Diskuse

Polovinu škodlivých emisí v Praze produkuje jenom 5 % aut!

9.8.2018

Pět procent automobilů, které jezdí v Praze, produkuje polovinu nejškodlivějších emisí. Vyplývá to z výzkumu, jehož výsledky představili zástupci magistrátu a ČVUT. Výzkumníci při něm měřili na silnicích zplodiny projíždějících aut.

 

 • 21 Reagovat !

  foto Rasto

  Rasto 09.08.2018  09:56

  DPF je vec zbytočná, ktorú nám tu nanútila EU

  Čakám, kedy to tu niekto napíše - lebo ľudia z ČVUT proste nevedia. Bohužiaľ za 8 rokov tu takto budú jazdiť dymiace a vykuchané Euro6 nafty ak sa to nezačne poriadne kontrolovať a pokutovať.
  • 20 Reagovat !

   foto SamanAR

   SamanAR 09.08.2018  10:21

   « Re: DPF je vec zbytočná, ktorú nám tu nanútila EU

   tak doufejme ze se tahle snaha prehoupne v uspech a za par let bude mereni moznych emisi za provozu skutecnosti podobne jako usekove mereni rychlosti, a ze tim odchytej nejenom v Praze ale po cele CR spousty aut ktera na silnicich menaj co delat diky jejich technickemu stavu :-)
 • 02 Reagovat !

  foto Beefcake

  Beefcake 09.08.2018  10:05

  N

  Nablito v.2 :-)
 • 30 Reagovat !

  foto Emel

  Emel 09.08.2018  10:33

  Zajímavé

  Nic proti studii a nic proti tomu, aby ty nejvíce dýmící popelnice zmizely ze silnic. Ale z technického hlediska: Pomocí hadičky odebírá u okraje vozovky vzorky vzduchu se zplodinami z projíždějících vozidel. Ty míří do přístrojů, které zjišťují koncentrace částic.

  Nemá na to vliv třeba jízdní režim? Jak dokáže měřící zařízení zohlednit, jestli auto v danou chvíli akceleruje a jak intenzivně? To přece zásadně ovlivňuje výsledek, ne?
  • 31 Reagovat !

   foto Ozzman

   Ozzman 09.08.2018  10:54

   « Re: Zajímavé

   Je to totiž konspirace ! Všude se zavádí více a více omezení, auta se jen rozjíždí a brzdí, nejedou plynule, pak se změří, že se emise zvyšují a zakážou se auta úplně ! >:D

   Jistě, že to studie nemůže rozlišit, tohle je celý problém emisí v městech a pořád se jde opačným směrem, namísto budování infrastruktury, aby auta jela a nestála v koloně.
   • 10 Reagovat !

    foto Mr-Murphy

    Mr.Murphy 09.08.2018  11:34

    « Re: Re: Zajímavé

    základní pravidlo je že když ty auta "jedou" tak to víc lidí motivuje ty auta používat.... můžeš nastavět v Praze silnic kolik chceš a za pár měsíců budou stejně zase zacpané....
    • 20 Reagovat !

     foto Ozzman

     Ozzman 09.08.2018  11:47

     « Re: Re: Re: Zajímavé

     Opravdu si myslíš, že podstatná část lidí se vzdala jízdy po Praze a okolí jen kvůli zácpám ?
   • 10 Reagovat !

    foto Hittman

    Hittman 09.08.2018  11:49

    « Re: Re: Zajímavé

    Fascinuje mne třeba průjezd skrz Otrokovice od Tlumačova, kde je X semaforů za sebou a prostě stojíš jeden po druhém.... To je kuva takový problém udělat zelenou vlnu????
    • 00 Reagovat !

     foto Ozzman

     Ozzman 09.08.2018  12:00

     « Re: Re: Re: Zajímavé

     To nebude problém, to bude úmysl...
    • 00 Reagovat !

