Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nákupem auta placení teprve začíná. Kolik vás poté bude stát každý rok?

Prezentace klienta 17. 6. 2019 • 16:19

Možná se vám naskytla výhodná koupě staršího automobilu od dobrého známého, anebo vás zkrátka nebaví sdílet cestu do práce s podivnými individui, které se čas od času v MHD objevují. Ať už jsou vaše důvody pro pořízení vlastního automobilu jakékoli, je potřeba odpovědět si na jednu zásadní otázku: Budete na vlastní auto mít? Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik vlastně ten komfort mít auto před domem anebo v garáži stojí?

S pořízením pomůže známý i půjčky

Prvotní investicí je nepochybně pořízení vozidla. Tady vždy záleží na tom, zda kupujete vozidlo nové, anebo ojetý automobil. V případě prvním je důležité zvolit známou a kvalitní prodejnu automobilů, nevynechat zkušební jízdu, prověřit recenze stávajících zákazníků a vyřešit prvotní kapitál. Pokud nemáte dostatek vlastních prostředků, s pořízením vozu pomůže půjčka na automobil. Spousta bank, ale i nebankovních společností dnes dokáže nabídnout zajímavé úroky, ale i podmínky splácení.

K ojetému automobilu přivolejte nezávislého mechanika

V případě, že kupujete ojetý automobil, je situace o něco komplikovanější. Nezáleží na tom, zda ojetinu vlastnil kolega z práce anebo naprosto neznámá osoba. Vždy je dobré zkonzultovat stav vozidla a nezaujatým automechanikem. Můžete mít štěstí a koupit ojetý vůz, do kterého nebude potřeba v průběhu následujících let nijak zvláště investovat. Stát se ale také může, že koupíte vůz, který bude na první pohled vypadat dokonale, pod kapotou už to ale taková hitparáda nebude. Pravidelně tak budete muset investovat do oprav a nadšení z výhodné koupě bude rázem pryč.

Provoz automobilu spolyká další finance

Při pořizování nového automobilu byste měli dobře zvážit palivo, které budete do vozu tankovat. Benzín je oproti naftě zhruba o 1,50-2 Kč dražší. Na druhou stranu jsou benzinová auta oproti dieselům jednodušší, tedy mají levnější servis, ale třeba i měření emisí v rámci provádění STK. Jejich spotřeba je ale vyšší a závisí na mnoha faktorech (například na hmotnosti přepravovaného nákladu). Majitelé aut se obecně shodují, že měsíčně projedou zhruba 5000 Kč. Konkrétní bod zvratu, do kdy/od kdy se vyplatí benzínový/dieselový motor se bude lišit dle značky/modelu. Jistou alternativou jsou paliva LPG nebo CNG, případně pořízení hybridů anebo elektromobilů.

Povinné ručení není zadarmo

Ani bez povinného ručení se vlastníci automobilů neobejdou. Pokud byste to přeci jen chtěli „risknout“, počítejte s vysokou pokutou, v případě, že si na vás policie došlápne anebo způsobíte dopravní nehodu (tu navíc budete hradit z vlastní kapsy). Při výběru povinného ručení nesázejte na to nejlevnější. Jeho limity plnění totiž mohou být nedostatečné a ve finále budete muset uhradit způsobenou škodu opět jenom vy. S výběrem vhodného pojištění pomůžou nejrůznější srovnávače a kalkulačky povinného ručení. Obecně ale počítejte s pojistkou, která vás ročně vyjde na 3000 – 15.000 Kč. Vždy samozřejmě záleží na typu vozidla, najetých kilometrech, pojistníkovi a dalších parametrech.

  • Náš tip: Kromě povinného ručení si stále více majitelů osobních aut sjednává také pojištění havarijní. Jeho cena se pohybuje okolo 10.000 ročně. Opravy a gumy

Vždy byste měli mít alespoň dvě sady pneumatik – pneumatiky letní a zimní. Jejich pořízení se obvykle pohybuje v řádech několika sto nebo tisícikorun. K samotnému pořízení je ale potřeba připočítat také jejich pravidelné měnění. Cena výměny může začínat třeba na 500 korunách. V některých specializovaných servisech vaše plechového miláčka přezují třeba i za sedmnáct stovek. A to se bavíme o běžných automobilech. Třeba u takového Porsche 911 vyjde přezutí klidně na pětatřicet tisíc. K pravidelným nákladům je potřeba připočítat také nejrůznější drobné, ale i větší opravy. Ty se mohou ročně vyšplhat i na několik tisíc. Výjimkou nejsou ani jednorázové opravy v případě bouraného nebo poškozeného automobilu.

Auto není pro každého

Kromě výše zmíněného je potřeba počítat také s nejrůznějšími dalšími poplatky (např. garanční prohlídky, dálniční známka – ta roční nás letos vyšla na 1500 Kč). Ve finále tak dospějeme k názoru, že pořízením automobilu kolotoč výdajů teprve začíná. Koupi ojetého nebo nového vozu sice můžete financovat půjčkou, je ale nezbytně nutné spočítat si, jestli budete na provoz automobilu mít. Ve finále není nic horšího, než si pořídit vysněného krasavce, který bude zaparkovaný chátrat v garáži anebo u domu. Auto zkrátka není pro každého. Je to luxus, na který ale musíme mít.

Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku