Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Do Česka zamíří benzin E10. Starším vozům může poškodit motor

Jan Mička Jan Mička 29. 7. 2016
152
Benzin E10 se například v Německu prodává už od roku 2011. Starších autům hrozí při dlouhodobém užívání poškození motoru.

Uvedení benzinu E10 do prodeje v České republice si vyžádá evropská legislativa. Zvýšením podílu biosložky z původních maximálně pěti procent na deset se benzin stává ekologičtější a touto cestou je možné splnit závazek o desetiprocentním podílů biopaliv v členských státe Evropské unie do roku 2020.

Více biosložky znamená menší závislost na ropě, u starších automobilů ale používáním benzinu E10 hrozí poškození motoru. Palivo by se u nás mělo začít prodávat od roku 2019, nahradí nejrozšířenější Natural 95 a díky vyššímu podílu lihu by mohlo být levnější.

Benzin E10 se například v Německu prodává od roku 2011, jenže zatímco nové motory s jeho použitím nemají problém, u starších vozů, třeba felicií, favoritů, nebo vozů s motory FSI, může při dlouhodobém používání může odcházet například palivové čerpadlo. Totéž se stalo technikům německého ADACu u Opelu Signum 2.2 16V Direct, když na benzin E10 ujeli zhruba 27.000 kilometrů. Některé automobilky podle serveru autembezpecne.cz uvádějí jako riskantní i jediné natankování paliva E10.

Palivu E10 se Česká republika v budoucnu nevyhne, co ale mají dělat řidiči vozů, které by mohly být jeho používáním poškozeny? Nejsnazším řešením je tankování dražšího Naturalu 98, který u českých pump i nadále zůstane, v horším případě pořízení nového vozu nebo častější návštěvy servisu. Nejsou to ale pouze palivová čerpadla, i když ta odejdou asi nejrychleji. V nebezpečí jsou také vstřikovače nebo nejrůznější hadičky, které nedokáží agresivnímu lihu tolik odolávat.

K natankování „omylem“ by díky správně označeným stojanům dojít nemělo, už samotní motoristé by ale měli vědět, co do svého auta tankovat, a co nikoliv. Uvidíme, zda po zavedení paliva E10 v Česku proběhne nějaká „osvěta“ ze strany státu a distributorů…

Související články

Témata

Diskuse: Přidat názor

Avatar - Hammunasakra
TO JE VPOHO, Srrr na E10, tankovat LPG !!
Hammunasakra
| 2. 8. 2016
Před 2 měsícema řikali že to opravěj do pár týdnů :-)
Avatar - Barrichello
Diesel
Barrichello
| 1. 8. 2016
>:D >:D >:D >:D

to víš není nad uberwageny.

Amerika jede i na N91 a stačí jí 1 falštička adetiv sTP či Sonax na 5 000 km
Avatar - Barrichello
TO JE VPOHO, Srrr na E10, tankovat LPG !!
Barrichello
| 1. 8. 2016
Z ciziny se ted vozí i N95, Kralupy žádnej bnezín nevyrábí. Všechno je to cizina.
Avatar - Barrichello
TO JE VPOHO, Srrr na E10, tankovat LPG !!
Barrichello
| 1. 8. 2016
Jo?
Kde maj V100 za 29,50 >:D >:D >:D
Avatar - Barrichello
TO JE VPOHO, Srrr na E10, tankovat LPG !!
Barrichello
| 1. 8. 2016
Kup si ameriku, ty zvládnou benzín do objemu 10% etahnolu. Je to v každým manuálu a ty co sou FlexFuel úplná zívačka >:D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku