Rally Dakar 2010 (8. etapa) – Patronelliové kvůli penalizaci málem nenastoupili, na konec si udrželi vedení (fotogalerie)

Dariusz Szynder
Diskuze (1)
Do osmé etapy nastupovali soutěžící sice mírně odpočatí po volném dni, někteří však se špatnými pocity způsobenými udělenými penalizacemi, které řádně zamíchaly s pořadím. Mezi postiženými byli bratři Patronelliové, Marc Coma či Oldřich Bražina.

Osmá etapa závodu slibovala v první části kamenité trasy, dále rychlejší, ale prašné úseky a na konec písečné duny Atacamy. Kameny potrápily nejednoho soutěžícího. Zničené pneumatiky a ráfky tak byly na denním pořádku.

tatra tatra

Kategorii motocyklů vyhrál Chilan Francisco Lopez Contardo, za ním se ztrátou 42 sekund dojel Španěl Marc Coma, který sice na trase bojuje se špičkou, v celkovém pořadí se však kvůli šestihodinové penalizaci za nepovolenou asistenci propadl až na 19. místě. Třetí příčku obsadil Nor Pal Anders Ullevalseter.

Mezi Čechy a Slováky byl nejlepší Štefan Svitko na desátém místě. Nejlepším Čechem byl na 25. místě Roman Krejčí. David Pabiška dojel 33., Dušan Randýsek 55. a 69. místo si vybojoval Jan Veselý.

Celkově vede Francouz Cyril Despres před Norem Ullevalseterem (+ 1:20:31) a Lopezem Contardo (+ 1:24:21). Svitkovi patří 15. příčka, Pabišce 29. Krejčí, Randýsek a Veselý okupují po osmé etapě 44., 48. resp. 67. místo.

tatra tatra

Nejlepším jezdcem na čtyřkolce se ukázal Marcos Patronelli, který porazil svého bratra Alejandra o necelou minutu. Bratři Patronelliové nastoupili do osmé etapy teprve po dlouhém přemlouvání. Po udělených tříhodinových penalizacích totiž ztratili šanci na vítězství. V průběhu osmé etapy však byl Marcosovi trest zrušen, což ho posunulo zpět do čela průběžné klasifikace. Třetí byl Francouz Christophe Declerck. Oldřich Bražina si na osmé etapě připsal 9. místo.

Průběžnému pořadí rally vévodí Marcos Patronelli s náskokem 2 h 23 min a 21 sekund na svého bratra Alejandra. Třetí je Španěl Juan Manuel Gonzalez Corominas. Bražinovi patří průběžně devátá příčka.

tatra tatra

V kategorii osobních vozů si připsal 54. etapové vítězství Francouz Stephane Peterhansel. Jako druhý dojel Španěl Carlos Sainz, třetí byl Američan Mark Miller. Jiří Janeček s Viktorem Chytkou se přihlásili v cíli speciálky na 41. místě.

Celkově nadále vede Carlos Sainz před svými týmovými kolegy, Katařanem Nasserem Al-Attiyah a Markem Millerem. Janeček je po osmi etapách klasifikován na 47. místě se ztrátou skoro třiceti sedmi hodin.

tatra tatra

Svůj soukromý boj s Peterhanselem svádí rovněž vítěz osmé etapy v kategorii kamiónů, Vladimir Čagin. Také on si připsal 54. etapové vítězství, a již podruhé v letošní rally dorovnal rekordní skóre Stephana Peterhansela.

Druhé místo mezi kamióny připadlo Rusovi Firdausi Kabirovi, třetí byl Ilgizar Mardeev. Dobrou jízdu opět předvedl Martin Macík, který skončil pátý. Dařilo se také Martinu Kolomému. Svou Tatru dovedl do cíle na 10. místě.

Celkově vede Čagin s náskokem 1:16:12 na druhého Kabirova. Třetí Nizozemec Van Vliet ztrácí více než sedm hodin. Martin Macík si udržuje čtvrté místo (+ 8:31:02), Tatra Martina Kolomého je klasifikována na 21. místě (+ 41:21:13).

Devátá etapa o celkové délce 547 km vede z Copiapo do La Sereny. Speciálka začínající přímo v Copiapo měří 338 km. Devátá etapa bude poslední, ve které se soutěžící budou utkávat s písečnými dunami pouště Atacama. Zajímavostí je, že motocyklisté budou startovat v řadách po dvacet.