Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Scania: První elektrifikovaná cesta otevřena ve Švédsku (+video)

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 25. 6. 2016 • 12:56
5
6
První elektřinou poháněné kamiony vyrazily v rámci testovacího programu na dva kilometry dlouhou dráhu, umístěnou na běžné silnici u města Gävle.

Projekt elektrifikované cesty má posloužit k otestování a následnému vyhodnocení použití nákladních vozidel s hybridním pohonným systémem, k jejichž dobíjení je využito elektrického vedení nad vozovkou.

Na dálnici E16, ležící nedaleko města Gävle ve švédském vnitrozemí, je na dva kilometry dlouhém úseku instalováno nadzemní elektrické vedení. Zkušební jízdy hybridních vozidel značky Scania zde byly zahájeny 22. června letošního roku.

K testovacím jízdám jsou používány tahače Scania G 360 s konfigurací náprav 4x2, jejichž hybridní pohonný systém využívá devítilitrový motor o výkonu 265 kW (360 k), spalující biopalivo a elektromotor o výkonu 130 kW (177 k) a točivém momentu 1050 N.m.

Tahač je vedle sběrače elektrického proudu namontovaného na rámu kabiny vybaven i lithium-iontovou baterií s kapacitou 5 kWh, umožňující dojezd v čistě elektrickém režimu okolo tří kilometrů, když není vozidlo připojeno k nadzemnímu elektrickému vedení nad silnicí.

Tento systém umožňuje nákladním automobilům jezdit jako elektrická vozidla, když se nacházejí na elektrifikované silnici, nebo jako hybridní vozidla v případě běžných silnic. Na rozdíl od klasických městských trolejbusů, lze připojit i odpojit tahač od elektrického vedení kdykoliv během jízdy.

Nákladní automobily poháněné elektřinou jsou oproti agregátům na fosilní paliva schopny snížit emise o 80 až 90 procent a spotřebu energie o 50 a více procent.

Jedním ze švédských národních cílů je zavést do roku 2030 vozový park, který bude zcela nezávislý na fosilních palivech. Přechod celého společenství na nefosilní paliva by se tak měl uskutečnit do roku 2050. Tyto cíle inspirovaly celý projekt elektrifikovaných silnic.

Témata
27. 6. 2016 20:22
Re: Tak si říkám, že
Scania to takto testu jen proto, ze prozatim nemaj kde jinde testovat indukcni "dalnici" neb ta bude v UK dostavena az za 2 roky o delce cca 100km, Scania coby soucast koncernu VW stejne jako MAN maji v planu elektrifikaci indukcne, tohle je proste jen misto kde to testujou nejsnaze pomoci pantografu, az to pujde tak pantografy nahradi civkama na podvozku tak aby to vyhovovalo standardum OLEV ktere jiz urcili BYD a Kaist a funguje jim

s zeleznici plnej souhlas
Re: Tak si říkám, že
Občas sa mi podarí s Tebou bez výhrad súhlasiť. Toto je ten prípad.
Avatar - Ada je zase tady
25. 6. 2016 23:07
první smysluplný elektromobil
jenže bohužel taky na ... znak rendlíka ;-\
25. 6. 2016 18:36
Re: Tak si říkám, že
Nápad přesunout nákladní dopravu na železnici je dobrý, ale bohužel je železnice nekonkurenceschopná. A to nejen v ČR, cenově vychází plus mínus stejně jako silniční, je neflexibilní a pomalá a je uní problém, že kolej nevedou všude.

A jít cestou regulace/znevýhodnění silniční dopravy nebude nejlepší řešení.
25. 6. 2016 17:21
Manévrování
Jestli jsou ty obrázky obravdu skutečné tak to musí mít manévrovací schopnosti jak vlak >:D Kdyby vzali troleje z trolejbusu a nevymýšleli nový nesmysl tak by to bylo lepší, protože by to zvládno aspon objet překážku

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku