ot to nejako vôbec neišlo. Na podobnú jazdu, kde ja radím pri 3000 ot som na Scale radil pri 4000 ot, aby auto dosiahlo podobnú dynamiku. Rozjazdy ďaleko pohodlnejšie s Mazdou.
Na druhej strane, aby som Scale a TSI nekrivdil - auto nemalo najazdených nejako veľa km. Mazda ožila po nájazde cca 500 km (neviem prečo). Koľko mala Scala si už nepamätám, ale viac ako 2000 km to isto nebolo.
Avatar - palix
10. 9. 2020 10:47
Re: Bez koroze?
To by teda bolo smutné... Nebol by som potom taký optimista a na auto by som písal len nepekné veci ;-). Zatiaľ nie je dôvod.
Avatar - palix
10. 9. 2020 10:46
Re: Bez koroze?
Možno sa od tej doby niečo vylepšilo. Predsa len 2013 bol viacmenej dátum začiatku predaja a 2017 je už model po facelifte. Ak auto malo chybu a novšie nemá, zrejme bola odstránená v priebehu výroby.
Avatar - Loptos
10. 9. 2020 10:46
Re: Souhlas
Ahoj, ja som povodne chcel 121kW verziu, ale predajca mi povedal ze 88kw ma realne skoro 100kw a teda tam nie je velky rozdiel medzi 121 - ano kratsia prevodovka, hoci cena bola na 121kW priazniva. Civic som samozrejme skusal 1.5T, a ani nechcem porovnavat turbo 134kW a atmo 88kW skor ma sokoval hluk od kolies co ma Civic oproti konkurencii tiez hluk a teda mazda vypadla z vyberu. Mazda mala na pohlad krajsi interier ale spracovanie bolo horsie ako Civic, ktory teda na dotyk a pohlad vyzera nic moc. Zaujimave ale je ze Civic ma jemnejsi volant a prijemnejsi na dotyk ako Mazda. Megane mal najhodnotnejsi interier ale bol strasne tvrdy a nedal sa spravit rezim ostreho plynu ale radenia pri normalnych otackach. Bud bol plyn ako z blata a auto radilo skoro alebo bol teda prijemny ale auto radilo az prilis vysoko. Vybral som teda Civic a po 60k dlhodobou priemernu spostrebu real 6.2 a jazdim len dialnice a mesto.

Aby som to ale zhrnul. Mazda 3 je nadherne auto, ale pri priamom porovnani ma sklamala. Ked som ich testoval nezavisla s par dnami rozdielom tak to clovek nepozna.
Avatar - palix
10. 9. 2020 10:42
Re: Bez koroze?
Reagoval som na "_Karel_" - "...TŘI roky stará trojka z r. 2013 měla výfuk pomalu zralý na výměnu a podvozek celý pokrytý povrchovou rzí...."
Presne moja má 3 roky teraz a je úplne v pohode. Ak by bola hrdzavá, tak by to bolo vážne divné. S takým negatívnym zistením by som zapĺňal internet príspevkami o prípadnej absolútnej nekvalite auta. Moje skúsenosti sú ale úplne opačné - auto slúži perfektne.
O 5 rokov napíšem určite presne to isté ako dnes. Neďaleko mňa parkuje stará Mazda 3 (1. generácia) - minimálne 14 ročná, alebo aj o niečo viac. Vyzerá úplne rovnako ako iné autá v jej veku. Podľa vzhľadu sa majiteľ o auto nejako veľmi nestaral, dokonca by som povedal, že ho ledva poriadne umyje. Je ošúchaná, miestami obitá od denného používania...
Keď si spomeniem, ako vyzeralo moje predošlé auto vo veku 5 rokov, tak aj to súčasné bude v danom veku na pohľad ako nové. A to nejako extra auto neobskakujem. Len nie som typ, ktorý v aute neuprace 5 rokov a potom to tam vyzerá ako v...
Avatar - Ozzman
10. 9. 2020 10:29
Re: Raději
Tak když to vezmu nejlevnější z Sauto a porovnám s tabulkou ta auta o kterých píšeme:

2014 - MA3 220 tisíc za 1.5.

Golf:
http://www.sauto.cz/…en/golf/18647168?… 237 tisíc a 2017
Fokus (ale ještě 1.6EB)
http://www.sauto.cz/…d/focus/18828546?… 219 tisíc
MA3
http://www.sauto.cz/…mazda/3/18074306?… 259 tisíc

2016 MA3 329 tisíc za 2.0 (tady to sedí, taková Mazda je na prodej)

Fokus
http://www.sauto.cz/…d/focus/18756421?… (2017) a 290 tisíc

Golf - stejný Golf jako výše, další pak 264 tisíc 2016

http://www.sauto.cz/…en/golf/18859532?…
Avatar - palix
10. 9. 2020 10:28
Re: Souhlas
Otázka je "Loptos", aký Civic ste skúšal. Dúfam, že 1,0T. J aosm skúšal vodobe výberu auta vtedajší Focus 1,0T, Hyundai i30 1,4 TGDI, Hondu Civic 1,0T (vtedy úplná novinka) a Mazdu 3 2,0l - 88 kW. Okrem i30 je to všetko porovnateľné výkonom.
Samozrejme motoricky bol najživší Hyundai. Focus bol OK, Civic tiež v pohode... Mazda motorovo podobná, ale pocit počas jazdy bol pre mňa o dosť lepší. Možno ma len vzal predajca na skúšobnú jazdu na miesta, kde vynikli super jazdné vlastnosti Mazdy :-).
Skoro som kúpil i30... Nakoniec okrem iných okolností rozhodli aj emócie - dizajn a jazdné vlastnosti Mazdy boli podľa mňa inde ako u zvyšných áut.
Kúpu doteraz neľutujem a aj po 3 rokoch mám z auta radosť...

Ešte uvediem spotrebu... Počas cca 4000 km na dovolenke, pri jazde bez ohľadu na spotrebu som dosiahol 6,6 l/100km. Možno nie skvelé, ale ja som spokojný. Pri jazde okreskami - v pohode 5,5. Ak sa budem motať mestom a budem robiť veľmi krátke trasy (3 až 5 km), tak spotreba bude okolo 8 (leto). Pri takých trasách bude mať máloktoré benzínové auto výrazne menšiu spotrebu - možno hybridná Corolla.
Avatar - Ozzman
10. 9. 2020 10:21
Re: Raději
Pokud mohu porovnat, tak jsem jel s 90kw MA3 nové generace, auto to je fajn, motor taky, ale bohužel na úrovni těch litrových turbomotorů konkurence, navíc docela nabrala na váze, takže jsou i agilnější auta ve třídě..
Avatar - Ozzman
10. 9. 2020 10:20
Re: Bez koroze?
Bylo by hooodně smutné, kdyby Mazda 3, které jsou 3 roky a má 33 tisíc najeto by měla mít něco s podvozkem... vždyť to ani Dacie nemá.
Avatar - Ozzman
10. 9. 2020 10:19
Re: Bez koroze?
Nelži, viděl jsem tě, jak si tu Mazdu solil a ještě poťukával kladívkem po výfuku, aby si narušil tu antikorozní ochranu.... :D MAZDA NEREZNE A NIKDY SE NEKAZÍ! Slyšels... :D
Avatar - palix
10. 9. 2020 10:17
Re: Souhlas
"Pavel Blecha" - ja mám BN 2017 od novoty, v 2. výbave Challenge (=všetko potrebné). Motor má 88 kW už pri 4000 ot a dá sa "čipnúť" o + 50 PS = nejakých 170 PS (125 kW) = v podstate sa odomkne výkon nad 4000 ot ;-). Takže ten motor nie je celkom porovnateľný s iným 88 kW motorom, kde je výkon pri 6500 ot. Pri 4000 bude mať ten motor podstatne menej výkonu.
Oproti 1,0T má motor 88 kW podstatne viac sily v úplne nízkych otáčkach = tam kde 1,0T zdochína (rozjazd) - 2,0 pôjde pomaly bez pridania plynu.

U mňa je prevodovka takmer dokonalá -za studena OK, zahriata radí takmer pri "pohladení" páky.
Predošlé auto som menil po cca 10 rokoch. Súčasné má 3 roky a už teraz vidím, že si ju nechám podstatne dlhšie. Hlavne keď vidím súčasné smerovanie áut - ceny idú hore, asistenti...
Čo sa vzhľadu týka... Každý deň večer idem vyniesť smeti... Vždy sa pristavím a musím na ňu pozrieť - po 3 rokoch ;-). Navyše sa ešte stále teším na každú jazdu.

Aby sa nepovedalo - Mazdy nemám až tak rád, aby som si kúpil novú 3-ku za nekresťanské peniaze ;-\.
Avatar - _Karel_
10. 9. 2020 10:09
Re: Bez koroze?
To auto jsme koupili nové a jezdila s ním žena. Žádné "extrémní podmínky". Výfuk fakt špatný.
Avatar - palix
10. 9. 2020 10:05
Re: Raději
Najlacnejšie jezdené Mazdy 3 sú diesle. Sám som bol prekvapený, že benzínové si celkom držia ceny.
Hlavne by som povedal, že stará 3-ka - ako v článku - stála od cca 14 500€. Tá červená možno niečo málo cez 15 000€. Auto skvelo jazdilo, vyzeralo pekne... Podľa mňa typický zákazník, ktorý ju kúpil chcel to pekné červené auto. Isto si k svojmu cenovému stropu niečo priložil, len aby ju mal - hoci v základe, lebo bola nádherná.
Dnes? Nová Mazda je v základe od nejakých skoro 22 000€. Môže byť pekná, viac vybavená, môže mať silnejší motor v "základe"... Podľa mňa zákazník, ktorý si kúpil tú starú za 15 000€ si novú nekúpi - je drahšia o 7000€ a to je cca 1/2 ceny auta.
10. 9. 2020 10:04
Re: Bez koroze?
Tak ono je celkem normální, že Mazda z roku 2017 nebude shnilá. Nebo myslíš, že se prodávají nový auta už se začínající korozí? Přijď nám sdělit za 5 let jestli je pořád tak netknutá, ale pevně věřím, že Mazda na protikorozní ochraně zapracovala. Kazilo to pověst jinak kvalitním autům, ale co s krámem, který ti hnije. To může být zbytek auta zlatý a je to prostě k ničemu.
Avatar - palix
10. 9. 2020 09:59
Re: Bez koroze?
Možno to auto jazdilo v nejakých extrémnych podmienkách. Ja som kupoval Mazdu 3 r.v. 2017... Vtedy sa našli ľudia, ktorí hovorili, že "nekupuj Mazda hnije"... Ale keď ona bola taká pekná a tak skvelo jazdila... Tak som veľa čítal, pozeral po starších Mzdách a nakoniec kúpil. Po 3 rokoch (a cca 33 000 km) je podvozok v super stave, výfuk absolútne OK... Hrdza NIKDE! Ak by som ju nekúpil a dnes by som čítal tento článok, tak by som sa asi rozplakal :-!

K hrdzi... Kolega vždy kúpi nejaké staré auto (koncern VW, Peugeot), ktoré je v celkom dobrom stave. Po roku je to auto hrdzavé. Prečo? Predpokladám, že býva v nejakej oblasti, kde sa solí, alebo tam "niečo" je. Predošlé auto mal "náš" starý firemný Peugeot 307. Auto bolo v peknom stave. U neho požilo cca 3 roky a bolo totálne "zhnité". Dnes má starý Passat a tiež je už dosť "načatý"... Minule som videl na ulici VW Golf 5 v žalostnom stave - podbehy hrdzavé, zadné veko 5. dverí... Tiež asi jazdil v nejakých nevhodných podmienkách.

Takže na prehnanú koróziu by som osobne pozeral vyššie uvedeným pohľadom. Ešte som nevidel modernú Mazdu (Skyactive) so znakmi korózie. Ale v podobnom veku v podstate nemá žiadne auto podobný problém, jedine, že bolo havarované a zle opravené. A samozrejme ak by ho mal môj kolega :-!
10. 9. 2020 09:51
Re: Raději
Levnější? 3 roky starý Golf podle Eurotaxu ztrácí 41% na ceně, Focus 43,2% a Ma3 46,2%, vzhledem k tomu, že na pořízení v roce 2017 byl ten Golf dražší než Ma3, tak je dnes jako ojetina výrazně dražší než stejně stará Ma3.
Avatar - palix
10. 9. 2020 09:47
Re: Raději
Neviem, na akej Mazde 3 ste jazdil... Ja mám benzínovú 2,0l s 88 kW (G120 / BN) a na nej ide spojka veľmi príjemne - vlastne neviem si predstaviť, žeby išla ešte ľahšie. Manuálna prevodovka je dokonalá - s lepšou som nejazdil (MX5 som ešte nešoféroval).
3-ka s motorom G120 je konkurenciou k motorom 1,0 T. Podľa mňa ide Mazda s G120 lepšie ako motory 1,0T.
Avatar - Loptos
10. 9. 2020 09:43
Re: Souhlas
Zaujimavy nazor. Ja som po 3jke dlho pozeral, bol to moj favorit. A potom jeden den som si hned za sebou vyskusal 3jku, Civic a Megane GT a trojka bola slaba, mala neuveritelny hluk od kolies a stredovy tunel sa hybal pri opreti kolena aj o 2cm. Spotreba sice vyborna, ale z mojho pohladu je ten motor vylozene pre jazdu "na pohodu"
10. 9. 2020 09:34
Souhlas
Mám krátce trojku BN z roku 2018 v Takumi verzi a článek mě potěšil. I ve slabší 88kW verzi to jede zatraceně dobře a motor má krásný charakter a dobře se sbírá od spoda. Turbo motory mi nevyhovují. Vzhled a jízdní vlastnosti perfektní. Každý se otáčí a je radost jí řídit. Ten podvozek a koroze snad bude pravdivá informace. Přemýšlím o nastriku. Za mě úžasný auto a hlavně mě dostal unikátní posez za volantem. Řazení je krátké ale nic uzasnyho. Čekal jsem více v té přesností. Do dvojky často drhne nebo pocitově se někde seká o hranu.
Avatar - Dzakobo
10. 9. 2020 09:14
Raději
Golf 1.4TSI nebo Focus 1.5EB, jsou levnější, táhnou už odspodu a z mého pohledu jsou uživatelsky příjemnější, jelikož jde o vozy denního použití, je vhodnější lehčí řízení a spojka. V Mazdě je zapotřebí víc ovládací síly - zbytečně. Akorát řazení má lepší, ale téměř neznatelně.
Avatar - _Karel_
10. 9. 2020 08:45
Bez koroze?
Tři roky stará trojka z r. 2013 měla výfuk pomalu zralý na výměnu a podvozek celý pokrytý povrchovou rzí. Tolik k té perfektní protikorozní ochraně.