Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Sněmovna schválila možnost registračních značek na přání

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 15. 5. 2013 • 23:50
21
Sněmovna schválila novelu, která umožní od roku 2015 mimo jiné vydávat registrační značky na auta na přání a zjednodušuje registraci aut. Zpřísňuje také požadavky na stanice technické kontroly. Novelu dostane k projednání Senát.

Registrační značky na přání nebudou smět obsahovat vulgární a hanlivé výrazy nebo například zkratku některého úřadu. Jedna taková tabulka by měla stát 5000 korun, takže dvě značky na auto vyjdou jeho vlastníka na 10.000 korun.

Z původního vládního návrhu poslanci podle doporučení hospodářského výboru vypustili výslovný zákaz stáčení tachometrů. Tento prohřešek podle ministerstva dopravy lze kvalifikovat například jako trestný čin podvodu. Největší překážkou v potírání tohoto jevu není podle ministerstva chybějící předpis, ale složité dokazování. Stočený tachometr mají podle společnosti Cebia zhruba dvě pětiny ojetin prodávaných v Česku.

Zjednodušení registrace vozidel při změně vlastníka nebo provozovatele by mělo fungovat na principu "jeden registr - jeden úřad - jedna žádost". Pokud se bude při prodeji auta na jeho registraci vztahovat už jiný místně příslušný úřad, předají si úřady spisy mezi sebou. Novela zjednodušuje i vyřazování vozidel z evidence. Sloučí se dočasné i trvalé vyřazení. Poslanci také rozhodli, že do registru aut bude mít přístup i ministerstvo životního prostředí, a to kvůli rozesílání emisních plaket, což souvisí se zaváděním tzv. nízkoemisních zón.

Novela má vstoupit v účinnost od 1. ledna 2015. Od 1. ledna příštího roku by mělo začít platit ustanovení, které umožní zejména výměnu informací o ukradených vozidlech mezi úřady zemí EU. Novela také zpřísňuje požadavky na stanice technické kontroly. Ministerstvo dopravy uvažuje do budoucna o zavedení kamerového nebo obrazového systému do stanic technické kontroly. Ten by zjišťoval, jestli vozidlo na kontrole skutečně bylo. To má omezit prostor pro korupci. K tomu by bylo nezbytné připravit informační systém na ministerstvu dopravy, který by data zpracovával.

Související články

Témata
19. 5. 2013 00:53
bohnice
V jakem zneni se nakonec zakon uvede v platnost netusim a cist jeho nekolikate zneni pred senatem se mi nechce, ale osobne to uplne na bohnice nevidim. SZP bych si koupil na vicero aut v rodine za predpokladu, ze se zneni zakona bude blizit tomu v rakousku. Priklad znameho z rakouska. Starsi par. Pan ma MB S 2001 a Jaguar E, manzelka vw golf 2010. Maji dve SPZ na prani za poplatek jiz mnoho let. UWE 1 a UWE 2. Spz jim pri poskozeni vymeni za stejne. Pan si plati pojisteni na jedno auto a SPZ UWE 1 si muze prendavat z MB na Jaguara a zpet. Podle toho cim jede. Pokud MB proda, tak spz mu zustane a opet si nove auto prihlasi na sve stare dobre spz. SPZ maji na osobu a ne na auto. Jestli to tak jeste je nevim. Dlouho jsem jiz u nich nebyl. U nas jiste bude zakon k nicemu.
17. 5. 2013 07:21
Re: SPZ na přání
No a jinak, čemu to vadí ?
Avatar - JDM
17. 5. 2013 00:57
Re: normalne nanic
:yes:
Avatar - JDM
17. 5. 2013 00:56
Re: SPZ na přání
a kdo si dá za 10 tis značku??? dyť tady všichni jezdí dieselama tak pochybuju jak tečou miliony do státní kasy z prodeje značek za 10 tis korun :no: je to kravina a drahá kravina kterou uvidíš jen na drahých autech bohatých lidí .
Avatar - KubikCv
16. 5. 2013 22:05
Re: normalne nanic
dvacet mě stála jen kůže do interiéru :yes: