Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Auto a zima: Zimní pneumatiky - dříve luxus, nyní povinnost

Většina motoristů v současnosti považuje rituál přezouvání pneumatik za samozřejmost, ale není to tak dlouho, co se řada z nich dívala na zimní pneumatiku jako na zbytečný luxus.
Zpět na článek
4. 12. 2011 16:54
4. 12. 2011 17:49
1. 11. 2013 09:47
4. 12. 2011 07:50
Zimné pneumatiky sú v zime samozrejmosť ...
A dosť ma rožčuľujú "experti" čo "dokazujú", že to je vlasne len výmysel výrobcov pneumatík - veď oni bez problémov jazdia v zime i na letných ....

Toto mi "dokazoval" i môj otec - "stará škola" ... pokým som mu na jeho škodovku nekúpil zimné gumy ... nevedel si ich vynachváliť ...
Rozbalit vlákno
17
Avatar - petrumr
4. 12. 2011 09:14
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Avatar - Special-line
4. 12. 2011 09:23
Re: Zimné pneumatiky sú v zime samozrejmosť ...
To ano, ale zase na druhou stranu tehdejší univerzální pneumatiky OR 34 [odkaz]
nebo OR 6 [odkaz]
nelze porovnávat s dnešními letními pneumatikami [odkaz]
Avatar - Guttalax
4. 12. 2011 14:26
Re: Zimné pneumatiky sú v zime samozrejmosť ...
;-) OR 34 byly velmi dobré gumy. :yes: :yes: :yes:
Avatar - petrumr
4. 12. 2011 15:20
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Avatar - white label
4. 12. 2011 15:28
Re: Zimné pneumatiky sú v zime samozrejmosť ...
Nikdo ti zatím nebrání jezdit třeba 105kou na něčem podobném jako jako byly OR34, tedy pokud jsi milovník hučení (nejen) pneumatik...
Některým týpkům by nějaký ten dozor nad provozem vozu vyloženě prospěl... :yes: >:-[]
Avatar - petrumr
4. 12. 2011 16:58
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Avatar - positivemind
1. 11. 2013 09:00
Re: Zimné pneumatiky sú v zime samozrejmosť ...
A můžou za to hodně i auta s počtem válců > 3?
1. 11. 2013 10:57
Re: Zimné pneumatiky sú v zime samozrejmosť ...
na svoji dobu určitě. Rozhodně mnohem lepší než zmiňovaný OR6 eventuelně OR36, což byly klouzavý ***, ale zase pěkně pískaly v zatáčkách ;-)
4. 12. 2011 13:45
Re: Zimné pneumatiky sú v zime samozrejmosť ...
k tomu pridaj vyrazne mensi pocet aut v nasich krajoch a fakt, ze sme sa az tak neponahlali ;-)
Avatar - white label
4. 12. 2011 15:17
Re: Zimné pneumatiky sú v zime samozrejmosť ...
To je zase inteligentní příspěvek, ony byly třeba taky doby, kdy při průjezdu auta městem, běžel před autem zřízenec mávající praporkem, který všechny upozorňoval na projíždějící auto.
Kolik jezdilo aut dřív a kolik jich jezdí dnes ti zjevně uniká, nehledě na přirozený technický pokrok, dřív taky stačila mechanická šipka místo světelných blinkrů a stěrače na ruční pohon byly "luxus", mimochodem automobily byly dřív, než samotná pneumatika, takže podle tvé logiky je vlastně také používáme zbytečně a je to především výmysl jejich výrobců... :-O :*) >:-[]
Avatar - petrumr
4. 12. 2011 15:24
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Avatar - white label
4. 12. 2011 15:35
Re: Zimné pneumatiky sú v zime samozrejmosť ...
Ještě, že o tom, co je moc/příliš, rozhoduje někdo soudnější a zodpovědnější... ;-)
Avatar - petrumr
4. 12. 2011 17:00
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Avatar - white label
4. 12. 2011 18:08
Re: Zimné pneumatiky sú v zime samozrejmosť ...
Mně aspoň zatím mají co "vygumovat"... ;-)
1. 11. 2013 11:01
Re: Zimné pneumatiky sú v zime samozrejmosť ...
Hele musíš, ale uznat, že zimáky jsou nutnost. Přijeď o tom v lednu podiskutovat k nám do Jablonce. Nejlip až napadne přes noc půl metru sněhu a technický se budou zoufale snažit udržet průjezdný alespoň hlavní tah na Prahu. V takových chvílích žehnám českým Vraníkům, který mě zatím nikdy nenechaly v podobných situacích ve štychu :yes:
1. 11. 2013 10:56
Re: Zimné pneumatiky sú v zime samozrejmosť ...
To už ovšem pamatuješ taky hodně ;-) Zapomněl si dodat, že v tu dobu nebyl zdaleka takový provoz jako teď, což je dost důležitej parametr.
1. 11. 2013 10:54
Re: Zimné pneumatiky sú v zime samozrejmosť ...
Tak škóca byla schopná pohybovat se v zimě i na letních. I když to nebyla samozřejmě žádná sláva. Moderní auta, který nemají poměr rozložení hmotnosti předek:zadek 20:80 jako Š120 se na letních ve sněhu prostě nehnou. Na letních se samozřejmě v zimě jezdit dá, ale tak na jižní moravě a to ještě ne úplně celou zimu, když nachumelí nebo na***je na silnici ledovka, tak rozumný řidič nemůže na leťákách vyrazit. Já to v jizerkách neřeším. Prostě jezdím od listopadu do půlky dubna na zimních a vůbec nad tím nepřemýšlím, že by to mohlo být jinak. ;-)
4. 12. 2011 11:52
Dost nepřesný článek
Zimní pneumatiky neexistují. Jsou pouze pneu pro zimní provoz a to určuje jen a pouze výrobce pneumatiky, nikoliv tedy zákon či obecně závazný předpis.
Ovšem existuje zimní vzorek!!
Ten se od univerzálního (na kterém se též v zimě smí jezdit) označeného např. M+S liší ještě připojenou značkou sněhové vločky či písmenem S (Snow).
Ale pozor. Písmeny W+S někdy jsou značeny univerzální celoroční gumy, poněvadž zde S značí Sommer!!
Pneumatiky se zimním vzorkem (a pokud možno i ze zimní směsi - siliky) mají jednoznačně výrazně lepší adhezi na sněhu, ?břečce? a náledí. Ovšem kolik procent kilometrů v těchto podmínkách ujede většina "amatérských" řidičů?
Na mokru a na suchu jsou rozdíly zimní - letní nevýrazné, často i ve prospěch letních, zejména při teplotách okolo nuly a tepleji!!
Toto vše lze vyčíst z desítek testů ADAC a jiných zkušeben.
Závěr si udělejte každý sám. :-(
Rozbalit vlákno
5
Avatar - Guttalax
4. 12. 2011 14:22
Re: Dost nepřesný článek
Závěr je jasný. V době zimního času jezdím na zimních a po zbytek na letních. M+S -Snow je správně ,ale je třeba ještě dodat že M -Mud -bláto sajrajt. :-!
Avatar - eLzyx
4. 12. 2011 14:22
Re: Dost nepřesný článek
já mám Nokian WR G2, jsou označené M+S, dokonce mají sněhovou vločku, ale na sněhu se chovají úplně naprd. Dle mého to jsou jen pitomé univerzály, v čemž mě utvrzuje i to, že po ojetí prvních 4mm zmizí jemné lamely a z pneumatiky se tak stává letní. :no:
Příště jdu raději do Pirelli, nebo GY
Avatar - Uhlik
4. 12. 2011 14:31
Re: Dost nepřesný článek
WRG2 mam na aute tiez, podla mna sa spravaju standartne aj na snehu, ale s tym, ze je to nie tak uplne zimna pneu mas pravdu. Pozri si to na stranke Nokianu, je to pneumatika vyvinuta pre strednu europu a tu tolko snehu ako niekde vo Finsku nemozeme ocakavat, v testoch ale na snehu nijak vyrazne nezaostava. Ak potrebujes naozajstne zimy do hor, tak od Nokianu treba brat ine rady W, nie WRG.

Mam ich este len druhu sezonu a ide o 225/45 R18, neviem co jazdis ty, mozno zalezi aj od rozmeru, no ja som s nimi spokojny aj na snehu.
4. 12. 2011 16:00
Re: Dost nepřesný článek
Zima neznamená jen sníh, zima znamená hlavně nízké teploty. Měly by to být univerzální zimní pneumatiky stavěné hlavně na mokro a břečku s tím, že by si měly vést slušně i za sucha a na sněhu. To odpovídá požadavkům většiny řidičů v těchto zeměpisných šířkách. Nokian uvádí, že jde o pneumatiku s nízkým valivým odporem, což může být zdroj problému. Nokian se chlubí nízkým valivým odporem snad u všech zimních pneumatik a dodává, že ho nebylo dosaženo na úkol přilnavosti. Ale to nemohu posoudit.
1. 11. 2013 11:05
Re: Dost nepřesný článek
Jak se chová zimák za sucha mě vůbec nezajímá. Za sucha vyjedu všude i na leťákách. Jediný podstatný v souvislosti se zimní gumou je u mě chování na sněhu, břečce a namrzlý silnici.
4. 12. 2011 16:54
bezpečnost
"Jak praví zažité heslo" - je to trochu blamáž pane redaktore!!! Při této teplotě až do 0 st.C jsou letní gumy na suchu i mokru nepřekonatelné, což si myslím, že jistě víte. Ale nepoučitelnému českému národu se to musí trochu zveličit, aby nejezdil na sjetých OR 34, které se na sněhu krásně zabalily. Jiná věc byly celoroční OR 35 o kterých se tu nikdo nezmiňuje, ty byly na danou dobu super i na zimu!
Nyní jsem nazul na auto nové Nokiany " Hatatitlá" - 245/50/18 a tak jsem zvědav jak budou jezdit...
Rozbalit vlákno
4
Avatar - petrumr
4. 12. 2011 17:03
Autor příspěvku dlouhodobě nerespektoval pravidla diskuse.
Avatar - white label
4. 12. 2011 18:06
Re: bezpečnost
Proč 245mm, užší už tam být nemohou?
1. 11. 2013 10:24
Re: bezpečnost
Při 0 st. je samozřejmě lepší zimní guma (i při suchu) než letní.

Pokud máš Nokian Hakkapeliitta, tak hodně zaleží kde jezdíš. Na sněhu a ledu jsou, dle mé zkušenosti, lepší než všechny běžně testované zimní pneu, na mokru průměr, za sucha podprůměr...
1. 11. 2013 11:06
Re: bezpečnost
Jistě dobře. To je supr guma. :yes:
4. 12. 2011 17:49
Tlak pneu
"V zimním období je doporučeno hustit pneumatiky o 0,2 baru více, než předepisuje výrobce automobilu. S klesající teplotou se totiž objem vzduchu zmenšuje a v důsledku toho pneumatika ztrácí svůj předepsaný tlak. Ten je výrobcem stanoven při teplotě 20°C."

Já myslel, že třeba 2,5 baru při 20° je totéž, co 2,5 baru při 0°, jen dojde změnou teploty k poklesu tlaku a je potřeba dofouknout znovu na 2,5. Ale podle článku mi z toho spíš vyplývá, že "letním" 2,5 baru v zimě odpovídá zhruba 2,7 baru, beru v úvahu situaci, kdy dofukuju za zimních teplot. Může mi v tom někdo udělat pořádek? :-) Je třeba opravdu foukat víc, nebo jen hlídat pokles tlaku vlivem poklesu teploty?
Rozbalit vlákno
3
Avatar - white label
4. 12. 2011 18:15
Re: Tlak pneu
V podstatě máš pravdu, ale je třeba počítat i s tím, že hodně lidí si nechá nahustit pneu v pneuservisu při přezutí na zimní pneumatiky a tam teplota na nule asi nebude, navíc nárůst teploty pneu během jízdy v létě, bude zřetelně vyšší, než v zimě.
5. 12. 2011 11:46
Re: Tlak pneu
je to tam napisane spravne...
v lete ked mas mat 2,3 baru, tak tento tlak merias pri studenych gumach - t.j. pri 20°C lenze jazdou stupne teplota na 30, 40, 50 atd - zalezi od podmienok, takze tlak pocas jazdy stupne
zimne gumy mas tiez natlacit na 2,3 (pri 20°C) ale kedze je vonku chladnejsie a prakticky sa neda nedosiahnut rovnaku teplotu ako letne za jazdy, mozes ich dofukat na +0,2bar
1. 11. 2013 09:47
Re: Tlak pneu
kua, nerob zo seba blba ... myslene to bolo tak, ze ked nafukas 2,5 pri 20st a poklesne teplota na 0 tak ma na kolese 2,3 ...
preto mas pri 20st nafukat na 2,7, aby ked poklesne teplota na 0 si tam mal spravnych 2,5 ...
Avatar - vabis
1. 11. 2013 08:47
<b class="smile01"><b>:-)</b></b>
Dříve :
1) na zimu se auto mnohdy odstavilo
2) zbylí byli většinou řidiči
3) nikdo necítil jako neúspěch nechat auto u nádraží a dojít do chaty pěšky
4) cesty byly prázdné
5) „letní“ OR34 na sněhu celkem držela

