Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Video: Mrtvý úhel se nevyplatí podceňovat

Jan Mička Jan Mička 4. 12. 2013 • 07:23
4
Mrtvý úhel je řidiči často podceňovaná věc. Nevědomí o tom, zda se zrovna někdo nachází vedle vašeho vozu, může mít fatální následky.

Dosti vypovídající je v tomto ohledu přiložené video. Záběry znázorňují, jaký rozhled má kolem sebe řidič kamionu ve chvíli, kdy se zrovna chystá odbočit. Přestože má na každé straně kabiny konzoly s rozměrnými zrcátky, stále si nemůže být jistý, zda se vedle soupravy nenachází někdo další. Po vystoupení z kabiny se náhle otevře pohled na skupinu cyklistů, kterou by řidič v reálném provozu pravděpodobně přehlédnul.

Většina výrobců automobilů se však v současnosti snaží podobným situacím předcházet instalací systému, který umí objekty v mrtvém úhlu detekovat. Signalizační kontrolky bývají umístěny ve vnějších zpětných zrcátkách a rozsvítí se ve chvíli, kdy se v kontrolovaném prostoru objeví další vozidlo. Pokud řidič i přesto aktivuje směrovky, upozorní jej systém také akusticky. Průkopníkem je v tomto ohledu švédské Volvo, které investuje nemalé finance do vývoje nových bezpečnostních systémů. Výjimkou však není ani Mazda, vozy koncernu PSA, Ford, nebo některé prémiové automobilky.

10 užitečných pomocníků: Vynálezy, které život za volantem usnadňují

Související články

Témata
6. 12. 2013 07:09
zrcátka
Když si já nastavím vnější zrcátka tak, abych si v nich mohl kontrolovat jídlo mezi zuby, tak taky nic neuvidím, jen vlastní dveře.
Avatar - euro89
5. 12. 2013 14:05
Foden
Na celém videu mě nejvíce zaujal kamion, který k testu posloužil. Tradiční, avšak nedávna zrušená, britská značka, se kterou se člověk na kontinentální Evropě prakticky nesetká. :-)
Avatar - euro89
5. 12. 2013 14:00
Re: zaujímavé video
Právě proto.
5. 12. 2013 10:51
zaujímavé video
ale prečo sú tí cyklisti vľavo od kamiónu, keď volant má na pravej strane?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud