Rally Dakar 2010 (12. etapa) – rally pomalu finišuje, ostré boje mezi závodníky pokračují (+ fotogalerie)

Dariusz Szynder
Diskuze (17)
Úspěchy minulého dne se pro mnoho motocyklistů staly noční můrou. Kvůli místní policii si totiž někteří závodníci nadjeli 13 km, byly jim proto upraveny dosažené časy. Do 12. etapy tak jako první nakonec vyjížděl Coma, Verhoeven startoval jako třetí.

Španěl Marc Coma si nedokázal udržet první místo, které mu připadlo po tom, jak organizátoři provedli změněny ve výsledcích 11. etapy. Kdo však z této úpravy výsledku těžil, byl Chilan Francisco Lopez Contardo. Podle původních výsledků totiž prohrával svůj boj o druhé místo s Norem Palem Andersem Ullevalseterem o sedm minut, po změně se však jejich časy srovnaly. Předpokládalo se tedy, že mezi těmito dvěma závodníky se strhne opravdová mela. Z té nakonec těžil právě Chilan Lopez Contardo, který vyhrál celou etapu o 40 sekund před Francouzem Davidem Fretigne a o minutu a čtvrť před Ullevalseterem.

Mezi Čechy a Slováky se žádné zásadní změny nekonaly. Opět byl nejlepší Slovák Svitko, který si dojel pro 11. místo. Nejlepším Čechem byl Roman Krejčí, ten byl limitován poruchou převodovky, která omezovala maximální rychlost jeho stroje na zhruba 90 km/h, přesto byl schopen vybojovat 22. místo. Davidu Pabišce připadlo 27. místo a Dušanu Randýskovi 31. Bohužel není jasná situace kolem Jana Veselého. V celkových výsledcích zatím chybí a poslední záznam z trackingu pochází ze 412 km. Twitter Czech Dakar Teamu pak informuje, že Veselý dojel na 93. místě a dostal dvouhodinovou penalizaci.

Celkově kategorii motocyklů vévodí Francouz Cyril Despres. Druhý je Chilan Lopez Contardo, který ztrácí více než hodinu, třetí místo patří Ullevalseterovi. Svitko je třináctý, Pabiška 26., Krejčí 36. a Randýsek 42.

Kategorii čtyřkolek vyhrál Francouz Christophe Declerck před Alejandro Patronellim a jeho bratrem Marcosem. Oldřich Bražina dojel šestý. Celkově nadále vede Marcos Patronelli. Druhé místo patří Alejandru Patronellimu, třetí je Španěl Juan Manuel Gonzales Corominas. Oldřich Bražina je celkově osmý.

Nejlepším v kategorii osobních vozů byl ve 12. etapě Španěl Carlos Sainz, který porazil své dva týmové kolegy - Katařana Nassera Al-Attiyah a Američana Marka Millera. Ve stejném pořadí jsou tito tři řidiči seřazeni i v celkové klasifikaci. Jiří Janeček dojel 39. a celkově mu patří 40. místo.

Ostrý boj se strhl také mezi dvěma Kamazy. Vladimír Čagin a Firdaus Kabirov jeli celou etapu skoro bok po boku. Nakonec to byl Čagin, který triumfoval a připsal si 56. etapové vítězství, čímž si upevnil svůj nárok na zápis do dakarské knihy rekordů alespoň do dalšího ročníku rally. Třetí místo připadlo Ilgizaru Mardeevovi, čtvrtý dojel poslední český kamión ve startovním poli, Liaz vedený Martinem Macíkem.

Pro celkové vítězství si zatím jede Čagin, který má před svým týmovým kolegou Kabirovem náskok skoro hodinu a čtvrť. Třetí je se ztrátou více než deseti hodin Nizozemec Marcel Van Vliet, čtvrté místo patří Martinu Macíkovi.

Předposlední, 13. etapa se jede ze San Rafal do Santa Rosy. Na závodníky čeká celkem 725 kilometrů. Hlavní boj svedou na rychlostní zkoušce o délce 368 km, kde je čekají písečné duny, ale také rychlé části, na kterých si budou moci otestovat maximální rychlosti svých strojů.