Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Lotus dostane od britské vlády 300 milionů korun

Michal Fokt Michal Fokt 14. 5. 2013 • 22:50
3
Skupina Lotus získá v rámci programu podpory regionálního růstu od státu finanční injekci ve výši 10 milionů liber.

Lotus už je celá léta ztrátový a zatím to nevypadá, že by se měla situace obrátik k lepšímu. Ambiciózní plán Danyho Bahara udělat z Lotusu automobilku s komplexní modelovou řadou se nelíbil novému vlastníkovi automobilky Proton, pod níž britská značka patří a Bahar byl z pozice vyštípán. Něco po něm ale zůstalo...

Už před 2,5 roky Bahar zažádal o začlenění Lotusu do Regional Growth Fund (RGF), jenž si, jak jeho název napovídá, klade za cíl podpořit ekonomický růst v jednotlivých regionech. Úřední šiml dlouho žvýká i v Británii, tak se úspěšného přijetí desetimilionové dotace Dany už nedočkal, celý projekt ale úspěšně zakončil nový management pod vedením Aslama Farikullaha.

Zatím není známo, jak vedení automobilky peníze využije, ale patrně se bude muset jednat o něco dostatečně transparentního, aby RGF viděl konkrétní efekt své investice. Ovšem poněvadž cílem fondu je zvýšit počet pracovních míst, kvalifkovaných pracovníků, respektive posílit aktivity v oblasti výzkumu a vývoje, dá se očekávat, že i přes stopnutí Baharova plánu Lotus i nadále uvažuje o modelové expanzi.

Obchodní sekretář RGF Vince Cable se při této příležitosti neopomněl pochlubit, že celkové státní dotace ve výši přibližně miliardy liber už vyvolaly v Británii efekt v podobě dalších šesti miliard liber v investicích soukromých subjektů.

Související články

14. 5. 2013 13:19
Re: Vážně by mě zajímalo
Nelíbí se to novému vlastníkovi Protonu, DRB-HICOM. Je to totiž díra na peníze a o Lotus neměli zájem - chtěli Proton. Na Lotusu se jim líbí hlavně divize Lotus Engineering, kterou by mohli dobře prodat, kdyby na to došlo (v Číně se už sbíhají supi). Zbytek je jen bagáž, kterou za pár šupů přibalí (obrazně řečeno).

Ziskový Lotus určitě chtějí, ale peníze do něj sypat už ne.
Avatar - Iv8
14. 5. 2013 13:16
Oprava
Prosím autora o opravu ( v prvním odstavci se 2x nelíbil) a výkum také není to správné slovo. Dotace určitě neskončí u kmotrů, Angličané nejsou Češi.
Avatar - romgator
14. 5. 2013 13:09
Vážně by mě zajímalo
proč Protonu vadí, aby měl Lotus širší paletu vozů. To by měl podporovat. Vždyť ho vlastní. Nebo jsem něco pochopil špatně?