Dakar 2021
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Takatu přijdou vadné airbagy hodně draho...

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 29. 12. 2016 • 07:27
6
Japonská společnost Takata by mohla zaplatit americkým úřadům až jednu miliardu dolarů (26 miliard Kč) za ukončení trestního vyšetřování jejího postupu v kauze problematických airbagů.

Informoval o tom dnes list The Wall Street Journal (WSJ), který se odvolává na zdroje obeznámené s jednáním. Nafukovače firmy Takata mohou explodovat a vymrštit do vozu části kovu. V USA je tento problém spojován s 11 úmrtími a 184 zraněními.

Vyšetřovatelé se domnívají, že Takata vydávala zavádějící prohlášení a zatajovala informace ohledně potenciálně závadných airbagů. Dohoda o urovnání by podle zdrojů mohla být hotova v lednu. Takata se k informacím listu odmítla vyjádřit, uvedla agentura Reuters.

Takata čelí značnému tlaku na své finance, protože potíže s airbagy si vyžádaly nutnost svolat po celém světě desítky milionů aut. Podle zdrojů se v rámci podmínek dohody o urovnání sporu jedná o tom, že firma okamžitě uhradí pouze část pokuty a zbytek zaplatí až během dalších let.

V samotných Spojených státech svolávají automobilky kvůli airbagům Takata zhruba 42 milionů aut. Jde o největší svolávací akci související s bezpečností automobilů v historii USA, podotýká WSJ.

Související články

Témata
Avatar - ladsla
30. 12. 2016 20:30
Re: Proč?
Chce to líp nastudovat. Takata je myslím ještě horší než celý dieselgate.....
30. 12. 2016 18:41
Re: Proč?
Ano, někdy přes 8 roky to byla závada a nikoliv úmysl. Ale pak zatloukali, lhali a podváděli a dál vyráběli vadné bagy i když věděli, že jsou to šmejdy. A za to nyní dostanou flastr. Kdyby rovnou přiznali chybu, tak se nic nedělo (resp. museli by už před těmi 8 roky okamžitě svolat ty miliony aut na výměnu) a žádný soud by nebyl.
30. 12. 2016 13:27
Re: Proč?
Ale ta zavada na airbagach byla chybou nikoliv umyslem. To ze se pak k ni nepostavili uplne celem, ale snazili se problem zamest pod koberec je vec druha, v automobilovem prumyslu veskrze standardni. Jinak narozdil od VW, ktere smeruje k tomu byt nejvetsim automobilovym koncernem sveta se Takata podle vseho z tehle afery nevzpamatuje a po 83 letech existence bude asi koncit.
30. 12. 2016 11:22
Re: Proč?
Ale podváděla a za to právě dostává ten flastr, viz citace z obžaloby "vydávala zavádějící prohlášení a zatajovala informace ohledně potenciálně závadných airbagů"
30. 12. 2016 09:35
Re: Proč?
Odpoved je jasna, Takata nepodvadela umyslne pri vyrobe, nevyrabela zmetky umyslne.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku