Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Žluté vesty vyjadřují podle průzkumů pocity většiny Francouzů

ČTK ČTK 3. 12. 2018 • 14:39
10
Fakta o takzvaném hnutí žlutých vest, které již dva týdny organizuje velké protestní demonstrace proti plánovanému zdražení pohonných hmot ve Francii.

Úřady kvůli tomu zvažují vyhlášení výjimečného stavu a pozorovatelé události označují za nejhorší občanský nepokoj ve Francii za více než desetiletí.

Hnutí takzvaných žlutých vest nemá jednoho vůdce, ani se nehlásí k nějaké politické straně. Jeho členové protestují proti ekonomickým reformám prezidenta Emmanuela Macrona a zejména proti plánovanému zvýšení spotřební daně na ropné produkty, které by způsobilo nárůst cen pohonných hmot.

Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že většina Francouzů považuje nynější protesty za opodstatněné. Nespokojení Francouzi mají pocit, že se o ně kabinet nestará a že jim vládne "prezident bohatých," který je odtržený od reality. Francouzská vláda však zatím žádné ústupky nepřipouští.

Hnutí sice vystupuje jako apolitické, podporu mu ale vyjadřují strany krajní pravice i levice - Národní sdružení (dříve Národní fronta) Marine Le Penové a Nepodrobená Francie Jeana-Luka Mélenchona - stejně jako opoziční Republikáni.

Aktivity hnutí, pojmenovaného po typických neonově žlutých reflexních vestách, které jsou povinnou výbavou každého motoristy, předznamenala letos v květnu petice "Za snížení ceny pohonných hmot u pumpy," kterou na webové stránce change.org založila Priscilla Ludoskyová, nyní jedna z mluvčích hnutí. Petici již podepsal víc jak milion lidí.

Těžiště hnutí spočívá na venkově a na maloměstech, kde jeho stoupenci blokují dopravu, zpomalují dopravu na "hlemýždí" tempo či umožňují volný průjezd mýtnicemi, kde se jinak platí poplatky za jízdu po dálnici.

Poprvé stoupenci hnutí o víkendu 17. a 18. listopadu blokovali nájezdy na dálnice či kruhové objezdy na více než 2000 místech země. Policie použila slzný plyn při rozhánění blokád u vjezdu do tunelu pod alpským masivem Mont Blanc.

Demonstrace v Paříži a dalších velkých městech zorganizovalo hnutí poprvé 17. listopadu a spolu s blokádami silnic se jich účastnilo na 300.000 lidí, následující sobotu 24. listopadu to bylo 106.000 lidí. Sobotních protestů se zúčastnilo asi 136.000 lidí.

Pařížské demonstrace žlutých vest podle policie infiltrovali radikálové, kteří poškozovali majetek a vyvolávali potyčky s muži zákona.

Po sobotních akcích nabídlo deset zástupců žlutých vest v týdeníku Le Journal du Dimanche vládě dialog. Tato skupina se chce distancovat od radikalizace a tvrdí, že za žlutými vestami stojí 80 procent Francouzů.

Hnutí inspiruje podobné aktivity v Belgii, Itálii a v Nizozemsku. Protestní akce živí hněv nad zvyšováním cen pohonných hmot a spotřebních daní a další podobné důvody, pramenící z frustrace nad vysokými životními náklady a skutečností, že vlády úspornými opatřeními zatěžují především střední a nižší třídu.

Ve Francii například plánovaný nárůst cen pohonných hmot nejvíce bolí lidi žijící v malých obcích, kteří musejí autem dojíždět za prací, protože jim vláda v rámci šetření zrušila autobusová spojení.

16. 12. 2018 13:15
demonstrace
A kdy vyjdeme do ulic i my? Taky by to chtělo trochu pročistit vládu.
3. 12. 2018 18:53
Re: Socik v praxi
Taky jsem někde četl, že cílem většiny je práce ve státním sektoru a že počet volných dnů je také vysoký v porovnání s ostatními zeměmi.
Avatar - JohnST
3. 12. 2018 18:26
Socik v praxi
Ked niekto mal moznost pracovat vo Francuzsku priamo v nejakej firme, tak vie, ze ich pristup k praci je strasny. Na vsetko seru. Dve hodinky rano sa citaju noviny a kecaju o hovadinach. Od 14- tej uz vsetci cakaju na padla a medzitym bol obed.
Francuzsko je uz uplne v *. :no: >:-[]
Avatar - CHerokee
3. 12. 2018 17:10
Re: To
Až na to, že země EU patří k nejvyspělejším demokraciím s nejvyšší životní úrovni na světě. To nám to nějak nezapadá. Tohle je běžná věc v občanské společnosti, zkrátka už si střední třída nechce nechávat dál nas*rat na hlavu, a tak demonstruje. V pořádku. Spíše se mi chce říct...konečně!
Avatar - Ada je zase tady
3. 12. 2018 17:04
Re: To
Cílem je likvidace demokratické společnosti a znovunastolení feudalismu. Jenže ne feudalismu na lokální úrovni... :no: Na jedné straně člověk bez jakýchkoli práv, na druhé straně vyvolení bez jakýchkoli omezení (například zákonných). :no:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku