Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tatra se hlásí do zahraniční služby! Nejen její podvozky využije belgická armáda

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 29. 7. 2022 • 15:19
21
Zobrazit náhledy (21)
Tatra Phoenix 6x6 Tatra Phoenix 6x6 Tatra Phoenix 6x6 Tatra Phoenix 6x6 Tatra Phoenix 6x6 Tatra Phoenix 6x6 Tatra Phoenix 6x6 Tatra Phoenix 6x6 Tatra Force 6x6 Vyprošťovací vůz Tatra Force 6x6 Vyprošťovací vůz Tatra Force 6x6 Vyprošťovací vůz Tatra Force 6x6 Vyprošťovací vůz Tatra Force 6x6 Vyprošťovací vůz Tatra Force 6x6 Vyprošťovací vůz Tatra Force 6x6 Vyprošťovací vůz Tatra Force 6x6 Vyprošťovací vůz

Pro belgickou armádu vyrábí nové logistické vozy kopřivnická Tatra Truck ve spolupráci s partnerskou firmou DAF Trucks. Takto vypadá výsledek.

Jednadvacátého července slaví v Belgii Národní den jako připomenutí nezávislosti na Spojeném království Nizozemka. Státní svátek každoročně doprovázejí mohutné oslavy v Bruselském parku, jejichž součástí je tradiční vojenská přehlídka. Právě tam se vůbec poprvé veřejně prezentovala nová logistická vozidla vznikající ve spolupráci DAF Trucks a Tatra Trucks.

Zakázku na výrobu téměř 900 ks vozidel určených pro belgickou armádu získala firma DAF Trucks v loňském roce. Podvozky má na starosti právě Tatra. Část vozidel bude navíc osazena balistickou kabinou, kterou vyvinula firma Tatra Defence Vehicle. První dodávky podvozků, které budou nástavbami a částečně i kabinami dovybaveny v Belgii, se uskuteční letos a celá zakázka bude dokončena v roce 2025.

„Díky spolupráci s DAF Trucks, jejíž kabiny a motory využíváme pro naší řadu Tatra Phoenix, se nám podařilo proniknout na náročný belgický trh. Věříme, že tato velká zakázka bude pro Tatru skvělou referencí, otevírající dveře i do dalších armád s vysokými nároky na jízdní vlastnosti a bezpečnost posádky,“ uvedl přímo v Bruselu Kamil Košťál, marketingový ředitel Tatra Trucks.

Video se připravuje ...

Do roku 2025 se má vyrobit celkem 879 logistických nákladních vozidel na tatrováckém podvozku s centrální nosnou rourou a nezávislým zavěšením výkyvných polonáprav. Podle objednávky belgické armády bude 636 vozů vyrobeno v konfiguraci 4x4 a dalších 243 ks se dočká čtyřnápravového provedení 8x8.

Nepancéřované kabiny na větší část vozů dodává DAF Trucks, která je finálním dodavatelem této obří zakázky. Celkem 352 aut bude opatřeno pancéřovanými kabinami vyvinutými a vyrobenými v kopřivnickém podniku Tatra Defence Vehicle. Dnes se jedná o nejbezpečnější kabinu pro posádku v kategorii logistických vozidel. Součástí kontraktu jsou vozidla pro přepravu kontejnerů s hákovým nakladačem, valníky, valníkové provedení s hydraulickou rukou a jednostranné sklápěče.

„Kabiny s balistickou a minovou ochrannou třetí úrovně dle normy STANAG jsme pro tuto zakázku kompletně vyvinuli v naší společnosti. Produkt je důkazem, že naše firma není jen výrobce speciální techniky, ale máme též velmi silný vývoj a konstrukci,“ dodal Tomáš Mohapl, ředitel Tatra Defence Vehicle.

Video se připravuje ...

Doporučujeme

Témata