Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

V celé EU začíná na pumpách platit jednotné značení paliv

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 12. 10. 2018
21
V Evropské unii včetně Česka začíná dnes platit jednotné značení motorových paliv. Symboly budou na stojanech a tankovacích pistolích všech čerpacích stanic. Příslušné značky ponesou na krytu od nádrže také nově vyrobená auta.

Jednotné značení by mělo předejít zmatkům při odlišném značení paliv v jednotlivých zemích EU. Tuzemské čerpací stanice si vedle nového označení paliv paralelně ponechají i stávající názvy.

Paliva jsou nově rozdělena do tří skupin. Benzinová nesou označení v kruhu, naftová paliva ve čtverci a plynná v kosočtverci. Písmena v uvedených symbolech budou značit typ biosložky, číslo podíl biosložky.

Všechny členské firmy České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu oznámily, že nové značení zavedly na svých stanicích již v první polovině září.

Nejčastěji využívaná paliva v Česku Natural 95 a Natural 98 jsou vedle starých názvů nově označována jako "E5", klasický diesel motoristé najdou pod značkou "B7". Označení plynných paliv se shoduje s dosud zažitými zkratkami.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

Avatar - white label
Ještě
white label
| 13. 10. 2018
Písmeno těžko, číslo ano.
Ještě
Niemand
| 13. 10. 2018
Lenže to písmenko značí podiel bio zložky v nafte a etanolu v benzíne.
Natural 98
adamzprahy
| 12. 10. 2018
No tím bych si nebyl tak jistý, pořád je to jen obchodní označení. Obzvlášť v době kdy se značení paliv změní tak, že se povinně označuje jen podíl biosložky.

Asi jsem natvrdlý, ale já to nové značení pořád nechápu >:D Podle té logiky asi nezáleží jestli si poškodím motor nevhodným palivem, ale hlavně že znám podíl biosložky >:D
Ještě
Reco
| 12. 10. 2018
Rok 2019 tu mame skor ako o 3 mesiace a clanky su z roku 2016 a nieco z 2017. Avska nikde inde. Z aktualneho obdobia nic nemas? Pretoze ak to tak bude, uz by sa o tom vo velkom vsade hovorilo => moc tomu neverim.
Avatar - Stejsn
Ještě
Stejsn
| 12. 10. 2018