Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nová dopravní značka Zimní výbava a povinné zimní pneumatiky možná už od března 2008

Ondřej Láník Ondřej Láník 12. 2. 2008 • 01:18
98
Na Ministerstvu dopravy čeká na podpis ministra nová vyhláška, která by měla do života motoristů vnést novou povinnost. Týká se zimní výbavy a nejvíce pneumatik.

Tam kde bude umístěna nová dopravní značka „Zimní výbava“ (č. C 15a), budou v období od 1. listopadu do 30. dubna muset mít řidiči bez ohledu na aktuální počasí nebo stav vozovky zimní pneumatiky.

Vyhláška dále stanovuje další podmínky pro jednotlivé podkategorie vozidel. Osobní a užitková vozidel s celkovou hmotností do 3500 kg musejí mít hloubku dezénu nejméně 4 mm na všech kolech. Vozidla s hmotností nad 3500 kg mají předepsanou hloubku dezénu nejméně 6 mm na všech hnacích kolech.

Aby to nebylo tak jednoduché, stanovuje vyhláška možnost umístit pod značkou dodatkovou tabulku s uvedením požadované hloubky dezénu či odlišnou úpravou doby platnosti.

Vzhledem k letošní mírné zimě se kraje k rozmisťování značek uchýlí pravděpodobně až před podzimním zahájením platnosti této povinnosti. O umístění značky na dálnicích, rychlostních komunikacích a silnicích první třídy rozhoduje Ředitelství silnic a dálnic a kraj může pouze navrhovat.

Podle mluvčího MD ČR se nepočítá s trvalým umístěním značky „Zimní výbava“ na české dálnice, ale v případě nepřízně počasí bude značka použita na světelných tabulích. Těch by v tomto roce mělo být opět více.

Za porušení tohoto nařízení může být odebrán jeden bod a udělena pokuta v řádu tisíců korun.

Doporučujeme

14. 2. 2008 11:46
Re: jojo
V tom pripade jezdis jako zbabelec a brzdis dopravu, oni maji zimni gumy jednu za 500 a mysli si ze jsou mistri sveta...
Avatar - SpiderJ
13. 2. 2008 14:28
Re: GUMOVEJ MOZEK
Všechna pevná data a značky jsou naprostá blbost.... Do zákona se to nezabuduje jen proto, že jistí levicově orientovaní zabedněnci se snaží populisticky nahnat body názorem, že ne každý má na zimní gumy (což je zcela mimo mísu)...
Nebylo by špatné mít ze zákona povinnost mít obuté zimní gumy, pokud teplota je pod bodem mrazu...

Tyhle cedule jsou nesmysl :no:
13. 2. 2008 11:25
Re: Jezdím po Praze celoročně na letních
Presne tak, jak mas auto kup si zimni gumy.
13. 2. 2008 10:09
Re: A co my?
Jdi se s teou ctyrkolkou *, Pokud brzdis je jedno jestli mas simetricke 4x4 nebo nesymetricke 4x4 nebo jen predni, nebo zadni nahon, vzdy kdyz brzdis tak slapes na brzdu a brzdi vsechny 4 kola. Jediny rozdil v zime mezi 4x4 a predo/zadokolkou je v tom ze se lip rozjedes. Ono nevadi kdyz se nerozjedes a nechas auto stat u krajnice ale vadi kdyz se rozjedes a nedobrzdis, v tom je hlavni rozdil proto jednoznacne rikam ANO POVINNOST PRO VSECHNY AUTA MIT ZIMNI GUMY. Vy z toho nadelate, kvalitni zimni guma 14R se da poridit za 2000, 16R za 3000 a dal uz ani nepokracuju, tak smesna castka ti muze zachranit zivot a zabranit bouracce ktera urcite nebude za 4 * 3 = 12 tis. Vsichni si kupujou drahe auta a mysli si ze to ma plno elektro sracek a v zime je to jedno,, jak nejsou good gumy elektro te nezachrani. Nejlepsi je tato situace: Videl jsem nove BMW tak za 1,5 mega s nizkyma 18" kolama ktere nemeli skoro zadny profil... chlapec s nema jel na hory, tak jsem ho zdokumentoval, koho to zajma rad poslu fotky...
Avatar - SpiderJ
13. 2. 2008 10:09
Re: 2,5 2l
ehm.... :-|