Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Ojetý Opel Astra H (2004 - 2010): Rehabilitovala své jméno

Třetí generace Astry s přídomkem H dokázala věc takřka nemožnou. A to zcela napravit renomé modelu, pošramocené první generací. Už druhá generace známá jako řada G hodila mnohé z toho za hlavu. A třetí vydání je ještě lepší.
Zpět na článek
25. 2. 2016 08:18
25. 2. 2016 11:11
25. 2. 2016 08:45
25. 2. 2016 08:55
25. 2. 2016 10:53
25. 2. 2016 11:52
25. 2. 2016 20:52
26. 2. 2016 06:31
26. 2. 2016 14:50
26. 2. 2016 15:08
27. 2. 2016 11:25
25. 2. 2016 08:18
Reklama
Kolik opravnu v Autotechnik Zralý stála tato reklama?

>:D
Rozbalit vlákno
1
25. 2. 2016 11:11
Re: Reklama
Urcite min nez Autostyl Trutnov nebo ID Auto Brno
Avatar - Kobler
25. 2. 2016 08:45
Celý text
Třetí generace Astry s přídomkem H dokázala věc takřka nemožnou. A to zcela napravit renomé modelu, pošramocené první generací. Už druhá generace známá jako řada G hodila mnohé z toho za hlavu. A třetí vydání je ještě lepší.

První Astra byla v době premiéry přijata s opravdovým nadšením. V porovnání s posledním Kadettem E nabízela očekávaný posun vpřed. K tomu navíc vynikala svěžím designem. Nejvíce změn bylo na pohled v kabině, která je dodnes velice zdařilá. Dokonce tak, že když vyjela v roce 1997 druhá generace Astry (série G), byl její vnější vzhled a zejména kabina pro mnohé zklamáním. Prostě vůz působil málo progresivně. Naproti tomu technika a zejména kvalita posílily opravdu výrazně. Astra G tak již neměla za krátký čas výroby problémy s korozí. Astra G byla jedním z prvních vozů, které u velkosériového vozu nabídly elektrohydraulický posilovač řízení či kompresor klimatizace s proměnným výkonem (oboje však bylo posléze zdrojem problémů).

Vybere si opravdu každý
Opel se na rozdíl od přímých rivalů v podobě Volkswagenu a Fordu příliš nedrží nastolené tvarové linie svých modelů. Každá generace je tak úplně jiná a zcela svébytná. To Volkswagen mnohdy neváhá vydávat za novou generaci pouze modernizované provedení stávajícího modelu, jakkoliv jsou změny třeba i důkladné. Příkladem může být Golf 5. a 6. generace. A pokud se budeme bavit o tvaru, pak to platí i pro sedmé vydání, které se dvěma předchozím dost podobá. Podobnou politiky uplatnil rovněž Ford u prvních dvou Focusů. Naopak současný zástupce kompaktní třídy modrého oválu je úplně jiný.

Recenzovaná Astra H se ovšem svému předchůdci nepodobá snad vůbec v ničem, vyjma loga výrobce. V roce 2004 šlo o nový designérský směr značky. Novinka také dost narostla. Vždyť jen základní pětidveřový hatchback měří na délku takřka 4,3 metru. K tomu byly navíc k dispozici karosářské verze kombi tradičně pojmenované Caravan, dále čtyřdveřový sedan a také atraktivnější varianty karoserie v podobě třídveřového kupé s přídomkem GTC a kabrioletu TwinTop s pevnou skládací střechou. Opel ale vzal s Astrou H nabídku karosářských verzí skutečně do důsledku, takže sedan a kombi využívají podlahovou plošinu s rozvorem náprav 2703 mm, zbylé karosářské varianty dostaly kratší variantu se 2614 mm. Takovou rozmanitostí se v dané třídě nemůže pochlubit snad nikdo, tím méně VW Golf či Ford Focus.

Unikum i konvence

V době příchodu Astry H začínala být jednoduchá zadní náprava řešená zkrutnou příčkou již pomalu přežitkem. Léta však ukazují, že do starého železa rozhodně nepatří. Vždyť i současná nejnovější produkce této třídy ji opět nabízí. Dokonce i Volkswagen přešel u Golfu 5. generace na čtyřprvkové zavěšení. Ford takto učinil již o řadu let dříve. Opel se však zapřel a víceprvkové zavěšení zadních kol se rozhodl v segmentu C nenabízet. Přitom prostorově uspořádanou zadní nápravu měla už Vectra B v roce 1995.

Torzní příčka astry H je však vcelku zajímavého provedení. Opel si ji údajně nechal dokonce patentovat. A pravdou je, že na první pohled vypadá odlišně od obdobných konstrukcí jiných značek. Zkrutná příčka je v astře odladěna pro každou verzi trochu jinak. Přitom použité díly jsou stejné. Vpředu Opel použil pseudo McPherson a již tradiční velký pomocný rám přibližného tvaru obdélníku. Spíše než konstrukce jako taková zajímá budoucí majitele ojetiny životnost a samozřejmě rozebíratelnost. A je to právě odolnost podvozku, čímž Astra rozhodně vyniká nad konkurencí. „Pokud už něco měníme, pak jsou to zejména tyčky stabilizátoru, která zde mají zvláštní tvar. Dále občas čep řízení či spojovací tyče,“ říká Zdeněk Veselý ze společnosti Autotechnik Zralý, která se v pražských Stodůlkách na vozy Opel již řadu let specializuje. Naopak třeba tlumiče vydrží běžně i 200.000 km. Výjimkou je podvozek Flex Plus (někdy se mu říká také IDS Plus). Astra H nabídla od samého začátku věc v dané třídě tehdy nevídanou a tou bylo adaptivní odpružení. Změna tuhosti tlumičů se zde neděje na principu natáčení pístnice krokovým motorkem, nýbrž systém je založen na mnohem sofistikovanějším magnetoreologickém jevu. Tedy jako třeba u současných lepších vozů Audi. „Možná i proto vyjde jeden tlumič na deset tisíc, přičemž vydrží zhruba poloviční dobu než klasický,“ vysvětluje Veselý. Dle jeho slov by se budoucí zájemce měl podvozku Flex Plus vyhnout, jakkoliv je jízda s ním velice lákavá. Ptáme se, zda je možné adaptivní tlumiče zaměnit za běžné. „Opravářsky to možné je, avšak problém je v elektronice. Ta pak vyhodí chybu, takže vám bude stále svítit kontrolka tlumičů,“ říká Veselý. Když už si Astru s šasi Flex Plus vyhlédnete, zaměřte se při jízdě na zvýšený hluk od podvozku. Právě ten značí skutečnost, že jsou drahé tlumiče v posledním tažení.

V souvislosti s podvozkem Astry můžeme zmínit také solidní výdrž brzdového obložení „Máme zkušenosti, že kotouče běžně vydrží 150.000 km. Obvykle si tak vůz až do tohoto proběhu vystačí se dvěma sadami brzdových destiček,“ říká Veselý. Pro zajímavost dodává, že u novější Astry J vyráběné donedávna je tomu přesně naopak. „S čím se ale v souvislosti s brzdami u háčka setkáváme, je koroze zadní kotoučů. Děje se to téměř výhradně u aut, která pravidelně nejezdí. Stačí, aby vozidlo pár dní stálo někde venku a povrchová koroze na kotoučích je jasně viditelná,“ upozorňuje Zdeněk Veselý.

Jednou řetěz, podruhé řemen

Astra byla od začátku nabízena s opravdu bohatou paletou pohonných jednotek. Ty zážehové jsou vždy vlastní konstrukcí značky. Zajímavé je, že v závislosti na objemu mohou mít rozvody poháněny buď ozubeným řemenem, nebo řetězem. Druhou jmenovanou koncepci využívá nejmenší agregát 1.4 Twinport Ecotec. „Řetěz tady bohužel v rozporu s očekáváním není věčný. Pokud majitel vozu jezdil na výměny oleje po 30.000 km, obvykle je řetěz po ujetí 150.000 km vytahaný,“ říká Zdeněk Veselý. A důrazně doporučuje zkrátit interval výměny oleje na 20.000 km. Řetěz tady sice může přeskočit, nicméně v Auto Technik Zralý toto dosud neřešili. Příliš dlouhý proběh na olej s sebou přináší ještě jeden rébus a tím je zvýšená spotřeba oleje. „Stane se to většinou po najetí 100.000 km a důvodem je zapékání pístních kroužků,“ říká Veselý. Opět by pomohlo zkrátit interval výměny oleje.

Spíše než malou 1.4 bychom v Astře hledali větší šestnáctistovku. Ty byly nabízeny dokonce dvě. Od začátku produkce až do ukončení to byla slabší variant označená Z16XEP nabízející 77 kW. V předchůdci nabízel tento motor bryskní dynamiku, v Astře H se už trochu trápí. Klidně jezdícím povahám ale asi stačit bude. Na rozdíl od menší 1.4 16V využívá šestnáctistovka pro pohon rozvodů ozubený řemen. Twinport znamená sací potrubí s vířivými, tedy Seidl klapkami. Občas zde chrastí, nicméně k jejich trhání nedochází. To spíše selže snímač jejich polohy v podobě potenciometru. Mění se „mezikus“ na sacím potrubí.

„Se sacím potrubím se pojí jedna specifická závada. Navenek se projevuje klepáním, jako když zadřete motor,“ vysvětluje Veselý. „Příčina je však mnohem banálnější. Jedná se o dva hliníkové kusy sacího potrubí, které se dostávají do kontaktu, čímž vydávají onen nepříjemný zvuk. Oficiálně dle Opelu vyjde oprava formou výměny na závratných 27.500 korun plus práce. U nás jsme přišli na levnější způsob, už za deset tisíc. Dle zkušeností se to dříve či později stane na všech motorech Z16XEP,“ doplňuje Zdeněk Veselý.

V roce 2007 v rámci modernizace dorazila výkonnější verze motoru 1.6 16V označená Z16XER. Ta už nabízí solidních 85 kW, přičemž namísto vířivých klapek v sání dostala proměnné časování sacího i výfukového rozvodu VVT.

Z pohledu jízdní dynamiky jsou optimální volbou motory 1,8 litru. Opět jsou zde dva. Jednodušší Ecotec označený Z18XE, který ale na rozdíl od obdobné 1.6 nemá vířivé klapky, se vyráběl do konce produkce modelu. V rámci modernizace v roce 2007 jej doplnila vyspělejší verze Z18XER nabízející skvělých 103 kW. Po technické stránce je stejně jako u menších šestnáctistovek hlavní odlišností použití proměnného časování rozvodu.

„Zážehové šestnáctistovky i osmnáctistovky mají předepsanou výměnu rozvodů po ujetí 150.000 km. Při tom výrobce předepisuje kontrolu ventilové vůle, neboť tyto motory kupodivu nemají její hydraulické vymezování,“ říká Veselý. Podobně jako u japonských motorů ani tady nejsou použity žádné vymezovací segmenty. Jen hrníčková zdvihátka, která se v případě potřeby mění celá. „To se ale v praxi běžně nedělá, neboť až do generální opravy bývají ventilové vůle v normě,“ doplňuje Veselý. Za rozvody si u Zralého účtují 6.000 korun, za kontrolu ventilové vůle další dva tisíce (je to docela pracné). Snaha ušetřit ale může vyústit až ve zničení vačkového hřídele.

Jak šel čas
2004: Představení vozu. Motory 1.4 16V , 1.6 16V (77 kW), 1.8 16V (92 kW), 2.0 16V Turbo (125 a 147 kW), 1.7 CDTi (59 a 74 kW) a 1.9 CDTi 16V (88 a 110 kW). Karoserie pětidveřový hatchback a kombi Caravan s delším rozvorem náprav. Robotizovaná manuální pětistupňová převodovka Easytronic.

2005: Nová karosářská verze kupé GTC. Nový motor 1.3 CDTi se šestistupňovou manuální převodovkou o výkonu 66 kW. Verze motoru 1.9 CDTi 16V se 88 kW končí. Nové motory 1.9 CDTi 8V o výkonu 74 kW a 88 kW. S kupé GTC přijíždí ostrá sportovní verze OPC s motorem 2.0 16V Turbo vyladěným na 177 kW.

2006: Šestistupňová robotizovaná převodovka pro motor 1.3 CDTi. Motor 1.8 16V alternativně se samočinnou převodovkou s měničem momentu. Nová karosářská varianta kupé-kabrio TwinTop. Motor 1.8 16V Ecotec o výkonu 92 kW končí. Nahrazuje jej 1.8 16V VVT se 103 kW.

2007: Modernizace vozu. Lepší výbava, nové motory 1.6 VVT a 1.6 Turbo. Dále motor 1.7 CDTi v dalších výkonových verzích s 81 a 92 kW. Naopak končí 1.7 CDTi se 74 kW. Nově alternativně s filtrem pevných částic (byl nabízen na přání – má hodně aut z Německa). Motor 1.9 CDTi 8V s 88 kW výhradně se samočinnou šestistupňovou převodovkou. Ukončení produkce motoru 1.9 CDTi 16V s 88 kW a 2.0 16V Turbo se 125 kW.

2010: Ukončení výroby Astry H v Německu. Představení nové Astry J. Astra H ale pokračuje dál coby Astra Classic III v Polsku. Omezení nabídky motorů. V nabídce jen 1.4 16V Twinport, 1.6 16V VVT s 85 kW a dále 1.3 CDTi a 1.7 CDTi s výkonem 74 a 81 kW.

2014: Ukončení produkce Astry H Classic III.
Názor odborníka: Patrik Spurný, manažer marketingu Auto ESA

Vůz se od svého uvedení na trh musel potýkat s ne příliš dobrou pověstí svých předchůdců, které provázela celá řada technických problémů. I přesto si Astra získala mnoho příznivců, což se projevuje i v prodejních výsledcích u ojetých vozů. Oproti předchozímu modelu výrazně prokoukl interiér, který, ač nepůsobí tak luxusním dojmem jako u konkurenčního Golfu, je velmi solidně zpracován. Astře nejde vytýkat ani jízdní vlastnosti a i přes jednoduchou zadní nápravu se vůz na silnici chová bezproblémově. Co se motorizací týče, nepatří k nejoblíbenějším především naftové agregáty 1,3 CDTi a 1,7 CDTi s 59 kW, které vzhledem k hmotnosti vozu nedisponují dostatečným výkonem. Dlouhodobě nejžádanější motorizací v autobazarech je motor 1,9 CDTi, a to v obou výkonových verzích. Pokud dáváte přednost vozům s benzínovým motorem, je u Astry nejlepší volbou šestnáctiventilový motor 1,8, především v silnější verzi disponující 103 kW. K největším slabinám patří automatické převodovky, které si počtem závad a poměrně krátkou životností vysloužily velmi špatnou pověst. Ceny ojetých Aster jsou dlouhodobě na nižší úrovni než u hlavních konkurentů, což z vozu činí poměrně zajímavý rodinný vůz, zvláště v provedení Caravan.

Výpomoc z Apenin

Opel na vznětové motory nikdy moc nebyl. Nakonec vzal za vděk výpomocí od Fiatu. Vzhledem k pozdější spolupráci (vždyť Corsa D sdílí platformu s Fiatem Grande Punto, později Punto „EVO“ a ještě později jen Punto) to bylo logické řešení. Navíc Fiat diesely umí, což v minulosti již mnohokrát dokázal.

Nejmenší diesel je zároveň také nejmenším agregátem v Astře. Objem 1,3 litru budí úsměvy, ale výkon 66 kW se zdá být dostačující. Zároveň se jedná o druhý motor, jehož rozvody pohání řetěz. Malá třináctistovka nemá příliš dobré renomé. Často se o ní mluví jako o motoru, který nemá takovou výdrž, jakou mnozí očekávají. Zdeněk Veselý jej však tak kriticky nehodnotí: „Jezdí nám sem zákazníci, kteří mají na tomto motoru najeto i 400.000 km. Po mechanické stránce se zdá být pořádku,“ říká Veselý. A dodává: „Problémy, s nimiž se u vznětové třináctistovky potýkáme, jsou tři. Rozvody jsou sice řešeny řetězem, ale ani tady není životnost mechanismu věčná. Občas se stává, že řetěz dokonce praskne, obvykle při proběhu 200.000 až 300.000 km. K překvapení mnohých však obyčejně nedojde k setkání ventilů s písty. Ventilový mechanismus využívá vahadla, která při protočení vačkového hřídele prasknou. V každém případě doporučujeme nechat řetěz vyměnit zhruba po 200.000 km. V praxi to obnáší 13.000 korun za kompletní výměnu,“ počítá Veselý. Výjimečně u motoru 1.3 CDTi odchází turbodmychadlo, přesněji jeho regulace, která se u této verze děje naklápěním lopatek. Třetí problém se týká commom-railu Bosch. Pokud motor zdlouhavě za studena startuje a následně silně kouří, čeká vás výměna vstřikovačů. Za repasovaný dáte asi 7.000 korun za kus.

Spíše než malou 1.3 CDTi bychom volili motor 1.9 CDTi. Opět pochází od Fiatu a v Astře existoval ve dvou konstrukčně odlišných verzích. Lepší je ta jednodušší s osmiventilovou hlavou. Tady se může s léty pokazit snad jen dvouhmotový setrvačník, který se obvykle mění se spojkou. Výsledný účet je však nějakých třicet tisíc.

To šestnáctiventilová verze láká vyšším výkonem 110 kW. Jízdně je skvělá, avšak tady již slova o spolehlivosti tolik neplatí. Jednak zde méně vydrží zmíněný dělený setrvačník. Tím největším problémem jsou ale vířivé klapky v sání, které verze s osmi ventily nepoužívá. Nefunkční klapky navíc záhy způsobí ucpání filtru pevných částic a také selhání ventilu recirkulace výfukových plynů EGR. Ten navíc nemá u těchto motorů zpětnou vazbu do řídicí jednotky (jde jen o pasivní zařízení). To klapky zpětnou vazbu mají, načež kupodivu nechrastí. Jejích závadu bezpečně pozná diagnostika.

Že jsou klapky nefunkční, lze dokonce poznat i pouhým pohledem „Stačí demontovat kryt motoru, za motorem je sací potrubí tvořené hliníkovým válcem, z něhož jdou dolů kolena sání k jednotlivým válcům. Navíc je zde kovová tyčky s plastovými objímkami. Pokud klapky nefungují, je tato spadlá dolů, takže uvidíte knoflíky s kuličkou,“ říká Veselý. Důvodem nefunkčnosti systému jsou přidřené klapky, načež stačí, aby se zadřela pouze jedna.

Motory

1.4 16V Twinport Ecotec/66 kW: Nejmenší motor v Astře láká teoreticky bezúdržbovými rozvody, což ale praxe nepotvrzuje. Většinou po ujetí 150.000 km vyžadují výměnu. Po jízdní stránce motor stačí jen hodně defenzivně jezdícím řidičům. Dynamika je navzdory krátkým převodům dost omezená.

1.6 16V Twinport Ecotec a Ecotec VVT/77/85 kW: Zážehovou „šestnáctistovku“ lze brát v Astře jako nezbytné minimum. V minulé generaci byly tyto motory vyloženě dynamické, v recenzované ale bojují s vyšší hmotností vozu. Výkonnější verze bez vrtošivého variabilního sání Twinport ale navíc vybavená proměnným časováním rozvodu na obou vačkových hřídelích dorazila v roce 2007. Jede obstojně a navíc je úsporná a hlavně spolehlivá.

1.8 16VEcotec a Ecotec VVT/92/103 kW: Jednoznačně nejlepší motor pro Astru. To platí pro obě verze jak z pohledu jízdy tak i spolehlivosti. Starší 1.8 Ecotec naštěstí nemá sání twinport s vířivými klapkami. Výkonnější nabízená od roku 2006 je obdobou menší 1.6 Ecotec VVT.

1.6 16V Turbo/132 kW: Jízdně naprosto úžasný motor. Pružný, výkonný a hlavně úsporný. Na trhu ojetin se ale moc často nevyskytuje. Jeho základem je agregát 1.6 Twinport Ecotec

2.0 16V Turbo/125/147/177 kW: Přeplňované dvoulitry překypují dynamikou. Oba slabší byly nabízeny v civilních verzích Astry coby vrcholné motorizace, špičkový se 177 kW je doménou ostré verze OPC. Ta je nadmíru dynamická, ale trochu divoká. Zkušenosti ukazují, že tyto motory si kromě benzínu rádi přihnou také olej, klidně litr na 1000 km.

1.3 CDTi/66 kW: S malým dieselem původem od Fiatu se setkáte spíše v menších modelech Opelu, jmenovitě v Corse či Merivě. Dynamicky jde o průměrný motor. Slabinou je však sladění turbodmychadla s motorem, které není zrovna ukázkové. Rozjet se s ním plynule z nízkých otáček jde poněkud obtížně. A to má standardně šestistupňovou převodovku.

1.7 CDTi/59/74/81/92 kW: Vcelku zdařilý vznětový motor se základem v agregátu Isuzu. Opel jej však za ta léta dost inovoval. Mechanika dobrá, avšak celkový obraz kazí piezo vstřikovače od Densa, které jsou dost choulostivé. Mají je ale jen výkonnější verze s 81 a 92 kW. Slabší varianty (59 a 74 kW) používají spolehlivější solenoid Bosch. Některá auta mohou mít i filtr pevných částic, který se dodával na přání.

1.9 CDTi 8V/88 kW: Druhý nejlepší motor po zážehové 1.8. Opět od Fiatu a navíc mimořádně spolehlivý a odolný. Pokud chcete v Astře diesel, berte tento.

1.9 CDTi 16V/88/110 kW: Stejný blok jako u osmiventilové verze, pouze je jiná hlava se šestnácti ventily a dvěma vačkovými hřídeli a samozřejmě několik dalších úprav. Tady již slova o spolehlivosti tolik na místě nejsou. Přesto se nejedná o vyloženě špatnou volbu. Když už si jej vyberete, berte ten výkonnější.

Servisní rady

Pouze motory 1.4 Twinport Ecotec a 1.3 CDTi mají rozvodový řetěz. I ten však u obou motorů vyžaduje pozornost (viz text). U ostatních zážehových agregátů je interval výměny rozvodů 150.000 km nebo 10 let. Pouze u starší 1.8 16V Ecotec Z18XE je interval 90.000 km. Tady je nutné měnit také vodní pumpu, neboť 180.000 km prostě nevydrží. Pozor také na to, že u motorů 1.6 16V a 1.8 16V je třeba při výměně rozvodů nechat zkontrolovat ventilovou vůli. Není zde hydraulika. Benzínové dvoulitry mají interval na rozvody 120.000 km nebo 8 let. A motor 1.9 CDTi také 150.000 km, ale až od roku 2005. Do té doby je interval jen 120.000 km. Motor 1.7 CDTi jezdí na rozvody po 90.000 km. Je to trochu chaos, takže doporučujeme si přesný údaj zjistit v servisu. Olej se mění po ujetí 30.000 km, avšak je opravdu silně doporučitelné zkrátit proběh na 20.000 km. Jinak Astra používá dva servisní intervaly: EcoService-1 (někdy EcoService Fix), který je pevně stanoven na 30.000 km (raději 20.000 km). A pak EcoService-2 (EcoService Flex), kde je interval variabilní, maximálně ale 30 000 km. Oleje musejí plnit normu GM-LL-A025 pro zážehové motory a GM-LL-B-025 pro vznětové motory.
Závady a problémy
Nízká životnost adaptivních tlumičů podvozku Flex Plus: Stropem je proběh asi 100.000 km. Jeden vyjde na 10.000 korun.

Vytahaný rozvodový řetěz: Motor 1.4 Twinport Ecotec po cca 150.000 km. Výměna 10.000 korun.

Zapečené pístní kroužky: Motor 1.4 Twinport Ecotec. Klidně po 100.000 km. Následkem vyšší spotřeba oleje. Důvodem je interval výměny oleje 30.000 km. Zkraťte jej na 20.000 km.

Problémy s vířivými klapkami: Motor 1.6 16V Twinport Ecotec (Z16XEP). Klapky chrastí, ale netrhají se. To spíše odejde snímač jejich polohy.

Klepavé zvuky z motoru 1.6 16V Twinport Ecotec: Jako když zadřete motor. Na vině je sací potrubí, respektive dva jeho protikusy, které se dostanou do kontaktu. Oprava v Autotechnik Zralý 10.000 korun, jinde výměna za 27.500 korun.

Systém hlásí málo chladicí kapaliny: Všechny motory. Kapaliny je ale ve skutečnosti dostatek. Na vině je vadný snímač v expanzní nádobě, nebo jeho plovák, který je součástí nádoby.

Vysoká spotřeba oleje: Klidně až 1 l na 1000 km. Motor 2.0 16V Turbo. Na vině jsou opotřebené pístní kroužky. Řešením je přikroužkování za 30.000 korun. Ve většině případů to pomůže.

Prasklý rozvodový řetěz: Motor 1.3 CDTi po ujetí 200.000 až 300.000 km. Motor se však nepotká, jen prasknou vahadla ventilů.

Opotřebené vstřikovače common-rail: Motor 1.3 CDTi, prozradí zdlouhavé studené starty a kouř. Jeden vyjde na 7.000 korun.

Opotřebené piezo-vstřikovače common-railu Denso: Pouze motor 1.7 CDTi o výkonu 81 a 92 kW. Slabší verze mají spolehlivější Bosch EDC17.

Vadné turbodmychadlo: U motoru 1.7 CDTi, turbodmychadlo je od Mitsubishi. S repasí nejsou dobré zkušenosti. Nové vyjde na 22.000 korun.

Zadřené vířivé klapky: Motor 1.9 CDTi 16V, v návaznosti na to se často pokazí EGR a ucpe filtr pevných částic.

Závady převodovky M32: Šestistupňová skříň od Fiatu. Má ji naprostá většina dieselů. Problém je zde se špatně vymezenou vůlí v ložiskách hřídelů. Oprava u Autotechnik Zralý 20.000 korun.

Závady převodovky Easytronic F17: Pětistupňová skříň. Odejít umí hydraulika i elektronika. Repase v Německu 10.000 korun.

Opel Astra Classic III 1.6 16V Ecotec VVT, rok výroby 2012, stav tachometru 164.000 km, cena 159.000 Kč
Od roku 2010 se Astra vyráběla v Polsku coby Classic III. Jeden takový kousek jsme si půjčili v Auto ESA. Máme se polské produkce bát?

Otázka v úvodu je v případě Astry na místě. Mnozí totiž mají na paměti dost odlišnou kvalitu prvního Classicu na bázi původní Astry F v závislosti na místě výroby. „Počínaje řadou G ale již byla kvalita produkce obou závodů vcelku vyrovnaná a u háčka to platí taktéž,“ říká Zdeněk Veselý. Astry Classic III, respektive její kvality, se tak není třeba obávat. Přesunutím výroby do Polska v roce 2010 ovšem došlo k výraznému omezení nabídky pohonných jednotek. Z produkce bohužel vypadly skvělá 1.8 16V Ecotec VVT i osmiventilový agregát 1.9 CDTi.

Aby Astra H zaujala co možná nejširší klientelu, byla mimořádná pozornost věnována kabině vozu. Zákazník mohl vybírat hned ze tří verzí předních sedadel. Kromě základních, která dělala společnost nám, byly na výběr komfortní sedačky a samozřejmě sportovní. Ať tak či tak, úroveň sezení v Astře je opravdu příkladná. K tomu je navíc všude spousta místa. S věčně omezovanou pravou nohou řidiče Opel vybojoval vítězství fikaným zúžením a vhodným tvarem středního panelu palubní desky. Ten je tak na pohled možná trochu subtilní, v praxi to ale ničemu nevadí. Právě naopak!

Bohužel ne všechno se povedlo na jedničku. Kromě chronického nedostatku odkládacích míst Astra postrádá také teploměr chladicí kapaliny. Dokonce chybí i kontrolka ohřívání motoru „modrý teploměr“. Naštěstí je tu jedna záchrana. Údaje o teplotě chladicí kapaliny si lze vyhledat v menu informačního systému. K tomu je třeba využít originální audio. Údaj, který displej zobrazí, je přímo teplota chladicí kapaliny.

Ale co když nemáte palubní počítač? Zkoušený vůz sice nepostrádal na palubní desce tlačítko „BC“, jeho mačkání ale ukázalo na displeji pouze hlášku „no function“. Když jsme si na to v Auto technik Zralý stěžovali, dočkali jsme se zajímavé odpovědi: „Pokud máte velký displej (přesněji víceřádkový displej), tak není problém s pomocí diagnostiky vůz palubní počítač naučit.“

Údaj o teplotě motoru je tady docela důležitý, neboť snímač v expanzní nádobce často a rád žije vlastním životem. Píše pak, že máte málo chladicí kapaliny, i když je jí ve skutečnosti dostatek. Problém ovšem nemusí být jen ve snímači, nýbrž i v plováku, který je navíc součástí nádobky. V praxi se to řeší prostě tak, že to mechanik zkouší měnit, až přijde na to, čím to je. A aby to bylo ještě zajímavější, tak některé Astry zmíněný snímač hladiny vůbec nemají. U těchto vozů je tak opravdu dobré čas od času otevřít kapotu a stav chladicí kapaliny zkontrolovat pohledem na nádobku.

Zkoušená Astra s motorem 1.6 16V Ecotec VVT nabízela solidní jízdní dynamiku. Co můžeme vytknout, jsou páčky ukazatele směru. Kdysi novinka na Opelu Vectra C se bohužel dostala i do Astry H, přičemž mají dvě polohy. Lehké zmáčknutí způsobí trojí zablikání. Pokud chcete blikat trvale, musíte překonat odpor páčky. V praxi pak často blikáte z jedné strany na druhou.

Jízdními vlastnostmi Astra potěší. Je opravdu vysoce komfortní a přitom na pokyny řízení reaguje hbitěji než Golf 5. generace, ale zase ne tak ostře jako Focus Mk2. Že na patentované zadní nápravě něco bude, dokazoval přejezd příčných nerovností v zatáčce ve vyšší rychlosti. Žádné uskakování do stran, jak to známe z řady francouzských automobilů posledních let. Astra zkrátka drží stopu se stoickým klidem. Navíc řízení s elektrohydraulickým posilovačem poskytovalo solidní a dnes již málo vídanou zpětnou vazbu. Na místě šel ovšem volant v porovnání s moderními systémy nezvykle ztuha. A to měl vůz relativně úzké pneumatiky.

Tahle Astra se tak opravdu povedla. Skoro bychom ji dali přednost před tou modernější, tedy Astrou J, vyráběnou donedávna.

Opel Astra Classic III 1.6 16V Ecotec VVT - technické údaje
Motor Atmosférický zážehový čtyřválec
Zdvihový objem [cm3] 1598
Válce/ventily 4/4
Největší výkon [kW/min] 85/6000
Točivý moment [N.m/min] 155/4000
Převodovka 5M
Max. rychlost [km/h] 187
Zrychlení 0-100 km/h [s] 12,2
Kombinovaná spotřeba paliva [l/100 km] 6,6
Rozměry (d x š x v) [mm] 4590 x 1753 x 1460
Rozvor náprav [mm] 2614
Pohotovostní hmotnost [kg] od 1190
Palivová nádrž [l] 52
Klady

Nabídka karosářských variant, dva rozvory náprav, moderní technika a prvky výbavy, kvalitní zpracování, odolný podvozek (s výjimkou Flex Plus), velmi dobré jízdní vlastnosti s důrazem na pohodlí, tuhá karoserie, prostornost, levně opravitelný podvozek, pasivní bezpečnost, skvělý zážehový motor 1.8 16V a vznětový 1.9 CDTi 8V, široká nabídka aut ke koupi. Dodnes moderní vzhled.

Zápory

Ovládání ukazatelů směru, verze s pohonem všech kol nikdy nebyla v nabídce, zoufale málo odkládacích míst v kabině, chybí klasický ukazatel teploty motoru a není ani suplován kontrolkou ohřívání motoru, samočinná převodovka Easytronic je jen robotem, motor 1.8 16V jen se zastaralou samočinnou čtyřstupňovou převodovkou (ale s měničem), řada pokrokových prvků výbavy byla za nemalý příplatek.
Rozbalit vlákno
0
Avatar - Ozzman
25. 2. 2016 08:55
Šedá eminence
Myslím, že pro tuhle Astru to platí velmi přesně, protože i když není tak vidět jako nejslavnější z nejslavnějších Golf/Octavia, nebo jako Focus, tak přeci jen tu je a je to velmi kvalitní vůz... a má rozhodně co nabídnout. Já měl zkušenost jen velmi krátkou a už je to dlouho, navíc jen jako spolujezdec, ale auto se mi celkem vždy líbilo a to jako kombik.

Rozhodně v té době hranatější tvary slušely více Astře, než větší až skoro obludné poslední Vectře (kombik vypadal fakt jak skříň na kolech).

V sousedství stojí moc hezký modrý kombík s 1.9CDTi s cedulkou "na prodej" za bratru cca 110 tisíc (myslím, že je to 2009 r.v.). Nemít auto a nutně nějaké potřebovat, určitě se zajímám více :-)

K té jednašestce - v Astře G s 77kw 1.6 jsem jel (3dv verze) a jelo to moc hezky, obecně se mi tato generace líbila i vzhledem, byla jen trochu tužší (možno tím, že vůz měl 16" kola), až sportovněji střižené... byl jsem příjemě překvapen, taktéž z interiéru na to, jak to bylo staré auto :-) Oproti prvním Astrám (v té jsem se něco najezdil s kamarády), to bylo jako přesendout ze 120tky do Fabie..
Rozbalit vlákno
22
Avatar - 3_diamanty
25. 2. 2016 09:05
Re: Šedá eminence
toto auto je moc zaujimave a mal som ho par dni k dispozicii davnejsie ....... ale u tohto auta je naprikald vymena ziarovky hotove umenie .... dokonca sa tusim da vybrat len cez nejaky otvor v podbehu... kazdopadne chce to kus umenia a dlhe ruky... a pritom svetlomety ma obrovske zeby clovek povedal ze nejaka ta vymena ziarovky bude hracka... tiez som si to myslel... az kym som si to neskusil v reale.... ale inak sikovne auto.... akurat aj na ten trojblik som si ani za svateho nemohol ani za tyzden zvyknut ... neviem.. asi sila predosleho zvyku bez trojbliku... priestorovo tiez male... hadam vpredu na urovni feldy.... ziadna slava.... ale vcelku co som s nou jazdil.... docela masivne robustne a hodne poctive auto :yes: pacil sa mi hruby maly volant... je to taka masivna skatula... hruba silna ... tlustucka .. mne velkostne stacila az az ... ale co mozem porovnat tak taky lancer je uz v interieri o triedu vacsim autom
Avatar - Ozzman
25. 2. 2016 09:11
Re: Šedá eminence
Já tomu trojbliku moc nerozumím, co autor popisuje... trojblik má hodně aut, třeba i koncernové (Naše Seaty i VW to měly, vím, že Laguna ne, ale myslím, že i Fordy co máme teď to mají také). Lehce podržíš, blikne 3x a když překonáš malý odpor, bliká pořád, do té doby, než zatočíš volantem, nebo než ho vypneš. Co je u Opelu jinak?

A výměna žárovky? No je vidět, že máš zkušenost s málo novějšími auty >:D Tenhle problém je skoro všude... já zas musim vyndat světlomet >:D A podle manuálu k tomu musíš sundat i přední masku (to jde naštěstí i bez toho).
Avatar - 3_diamanty
25. 2. 2016 09:22
Re: Šedá eminence
no ja som tento akoze test alebo co to je ani necital... ale kedze ide o tuto astru .... tak hned som si na ten trojblik v tejto astre spomenul kedze tuto astru som ozaj mal v rukach par dni ... a zhodou okolnosti rovno aj zazil vymenu ziarovky ... priznavam ze ja som ju sam ani vymenit nezvladol ... ale to uz je asi na inu debatu.... mne prisla hrozne tlusta... take silne masivne dvere ... a ta ich hrubka... je vidiet ze je to taka uz golfoidna skola... japonci funguju trosku inak.... ale na druhej strane sa mi ta masivnost pacila priznavam... mam rad kvalitu robustnost... ale vpredu to bolo ako v malom aute.. snad aj rio je vpredu vacsie.... vzdusnost je mizerna... lancer je vpredu voci astre H hotovy boeing... ale aj G6 v ktorom som siel ( ktory maju u priatelky ) je tiez vnutri takto podobne hodne masivny ... akysi maly.... dokonca ich predosly G4 sa mi zdal vacsi vnutri ako ten ich sucasny G6 .. zase chapem.. ano.. bezpecnost a bla bla

ale inak ano.... tato astra sa mi pacila... vedel by som si predsatvit s takymto autickom fungovat uplna pohoda ... ta jej robustnost ma skratka dostala ;-) ... ale popravde ... dnes je to uz docela stare auto aj ako bazarovka ... uz by to chcelo nieco novsie asi ked uz
Avatar - Ozzman
25. 2. 2016 09:27
Re: Šedá eminence
G4 je uvnitř teda dle mne dost malý, je to jako Oktávka I a to hlavně v zadu.. tam je G6 fakt lepším vozem a pak taky jízdní vlastnosti. Vysvětli mi ten trojblik, nebo si přečti co píše autor..... co je tam jiné, než u jiných trojbliků, jak ho používají ostatní výrobci??
Avatar - 3_diamanty
25. 2. 2016 09:32
Re: Šedá eminence
vzadu je to citit ano... tam je G6 uz kusok dalej... ale ked som sa posadil do G6 razom som akoby mal tie jeho bocne stlpiky pri hlave... ja neviem.. ale v lanceri mam okolo hlavy kopec miesta..... v G6 som ale akoby obklopeny tou strechou ... bokmi auta.. ta vysoka palubovka na mna doslova akoby sla vyskocit.... lancer ju ma nizku a hodne dalej akoby posunutu... neviem... ono je to zase o zvyku... ak clovek 5 rokov uz osahava japonca zase to vidi inak... zase ano G6 je ovela robustnejsie auto ako nejeden japonec... to buchnutie dverami a ten sposob ich zatvarania... tam sa lancer nechyta... ten ma dvere ako z felicie s nadhladom povedane ( ale inak podvozkovo a mechanicky je to hodne masivne auto ... tu musim japonca pochvalit ) ;-) ... ono ma vsetko svoje pre a proti... byt vzdusny priestranny a zaroven masivny a robustny asi naraz nejde... ;-)
Avatar - Ozzman
25. 2. 2016 09:41
Re: Šedá eminence
Jde... ale musíš jít o třídu výše, akorát pak takové auto bude uvnitř zas jako prostornější nižší střední :-)
Avatar - 3_diamanty
25. 2. 2016 09:49
Re: Šedá eminence
nemam 1,9metra ani 100kg... napriek tomu sa v G6 ozaj necitim tak vzdusne ako by som od tejto triedy cakal ... ale je to uz asi moj zdeformovany pohlad ... uznavam ... lebo lancer v case svojho prichodu v r 2007/2008 patril svojou dlzkou ( vyse 4,5m ) a rozmermi kabiny k najvacsim autam svojej triedy .... a jednoducho je ozaj vzdusny priestorny.... akonahle sadnem do G6 razom som akoby v mensom aute... obklopeny kabinou palubovkou... akoby stlaceny tym vsetkym hmotnym naokolo.... je mozne ze G7 je uz inde... lebo u neho sa voci G6 uz dost podstatne zvacsil razvor a aj sirka auta.. G7 uz ozaj posobi aj na pohlad ako vacsie auto ako G6 ... golf VI je podobne ako ta astra H robustny a si v nom doslova napasovany ... niekomu to splynutie s autom moze vyhovovat... ja sa priznavam akosi mi uz viac vyhovuje vzdusnost ... asi preto aj dnes uz viac pozeram po ASX a vitare ako po tychto robustnych hatchoch... aj ked ano... v praxi by mi postacilo aj ten swift ci rio ... ja sa svojou postavou zmestim vsade ... takze pohoda ;-) .... len obcas clovek od auta istych rozmerov proste caka viac...
Avatar - Gasoline
25. 2. 2016 09:34
Re: Šedá eminence
Pokud si vzpomínám na starý služebák, nemělo to aretaci. Takže klepneš lehce - trojblik, klepneš silnějí - blikání, chceš vypnou blikání, klepneš zpátky a blikáš na druhou stranu. Nepříjemné, ale dá se na to zvyknout.
Avatar - Ozzman
25. 2. 2016 09:40
Re: Šedá eminence
No, tak teď chápu :-) Ok, to je opruz... souhlas.
25. 2. 2016 10:27
Re: Šedá eminence
Jezdím s Astry J a K, "Háčko" jsem měl pod zadkem jenom nachvíli, páčky bez aretaace výborná věc, stačil otrochu cviku a po dvou, třech křižovatkách jsem to měl v ruce.
Ale motor 1.7CDTi hlučný s podivným tahem. To je zvyk na novější generace :-)
Avatar - qwerty99
25. 2. 2016 10:40
Re: Šedá eminence
Mel jsem bezaretacni macky ve vectre C a skvela vec, pri prechodu do insgnie jsme nadaval na aretace jak spacek.

qwerty
25. 2. 2016 23:14
Re: Šedá eminence
BMW to má všude a já si na to tedy nezvykl. Mechanický spínač mi prostě přijde lepší než elektronické. Ale co už, pokrok...
25. 2. 2016 12:28
Re: Šedá eminence
Ta páčka směrovek v Astře je hrozná, vždy když do ní přesednu, tak s ní bojuju.

Od klasických páček směrovek se liší v tom, že se vychýlí a hned zase vrátí do střední polohy. Nezůstane vychýlená po celou dobu blikání. Takže když chceš přerušit blikání, nestačí jí vrátit do původní polohy jako u klasiky, ale klepnout zase opačně. Jenže není tam odpor, takže když klepneš více, zase bliká na druhou. Funguje prostě jako joistick.
Strašně dlouho trvá než si najdeš cit, abys spustil trojblik a ne stálé blikání, třeba při změně jízdního pruhu, kdy ji volantem nevrátíš. Pak ji tam naháníš nahoru a dolů a blikáš na všechny strany. To je jediná hrůza na autě.

Jinak mám zkušenost s kombi právě s doporučovaným 1.9 CDTi 88kw/8V. Motor je hlučnější, ale velmi spolehlivý, nebere olej, jezdí kolem 6litrů. Trochu ztuha se pohybuje kulisa řazení, je potřeba promazávat mechanismus řazení. Pak chodí dobře. Nevyhovuje my odstupňování převodovky, po městě se nedá jezdit 50 na 4°, motor se dusí. Na 3° zase zbytečně hučí a má moc krouťáku, takže jízda není plynulá. Motor má celkem turboefekt, ale zátah je slušný. Řekl bych, že má i více koní, protože na dálnici v Německu jde dostat za 210km/h, což na 88kw kombi není špatné. Brzdy jsou velmi ostré, ale brzdí výtečně.

Podvozek má díky dlouhému rozvoru slušnou směrovou stabilitu, je plavný a moc se nenaklání. Servisně nenáročný, vzadu vlečená s torzní příčkou.
V interiéru vadí zbytečně složité ovládání rádia a klimy přes menu. Není teplota motoru (tohle nikdy nepochopím - jak potom zjistit, když je vadný termostat a motor stále studený??). Kufr je u kombi velmi praktický, při sklopení převeze neskutečné věci. Pro rodinu ideál. Jako ojetinu lze tohle auto jen doporučit, protože s korozí nemá problém a servisně je nenáročné.
Avatar - Ozzman
25. 2. 2016 12:35
Re: Šedá eminence
Potvrzuješ mé doměnky a zkušenosti (byť opravdu okrajové). K té rychlosti, 210-215 km/h vytáhne běžně naftové kombi s obdobnými parametry (vyzkoušeno).
25. 2. 2016 23:14
Re: Šedá eminence
Tyto páčky má BMW všude.
Avatar - Googlit
26. 2. 2016 07:13
Re: Šedá eminence
Jenže narozdíl od klasiky blikání nemusíš zastavit pouze klepnutím do protisměru ale i po směru... pokud jsi nemehlo.
25. 2. 2016 17:21
Re: Šedá eminence
Autor tú páčku smeroviek popísal zle. Ona totiž nemá žiadnu aretovanú polohu. Keď ju stlačíš krátko, tak trojblikne, ak ju chvílku pridržíš ta bliká trvalo. Vypína sa stlačením alebo pridržaním na opačnú stranu. Našťastie minulosť.
26. 2. 2016 20:55
Re: Šedá eminence
Trojblik je bez aretace, bez toho odporu v dráze páčky. Vychýlí se trochu, je trojblik. Vychýlí se víc, bliká pořád, ale páčka se nearetuje v poloze níž nebo výš. Prostě specifikum. Má to i Vectra C a Signum.
Avatar - qwerty99
25. 2. 2016 10:44
Re: Šedá eminence
Kombik vectry C se dal po slozeni zadnich sedacek prekvalifikovat na beznou 1203 :-)

odvezl jsme v tom vzdy vse co jsme potreboval :-) prostor 216x106x92 :-) dokonce i velkou RACK skrin na servery, nebo pul palety cihel :-)

qwerty
Avatar - Ozzman
25. 2. 2016 11:25
Re: Šedá eminence
To má předpokládám tu dobrou vlastnost, že když položíš sedačky, tak máš rovnou ložnou plochu a nemáš nakládací hranu nad podlahou kufru, což byl pro mne docela nedostatek Oktávek té doby (nyní už řeší dvojitá podlaha).
Avatar - qwerty99
25. 2. 2016 17:14
Re: Šedá eminence
jasne uplna rovina to byla ;-) jsme tam i spaval na opel srazech ;-)

qwerty
Avatar - aproximus
25. 2. 2016 18:58
Re: Šedá eminence
nevím co bylo na vectře C obludného. možná kombík, ale v liftu vypadá pořád docela dobře. [odkaz]
25. 2. 2016 10:53
IDS Plus
Co jsem cetl na foru, tak sice tlumic drahy (jde repasovat asi za polovinu) ale lide si libuji, ze prave ten (Sachs) vydrzi vic, nez obycejny, klidne 200tisic. S prevodovkou M32 si uzilo hodne lidi a problem se castecne prenesl i do Astry J, Insignie, Zafiry, Merivy,... az nekdy po 2012 doslo na patricne upravy, tedy nejakych 15 let od zacatku vyroby! - toto je proste neumlivetlne selhani Opelu a jeho managementu, ktery setri na nespravnych mistech. Zapekani pistnich krouzku si motor 1.4 prenesl i do dalsi generace do modelu 1.4turbo do roku 2012. Dalsi nevyhoda jsou pomerne drahe nahradni dily - drazsi nez Ford, VW.
Co je nesporna vyhoda H je moznost ci cokoliv nastavit pomoci cinske diagnostiky OPCOM za par stokorun (jako napriklad ten palubni PC v clanku) - www.pepas.cz. To Jcko uz nemuze, vyrobce zarizl vstupy do r. jednotek.
Rozbalit vlákno
0
25. 2. 2016 11:44
ja jezdil kadeta a prvni astru
a i když astra byla vetsi, tissi a pohodlnejsi, daleko vic vzpominam na kadeta, kterej byl riditelnejsi a choval se daleko predvidatelneji.
mozna to mam uz zkresleny, ale za tech dalších vic jak 20 let od kadeta jsem predvidatelnejsi a riditelnejsi auto nemel..
Rozbalit vlákno
1
25. 2. 2016 12:02
Re: ja jezdil kadeta a prvni astru
No ona Astra H je něco jiného než ta první. Ale jako studentský "kočár" jsem měl taky Kadeta (resp. Nexii) - mimochodem v trojdvířku, kočkolap, voe >:-[] - a byla to boží kára. Např řazení a sedačky - obojí by uspělo i dnes.
A auto bez elektroniky (jen airbag řidiče) a bez posilovače, na tom se člověk naučí řídit. Pokud to teda přežije.
25. 2. 2016 11:52
:-)
Tak na tejto Astre som najazdil 100000 km a spomínam na ňu v dobrom. Motor 1.7 cdti 92kw, plná výbava. Jedno rano nenaštartovala, výmena batérie. A pri 120000km niečo s tlmičmi, ináč fungovala bez poruchy. A ešte prestala ísť navigácia keď som tam strčil napálené CD s novšími mapami >:D To nevedeli opraviť ináč ako výmenou celého panela, takze to ostalo nefunkčné... Auto tvrdšie ale na to, že to malo 125k to fičali výborne, spotreba výborná, trochu hlučnejší motor ale to mam aj teraz a to je "Nemecka prémia" >:D
Rozbalit vlákno
0
25. 2. 2016 11:54
Astra H - osobní zkušenost
Měl jsem ji kdysi jako služebák, ne do vlastního užívání, ale 10tkm jsem s tím najel. Mnoho mých výtek tedy může souviset s tím, že jsem v té době jezdil i jiným autem...

- blinkry bez aretace, opruz nad opruz, nezvykl jsem si nikdy. Pokud uvidíte na silnici zbytečně blikající auto (což může být velice nebezpečné) a je to starší Opel, nezlobte se na řidiče, nemůže za to. Fór je v tom, že předjíždím na dálnici, chci dát trojblik, ovšem pohnu páčkou troch víc (stávalo se mi to častěji při pohybu dolů, tj levý, ovšem pravý občas taky). No a je tam normální blinkr který se nevypne protože jedete de facto rovně, ovšem páčka je ve středové poloze a ve spojení s nevýrazným akustickým signálem blinkru...
-interiér - plast na palubce taková podivná "ťupkovaná" či "bublinková" zálažitost. Titěrná tlačítka ba středové konzole. Jediné auto, kde jsem se i po mnoha tisďcích km musel dívat co mačkám... Super přední sedačky, klobouk dolů
- motor 1.6 Twinport. Poměrně živý a kultivovaný motor. Ovšem při sundání nohy z plynu zoufale pomalá reakce, znemožňující svižné řazení. Ty otáčky prostě dolů nešly. To mě štvalo víc než blinkry. A ten apetýt na dálnici, hlavně německé, s přihlédnutím k tomu, že jsem chvíli poté mohl srovnávat s 1.6 atmo od Renaultu... Tam kde jela Astra (hb) za 10, jel Megane (kombi) za 8.
- podvozek motokára. Radost řídit. Ovšem na kvalitních silnicích. Na těch horších uskákaná koza. Velmi nepříjemné opět na německých dálnicích, kdy záď v zatáčkách nepříjemně odskakovala. Opět, o rok dva později Meganem a ve stejných rychlostech stejné úseky jako po kolejích...

Tímhle příspěvkem nechci urazit fanoušky Opelu, to auto mělo i spoustu kladů. A zároveň můj názor můžete brát jako názor někoho, kdo by si ten vůz dobrovolně nikdy nekoupil.Někoho, pro koho klasická německá škola prostě není (a přesvědčila ho o tom právě tato Astra). Zejména nedostatky v ergonomii byly tristní a nechápu, jak může fanoušek Opelu kritizovat ergonomii třeba těch francouzů... Prostě tisíc lidi, tisíc chutí. Aneb, slovy punkových klasiků - každý zboží najde svýho kupce. Možná by stálo za to se nad tím zamyslet, než se začneme s někým hádat jak je co v kterém autě blbě a podávat to coby obecnou pravdu či objektivní skutečnost ;-)
Rozbalit vlákno
13
Avatar - petr164
25. 2. 2016 12:21
Re: Astra H - osobní zkušenost
Ach jo, já na vyhazovací často nespolehlivé plasty kašlu, vždy blinkry vracím hezky růčo. Žádný opruz, jen užitečný zvyk předcházející nebetyčným problémům...
25. 2. 2016 12:28
Re: Astra H - osobní zkušenost
A pochopil jsi jak to má ten Opel? Tj vyhodím blinkr, ale páčka se vrátí do vodorovné polohy. Pokud bys chtěl blinkr ručně vypnout, musíš udělat ten samý pohyb, nikoli páčku vrátit do vodorovna. No a pokud se před tím už blinkr vypnul sám, zase ho zapneš. Ale páčka je furt ve vodorovné poleze, podle ní to nepoznáš. Kapiš? ;-)
Avatar - Googlit
26. 2. 2016 08:41
Re: Astra H - osobní zkušenost
Přesně kvůli takovým nemotorům to Opel v dalších generacích zrušil, škoda protože BMW a potažmo Mini to má stejně a všichni to jen chválí... asi záleží od cílové skupiny uživatelů.
27. 2. 2016 13:54
Re: Astra H - osobní zkušenost
Jo, takže mi něco nesedí, nevyhovuje a hned jsem nemotora. O podprahové urážce v poslední větě nemluvě. Fajn. :-! :no:

To je fakt takový problém povznést se nad svou garáž a respektovat názor jiných?
Avatar - Googlit
27. 2. 2016 14:20
Re: Astra H - osobní zkušenost
Pro ruční vypnutí blinkru stačí do páčky pouze klepnout a je dokonce jedno jakým směrem, čili pokud si měl tendence do toho mlátit tak že to přeskakovalo přes aretaci tak si mohl využít i druhý směr kde by se ti to určitě nestalo ;-) . V manželčině Astře jsem ještě nikdy nezačal blikat opačným směrem a ani jí se to nestavá. Nepřekvapuje mě, že si na to někdo stěžuje, ale vytáčí mě že si to berou do huby ti samí recenzenti kterým stejně řešené páčky v BMW či MINI po generace vůbec nevadí.
27. 2. 2016 14:39
Re: Astra H - osobní zkušenost
OK, jsem rád že jsme si to vyjasnili ;-) Já taky někdy trošku přitlačím na pilu, když mi sáhnou na můj kočár - a věř mi, že majitel Renaultu si nepravdivých tvrzení a zbytečných ataků užije v ČR až až. :-)
Mimochodem, zejména kvůli těm blinkrům jsem psal hned na začátku příspěvku info o tom, že to byl služebák a že jsem s ním nejezdil tak často - pokud by to bylo moje auto, možná bych si zvykl a bral to jinak. Miniaturní tlačítka dtto. Chování motoru a uskákaný podvozek už jsou ovšem objektivní skutečnosti (s tím, že v případě kombíku to klidně může být jinak, nevím, nejel jsem).
Osobně se u aut nebojím nových ergonomických řešení, některá jsou perfektní - např. klima po levé ruce řidiče a pravé spolujezdce u minulé generace C4 Picasso (u nové nevím, snad to tak nechali), ovládání rádia pod volantem (kdo měl, nechce jinak), digitální tachometr. Jiná řešení nevadí (aktivace tempomatu/omezovače na středovém tunelu u Renaultu - na to nadává každý novinář a zároveň neznám majitele, kterému by to vadilo). Ale na ty blinkry, to jsem si fakt nezvykl, sorry...
Avatar - Googlit
27. 2. 2016 19:17
Re: Astra H - osobní zkušenost
Tak srovnávat rendlíka s německým autem je blbost, to je jasné.
28. 2. 2016 09:24
Re: Astra H - osobní zkušenost
Vysvětli, rozveď, zdůvodni. Jinak to je typický hospodský plk klasického čecháčkovského odborníka na všechno, který nedohlédne ani na špičku svého nosu. 8-s

A nebo si v tom svém bludu žij. Jen počítej s tím, že těm inteligentnějším budeš akorát tak k smíchu.
Avatar - Googlit
28. 2. 2016 12:04
Re: Astra H - osobní zkušenost
Měli jsme doma megane 2, koupeny nový ve dvoulitrovým benzínu, kombík. Nový se jevil fajn no po čase řazení jak míchání guláše, podivně zabírající spojka, olupující se volant, příšerné vrzajici sedačky atd atd nesrovnatelný křáp vedle Astry H se stejným nájezdem.
25. 2. 2016 12:24
Re: Astra H - osobní zkušenost
Opel, potažmo tato Astra, rozhodně není "klasická německá škola". A to tvrdím jakožto člověk, který Opel vlastnil a najel v něm nemálo kilometrů.
25. 2. 2016 12:31
Re: Astra H - osobní zkušenost
Mě se zdá v lecčems němečtější než koncern. I proto se mi třeba konkurent OII zdál jako lepší a uživatelsky příjemnější auto.
Avatar - Ozzman
25. 2. 2016 12:48
Re: Astra H - osobní zkušenost
A v čem není klasicky německá škola až na ty blinkry? Já taky v několika Opelech něco najezdil.... schválně, zkus někdy napsat něco konkrétnějšího a o jakých modelech mluvíš.
25. 2. 2016 17:58
Re: Astra H - osobní zkušenost
Tohle bych podepsal. Pravda, nenajel jsem toho s "háčkém" tolik, sotva pár tisíc. Přidám ještě poměrně nešťastné A-sloupky, které značně brání ve výhledu.
Měli jsme všechny "H" s "nesmrtelným" motorem 1.7CDTi (cca 5-6 kousků, 74kW, jeden myslím s 81kW), jenže naše série se nějak nepovedla, na všech autech začala hromadně odcházet turba (pískala od 50.000, do 80.000 bylo po nich). Zanedlouho se přidaly potíže s převodovkami a pak šla auta bez milosti z firmy pryč. Pravda, motory byly na tehdejší poměry velmi úsporné, do 5 litrů se člověk vešel. V Německu to bylo horší, protože 74kW byly pětikvalty.
25. 2. 2016 11:58
Pochvala autorovi
Výborný test ojetiny. Když srovnám s konkurencí (autorevue), je to čitelnější a na neporovnatelně vyšší úrovni. Díky :yes:

Nedávno tam dokonce Astru H přidali do přehledu nejhorších ojetin - motor 1.3 cdti. S poznámkou, že Astra H není příliš konkurenceschopná a jízdně zaostalá za srovnatelnými auto stejné třídy. Přitom v dobových testech jízdní vlastnosti jednoznačně chválili.

Jinak tahle generace Astry byla vždycky kritizovaná za interiér v porovnání s Golfem. Nevím jestli jsem zaujatý nebo mám jiný vkus, ale Golf V se mi zrovna jako vzor nezdá vhodný. To už spíše Focus. Viz níže.

[odkaz]

[odkaz]
Rozbalit vlákno
4
Avatar - petr164
25. 2. 2016 12:22
Re: Pochvala autorovi
Souhlas. Autorevue odchází do zapomnění.
25. 2. 2016 12:26
Re: Pochvala autorovi
Něco jinho je otka a pak naživo, tohle co je vybran tak v Golfu holobyt blbě nafocené asi z bazaru a Astra vybavá a buď z katalogu nebo se stejnými parametry nafocená palubka ;-)
Avatar - Ozzman
25. 2. 2016 12:43
Re: Pochvala autorovi
Ten interiér Golfu ale naprosto odpovídá drtivé většině aut, co tady jezdí.... Astra opravdu není horší, možná ten postříbřený plast u Astry je hodně rozšířen, ale to už je fakt rýpání v maličkostech jako že stáhneme body za plastový rámeček navigace atd.... když chceš psa bít.... v této generaci po faceliftu byl ještě velmi dobrý Fokus 2.
Avatar - martas2005
25. 2. 2016 23:16
Re: Pochvala autorovi
1.3d mame s 6st automatem v rodine a mne prijde v pohode. Rekl bych, ze ten automat jsem mel radsi nez ted PS v Smaxu. Dalo se s nim hezky 'povidat' plynovym pedalem.
Avatar - sargis
25. 2. 2016 12:41
z denníka nezávislého novinára
V době příchodu Astry H (2004) začínala být jednoduchá zadní náprava řešená zkrutnou příčkou již pomalu přežitkem.

Test 2013 - Škoda ve všech běžně žádaných verzích vsadila na jednodušší, tedy lehčí a výrobně levnější, zadní zavěšení s torzní příčkou a vlečenými rameny. Oproti předchozí Octavii je to ústup z multilinkové slávy, jenže vlečenou nápravu dnes najdeme u většiny kompaktních hatchbacků
Rozbalit vlákno
2
25. 2. 2016 13:10
Re: z denníka nezávislého novinára
V době kdy ostatní přecházeli na multilink, Golf V, O2, Opel zůstal na svém. Teď ostatní jdou zpět na vlečku, včetně (2006) Civicu, Aurisu (Corolla měla multilink, až nejvýkonější diesel ho má taky) Pouze Focus je taková stálice co se týče multilinku.

V testu je napsaná Vectra která měla víceprvek už od roku 95 an oa má ho dodnes (Insignia)
25. 2. 2016 14:31
Re: z denníka nezávislého novinára
Na komoru :yes:

Obecně (dlouhodobě) tvrdím, že dle mého je v C segmentu vlečka v pořádku. Ve střední nikoli. Před pár lety by tě někteří zdejší koncernový fans za toto tvrzení zašlapali do země, dnes je to cajk. Max dodají, že si "můžeš vybrat" >:-[]

Měkčené plasty dtto.

Je fakt, že pro Focus či Mazdu 3 (nebo H/K!) může být multilink u úzkého okruhu zájemců konkurenční výhodou.
25. 2. 2016 20:03
a nebylo to trochu jinak?
astra g byla na vrcholu segmentu, mela srovnatelne prodeje s golfem. bylo to mimoradne dobre postavene auto co do vnejsi velikosti a prostoru (rovnez variability). mela vyborne jizdni vlastnosti a prehledny a ergonomicky velmi privetivy interier. nerezla, nekazila se. astra h naopak znamenal ustup z pozic a astra j to nijak nezvratila. takze pro me je naopak astra h tim modelem, ktery se nepovedl.
Rozbalit vlákno
0
Avatar - quicky
25. 2. 2016 20:52
packy blinkrov
Este som nevidel novinarov sa stazovat na packy v BMW, ktore to ma riesene presne tak isto. Za to pri vectre aj astre to riesia v kazdom teste. Fakt neni o com inom pisat?
Rozbalit vlákno
3
Avatar - Googlit
26. 2. 2016 07:36
Re: packy blinkrov
Přesně, ber to ale jako opravdu velkou pochvalu pro Astru když už není co, tak kritizovat systém z BMW.
27. 2. 2016 22:15
Re: packy blinkrov
Pánové, jste bohužel úplně vedle. Ano, páčky pod volantem BMW bez polohové aretace jsou v principu stejné jako u této Astry, ovšem v kvalitě provedení jsou úplně ź jiné galaxie - fungují totiž v praxi dobře a řidiči na ně proto většinou nenadávají, jako tomu bylo v 90% případů řidičů této Astry (poslední generace Vectry). Proto je Opel u další generace Astry (i Insignie) zrušil a moc dobře udělal! :)) 8-s
Avatar - Googlit
28. 2. 2016 08:11
Re: packy blinkrov
Tvůj slint mě skoro rozplakal a nebýt toho že mám E60 a manželka Astru H a páčky jsou mechanicky naprosto totožné tak bych ti skoro uvěřil. To bych už spíš věřil tomu že páčky byly nějaké divné v prvních verzích astry, manželka má totiž konec 2012.
Avatar - Nerez
26. 2. 2016 06:31
Páčky blinkrů
Háčko mám a na páčky jsem si zvykl rychle. Navíc se blinkry daji vypnout i dalším kliknutím stejným směrem. To málokdo ví
Rozbalit vlákno
0
Avatar - Googlit
26. 2. 2016 07:50
Ukazatel teploty mototoru
Já te absenci ukazatele teploty motoru rozumím. Třeba motor Z16XER má pracovní teplotu 105°C a při velké zátěží 90°C... To by bylo koumáků co by litali s takovou "závadou " po servisech. A jinak teplotu ukázat jde.... stačí podržet při zapnutém rádiu déle tlačítko settings.

A nebo za pár peněz koupit MKJ od pepase, který se nechá nacvaknuty trvale v konektoru diagnostiky a krom teploty vody ukazuje i napětí baterie, tlak Klímy, plnící tlak turba, regenerační proces dpf....
Rozbalit vlákno
0
26. 2. 2016 10:36
Nezmíněné nedostatky
Tato generace Astry je docela povedená, ovšem až na tři věci, které autor v textu zapomněl zmínit - příšerné páčky pod volantem bez polohové aretace, chybějící teploměr chladicí kapaliny a naprostý nedostatek odkládacích prostor na středové konzoli (+ malé kapsy ve dveřích). V tomto autě není ani kam si odložit mobil! ;-\
Rozbalit vlákno
0
26. 2. 2016 14:50
hem
..jsem rád že jsem si místo toho koupil oktávku z 2011. jetou, ale z německa, dovežené profesionálama pod taktovkou agáty vaicové od brna. s oplem bych brečel..
Rozbalit vlákno
0
26. 2. 2016 15:08
slusny priemer
mame tuto astru rv2006, 1,7cdti 74kw a druha vybava tj manual klima, predne el okna, vyhrievanie zrkadiel, 4airbagy, ABS(bez esp) a to je asi vsetko co tato astra ma. Stala 650 000Sk co je asi 21500eur.
Na to aka bola draha by mohla byt teda lepsia. Z golfa 5 som mal lepsi pocit ako vybavou, ako spracovanim, tak aj jazdnymi vlastnostami.
Tychto astier mi preslo viac pod rukami, 1,7cdti pri 150 000km vsetky turba piskaju jak das a casom odidu. Kazdy opel ma problem s alternatorom nejaka dioda odide ci co, da sa to repasovat ale aj tak draho. Cidlo otacok motora blbne. To tu nie je napisane, ale inac sushlasim s clankom.
To auto sice nie je ako golf5, ale je to celkom dobre auto, po tom golfe asi naj auto vtedajsieho rocnika.
Rozbalit vlákno
2
Avatar - Googlit
26. 2. 2016 19:57
Re: slusny priemer
Tak v 2006 bylo kazde auto drahe, ale manželčina Astra H stala v roce 2013 nova (made in Bochum) 230tis. S DPH. Abs, esp, kotouce na všech kolech, litaky, 1.6 85kW, kožený volant, PPC, velký display gid, tempomat, bederka u ridice , přední okna v elektrické... Nic tomu nechybí.
27. 2. 2016 07:35
Re: slusny priemer
to mas jeste nejlepsi motor, co se do toho auta daval - poctiva atmosfera. ja to mel v astre g (v nizsi vykonnove mutaci - 76kW). a do tohoto motoru jsem za sedm let provozu lil akorat olej (no a jisteze take benzin a jednou jsem tam menil chladici kapalinu). ted ji uz dalsi dva roky dojizdi bratranec a nemuze si auto vynachvalit. moje mamka ma ted primo tento motor v opelu mokka a i tam je to prijemny a nenarocny. na kratke jizdy idealni motorizace.
27. 2. 2016 11:25
motor Z16XEP
Výměně rozvodů po 150000 km bych moc nevěřil. Mám motor Z16XEP /77kw/ ve Fiatu Stilo rozvody jsem dělal v 80000 km-řemen vypadal po sundání krytu dobře,ale jedna z kladek byla již přidřená.Jinak si na tento motor nemohu zatím stěžovat,olej od výměny do výměny /15000 km/.Nevím co je na tom pravdy,ale italové údajně tyto motory překroužkovávaly.
Rozbalit vlákno
0