Dneska:
1) v zimě jezdí všichni
2) tedy i 80% neřidičů
3) všichni musí dojet 50x v každém dni úplně všude, jinak mají infarkt
4) jezdíme ve štrůdlu, kdy co chvíli někdo něco vymyslí
5) letní Pilot Premacy je na sněhu jak lyže

…zimní ano, ale na zimu! Článek před x týdny že tolik řidičů nemá přezuto byl trapný. Jasně že nemá přezuto a ještě x týdnů nepřeuje, proč taky. Většinu roku je stejně ve městech suchý asfalt a teploty plus.
Rozbalit vlákno
1
1. 11. 2013 09:14
Re: <b class="smile01"><b>:-)</b></b>
Od roku 2006 se jezdí čím dál míň.
1. 11. 2013 09:09
Co naděláme
Je to v našém podnebném pásmu a pevném povrchu s odklízením sněhu a s větším počtem aut s abs, esp, asr pitomost ale buďmě tolerantní. Úřednicí prokázali činnost, novináři mají o čem psát několikrát do roka, pneuservisáci mají víc práce a výrobci pneumatik získali v jeden okamžík trochu práce navíc. Všichni si zajistili nějakou korunu a tedy živobytí. Třeba na to pohlížet jako na charitu nebo jako na místní folklór, obyčej. Taky se u nás na velikonoce řežou baby karbáčem a jinde ne.
Rozbalit vlákno
2
1. 11. 2013 09:51
Re: Co naděláme
Presne. A rovnaké je to aj pri výrobcoch obuvi. Úplne by stačilo trochu zatepliť sálové tenisky, alebo dať si do nich troje ponožky a je to. Ale nie, oni si musia vymyslieť niekoľkonásobné drahšie, že vraj, zimné topánky.
Našťastie existuje pár ľudí s vlastným názorom, ktorí si nenechajú nič diktovať a pokojne sa vyberú v sandáloch a hrubých bielych ponožkách trebárs aj na zasnežené vrcholky Tatier...
1. 11. 2013 10:04
Re: Co naděláme
Aha to je jako ironie. Pokud žijete někde v zasnežených horách tak třeba ano, ale já nosím stejný typ bot celý rok. Nedovedu si představit že bych měl šmatlat ve sněhulách to co pochodím po chodníku, asfaltu. To by nohy dlouho nesnesly.
To by mohli příkázat i zimní boty ze zákona, když je to stejné. Je to pro bezpečnost lidí.
A ještě k těm sandálům s ponožkama. To je právě krásná ukázka jak si lidi nechávají vymýt mozek. Asi neni náhoda že to pořád vytahují slovensky mluvící.
Kdybyste byl římský voják v dávnověku, tak byste po pár kilometrech pochodu prosil o to aby vás radši zabili nebo dali ponožky do sandálů.
29. 8. 2016 20:34
Zimní pneumatiky
Zdravím, děkuji za článek. Co se týče pneumatik, koukal jsem na tyhle stránky: [odkaz] Máte s nimi zkušenosti? Jaké pneumatiky máte nejraději?
Rozbalit vlákno
0
30. 9. 2016 11:24
Zimní pneumatiky
Hezký den, zajímalo by mě, zda máte někdo zkušenosti s těmito pneumatikami: [odkaz] Chci si letos pořídit nové a nevím přesně, jaké. Tak kdybyste měl někdo tip.
Rozbalit vlákno
0