Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Koupě ojetiny: kontrola před první jízdou

Komerční prezentace Komerční prezentace 25. 9. 2019 • 17:09

Při nákupu ojetého vozu musíte počítat s nutnými investicemi. Pokud jste si na ně před koupí nevzpomněli a jste momentálně bez peněz, pomůže vám rychlá krátkodobá půjčka před výplatou. Lépe však je si stav vozu před samotným předáním klíčů dobře prozkoumat a odhadnout, kolik budou stát nutné opravy a výměny součástek. Co si u ojetiny určitě prověřit?

Na co dohlédnout a co vyměnit


Před samotnou koupí doporučujeme zajet s autem do servisu, kde vám ho za poplatek zkontrolují. Budete mít mnohem lepší představu o závadách, jež budete muset řešit a platit, a máte šanci si nákup ještě rozmyslet. Po realizované koupi vozu určitě důkladně prozkoumejte následující části:

1)      Motor


Zjistěte, zda někde neunikají provozní kapaliny, prohlédněte palivový filtr, paměť závad v řídicí jednotce a rozvody s řemeny. Pokud vám bývalý majitel nedokáže doložit datum poslední výměny řemenů a kladek, zainvestujte do nových. Prasklý řemen může výrazně poškodit motor a jeho oprava by vás vyšla mnohem dráž. Před nákladnými závadami na motoru vás ochrání i výměna motorového oleje a filtru. Zkontrolujte a případně i vyměňte olejovou náplň převodovky a vzduchový filtr.

2)      Brzdy a podvozek


Určitě si důkladně prověřte, v jakém stavu jsou brzdy, brzdová vedení, hadičky i kapalina. Ohnuté brzdové kotouče můžete poznat podle vibrujícího volantu. Klepání při jízdě mohou způsobit vytlučené čepy, poničené silentbloky nebo táhla stabilizátorů. Nestejně sjeté pneumatiky poukazují na tlumiče za zenitem nebo na špatnou geometrii. Určitě si všechny součástky pečlivě prohlédněte, zanedbáním se zhoršují jízdní atributy vozu a vy se zbytečně vystavujete bezpečnostnímu riziku.

3)      Pneumatiky


Pneumatiky budou nejspíše dost sjeté, podívejte se na ně pořádně a zblízka – jejich stav výrazně ovlivňuje vlastnosti a ovladatelnost auta. Přezkoumejte rovnoměrnost ojetí, rok výroby gum a jestli je u auta použitý vhodný typ. Zkontrolujte i nahuštění pneumatik a nezapomeňte obhlédnout rezervní pneumatiku.

4)      Kabinový filtr a klimatizace


Dohlédněte na stav kabinového filtru, při jeho zanesení se může rosit čelní sklo. Vzduchovou soustavu je nejlepší celou vydezinfikovat – vyhnete se tak možným zdravotním obtížím posádky v důsledku přemnožených bakterií, plísní a roztočů. Věnujte pozornost i kompresoru klimatizace, často je porouchaný a prodávající se jej nenamáhá před prodejem vozu opravit.

5)      Povinná výbava a další


Prověřte a případně doplňte všechny součásti povinné výbavy. Všímejte si funkčnosti autobaterie a v zimě nezapomeňte zjistit stav nemrznoucí směsi. Vyčistěte potahy po bývalém majiteli – chopte se vysavače a kartáčů sami nebo svěřte vůz profesionálům.

Finanční rezerva se vyplatí


Nutné opravy, na které se nevztahuje žádná záruka, uhraďte z předem přichystané peněžní zálohy – měla by být zpravidla v desetinové výši pořizovací ceny vozu. Podle stavu konkrétního auta se ale výška nutné rezervy může měnit. Pokud jste nepočítali s vysokou cenou za opravy a chcete začít s autem co nejdříve jezdit, pomůže vám rychlá krátkodobá půjčka před výplatou.

Předejděte problémům


Před samotnou koupí si samozřejmě dejte pozor i na klasické fígle, jako je přetočený tachometr, nelegální původ vozidla nebo výměna identifikátorů. Doufáme, že vám naše tipy pomohly – své nové ojeté vozidlo si ostražitě a detailně prověřte, na jeho stavu závisí vaše bezpečnost.

Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku