Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: TEST Kia Stonic 1.0 T-GDI 7DCT MHEV vs. Opel Mokka 1.2 Turbo AT8 – Přidaná hodnota

Z malých hatchbacků lidé čím dál více přesedají do podobně velkých crossoverů, které vlastně přidávají navíc jen výšku a velikost kol. Dva takové jsme srovnali: neokoukanou novinku Opel Mokka s již zavedenou Kiou Stonic.
Zpět na článek
11. 8. 2021 14:00
Re: Na co se zapomíná
Asi se najdou výjimky, ale 130 km/h indikovaných bývá většinou 124-126 km/h reálných.

A v podstatě to není nešvar, ale nutnost. Rychloměr dle homologačních podmínek nikdy nesmí zobrazovat rychlost nižší než skutečnou. Takže když vezmeš v úvahu faktory jako rozdílný průměr kol v čase vlivem opotřebení pneumatik a nepřesnost samotného měření, tak to výrobci ani jinak nastavit nemohou.

S tím, že za SUV člověk připlácí oproti klasickým třikrát souhlasím. Poprvé při nákupu, podruhé za palivo a potřetí horší dynamikou.
Avatar - Mikesus
11. 8. 2021 14:08
Re: Na co se zapomíná
nejen za palivo. Často jsou SUV těžší oproti klasickým HB, takže spotřební materiál jako brzdy nebo pneumatiky se opotřebovávají více.
Avatar - 3_diamanty
11. 8. 2021 22:56
Mokka
musim povedat ze mne sa nova Mokka velmi paci... tento novy vizor xicht aky opel uz zacina preferovat spolu s hranatejsimi tvarmi karoserie ma neskutocne pritahuje.... oplu to neskutocne sedi toto a konecne to ma tu spravnu oplacku dusu a charizmu aku som u tejto znacky uz nevidel a necitil aspon poslednych 20 rokov.... nazivo je mokka krasna... je kompaktna ale nie mala... je stylova ale nie gycova... ma presne ten dokonaly tvar aj dokonalu velkost aka by mi vyhovovala.... no a naopak aj ked mam tiez kiu rad tak musim povedat ze uz od zaciatku priochodu stonicu ma to auto vobec nebere... to uz radsej klasicke rio.. neviem cim to je ale za mna je stonic najnezaujimavejsia kia sucasnosti.. kym mokka je seriozny crossover s krasnou kasnou a la bugina .. tak stonic je jednoducho len akysi nasilu nafuknuty hatch...

mokka :yes:
Avatar - rohYpnol
13. 8. 2021 13:08
Re: Re: Re: Co mi na Opelu vadí
Já Corsu vnímám teda úplně stejně. Určitě neříkám že je špatná. Umím si představit, že ji mám. Ale nevidím důvod, proč ji chtít.

Za mě je to auto, které může vyjít z rovnice jako výsledek. Ale jako volba srdcem? Za mě rozhodně ne.
Avatar - Ozzman
13. 8. 2021 11:01
Re: Re: Co mi na Opelu vadí
To máš naprostou pravdu, navíc je to moje individuální definice, mne ta Corsa prostě ničím nezaujala, ke všem ostatním autum segmentu mám buď pozitivní či negativní názor, ale Corsa je pro mne taková nijaká.. hezká je v GS line, ale zase to není nic extra cenově viz srovnání výše.
Avatar - rohYpnol
12. 8. 2021 18:00
Re: Absurdní situace
Pravděpodobnost neúspěchu u R3 je násobně vyšší než u R4.

Mimochodem, ještě jsem nejel s R3, se kterým bych byl spokojený. A opětovně píšu - nejde mi o dynamiku jako takovou. Jde mi o projev motoru, který byl u R3 vždycky tragický. Automat dokáže část vyžehlit, ale je to jen náplast na bolavou ránu.

Jsem zvědavý na kombinaci 1,0 TSI+MHEV. Tam si umím představit, že negativum R3 se snad příliš projevit nemusí.

Stále je ale třeba mít na paměti, že jsme v kategorii mrzák R3, který proti R4 uživatelsky nemá co nabídnout. Nelžeme a nenechejme se obelhávat PR. R3 vždy bude prostě horší než R4.
11. 8. 2021 13:39
Na co se zapomíná
Kromě zmíněného příplatku oproti malým vozům na stejné platformě je tu zásadní problém - vyšší stavba nesvědčí rychlejší jízdě. Aerodynamika je prostě horší a s ní i odpor vzduchu. Pokud se tyto crossovery plně zaplní, jsou z nich v důsledku motorizace bez rezerv líní a žravé mrchy. Konečně, oněch 130 km/h na dálnici bude nejspíše něco kolem 120 km/h, jede-li se podle tachometru. Tento nešvar ukazovat vyšší než skutečnou rychlost je totiž neskutečně rozšířený. Rád bych se pletl, ale soudím, že zde je vše jako obvykle.
Avatar - Emel
13. 8. 2021 13:48
Re: Co mi na Opelu vadí
To ano, ale prodeje stály za prd... částečně kvůli stáří auta, částečně proto, že nafouklé kompaktní MPV nabízely lepší value for money.

2013 se v Evropě prodaly necelé 3t C8... a asi 85t Picass (2014 dokonce 117t).
Avatar - rohYpnol
13. 8. 2021 13:39
Re: Co mi na Opelu vadí
No takhle - třeba současné Clio mi, jak by řek Rasťo Chvála, doslova "odpálilo dekel" :-[]
Avatar - Mikesus
13. 8. 2021 13:27
Re: Absurdní situace
Ja bych ještě dodal Yaris GR, taky to tma nebylo marné. U Yarisu hybridu mi vadí, že v určitých otáčkách to zní jako diesel. Jinak 3válec tam je taky v pohodě
Avatar - rohYpnol
13. 8. 2021 13:09
Re: Co mi na Opelu vadí
Proto jsem psal SPOLUdefinoval.

Grand C4 Picasso nebylo záplatou za C8 ani omylem. 8/P807/Ulysee/Phedra se vyráběly relativně dlouho. Končil až v roce 2014.
Avatar - Mikesus
13. 8. 2021 12:30
Re: Na co se zapomíná
Pak jeste, jestli to z PP odpovídá realitě.
Avatar - Ozzman
13. 8. 2021 12:19
Re: Re: Re: Co mi na Opelu vadí
Přesně tak, proto tu málokdy o nějakém autě píšu, že je špatné, ale že mne osobně by neoslovilo a to je rozdíl :)
Avatar - wakantanka
13. 8. 2021 12:07
Re: Re: Re: Co mi na Opelu vadí
No a vieš ako to je, koľko ľudí toľko chutí 🙂
Avatar - Ozzman
13. 8. 2021 11:42
Re: Co mi na Opelu vadí
Jo, mam ty značky rád, ale zase né nekriticky, minulá Fiesta mne díky interiéru nebrala a myslím, že na každém modelu bych našel kritiku :)


Mne se ten interiér líbí, pořád je tam totiž i dost tlačítek fyzických, ta RS line má pak perfektní sedačky a myslím, že i palubka byla něčím obšitá.
Avatar - Emel
13. 8. 2021 11:16
Re: Co mi na Opelu vadí
Možná i k oběma, ale myslel jsem Ford.
Clio jo, to beru... to se mi líbí taky a ta 1,33TCe je fajn nabídka.
Na druhou stranu ten interiér s velkým tabletem za mě teda ne.
Avatar - Ozzman
13. 8. 2021 10:59
Re: Co mi na Opelu vadí
Člověk se tu píše s příspěvkem docela dlouho a pak se neodešle a ještě mne to odhlásí :/:

Takže, fandovství k čemu? K Fordu? :D Nebo k Renaultu ? :D

Fiesta se mi líbí právě v té ST line, jako auto je fakt dobrá, konečně má i normální interiér, ale dlouho byla drahá, jenže dnes se dá ST line s 92kw EB koupit za 410 ceníkových.

Corsa pak stojí o 10 tisíc méně v GS line, ale má jen 74kw motor, se silnějším 96kw se pojí pouze AT a stojí už 460

V tomhle podle mne vyhrává to Clio na plné čáře. Sice v nižších specifikacích ztratil 1.0TCE 100 a nahradili ho 90k verzí ( ach jo :/), ale zase můžeš teď koupit za 420 tisíc 1.33TCE 140 s MT! Navíc to auto fakt dobře jezdí, má super interiér a vůbec si myslím, že se povedlo. Ideál by pak byl RS line za 455.
Avatar - wakantanka
13. 8. 2021 10:55
Re: Re: Co mi na Opelu vadí
Podľa tej definície si tam ale môžeš dosadiť podstatne viac modelov ako len Corsu. Skoro ako keby som čítal definíciu, ktorá zabezpečila a do istej miery stále zabezpečuje GOLFu štatút a predaje ktoré stále má. 🙂
Avatar - Emel
13. 8. 2021 10:41
Re: Co mi na Opelu vadí
Jo, to je ale dané fadovstvím značce ;-)
Fiesta jako ST-Line dejme tomu, ta normální vypadá jako žába.
Interiér se mi náhodou líbí... já moc nemusím tablety, tak jsem spokojený se zabudováním obrazovky... i s natočením panelu na řidiče a přiměřeným množstvím tlačítek. Ty sedačky s červenejma pruhama jsou možná trošku moc, ale jinak se mi v Corse líbí, i posez mi vyhovuje.
Avatar - Ozzman
13. 8. 2021 10:26
Re: Co mi na Opelu vadí
Ad 1: Mne se Fiesta libi vic, ale vim, ze je draha

Ad 1a) souhlas, ale mne se v Corse moc v interieru nelibilo, respektive nenadchne, lae neurazi

2) pro mne je to v B segmentu prast jako uhod a zalezi na konkretnim motoru


Pro mne je asi nejzajimavejsi Clio, akorat ted nevim, jake ma motorizace, delali taˇ zmeny, jezdil jse 1.0 tce 74 kw a to jelo moc hezky.
Avatar - Emel
13. 8. 2021 10:18
Re: Co mi na Opelu vadí
1) Ve vyšších verzích vypadá fakt dobře - za mě rozhodně líp, než třeba Polo nebo Fiesta.
1a) Ne tak dobře, jako sesterská 208, ale zase nemá ten debilní kokpit
2) 1.2 je víc než 1.0... ať už atmo nebo turbo

Cenově... za 350 je 1.2T 74kW 6MT s klimou a tempomatem na 16"... to je v dnešní době asi fajn cena. Ale je fakt, že to chce aspoň LED světla a dvoubarevný lak... což jsem pořád pod 400t, třeba i v GS Line.
Avatar - Ozzman
13. 8. 2021 10:08
Re: Co mi na Opelu vadí
Tak já zase nevím, proč bych měl dát aktuální Corse přednost ? Není špatná, to ne, ale ničím zajímavá taky ne. Není extra prostorná, extra hezká, jízdně nad konkurencí také moc nevyiká a nevím jak teď, ale cenově to taktéž nebyla žádná sláva, když ji uvedli na trh, co jsem ji byl zkusit.

To třeba jiné Oply mají mnohem zajímavější lákadla pro kupce.
Avatar - Emel
13. 8. 2021 09:58
Re: Co mi na Opelu vadí
No... trošku jako MPV vypadaly poslední dvě generace (D a E).

Zároveň mám ale dojem, že Corsa právě v těchto generacích svou pozici na trhu spíše oslabila než posílila - dříve Corsa soupeřila s nejlepšími ve třídě, v poslední době už moc ne. Takže je otázka, jestli trh zrovna tohle oceňoval nebo ne.
Avatar - Ozzman
13. 8. 2021 09:57
Re: Co mi na Opelu vadí
Jasně, že Francouzi přišli v Evropě první, je asi fuk, že Scenic byl 96, Picasso až 99 jako Zafira (která dle mne z této trojice vypadala nejlépe), ale v té době MPV zažívaly Boom a mnozí je následovaly.
Avatar - Emel
13. 8. 2021 09:39
Re: Co mi na Opelu vadí
Tož to Scenic taky nebyl... a tak by se asi dalo říct, že 7 míst definicí třídy nebylo.

Sedmimístná byla velká MPV... a teprve když to s touhle třídou šlo dole vodou, tak došlo k rozmachu těch "Grand" verzí, aby pokud možno pokryli prostor uvolněný C8.
Avatar - rohYpnol
13. 8. 2021 09:34
Re: Co mi na Opelu vadí
Co bylo tím rysem? Třeba prostorná a povedená kabina. Celkem bych si i vsadil na to, že současná Corsa šla s prostorností kabiny dolů.
Avatar - rohYpnol
13. 8. 2021 09:31
Re: Co mi na Opelu vadí
Picasso (první) nikdy nebylo 7 místné snad.
Avatar - rohYpnol
13. 8. 2021 09:30
Re: Absurdní situace
To je právě hodně omezené hodnocení.

Ano, určitě automat dokáže nevýhody R3 částečně zhojit. Ale jak jsem psal, pořád je to jen náplast na bolavou ránu. A to je to co ti uniká.

Ano, jako uživatel jsi možná nepocítil nějaký dramatický rozdíl. Ale za jakou cenu?? Za cenu toho, že výrobce musí sahat po dražších a složitějších řešeních, které zvyšují hmotnost, prodražují výrobu i vývoj a následný servis. Ty pak máš pocit, že rozdíl není. Jenže ten rozdíl JE. Kdyby výrobce stejně přistoupil k vývoji R4, byl by stále výrazně lepší než ten R3. A o tom to celé je. R3 koncepce místo R4 dělá z auta horší auto, než by mohlo být.

A to nezmění ani fakt, že dnešní technologické možnosti dokážou R3 naladit tak, že téměř nepoznáš rozdíl proti některým R4.
Avatar - Emel
13. 8. 2021 09:27
Re: Co mi na Opelu vadí
Stejně tak ale tu třídu spoludefinoval Citroen s Picassem, ne?
Že jednička byl Renault se Scenicem je bez debat.
Avatar - Emel
13. 8. 2021 09:24
Re: Co mi na Opelu vadí
Opel byl GM... třeba Insignia se prodávala i jako Vauxhall nebo Buick (a možná ještě něco, teď nevím). Ale jinak obecně - tohle beru, mít na trhu dva klony jednoho kompaktu je menší výběr, než mít dva kompakty.

Pro zajímavost - co byly ty základní rysy Corsy? Osobně jsem měl dojem, že to s Corsou šlo od devíti k pěti a ta předposlední generace nebylo nic, na co bych s láskou vzpomínal
https://123auta-katalog-902363.c.cdn77.org/…opel_corsa_1.jpg

Nová Corsa sice potřebuje nějakou vyšší výbavu aby to nějak vypadalo, ale za mě je to krok správným směrem.
Avatar - rohYpnol
13. 8. 2021 09:18
Re: Co mi na Opelu vadí
Ano, jednak to bylo s Renaultem.

A druhak - právě Zafira přišla s flex7+ systémem sklápění a variability sedadel. Tohle Scénic neměl. Proto jsem napsal že spoludefinoval třídu.
Avatar - rohYpnol
13. 8. 2021 09:13
Re: Co mi na Opelu vadí
Evidentně nechápeš co jsem napsal. Já neříkám, že PSA jsou nekvalitní. To nechávám úplně stranou. Dřív byl Opel Opelem, Peugeot Peugeotem, CItroen CItroenem. A tohle dnes neplatí.

Mimo jiné - i díky sdílení se zcela vytratily dřívější základní rysy Corsy. A totéž je u nové Astry.
Avatar - KANKUNEN
13. 8. 2021 08:43
Re: Co mi na Opelu vadí
Krásná minulost, ale reálně technika PSA nahrazuje naftový tříválec a CVT a to je jen dobře. A ta jejich 1,4ka je špatná.
Avatar - Emel
13. 8. 2021 08:05
Re: Co mi na Opelu vadí
No jasně... a s kým asi tak Zafira "spoludefinovala" malá MPV?
Někdy toho chce člověk napsat hodně, ale méně by bylo více :-)
Avatar - Ozzman
13. 8. 2021 06:36
Re: Absurdní situace
Ford Ecoboost 1.0 a 1.5 s AT je taky moc fajn, pak byl ještě super Renault 1.0TCe... hezky gradující motory a ani neměly špatnej zvuk :)

S tím 1.5R3 od BMW jsem jezdil s manualem a mimo nejnižších otáček to fakt není poznat.

Jinak pro Rohypnola, nevím, proč čekat na litrové TSI MHEV, Ford má takový Ecoboost a v testech porazil i 1.5 TSI (Já ho nejel, netuším), ale tak nějak z principu, kdy TSI jede jako diesel bych upřednostnil EB :)
Avatar - Ozzman
13. 8. 2021 06:31
Re: Na co se zapomíná
Kvůli tycháni vyšší auto? :D To zní, jako by jí nejradši přejela :D
13. 8. 2021 04:27
Re: Co mi na Opelu vadí
PSA neměla šestiválce? Neměla kvalitní a výtečná auta? Mohl jsi Opel zachránit ty, když ti to tak vadí ;-)
13. 8. 2021 04:25
Re: Absurdní situace
Jaké PR? Na to a s ním se nejezdí. BMW R3 jednoduše jezdí minimálně v X2 s automatem naprosto skvěle a nenašel jsem kromě zavibrování při startu nic, čím by byl horší než R4.
Avatar - Anonym
12. 8. 2021 20:50
Re: Absurdní situace
mame Ceed 2020 1.4mpi, 4valec bez turba, a celkom to trasie/vibruje na volnobeh, a ked otvorim dvere, tak dvere dost klepu. Kia setrila na vyvazovaku. Mozno nove Hyundai 1.5dpi uz su kulturnejsie, ale stare 1.4mpi ziadna slava.
Avatar - rohYpnol
12. 8. 2021 18:18
Co mi na Opelu vadí
Na Opelech mi prostě vadí, že v nich vidím díly PSA. Zpřízněnost prostě není jen pod pokličkou. Ano, uživatelsky to vliv nemá. Ano, kdyby člověk smazal historii Opelu, tak je vše ok.

Jenže já tu historii aspoň částečně zažil. Není to až tak dávno, kdy se Astra rvala o trůn s Golfem a Focusem, kdy Corsa byla mezi třídní elitou. Omega měla pod kapotou 6válec a Vectra byla setsakra zajímavou volbou vedle Passatu nebo Mondea. Zafira spoludefinovala třídu malých evropských MPV. Frontera se předběhla s dobou SUV, Calibra na plakátech visela v nejedné garáži...

Tohle se prostě odmazat nedá. A Opel dnes? Derivát PSA... Alternativa pro ty, kteří nejsou schopni či ochotni pobrat i-cockpit nebo hledají cenově přijatelnější volbu. Neříkám, Mokka se mi líbí. Ale za mě je to hodně hořká současnost Opelu :-!
Avatar - rohYpnol
12. 8. 2021 17:54
Re: Na co se zapomíná
Nevím, jestli jsi naposledy jel ruským uazem na vojně...?

Jinak bys nepsal takové bludy. V rámci běžné jízdy v rychlostních limitech je jízdně SUV/crossover úplně ok. Že jede hůř jak sedan? Nepochybně ano. Ale žádné drama se nekoná.

Navíc dnes je problém spíš pod kapotou, tyhle 3válcoví mrzáci jsou k pláči. Takže i průměrné jízdní vlastnosti stačí.
12. 8. 2021 14:19
Re: Na co se zapomíná
To bude u MPV to samé ne? Gile, třeba kvůli tchyni chce manželka vyšší auto, kvůli jízdám po městě pak radši SUV než MPV (prahy, obrubníky apod.).
Vždy se dá vybrat. ;-)
12. 8. 2021 14:17
Re: Absurdní situace
Nesmysl. Kvůli neschopnosti dealera jsem včera a dnes strávil přes 900km v X2 18i. Nebýt až zvířecího oklepání po nastartování, tak za jízdy se jedná o perfektně utlumený a hezky znící R3 o objemu 1,5l. Včera k 800km se spotřebou 7,4 a průměrem 92kph. Na sever Čech přes 35-tku, zpátky po D1.
Dnes jemnějším stylem okresky a města 5,3 s rychlostním průměrem 67kph.

Takže spíš jde o to zda povedený nebo nepovedený motor.
Avatar - lamal
12. 8. 2021 12:55
Re: Na co se zapomíná
pokial je tvrdy tak sa nekymaca, skus sa previezt na XVčku
Avatar - lamal
12. 8. 2021 12:48
Re: Absurdní situace
to bude mat aj nove Punto na EMP1, takze si uz asi nevyberies nikdy v tejto triede :D mozno tam da Fiat ten 2valec, to by bolo lepsie ci horsie ? stary dobry f.i.r.e. is dead
12. 8. 2021 12:05
Re: Absurdní situace
Bohužel měl. Protože tříválce... :-( :no: :no: :no:
Avatar - lamal
12. 8. 2021 09:08
Re: Na co se zapomíná
celkom ma prekvapilo tych takmer 140g Co2/km u Mokky, na cliu mam 190g co je sice rozdiel, ale pri zrovnani vykonu a koncepcie ...
Avatar - Emel
12. 8. 2021 08:55
Re: Absurdní situace
150cm má třeba i aktuální Yaris... Fabia má myslím něco jako 147cm. To asi není zase takové drama.
Testovaný Stonic má 148,5 a Mokka 152,3.
Tak by asi neměl být problém si vybrat...
12. 8. 2021 08:23
Absurdní situace
Dřív si člověk malý hatchback mohl zvolit i s velkorysou výškou - např. poslední generace Punta měla krásných 150 cm, a přitom je to dodnes nádherné auto. Takže nástup i výstup byl u něj parádně snadný, stejně jako výhled ven (vysoká okna). Nyní jsou malé hatchbacky kvůli minimalizaci čelní plochy (úspora několika směsných gramů CO2) ubohé placky, takže kdo chce malé auto se slušně přístupnou kabinou a výhledem, musí jít do těchto předražených minicrossoverů... Ty mají emise CO2 samozřejmě ještě daleko větší, ale výrobci se zahojí jejich výrazně vyšší cenou. Prostě absurdní současný svět... :-O :-( :no: :no: :no:
P.S. Velká pochvala KIE za poctivou mechanickou P brzdu! :-) :yes:
12. 8. 2021 06:42
Re: Mokka
Mne sa Mokka tiež dizajnovo veľmi páči, ale čo mi na nej vadí, že naživo ten interiér pôsobí lacno. Minimalizmus má rád, ale vyžaduje kvalitné spracovanie. V Mokke je tona lesklých plastov náchylných na škrabance a nečistoty plus tvrdé lacno pôsobiace plasty.

Viac ma však mrzí, aké je to auto tvrdé. Neviem, či je to vekom, ale už ma dosť unavuje, ako sa pomaly každé auto snaží tváriť športovo, čo je pri takýchto mestských nákupných taškách s priemerným výkonom úplne zbytočné.
Avatar - twistedTSD
11. 8. 2021 17:06
Re: Na co se zapomíná
Jel jsem včera tříválcovým liftbackem dálniční trasu a při 140 tacho na PP svítilo necelých 6 litrů, do kopce 7.5. Chci vidět, jak toho bude dosahovat kterákoli krabice.
11. 8. 2021 16:57
Re: Na co se zapomíná
Tak zrovna odpor vzduchu by ma netrápil, hlavne pri takom prťavcovi do mesta a blízkeho okolia. Horšia je tá zbytočná nadváha. Nie iba vyššou spotrebou ale aj väčšou spotrebou materiálu a tým pádom aj energie na výrobu dostáva ekológia na frak.
11. 8. 2021 16:11
Re: Na co se zapomíná
A nejen negativa za palivo, potažmo odpor vzduchu a spotřební materiál. Ještě se v zatáčkách kymácej jak vožralej, když se potácí vo půlnoci z knajpy.
11. 8. 2021 14:13
Re: Na co se zapomíná
Je to přesně tak, v článku je ta skutečná rychlost při 130 tacho uvedená v tabulce "naměřené hodnoty", Kia 124 km/h, Opel 127 km/h.