Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Toyota v USA zastavila prodeje 8 modelů, problémy mohou být i v Evropě

Dan Vořechovský Dan Vořechovský 27. 1. 2010 • 07:14
24
Japonská Toyota se kvůli vadným plynovým pedálům rozhodla zastavit prodeje 8 svých modelů ve Spojených státech. Problém by se mohl týkat i evropských vozů.

Japonská automobilka Toyota Motor se včera pozdě večer rozhodla zastavit prodeje 8 svých modelů na trhu ve Spojených státech. Toyota rovněž od 1. února zastaví výrobu v šesti amerických montážních továrnách. Důvodem zastavení prodeje a výroby jsou vadné plynové pedály, které se navíc montovaly i do vozů prodávaných v Evropě. Toyota v této souvislosti již minulý týden vyhlásila svolávací akci na 2,3 milionu vozů. Mezi modely, jejichž prodej na trhu v USA byl zastaven, patří: RAV4, Corolla, Camry, Matrix, Avalon, Highlander, Tundra a Sequoia.

Mluvčí Toyoty Ririko Takeuchi uvedla, že se problém mohl rozšířit i do Evropy, kde se podobný plynový pedál používá také. Odmítla však upřesnit počet takto postižených vozidel. Toyota v tuto chvíli zvažuje možnosti reakce, a to včetně svolávací akce. Problémový díl pochází od amerického dodavatele, takže se potíže netýkají modelů vybavených plynovým pedálem od jiných výrobců.

Vadný plynový pedál se může během jízdy zaseknout ve stlačené poloze a způsobit tak nechtěné zrychlení vozu. Případně se pedál vrací do nestlačené pozice příliš pomalu. Svolávací akce tedy nesouvisí s předchozí svolávací akcí, která se rovněž týkala problémů s plynovým pedálem. Toyota zatím nezaznamenala žádné nehody nebo zranění v důsledku této poslední závady, ačkoliv to dle svých slov nemůže vyloučit.

Související články

Témata
29. 1. 2010 17:20
Re: Toyota jako kvalita?
S prodeji to ma dle meho pramalo spolecneho, tim bych neargumentoval. Dale je celkem podstatne jaky typ zavady resili a jak to dopadlo, to se tam clovek nedocte.
29. 1. 2010 17:10
Re: Toyota jako kvalita?
Podle me trochu motas dohromady otazku kdo to vyvine, kdo to vyrobi a kde se to vyrobi. Z externich dilu se vyrabeji vsechna auta (krome klasickych komponent - motor, prevodovka...). S identitou to podle me nema co delat, jde o to aby si firma dokazala rict co ma ten dil splnovat (jak z hlediska funkce tak spolehlivosti) a aby byla schopna si to ohlidat (coz zjevne tentokrat selhalo).
29. 1. 2010 13:49
Re: Nejde tomu zabránit
No slapnout na brzdu jde asi vzdycky a motor ktery by byl silnejsi nez brzdy do toho tezko montujou.
29. 1. 2010 13:47
Re: to u skody HTP
Tak u HTP muzou plynovy pedal na maximum prodavat treba jako extra vybavu, ale takova Toyota, to je jine kafe, ta uz to ma ve standardu >:D
28. 1. 2010 12:22
Re: Toyota jako kvalita?
Každopádne montovať autá z externe dodaných dielov znamená strácať kus identity a často dosiahnutá úspora nepokryje náklady vynaložené v takomto prípade. Ak to pôjde podobným spôsobom ďalej, kľudne sa môže stať, že si kúpiš Volkswagen, na ktorom bude len pár percent z Nemecka pochádzajúcich dielov a aj táto pozícia bude oslabená faktom, že 2/3 robotníkov podieľajúcich sa na výrobe boli Turci a 2/3 vývoja nerobili Nemci... :-!
Články odjinud