Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Půjčka na auto nebo operativní leasing?

Komerční prezentace Komerční prezentace 3. 9. 2019 • 16:45

Koupě auta, ať zcela nového nebo ojetého, je vždy spojena s finančním vydáním, často dost velkým, na které rodina šetří dlouhé roky předem, nebo které splácí dlouhé roky po samotné koupi vozu. Zda se vyplatí šetřit nebo si spíše půjčit, to záleží na životním stylu rodiny či toho jednotlivce, který si auto chce pořídit. Když chceme koupit auto bez naspořených peněz, můžeme se rozhodovat mezi půjčkou na auto a operativním leasingem.

Půjčka na auto znamená stát se majitelem vozu

Pokud se rozhodneme financovat koupi vozu formou půjčky na auto, staneme se majitelem vozu. A to třeba okamžitě, v den kdy auto pořídíme, což je spojeno s běžnou neúčelovou půjčkou od banky či od nebankovní společnosti. Coby majitelé se o vůz musíme ihned náležitě starat.

Nebo se můžeme plnohodnotným majitelem vozu stát až po splacení úvěru na auto na auto, a to v případě, kdy si bereme tento úvěr účelově, od společnosti, která poskytuje půjčky na auto tak, že daným vozem zároveň i ručíme. V registru vozidel jsme sice vedeni coby majitelé vozu, ale velký technický průkaz je držen poskytovatelem půjčky do doby, než je auto splaceno. A my je proto nemůžeme například nikomu prodat – samozřejmě jen do doby, než auto zcela splatíme.

Na trhu jsou k dispozici i půjčky na auto, které lze získat bez nahlížení do dluhových registrů. Taková půjčka na auto bez registrů bude neúčelovým úvěrem a samozřejmě v dost omezené výši, což ji předem určuje jako půjčku na koupi ojetého vozu. Také je nutno upozornit, že většina půjček poskytovaných bez náhledů do registrů dlužníků patří mezi nejdražší půjčky na trhu, protože jejich poskytovatelé musejí vykrýt vyšší riziko nesplácení nasazením vysoké ceny úvěru.

Operativní leasing je jen nájem

Pokud se rozhodneme, že chceme nové nebo téměř nové auto, ale nemáme v úmyslu se o něj starat a stát se jeho majiteli, pouze provozovateli, je zajímavou variantou financování vozu právě operativním leasingem. Jde o pouhý nájem vozu, kdy majitelem zůstává stále ten, kdo operativní leasing poskytl.

Smlouva se uzavírá minimálně na jeden rok, maximum není stanoveno. Ale řídí se stupněm opotřebení vozu. U aut je obvyklá délka trvání operativního leasingu dva až tři roky. Po skončení operativního leasingu se auto vrátí zpět poskytovateli. Po dohodě s ním je pak možno vůz za zůstatkovou cenu odkoupit. Nebo si najmout nový.

Ve splátkách operativního leasingu není obsažena samotná cena vozu, ale spíše jeho amortizace (odpisy, opotřebení), pojištění auta, finanční služba spojená s leasingem, administrativní poplatky a náklady na servis, se kterými se předem počítá. Pokud se totiž s autem cokoliv stane, servis vyřizuje poskytovatel operativního leasingu. Ten se dokonce může starat i o přezutí auta.  Jde proto o velmi pohodlnou, ale dražší službu spojenou s používáním, nikoliv s vlastnictvím vozu.

Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku