Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Francouzská petice žlutých vest má již přes milion podpisů

ČTK ČTK 30. 11. 2018 • 17:06
7
Petici proti drahým pohonným hmotám ve Francii, kterou na internetu založila jedna z vůdčích osobností hnutí takzvaných žlutých vest, podepsal již více než milion lidí. Informovala o tom agentura AFP.

Francouzské úřady se mezitím připravují na další velkou demonstraci proti vládnímu plánu na zvýšení daně na pohonné hmoty, která se má uskutečnit opět v sobotu na pařížské třídě Champs-Élysées. Ministr vnitra Christophe Castaner upozornil, že policisté budou na nejznámějším bulváru francouzské metropole v sobotu systematicky kontrolovat totožnost.

Petici "Za snížení ceny pohonných hmot u pumpy" založila na webové stránce change.org na konci května Priscilla Ludoskyová, nyní jedna z mluvčích hnutí žlutých vest, které už téměř dva týdny protestuje proti vládnímu plánu "ekologické transformace", jehož součástí je zdražení pohonných hmot. Počet podpisů pod peticí přesáhl jeden milion. Organizátorka chce přitom získat 1,5 milionu podporovatelů.

Podpisová akce prodavačky kosmetiky z městečka Savigny-le-Temple jihovýchodně od Paříže, která se stala jednou z mluvčích protestního hnutí a v úterý se dokonce sešla s ministrem životního prostředí Françoisem de Rugym, se pokořením hranice milionu petentů stala druhou nejúspěšnější francouzskou peticí zveřejněnou na portálu change.org. Nejvíce podpisů organizátoři shromáždili v roce 2016 pod petici proti reformě zákoníku práce (1,3 milionu).

Francouzské úřady se mezitím připravují na další ze sobotních demonstrací lidí oděných do neonově žlutých reflexních vest, kterým se nelíbí vládní plány na zdražení pohonných hmot. Minulou sobotu výzvu k protestu vyslyšelo po celé Francii přes 100.000 lidí. Na pařížské třídě Champs-Élysées, kde sídlí i francouzský prezident, demonstrující zapalovali odpadkové koše i zaparkované automobily a rozbíjeli výlohy obchodů.

Právě na nejznámějším pařížském bulváru by se protest měl konat i tuto sobotu. Ministr vnitra Christophe Castaner informoval, že třída bude uzavřena pro dopravu a otevřena jen "pro chodce". Zároveň upozornil, že budou policisté na místě provádět "systematické kontroly totožnosti". Strážníci budou rovněž prohledávat zavazadla lidí přicházejících ze všech stran na téměř dvoukilometrovou ulici Champs-Élysées.

Na pátek je naplánována schůzka premiéra Édouarda Philippa se zástupci hnutí žlutých vest, které je živelně organizované a nevybralo si žádné stálé reprezentanty. Jednoho z představitelů protestního hnutí Philipp již v paláci Matignon přijal. Další výrazná postava hnutí Eric Drouet, který se v úterý spolu s Priscillou Ludoskyovou setkal s ministrem životního prostředí de Rugym, odmítl na páteční setkání s premiérem dorazit.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý hájil jako "správný a potřebný" svůj víceletý plán "ekologické transformace" země, jehož součástí je i zvýšení daně na pohonné hmoty. Zároveň částečně ustoupil tlaku protestů a oznámil, že výše daní na pohonné hmoty bude do budoucna navázána na vývoj ceny ropy na světových trzích, aby občané nebyli nadmíru zatíženi. Podle průzkumů zveřejněných ve francouzských médiích ale většina Francouzů nepovažuje Macronův ústupek za dostatečný.

Související články

2. 12. 2018 08:25
Re: Protesty........
Ha ha ha. Sami se necháme ovsadit kdykoliv kýmkoliv, ale budeme se smát francii, ktera aspoň bojuje. I dnes, narozdíl od nás.
[odkaz]
1. 12. 2018 00:59
Re: Ať
To jsou tedy konce... Když jsme v listopadu 89 dělali coby študáci revoluci, ani ve snu by mě nenapadlo, že se ten * Marxismus (v novém zeleném nátěru) sem jednou bude tlačit ze Západu! 8-s 8-s 8-s
30. 11. 2018 18:53
Re: Protesty........
No, byla doba kdy nějaký Frantík Napoleon ovládl celou Evropu a dobil i Moskvu. Ale je to už pěkných pár roků...... ;-)
Avatar - twistedTSD
30. 11. 2018 18:21
Re: Ať
Když člověk čte argumenty té levičácké verbeže, kterou tam mají u koryt, tak ho až mrazí. Aneb na nejlepší cestě ke světlým socialistickým zítřkům.
Avatar - janodespota
30. 11. 2018 17:36
Re: Protesty........
Frantici neumeji valcit, neumeji delat spolehliva auta, neda se jim verit, ale jedno se musi uznat. Umi protestovat, to jo. (a maji dobre jidlo, vino, filmy, hezky DiEVKY) :-! :yes: :yes: :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku