Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Uživatelské manuály k novým automobilům jsou delší než slavné knihy

Uživatelské manuály, které obvykle zabírají pořádný kus místa ve schránce před spolujezdcem, jsou užitečným pomocníkem kutilů. Pokud byste je ale chtěli přečíst celé, strávíte u nich až neuvěřitelné množství času.
Zpět na článek
16. 10. 2020 11:15
Pokud by současná auta...
...nebyla zamořena stovkami elektronických funkcí, jejichž valnou část většina zákazníků ani nevyužije, ani nepotřebuje a tudíž ani nevyžaduje, mohly by se manuály zase vrátit k rozumné tlouštce. A to chce EU nařizovat další a další idiotské řidičské elektroasistenty, které mohou být dokonce nebezpečné a dokonce uvažuje o OMEZOVAČI RYCHLOSTI!!! Což už je absolutní vrchol levičácké drzosti a jejich zločinné snahy nás obrat o další kus svobody! :-O :-( :-( :no: :no: :no:
16. 10. 2020 13:02
Re: Pokud by současná auta...
No kromě toho obligátního kopání jde o fakt, že auta jsou vybavena funkcemi, které před nedávnem byly leda ve sci-fi filmech.
Ještě před nějakými 10-15 lety jsem si koupil auto a nepotřeboval příručku, protože jsem na všechno přišel sám. Dnes je těch funkcí tolik, že si obvykle vyhledám na YT nebo přinejhorším zabrousím do manuálu.
16. 10. 2020 12:02
Mercedes
V Mercedesu je navod v infotainmentu v elektronicke podobe, takze knizka muze zustat doma. Pokrok nezastavis.

Na zacatku jsem ho otevrel 2x 1 minuta abych si potvrdil, ze neco chapu spravne, jinak nezajem.
Na kazdy cudlik 10 varovani o bezpecnosti.

Kdyby nahodou nesel infotainment, tak to uz je stejne jedno jestli mam navod elektronicky nebo papirovy... :-)
Avatar - Stejsn
16. 10. 2020 15:24
Jak kde
V manuálu od Forda je jediná věta: "Jděte na vlak" (starý motoristický fór, ale nemohl jsem si pomoct)
16. 10. 2020 13:07
Něco na tom bude....
.... včera jsem měnil stěrače u Superba (poprvé).... Nejdřív do návodu jak dostat stěrače do servisní polohy.... pak došlo na stěrače (Hella) - ke stěrači je 5 různých adaptérů na různé typy uchycení, podle návodu musíš najít ten správný.... pak ho opět podle návodu ještě nějak upravit a pak to triumfálně nacvakneš....

Jako bonus každý stěrač balený samostatně, čili odpadu jak prase, čtyři plastové adaptéry co jsem nevyužil taky letěly do koše.... váha stěrače 100g, váha obalu a odpadu 200g....

No nedá se, no :-) trvalo mi to půl hodiny....

PS: bonus u Superba je výměna baterky v keyless klíči... opět bez návodu nevymyslíš jak to udělat a ještě k tomu pak musíš někde sehnat malý šroubováček, protože běžným nářadím to fakt neuděláš.... a to ta baterka chcípne každé 3 měsíce..... 8-s

PSS: návody čtu od A do Z ke všem autům co jsem kdy měl.... moje úchylka.... ;-)
Avatar - Blue Sun
16. 10. 2020 13:01
Re: Pokud by současná auta...
Ne, na tebe fakt nemá.
17. 10. 2020 16:20
Re: Něco na tom bude....
Já měním častěji. No a kvalitní náhrada stojí méně než čtvrtinu (350 Kč za sadu včetně náhradní gumičky).
Kvalita stírání hodně závisí na tom, jaké je zakřivení skla a jak jsou stěrače dlouhé.
Já mám na jednom autě hodně dlouhý (650 mm) a ten už jako nový neměl na vzdáleném konci dostatečný přítlak. Takhle dlouhý stěrač by už prostě potřeboval klasickou ramínkovou konstrukci, ale to dnes není v módě.
17. 10. 2020 15:53
Návody čtu pečlivě a člověk občas narazí na zajímavosti
U jedné značky koncernu VW se dočtu, že nedoporučuje přidávání aditiv do benzínu a že se nesmí auto startovat roztažením/roztlačením. U jiné značky koncernu VW s těmi samými motory se dočtu, že za určitých podmínek je aditiva do benzínu naopak nutno použít a že za určitých podmínek je možno startovat roztažením/roztlačením.
Celkově vzato jsou uživatelké manuály čím dál delší, ale člověk se tam dovzí čím díle méně. Kupříklad Škodovka přestala do návodů k obsluze dávat informaci o motorovém oleji. Řidič má prý zavolat do servisu.
16. 10. 2020 16:12
jsou užitečným pomocníkem kutilů.
Opravdu kutilů? Nevím že by v té knížce bylo někdy něco užitečného pro kutila.
Záleží hlavně jak je auto user friendly, pak kdyžtak občas člověk musí hledat jak něco nastavit, apod..

Pokud se budeme bavit o knížkách pro kutily, tak to budou knížky "Jak na to", které ale byly myslím max do Octavia 1, pak už nic a pak už jenom dílenské příručky. Pro nová auta už je dost problém a na internetu je online aspoň starší databáze ELSA. Něco je anglicky, něco německy, něco Rusky.
16. 10. 2020 13:04
Re: cudne
Spoustu toho cpou do infotainmentu, jen když je opravdu nějaký problém, tak se nerozeběhne ani ten.
16. 10. 2020 13:03
Re: Naco
Tam, většinou najdu všechno. Tam se koukám jako první nebo diskuzní fóra. ;-)
Avatar - KANKUNEN
16. 10. 2020 11:36
Re: Pokud by současná auta...
Svoboda? podívej kolik tady lidí by rádo žilo dle zákona. Musíš, nesmíš, protože to nějaký bezmozek narval do zákona.
16. 10. 2020 12:26
Re: Pokud by současná auta...
Větší demagogii už si nevymyslel? :D :D :D
2. 2. 2021 20:20
Rady a manuály
Díky moc za suprové rady a manuály, které jste tady všichni napostovali :-) My jsme si nedávno hledali také jeden takový návod a vůbec jsme nevěděli, kde si ho sehnat... Naštěstí existují stránky jako je třeba tato - https://www.bezvarady.eu/ , kde toho mají opravdu habaděj a tak se člověk skoro nikdy nemůže ztratit :-)
18. 10. 2020 11:40
Re: Návody čtu pečlivě a člověk občas narazí na zajímavosti
Nikde nic. Do návodu dávají pouze informaci, že lze nouzově dolít maximálně 0,5 L oleje určité specifikace.
Avatar - Blue Sun
17. 10. 2020 19:14
Re: Návody čtu pečlivě a člověk občas narazí na zajímavosti
Není informace o oleji napsaná na štítku s tlakem pneumatik? Dřív to tak běžně bývalo, aspoň u francouzských aut.
Avatar - palix
17. 10. 2020 16:07
Re: cudne
Aj moja Mazda 3 - 2017 mala len takú tenkú brožúrku a manuál bol / je na internete v PDF, alebo v aplikácii v mobile. Dnes nie je potrebné použiť zbytočne tony papiera na tlač manuálov, ktoré 90% vodičov ani neprečíta.
Známa kúpila nedávno 8 ročné BMW. Bol tam manuál, ktorý vyzeral akoby nebol nikdy otvorený. Zrejme ani nebol.
17. 10. 2020 15:39
Re: Něco na tom bude....
Zase těch 5 adaptérů zjednodušuje práci.
Zkoušel tzv. univerzální adaptér od Sheronu i objednávání konkrétního adaptéru ... a nebylo to nic snadného a to jsem myslel, že se v autech vyznám.
Zlatá starší auta s klasickým hákem a vyklopitelnými rameny stěračů.
Avatar - xxc
16. 10. 2020 17:54
Re: cudne
Aj moja Skoda ma maly manual. A este k tomu nejaky opravny dodatok :-)
Avatar - _Karel_
16. 10. 2020 17:40
Re: cudne
Manuál mojí škodovice měl téměř 2cm tloušťku. Ty sis koupil jakou, že měla krátký?
Avatar - twistedTSD
16. 10. 2020 16:26
Re: Něco na tom bude....
Já je měním asi po 3 letech, takže mě těch pár stovek za škodovácké nepálí. Možná mají různé dodavatele a tím i různou výdrž.

Souhlas. Hlavně se člověk dozví užitečné věci, kdy se zapíná klima atd., a pak se nediví a neptá po fórech, proč auto samo od sebe klimatizuje nebo naopak.
16. 10. 2020 15:20
Re: Něco na tom bude....
.... asi těm originálům dám příště šanci.... no stěrače na funglovce daly půl roku přes suché léto, takže fakt nic moc.... a uvidím co cenovka, né že by to bylo podstatné ale někde jsou schopní chtít za origo stěrače 800 když kvalitní náhrada stojí 350....

Jinak prostě když už jednou jezdíme ve vymakaných autech, je fajn ty různé funkce znát a rozhodnout se, jestli je použiju nebo ne.... prostě nejezdit jak stupid s tím, že neznám 80% věcí co to auto umí....
Avatar - twistedTSD
16. 10. 2020 15:09
Re: Něco na tom bude....
Tak když koupíš originál, žádné nástavce ani úpravu neřešíš a máš hotovo za 10 vteřin. A samostatně balené nejsou.

PSS: Taky. Po večerech jsem si pročítal i sebemenší detaily.
16. 10. 2020 13:22
Re: Naco
Tak ja treba najdu servisku i manual jak na webu myAudi, tak v mobilni aplikaci myAudi. Manual je navic myslim nahrany i v infotainmentu, ale tim si nejsem jisty. :-)

Ale jako uznavam, ze samotnej audi manual je snad delsi nez cela legendarni encyklopedicka publikace bosch automotive handbook...
16. 10. 2020 11:50
selskej rozum
At si to tisknou, at si tam davaji asistenty, dyt to nemusis kupovat ale. Muzes si nechat dovezt auto s v6, v8 s automatem, novy nebo pet let či dva roky stary, s tempomatem a pohodlnejma sedackama a vic nic. A jeste usetris na servisu 👍
16. 10. 2020 11:49
cudne
posledne kupovane auta maju manualy velmi kratke - zvlast skodovica zjavne setri na obsahu
Avatar - SKAY
16. 10. 2020 11:19
Naco
Moc lidí to stejně nečte. Až když je problém či neví. Třeba pdf by stacilo..... Když už jsou i el servisky....
17. 10. 2020 10:06
Re: Pokud by současná auta...
A které tě reálně obohatily? Když jsem měl naposledy půjčené auto s výdobytky moderní doby, musel jsem posléze vyhledat odbornou pomoc, trauma bylo příliš silné:)