Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Zákaz vjezdu kamionů do Prahy by mohl platit od roku 2017

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 20. 7. 2016 • 12:20
25
Vjezd kamionům delším 12 metrů chce magistrát zakázat kvůli vyřazení dostavby Pražského okruhu mezi dálnicí D1 a Běchovicemi ze seznamu projektů, které mají získat ve zrychleném řízení stanovisko EIA, tedy posouzení vlivu staveb na životní prostředí.

Zákaz vjezdu kamionů delších než 12 metrů do pražských ulic uvnitř silničního okruhu by mohl platit od začátku roku 2017. Hlavní město chce záměr konzultovat s ministerstvem dopravy a Středočeským krajem. Po schválení městskou radou to sdělil Petr Dolínek, náměstek primátorky pro dopravu. Podle opozice ale zákaz nic neřeší, z 80 procent kopíruje stávající stav. Opatření kritizovali i zástupci dopravců. Ministerstvo dopravy bude prosazovat, aby kamiony směly na silnice suplující nedokončený okruh kolem Prahy.

"Omezení tranzitu pro vybraná nákladní vozidla je v kompetenci hlavního města a my v tomto případě snaze vedení Prahy rozumíme a souhlasíme, že kamiony do metropole nepatří," uvedl ministr dopravy Dan Ťok. Úřad podle něj bude při dalších jednání s magistrátem prosazovat, aby zákaz neplatil například na části městského okruhu mezi Spořilovem a Běchovicemi. Vykázání kamionů z této komunikace by podle něj způsobilo vážné dopravní komplikace.

Ostřeji se k návrhu vyjádřilo sdružení autodopravců Česmad Bohemia. Podle něj si Praha bere za rukojmí dopravce i podniky, které mají ve městě sklady a provozy, které potřebují zásobování.

Návrh bude podle Dolínka vypracován v srpnu ve spolupráci s Technickou správou komunikací a dalšími odborníky. V září se k němu budou vyjadřovat městské části, v říjnu půjde znovu na radu. Vyhlášku poté Praha pošle Středočeskému kraji, který by měl stanovit trasy pro kamiony na svém území.

Město bude posuzovat auta podle délky proto, že například při výstavbě domů firmy používají mixy s betonem, které jsou sice kratší než 12 metrů, ale těžší než 12 tun, což je obvyklejší způsob regulace. Podle Dolínka se město bude snažit kvůli úspoře peněz používat pro označení zákazu v co největší míře sloupky stávajících dopravních značek.

Praha reaguje na vyřazení části okruhu číslo 511 ze seznamu 11 prioritních staveb, jež by měly získat posouzení EIA ve zrychleném řízení - nově by stačilo rozhodnutí vlády a ministerstva životního prostředí. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce stavba ještě nemá územní rozhodnutí a její schvalování bude ještě složité, očekává se vstup různých spolků do projednávání. Proto má být stavba vyřazena, což by mohlo stavbu odložit o další čtyři roky.

"Na základě konzultace s premiérem Bohuslavem Sobotkou odejde tento týden dopis ministru Ťokovi, ve kterém ho Praha i Středočeský kraj společně vyzývají k co nejrychlejšímu zadání nového posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) i k zachování stávající trasy a vyloučení všech variantních řešení," řekl v reakci na rozhodnutí pražské rady středočeský hejtman Miloš Petera.

Podle předsedy zastupitelského klubu opoziční TOP 09 Václava Novotného je chystaný zákaz jen bezobsažným krokem. "Kamiony dál budou jezdit po Jižní spojce, Průmyslové nebo kolem Spořilova. Nebudou sjíždět do okolních ulic, což už většinou nedělají kvůli jiným zákazům," řekl Novotný. Podle něj zákaz asi z 80 procent kopíruje stávající stav.

Pražský okruh má mít po dokončení délku 83 kilometrů. V současné době je hotovo 41,3 kilometru. Úsek 511 měří 12,5 kilometru. Nyní je hotov třeba úsek od D1 k D5 a několik kilometrů na východě u Černého Mostu.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly
22. 7. 2016 11:47
Re: drzost ministra
Zle zaradeny komentar. Mala to byt reakcia na bleu sun.
Avatar - Hammunasakra
21. 7. 2016 16:23
Re: drzost ministra
Nerozumim = pravdu samozřejmě nemá. V čem by měl mít?

Brusel s pořádím staveb, kudy povedou, jestli to budou 2 nebo 3 proudy atd. nemá nic společného

Že od roku 1963 neni hotovy pražský okruh je ostuda komunistických vlád a ministrů stejně jako polistopadových. Brusel s tim nemá nic společnýho

Jestli Ťok není totální de Bil = za 3 roky je hotovo. Brusel nebrusel
21. 7. 2016 13:19
Re: drzost ministra
Ale on ma pravdu polovica Bruselských úradníkov ani nevie kde je Praha. Vy si zdôvodňuje prioritu stavieb. Ak sa niečo dostane do Bruselu, tak len preto, že ten koho prehlasovali sa tam ide posťažovať.
Avatar - Hammunasakra
21. 7. 2016 10:03
Re: drzost ministra
Hele neser a neblábol! :-!

To cos napsal je prostě blbost = to kterou budem stavět dálnici a kudy si rozhodujem jen my sami. Že blbě = o tom žádná >:-[]

Stavbu pražskýho okruhu kterej matláme už 50 let a sme zhruba v polovině nám nikdo nezakazuje ani nepřikazuje. Nějakej komunistickej de bil vymyslel že dálnice se budou křížit v hlavnim městě = což je bez okruhu fakt totální blbost

Je jen na Ťokovi jak rozhodne = neni problém aby za 3 roky úsek D1 - Běchovice stál

Avatar - Blue Sun
21. 7. 2016 09:06
Re: Díky Běchovickým...
Nejlepší je, když polovina těch aktivistů v daném místě ani nebydlí...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku