Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Video: Fiat Tipo Cross je stylovka do města i na polňačky. Čechům budou chybět jen dvě věci

Zvýšené oplastované automobily jsou hitem posledních letech. Podobnou variaci nabízí po faceliftu také nenápadný italský Fiat Tipo.
Zpět na článek
Avatar - Plautus
16. 6. 2021 13:44
Re: To je mazec:
To nikto nerozporuje, len je škoda, že vo FIATe si zákazník z tých motorov nevyberie, pretože hoci ich má, tak ich neponúka, resp. ponúka ich v pár modeloch (1,3 FF v jednom!?!), ale nie naprieč celým modelovým portfóliom. Pozri sa na Hyundai/KIA, motory umiestňujú naprieč modelovou paletou. Predsa je potrebné rozložiť náklady, zaplatiť vývoj a v konečnom dôsledku zarobiť. Motory FIATu považujem za lepšie ako ponúkajú mnohí z konkurentov, len si ich jednoducho nemá kde človek kúpiť. 500X je vo svojej triede výborné auto, ale pre mňa (pre rodinu) je príliš malé, a ak potrebuje zákazník niečo aspoň na úrovni Sportage/Tucson, tak u FIATu si nevyberie. Compass je tiež malý. Tipo je fajn, aj keď mnohými neprávom zaznávané, ale trebárs kombi neurobili vo verzii Cross a hlavne o 1,3 FF v ňom môže zákazník iba snívať.
Avatar - Ja Prvni 123
15. 6. 2021 22:20
Re: To je mazec:
Multiar se prodával mimo ČR, a prodává se dodnes - v dražších autech. Ta technologie je dost drahá na výrobu a jak šlo Punto dolů s cenou, tak už se prostě Multiairy nevešly do rozpočtu.
:-(

A mezi náma - ona i slavná "světluška" (FireFly) je v podstatě multiair, jen ještě rozšířený a dovedený o krok dál.
Takže další generace multiairu.
Avatar - Avanti
14. 6. 2021 14:59
Re: To je mazec:
Pozeral som to presnejšie, sekol som sa o rok - 0.9 bol v ponuke 1Q/2012 ako samostatná výbava, potom zmizol. Neskôr v 2012 ostali už len spomínané1.2 a 1.4 FIRE a chvíľu ešte 1.4 16V 105k MultiAir (tiež FIRE). V 3Q 2013 boli v ponuke už len 1.2 8V 51 kW a 1.4 8V 57 kW a diesel. Benzíny absolútne bezproblémové motory, dokonca 1.4 8V sa v meste správa svižnejšie ako staršia 1.4 16V 70 kW.
Avatar - Plautus
14. 6. 2021 12:01
Re: To je mazec:
Ten Multiair, či už s turbom, ale do mesta skôr bez neho by bola pre mňa jasná voľba. Tie koníky navyše by som osobne uvítal. Punto som kupoval na prelome 09-10/2013 a nič také som vtedy v cenníku nevidel. Aj na salóne mali iba “archaické” 1,2 a 1,4 z rady Fire. Na druhej strane ten motor bol držák a menil sa v tom iba olej, lež išiel do druhých rúk. Škoda, že FIAT nevie spropagovať a predať to, čo vie urobiť lepšie ako konkurencia, a tým jej dobrovoľne uvoľňuje pozície na trhu.
Avatar - Avanti
14. 6. 2021 10:47
Re: To je mazec:
0.9 TwinAir sa u nás predával až pre model 2013 a vyššie, ale len krátko a len vo verzii 85 koní (5 st. manuál). V zahraničí bol aj 105 koní + 6 st. manuál. Pre Punto Evo 2009-2012 bol v ponuke aj atmosférický 1.4 MultiAir 77 kW (ten bol jeden čas za 10500 eur v dobrej výbave Racing) a 1.4 MultiAir Turbo 99 kW. Škoda, že Fiat túto pozíciu cenovo dostupného a dobre vyzerajúceho hatchbacku s dobrými motormi na trhu nejak odignoroval.. :no:
A škoda, že ľudia nedôverovali dvojvalcu, ktorý fičí dobre aj v Alfe MiTo.
Avatar - Plautus
14. 6. 2021 09:19
Re: To je mazec:
Popravde ani neviem, či a ako dlho sa u nás Punto 0,9 Twinair predávalo. Videl som nejaké v zahraničí, ale u nás som ich vôbec nepostrehol. A to som jedno nové Punto v roku 2013 kupoval pre partnerku. To už malo u nás obmedzenú motorovú ponuku na benzínovú 1,2-ku a 1,4-ku bez turba a tuším ešte naftovú 1,3-ku. Takže do Punta sa vtedy u nás už nedal kúpiť ani ten 1,4 T-Jet a dokonca ani 1,4 16V, ktorá mala aspoň 90/95 koní a montovali ju predtým do Brava a neskôr donedávna do Tipa. Takže zostala na výber jedine 75-koňová 1,4 8V, ale na druhej strane to bola poskakovačka do mesta, kde trávila 90% času a na ten účel to bolo postačujúce. Navyše v tom čase to bola vo výbave Lounge za tú cenu ponuka, ktorá sa neodmieta.
14. 6. 2021 09:11
Re: Nazor
Tak měl jsem čtyři roky C-Elysee a teď jezdím druhý rok Fiat Tipo sedan ve verzi Lounge. Tipo je v interiéru o míle před Citroenem. Nechápu pořád ty narážky na interiér Tipa. Mě naprosto vyhovuje. Jednoduché, snadno se udržuje. Palubka shora měkčené plasty, nikde mi nic nevrže, všechno drží jak má. Dveře jsou sice z tvrdého plastu, který má imitovat kůži, ale alespoň když to při otevření dveří zmokne, nejsou na tom žádné skvrny a viditelné zaschlé kapky. Za 360 tisíc to byl pro mě moc dobrý kup.
Avatar - twistedTSD
13. 6. 2021 13:24
Re: To je mazec:
Pravda. Z nějakého důvodu Fiat desítky let recykloval starý T-Jet, ale po Multiairu jako by se slehla zem. To samé ten slavný dvouválec, v Puntu se dlouho neohřál.
Avatar - Plautus
13. 6. 2021 09:59
Re: To je mazec:
S prvými dvomi odrážkami súhlas. Za mňa by to chcelo 1,33 FF v plnej sile, ako ho majú v 500X Sport, ale to je všeobecne chyba stratégie FIATu. Majú dobré motory, ale nemontujú ich do modelovej palety, ktorú majú už aj tak dosť chabú, čím ešte dané modely sami oslabujú. Mať dobré motory a nepoužívať ich je na facku panákom, ktorí o tom rozhodujú. Tak to bolo aj s 1,4 Multiair, ten motor ťahal ako divý a kde a ako dlho ho montovali? Veď to nemohlo zaplatiť ani vývoj technológie. Takto je to iba mrhanie kapacitami vývojárov.
S tou poslednou zarážkou sa dá súhlasiť tak na 50%. Keď už spravili paket Cross pre hatchback, kde je problém capnúť to na kombi?!? Zase nevyužitie potenciálu rozšírenia modelovej rady aspoň týmito cingrlátkami. Za mňa, ak cross, tak tiež kombi, pretože to auto pôjde nanajvýš po nespevnenej ceste k chalupe a tam potrebuješ na víkend ako rodina kombi. Samozrejme, dvojici stačí aj hatchback, takže by som to nechal na zákazníkovi, nech si vyberie. Stratégov FIATu by som už dávno vyhádzal do nohy! Vďaka nim ich valcujú značky ako KIA a Hyundai. FIAT vie vyrobiť aj v dnešnej dobe viac ako solídne autá, ale ich ponuka je tak úzka a marketing tak nemožný, že človek, ktorý si chce vybrať podľa nejakých potrieb sa musí pozrieť inde a to pri takom tradičnom výrobcovi automobilov mrzí najviac.
A obávam sa, že v rámci Stellantisu to už budú iba prekabátené Peugeoty, čím síce možno rozšíria modelovú paletu, ale kvalitatívne zase FIAT utrpí a značka sa bude porúčať. Tým bude zavŕšená automobilová tragédia dnešnej
“európsky globalizovanej - ekofašizovanej ekonomiky”.
Avatar - Avanti
12. 6. 2021 23:50
Re: Nazor
Ak je skladom, odporúčam brať skladovku, na novú sa čaká pokojne aj 11 mesiacov. Moju vyrobili 5 mesiacov po objednávke, každú chvíľu by mala prísť - 4x2 hybrid liter. Tiež som volil paket Zima, v podstate full výbava okrem AEB.
Avatar - Ja Prvni 123
12. 6. 2021 21:36
Re: To je mazec:
- ano, silnější motor by to chtělo. Snad se pochlapí v září... aspoň hybrid, když už to nejde jinak.
- ten příspěvek byl o tom, že v titulku píšou "chybí dvě věci" a pak v tom videu mluví jen o jedné
- kombík je pro cross nevýhoda, delší zadek komplikuje jízdu po nezpevněných cestách. Jako cross to dává smysl krátký. Kombík je lepší "normální"... za mě.
:-)
Avatar - 3_diamanty
12. 6. 2021 18:35
Re: To je mazec:
Skoda ze tam nedali to nove turbo 1,33ff z 500X... zrovna na taketo cross auto zo sirsimi pneu a vyssou kasnou sa vykonova rezerva zide... ako ok ... urcite tu staci aj 100 koni liter v turbe ale ... ale uz mozno nie kazdemu... ta 1,33 by bola ideal... ja sam mam v malom aute 90 koni turbo a dokonca este 4 valec ale uz dnes mi to pride ako naprosty povinny zaklad... teda nic silne.. a cross tipo je predsa len inde velkostou aj vahou ako nejake 1000kg male auto.... a ano presne... preco takuto cross verziu nedali aj pre kombik... prave tam predsa dava najvacsi zmysel a nie v kratsom hatchbacku... fiatu poslednu dobu skratka ide karta... vsetkych ciernych petrov si vyziera on a konkurencia mu medzitym uz coraz viac uteka ...
Avatar - Ja Prvni 123
12. 6. 2021 18:16
To je mazec:
Chybí tomu dvě věci - není to kombi.

Založili jsme si kvarteto. Hrajeme tam 3 - já a brácha.

Ty máš bráchu?

Ne, proč?
Avatar - Ja Prvni 123
12. 6. 2021 18:15
Re: Nazor
I původní Tipo muselo být ve verzi Lounge, aby bylo hezký.

A nejlépe s dvoubarevným vnitřkem, bez příplatku - mám ho.

Má ve dveřích Alcanataru, a tak.
Avatar - Ja Prvni 123
12. 6. 2021 18:13
Re: Nazor
Panda je fajn, ale opravdu o hodně menší... pokud Ti stačí, tak OK.
:-)

Jinak pokud si do Tipa objednáš elektrické přídavné topení, tak to okno vyhřívat nepotřebuješ.
Avatar - Ja Prvni 123
12. 6. 2021 18:12
Re: Tipo cross
To je furt stejný... Cross je nejdražší provedení Tipa, a přesto má cenu od 396 do 436 tisíc.
Za těch 436 už je opravdu dobře vybavené.

Holý Golf stojí 520 tisíc... když ho dovybavíš na úrověň toho Crose, tak jseš na nějakých 680 tisících.
Avatar - 3_diamanty
12. 6. 2021 15:27
Tipo cross
Videl som ho a vyzera paradne... akurat za mna uz potom v tychto cenach rovno premakanejsi xceed... cena tipa na urovni golfu je za mna fakt sok... a asi aj preto ich dodnes u nas vidim hodne malo :-(
12. 6. 2021 08:26
Re: Nazor
Včera jsem v něm seděl, a vypadá to ještě o něco lépe než před faceliftem (ale ani před faceliftem to nebylo nic hrozného). Speciálně Tipo cross má výplně dveří z umělé kůže (nebo co to je) a sedadla také vypadají bombasticky. Ostatní detaily / věci v interiéru jsou pro mě takové, že neurazí, a mě osobně tam nic neruší - je potřeba vidět na vlastní oči. Podle mě, za cca 450 tisíc Kč takhle dobře vybavené auto (mluvím stále o Cross) v tomto segmentu nemá konkurenci a ta kvalita je "normální". Stále nesmíme zapomenout, že nemluvíme o malém crossoveru (Arona atd.), ale o relativně velkém hatchbacku ze segmentu C...
Avatar - petr petrumr
12. 6. 2021 07:06
Re: Nazor
já ne, ale příští týden jdu omrknout crossí pandu, tak jestli bude tam k prohlídce. tak prolezu. Pandu budu asi kupovat, že má vyhřívání sedadel a čelního skla. Každýmu je vzhled interiéru jinak chápaný.
11. 6. 2021 18:36
Nazor
Chlapi, mate tu niekto realnu skusenost s tymto novym Tipom? Ja som sedel len v tom starom a vypracovanie interieru zodpovedalo C-elyse/p301, co pri jakom kolvek vzhlade exterieru proste nie je mozne nazvat stylovym autom. Je to proste low cost s rozmermi kompaktneho sedanu. To uz fluence bol niekde inde nez tipo. Tento novy neviem. Ale kua, ze stylovka…