     foto RADEK1

     RADEK1 10.08.2018  10:37

     « Re: Re: Re: Zajímavé

     Zase Zlín to má myslím vyřešené slušně. Když se trochu snažíš dá projet bez zastavení.
  • 30 Reagovat !

   foto Ham-

   Ham. 09.08.2018  11:04

   « Re: Zajímavé

   Já myslím, že rozdíl mezi autem s funkčním filtrem a bez fitru je tak dramatický nebo chceš-li skokový, že je skoro jedno jestli auto zrychluje na plný ceres nebo jenom volně dojíždí do kolony. Určitě nikdo nebude brát techničáky na základě takového měření, ale jako indikace pro poldy tento kousek zastavte a berte na prohlídku je to myslím zcela v pořádku. Podle mě se jenom zjišťuje to co všichni tušíme a s čím politici už roky nechtějí nic dělat a mlčky trpí nefunkční policii i STK. Místo nových a nových předpisů a emisních norem u nových aut by stačilo mít funkční policii a STK a prakticky zadarmo je polovina emisí dole. Místo toho se vymýšlí koniny a za deset roků zjistíme, že se nic moc nezměnilo a tak se budou provádět měření a studie, které zjistí, že odmontované filtry mají pro změnu benzínové motory, které je nyní slavnostně zavádí. A tyto čuňárny se dějí v našem státě i ve velkém, už asi 15 let existují spektroskopická měření (shodou okolností s tím také začínali lidé na ČVUT), které prokazují, že velcí producenti pevných částic, kysličníku siřičitého a různých NOxů (tedy tepelné elektrárny a spalovny) nedodržují technologické postupy a ponechávají filtry dlouho po době expirace totálně zanesené a nefunkční a jenom jednoduchou spektroskopií na dálku v ceně doslova pár šušní lze zjistit, že jeden den je Mělnická elektrárna totální stoka a za čtrnáct dní čistá jak lilie. Provozovatel ušetří za filtry, odstávky a práci hromady lidí a všichni se tváří, že je vše v pořádku. Přitom je veřejné tajemství (alespoň pro komunitu lidí pohybujících se v energetické branži), že není.
   • 10 Reagovat !

    foto kyklop

    kyklop 09.08.2018  11:14

    « Re: Re: Zajímavé

    Nedá sa inak ako súhlasiť. Nefunkčnosť stk a polície je až do očí bijúca…
   • 20 Reagovat !

    foto pradeda7

    praděda7 09.08.2018  11:58

    « Re: Re: Zajímavé

    Jo kamaráde, co bys chtěl po lidech, kteří byli po generace nuceni přežívat různými podvůdky a malým přikrádáním, aby jim bylo požehnáno...... ;-)
    • 20 Reagovat !

     foto Ham-

     Ham. 09.08.2018  12:07

     « Re: Re: Re: Zajímavé

     Jo, tam někde to má všechno své kořeny.
   • 20 Reagovat !

    foto Emel

    Emel 09.08.2018  13:00

    « Re: Re: Zajímavé

    Předpokládám, že to nějak dokážou zohlednit na základě složení, tj. kolik procent je sazí a kolik procent NOx vzhledem třeba k CO2, která je vázaná na spotřebu... nebo tak něco... jen by mě zajímalo, jak sofistikované to je. Předpokládám, že to nebude tak, že by prostě změřili projíždějícímu autu emise NOx a to byl výsledek.

    S tím zavíráním očí je to fakt, u nás je fabrika a má nainstalované filtry, ale dají se otevřít a provoz bez nich je levnější... a protože se případná kontrola musí dle zákona ohlásit pár dní předem...

    U aut asi nikdo nemá tu odvahu říct lidem na vesnicích, že jejich Escorty 1.6D apod. nejsou způsobilé k provozu - se všemi důsledky, co to má.
    • 10 Reagovat !

     foto Ham-

     Ham. 09.08.2018  13:38

     « Re: Re: Re: Zajímavé

     Ano, je v tom politika, ti kuchači filtrů a podpláceči na STK stejně jako osádka kotelny co vytápí nějaké sídliště a co má jednu sadu filtrů pečlivě složenou ve skladu a nasazuje ji jenom jednou za uherák před nahlášenou kontrolou jsou všechno nakonec voliči, no a v tu chvíli mají politici "problémek" se svými zásadami.
     • 00 Reagovat !

      foto Emel

      Emel 09.08.2018  13:51

      « Re: Re: Re: Re: Zajímavé

      Přesně. Z pohledu STK jsou to navíc platící zákazníci. Viděl jsem to letos sám. Mám v malém autě sundané zadní opěrky hlavy, protože tam překáží velké dětské autosedačce. Přijedu na STK a první dotaz - kde máte opěrky? Auto nezpůsobilé, hotovo.

      No takhle... chlapík chvíli prudil a když už jsem se tvářil dost zkroušeně, tak to normálně jelo dál. Pokud by mě s tím vyrazil, už tam asi nepáchnu. A přitom by to bylo systémově správně.
    • 00 Reagovat !

     foto michal-vojtisek

     michal.vojtisek 10.08.2018  12:46

     « Re: Re: Re: Zajímavé

     Myšlenka celé akce je, že budou měřena ta auta, která pravidelně vjíždějí do větších měst, kde je problém s kvalitou ovzduší, a pozvánka na mimořádnou technickou kontrolu bude poslána na základě opakovaných zjištění nadměrných emisí.
  • 10 Reagovat !

   foto l833465

   l833465 09.08.2018  11:12

   « Re: Zajímavé

   Je tam mnoho roznych vplyvov, kludne aj pocasie. Napr. aj pre auto v dokonalom stave moze platit vysoke teploty = zapnuta klima = zvysena spotreba a emisie.

   Na to, aby sme zistili, ze vozidla v zlom technickom stave produkuju nadpriemerne vela skodlivin, netreba ziadnu vedecku studiu. Podla mna hlavnym umyslom clanku resp. merania bolo vyvolat sok, zdesenie, rozputat diskusiu o vseobecne znamej veci.

   PS : tymto netvrdim, ze dymiace auta su minoritny problem, ktory netreba riesit.
   • 10 Reagovat !

    foto pradeda7

    praděda7 09.08.2018  12:01

    « Re: Re: Zajímavé

    Je si třeba také přiznat, že "dýmovnic" za posledních 20 let podstatně ubylo..... :-!
  • 00 Reagovat !

   foto palix

   palix 09.08.2018  11:14

   « Re: Zajímavé

   Videl som niečo podobné na niektorej z nemeckých TV staníc. Tam to ale robili pracovníci nejakej ekologickej inštitúcie a mali to zabudované vo VW Transporteri. Na aute boli 2 "trubičky". Pracovníci pri meraní sledovali konkrétne autá (= vedeli sledovať emisie aj pri zrýchľovaní...). Samozrejme diesle od VW mali poriadne vysoké emisie. Žiadne iné autá na tom neboli až tak zle (benzínové výrazne lepšie). Trochu mi prišlo divné, že sami "ekológovia" mali VW ;).
   Názov relácie si nepamätám, TV kanál tiež nie.
   • 00 Reagovat !

    foto Emel

    Emel 09.08.2018  12:58

    « Re: Re: Zajímavé

    Reálná měření v provozu jsem viděl různá a měla většinou úplně jiné rekordmany, např. 1.6dCi byl typický "premiant":
    [odkaz]
    • 00 Reagovat !

     foto palix

     palix 09.08.2018  15:41

     « Re: Re: Re: Zajímavé

     Ako sme videli v časoch kauzy diesel gate, každý výrobca bol radšej ticho. Zrejme nemá nikto ruky celkom čisté.
     Otázka znie - aký pohon je najčistejší? Energia sa musí vždy nejako vyrobiť. Možno malo výkonný hybrid s malým efektívnym motorom, prípadne generátorom by bol v pohode. ale kto by to chcel? Dnes sme zvyknutí na veľké, vybavené autá s relatívne vysokým výkonom a zrýchlením na 100 pod 10s.
     Kto by kúpil auto veľkosti napr Fábie so zrýchlením na 100 za 20s a max rýchlosťou 130 + dynamikou podradenou efektivite a čistej prevádzke, s minimálnou výbavou (šetrenie hmotnosti).. Asi nikto.
     • 00 Reagovat !

      foto westeros

      westeros 09.08.2018  18:59

      « Re: Re: Re: Re: Zajímavé

      Hyundai Kona EV, plne elektricke auto, velikosti o neco vetsi Fabie, zrychleni 0-100 ma na urovni Octavie RS. Cena sice 1 mil. Kc v plne vybave, ale podobne vybavena Fabie stoji 0.5 mil Kc a to ji jeste nektere veci chybi (ventilovane sedacky, sledovani jizdnich pruhu atd.). Pokud se zapocita jeste uspora na palivu, parkovne zdarma, pripadne jeste nejaka danova uleva tak to zacina byt realna alternativa.
      • 00 Reagovat !

       foto Emel

       Emel 09.08.2018  20:16

       « Re: Re: Re: Re: Re: Zajímavé

       Plná výbava je 1.2M.
      • 00 Reagovat !

       foto palix

       palix 10.08.2018  15:04

       « Re: Re: Re: Re: Re: Zajímavé

       Ono s elektromobilmi je to momentálne tak, že sú úľavy, lebo ako sa hovorí "keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú...". Ak sa elektromobily rozšíria, všetko padne, zavedie sa na elektrinu spotebná daň na palivá (cca 50%) a budeme radi, ak rovnakú elektrinu nebudeme používať aj v domácnosti.
       Neverím, že si štáty a korporácie nechajú uniknúť taký zisk z elektriny. NIČ na svete nie je úplne zadarmo - ak aj je, tak často za určitým úmyslom.
       Kupujme elektromobily, ktoré sú drahé a majú isté výhody, ale radšej čím skôr, aby sme tie výhody aj využili. Vlastne si to aj tak všetko dnešný zákazník zaplatí v vysokej cene.

       Minule sol kdesi test Renaultu ZOE. Slabovybavené auto za vysokú cenu. Redaktor ukončil test asi tak, že za cenu ZOE by mohol mať 3 vybavenejšie Clia, ktoré sú väčšie, pohodlnejšie... Ak by kúpil 1 Clio, tak zvyšné peniaze ani nedokáže minúť na benzíne a údržbe. Asi tak je to s elektromobilmi.
       Aj spomínaná Kona je drahá - je možné za ňu kúpiť porovnateľné auto a ostane ešte možno 50% nákladov na prevádzku. NAČO by to niekto kupoval? Veď tie náklady sa nikdy nevrátia, ak sa porovná EV Kona s klasickou Konou - benzín, údržba, náklady... Výbava u mňa nie je rozhodujúca - za to by som si nepriplácal extrémne.
       Na záver - Octávia RS je na dané rýchlosti prispôsobená. Kona asi veľmi nie. Aké je to ekologické auto, keď dovoľuje plýtvať energiou formou dobrého zrýchlenia?

       Som skeptický v pohľade na elektromobily a myslím si, že si žiadny ani nekúpim, lebo vývoj ide pomaly. Minule bol niekde test na Teslu 3 s názvom "Zakázaný test: Tajne sme preverili Teslu Model 3" - podľa fotiek úplne nedotiahnuté auto za obrovské peniaze. Prečo by to niekto kupoval?
       • 00 Reagovat !

        foto DonVito

        DonVito 12.08.2018  12:42

        « Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zajímavé

        Asi ctes nejake divne testy.

        V 99% testy Modelu 3 dopadaji dobre.

        O nedotazenosti jsem neslysel nic, krome prvni serie pro zamestnance.

        Muzes uvest odkaz?

        Tady jeden mas ode me a to je z Nemecka ;-)
        [odkaz]
        Citace: Tesla überzeugt und ist eine echte Alternative
        Preklad: Tesla presvedcuje a je opravdovou alternativou :-)
        • 00 Reagovat !

         foto palix

         palix 12.08.2018  20:02

         « Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zajímavé

         Dal som názov testu ;).
         Zakázaný test: Tajne sme preverili Teslu Model 3
         Ak to zadáte do Googlu, tak to bude zrejme 1. odkaz ;)

         O Tesle nevyhľadávam články, lebo je úplne mimo môjho záujmu = drahá a priveľmi inovatívna. Tento článok bol na servri, ktorý občas prezriem. Skôr sledujem zatiaľ konvenčné technológie, ktoré sú blízkou budúcnosťou = do 5 rokov a môžme si to dovoliť = do cca 30 000€.
     • 00 Reagovat !

      foto michal-vojtisek

      michal.vojtisek 10.08.2018  12:49

      « Re: Re: Re: Re: Zajímavé

      Autobus SOR, který jsme testovali na zkušebním okruhu, vyprodukoval na kilometr jízdy méně částic a oxidů dusíku (NOx) než průměrný naftový automobil obdobného stáří ... byl to běžný naftový autobus ... filtry částic a SCR katalyzátory fungují, když výrobce a uživatel chtějí ...
      • 00 Reagovat !

       foto palix

       palix 10.08.2018  14:50

       « Re: Re: Re: Re: Re: Zajímavé

       Minule som čítal, že v tomto sú aj kamióny lepšie. Ale kamión je obrovský a drahý, takže je aj miesto, aj cenuvá rezerva na zabudovanie takmer dokonalého systému na povedzme "čistenie" splodín. Osobné autá by boli s takými systémami veľmi drahé a nikto by to reálne asi potom nekúpil.
  • 00 Reagovat !

   foto SamanAR

   SamanAR 09.08.2018  17:48

   « Re: Zajímavé

   vzhledem k tomu ze mereni probyhalo na mistech s usekovym merenim (cca uprostred takoveho useku), tak bych nepredpokladal ze tam lidi ani neakceleruji ani prilis nebrzdi, ale spise jedou tak nejak ustalene

   jako pokud 9 aut z 12 co odchytli neproslo nasledne STK, tak to jw celkem uspech, nebo ne?
  • 00 Reagovat !

   foto -Karel-

   _Karel_ 09.08.2018  22:47

   « Re: Zajímavé

   Tyhle studie jsou bohuzel jen k smichu. Kdyz zjistovali procento vykuchanych dpf filtru, studenti obchazeli velike parkoviste a koukali, kdo ma spinavy vyfuk. Kdybych vzal jako modelovy priklad Mondeo, tak 1,8tdci filtr nedostalo, 2,0tdci ano. Byli schopni to na parkovisti rozeznat? Je to banda amateru.
  • 00 Reagovat !

   foto michal-vojtisek

   michal.vojtisek 10.08.2018  12:43

   « Re: Zajímavé

   Jízdní režim má samozřejmě velký vliv na emise částic, ale produkuje-li vůz desetinásobky nebo stonásobky toho, co by měl, pozná se to i tak. Rychlost a akceleraci měříme radarem.
 • 13 Reagovat !

  foto Vavris

  Vávris 09.08.2018  11:03

  Řešení

  Jezděme na elektřinu, osobně si divím, že tu ještě nemáme ani vybudovanou infrastrukturu.
  • 31 Reagovat !

   foto Zetti

   Zetti 09.08.2018  11:08

   « Re: Řešení

   Dalsi dotovany tunel, neco jako cyklostezky, repkove dotace, solarni dotace? V tomhle narode se evidentne rozum nekam vytratil, kdyz se najdou exoti, ktery to chteji
   • 32 Reagovat !

    foto palix

    palix 09.08.2018  11:45

    « Re: Re: Řešení

    Pohľad na elektromobily je síce z jednej strany pekný, ale priaznivci často nevidia druhú stranu. Celkové emisie sú potom vyššie ako u klasických áut. Súhlasím s "Zetti", že elektromobilita je dotovaný tunel.
   • 20 Reagovat !

    foto Hittman

    Hittman 09.08.2018  11:53

    « Re: Re: Řešení

    Ano, je potřeba vytvořit tlak na lidi, aby se zvýšil prodej CNG, LPG a vysavačů, protože do těchto paliv tečou státní zdroje formou dotací a je to super byznys (ČEŽ, RWE, PRE,atd), dotace na nabíjecí stanice, dotace na auto spalující CNG, atd. Už se mi chce blejt, jak ty dotace kuví trh.
    • 10 Reagovat !

     foto WinDiesel

     WinDiesel 09.08.2018  12:05

     « Re: Re: Řešení

     Česká Republika nemá na přímé dotace EV peníze :-)
     Babiš už zjistil že nemá ani na dotace vlaků a na zvednutí důchodů penzistům.
     Od odškodnění lidí v H-systému už taky dal ruce pryč.
     Momentálně na MF pracují jak zkasírovat Airbnb. :-) Když EET nesype. :-) Ale ani potom nebudou mít na EV peníze.,

     No a Německo by mělo, kdyby nevynakládalo 23 000 000 000 € ročně na nelegální imigraci. Tož na to EV v Německu zařvaly. A protože se mezitím rozšířily hybridy a rychle se hybridizují všechna vodidla (elektrifikují), myslím že to je pro čisté EV ….. UMÍRÁČEK.
 • 10 Reagovat !

  foto lamal

  lamal 09.08.2018  11:35

  v tuneloch

  v tuneloch by som sa pozrel...ako to zmeraju s trubickami, rozptyl je podla mna brutalny
  • 10 Reagovat !

   foto WinDiesel

   WinDiesel 09.08.2018  12:17

   « Re: v tuneloch

   … ale závěry se z toho dají dělat dalekosáhlé, jak vidíme …………….
   A jestli to dělal někde u semaforů, kde auta chvíli stojí, chvíle jedou, musí být výsledky zajímavé, opravdu.
   … a může mi někdo říci jak se odliší emise z benzínových nefiltrovaných přímovstřiků od dieselů?
   na benzíny už byla uvalena povinnost montovat BPF, to znamená potvrzení faktu že problém existuje, stejně se ale pořád řeší POUZE diesely.
   • 00 Reagovat !

    foto kyklop

    kyklop 09.08.2018  12:44

    « Re: Re: v tuneloch

    Ranných cr dízlov, či už vykuchaných, alebo tých bez dpf, alebo len tých v mizernom stave tesne pred smrťou bude predsalen o hodne viac ako benziňákov s priamym vstrekom… Tá prvá časť e prim@rne problémom nefunkčných stk
    • 00 Reagovat !

     foto WinDiesel

     WinDiesel 09.08.2018  13:47

     « Re: Re: Re: v tuneloch

     Nesouhlasím, jednooký. benzínů s přímým vstřikem jezdí mraky, to možná ty starší diesely postávají někde na vesnici, přijeď třeba do Prahy a uvidíš že staré diesely prostě neuvidíš. Tady jezdí mladá auta, je to prostě Praha.
     Navíc většinu dne jezdí služební vozy, soukromé vozy jezdí spíše k večeru a o víkendech. A služební auta jsou taky novějšího data. Včetně TSI, EB a podobných.
     • 00 Reagovat !

      foto pradeda7

      praděda7 09.08.2018  13:58

      « Re: Re: Re: Re: v tuneloch

      Tak tak...v Praze si jezdí novějšími vozy, proto na vesnicích mají lidi jen na starší diesely.... >:-[]
     • 10 Reagovat !

      foto kyklop

      kyklop 09.08.2018  14:33

      « Re: Re: Re: Re: v tuneloch

      No dobre, podobný stav máš aj v Bratislave, ale každé ráno prichádzajú zo všetkých smerov aj veľmi staré, alebo opotrebované popelnice a jeden kus fakt zamorí veľký úsek cest. Nie tak dávno som šiel v kolóne sotva rýchlosťou chôdze a pri každom pohnutí zmizol v dyme predomnou jazdiaci c-max. Toto auto má vekom ďaleko od veterána a sú to posledné eu4 ktoré prešli bez dpf. Týchto sa tu pohybuje veľmi veľké množstvo a v každom " teste" jazdenky sa neprítomnosť dpf považuje za bravúrny počin odboja voči diktátu z bruselu. Keď pôjde takáto popelnica 2x za deň cez dedinu na konci sveta, bude to jedno…. Tieto autá nemajú ešte ani 10 rokov, takže tu budú s nami ešte dlho.
      • 10 Reagovat !

       foto Beefcake

       Beefcake 09.08.2018  15:11

       « Re: Re: Re: Re: Re: v tuneloch

       "Týchto sa tu pohybuje veľmi veľké množstvo a v každom " teste" jazdenky sa neprítomnosť dpf považuje za bravúrny počin odboja voči diktátu z bruselu. " a ako bonus su vdaka tomu tie motory este odporucane ako "bezproblemove" jazdenky ....
      • 10 Reagovat !

       foto WinDiesel

       WinDiesel 09.08.2018  16:53

       « Re: Re: Re: Re: Re: v tuneloch

       Jednu dobu jsem dělal pro Nissan. V tu dobu se nepovedla série vstřikovačů do Primer, Almer Tino a X-trailů. Vrátilo se nám několik aut ze Švýcarska s pokutou na nadměrný kouř. S policisty nebyla řeč. Stejně se může u nových aut porouchat EGR, je z toho černý kouř.
       Když to tedy jde ve Švýcarsku, mělo by to jít i u nás. Nespoléhat se na zákony ale použít selský rozum. "Kouří Ti auto? To by ale nemělo ale ani bez DPF! A tu máš pokutu a běž se hojit k dealerovi který Ti auto prodal".
       • 00 Reagovat !

        foto kyklop

        kyklop 09.08.2018  17:37

        « Re: Re: Re: Re: Re: Re: v tuneloch

        To čo píšeš je ok, sám píšeš že niekde dymovnice riešia a sám dobre vieš, že niekde ich neriešia a zároveň tieto popelnice poľahky preliezajú v našich končinách cez technickú kontrolu
     • 00 Reagovat !

      foto lamal

      lamal 09.08.2018  21:49

      « Re: Re: Re: Re: v tuneloch

      s tym ze po Prahe jazdia len male auta a benal nesuhlasim ... ked vidis kolko octavii a dodaviek jazdi po prahe a celkovo aut s dieslami aj auta ako fabia tak nie raz som konstatoval z toho diesloveho smradu ze EU je skazena dieslami priserne... myslim, ze dieslov je v prahe vela rozhodne nema cenu riesit benzinaky na ukor dieslov... to je velka chyba z viac dovodov

      v kazdom smogovom mieste citis dieslaky v Prahe
   • 00 Reagovat !

    foto lamal

    lamal 09.08.2018  21:43

    « Re: Re: v tuneloch

    zatial co u diesla co tu jazdi mas priamy vstrek vzdy a vysoku kompresiu tak u benalov je pomer gdi rapidne mensi a vysokokompres + gdi malicko...(casom to narastie podla trendov)
    myslim ze je spravne sa sustredit na diesle a potom na benzin...
 • 10 Reagovat !

  foto Josef-1

  Josef 1 09.08.2018  12:54

  Řešení neexistuje

  Neustále se mluví, píše o vymontovaných filtrech a nic se neděje.

  Naopak, situace se ještě zhorší, protože v Německu nastal výprodej dieselů.

  S tím se prostě u nás nic neudělá.
  • 10 Reagovat !

   foto WinDiesel

   WinDiesel 09.08.2018  13:50

   « Re: Řešení neexistuje

   Situace se zlepší, protože z Německa přijdou za hubičku modernější a méně zničená auta. je možné že tyto diesely s DPF ještě nevykuchaným nahradí diesele bez DPF a diesely s vykuchaným DPF.
   Spíš mi řekni jak je možné že nejsou kriminalizovány reklamy na vykuchání a mokré čištění filtrů DPF …………. to mokré čistění stejně DPF zničí takže se chová jako DPF do kterého vyvrtá "odborník" pár děr aby tam zůstal nějaký rozdíl v tlacích před a po filtru.
 • 11 Reagovat !

  foto Koumes

  Koumes 09.08.2018  13:08

  5% aut

  Tak proč se prostě těch pět aut nesnažil dostat ze silnic? Proč není zákon o maximálním stáří vozu který může na silnice? Pokud by byl například 20 let, tak by určitě minimálně polovina těchto aut že silnic zmizela. U nákladních a autobusu bych dal klidně 15. To co z nich vychází vidíme snad všichni. Proč se například tohoto EU bojí? Buď prostě budeš mít na auto které splňuje nějaké podmínky, nebo budeš jezdit MHD.
  • 10 Reagovat !

   foto Ham-

   Ham. 09.08.2018  13:52

   « Re: 5% aut

   No to je trochu "bolševické" řešení. Myslím, že při troše snahy má stát dostatek nástrojů vyřadit z oběhu nevyhovující stroje zákonnou cestou už podle dnešních pravidel a nepoužívat k tomu takové plošné restrikce, které by postihly i ty, kteří mají auto v pořádku byť je 10 nebo 15 let staré. Platí jednoduché pravidlo, čím víc zákonů vymyslíš, tím méně se jich dodržuje.
  • 10 Reagovat !

   foto twistedTSD

   twistedTSD 09.08.2018  19:42

   « Re: 5% aut

   Hodně bolševické řešení a navíc vůbec neřeší problém.
  • 00 Reagovat !

   foto Redmex

   Redmex 10.08.2018  09:22

   « Re: 5% aut

   Problem nie je samotny vek, 20 rocna Felicia s benzinovym motorm,ktory nepali olej bude produkovat ovela menej smaradu (NOx) a dymu (pevne castice) ako 8 rocny diesel, ktory si kupil mlady d*bil, vybral filter pervnych castic, lebo repas je drahy, zaslepil EGR a nechal to cipnut.
   To su realne najhorsie vraky spolu so starymi nakladnymi autami. Najhorsie je ked si este myslia ako su cool, lebo ta ich mrdka "jede".

   Takych sa zbavis len realnymi kontrolami a sankciami. Nevidim dovod ak auto vyznamne prekracuje normy, tak dat mesiac na napravu a ak neprejde opakovane testom, tak odobrat technicky preukaz a znacky.
   Samozrejme kontroly musia byt aj mobilne, mame vsade kamery - nemoze byt problem vybrat dymiace auta na kontrolu.

   Ono nie je to az taky problem niekde na dedine, ale v mestach, nebodaj ak je este nizky tlak vzduchu sa ten smrad ani nechce rozptylit.
  • 00 Reagovat !

   foto Papezja

   Papezja 13.08.2018  13:30

   « Re: 5% aut

   Proc by melo rozhodovat stari vozu? Uz benzin splnujici euro1 produkuje minimum pevnych castic a NOx, pokud ma v poradku aspon katalyzator a lambda sondu, coz se neda rict o mnohem novejsim vylagrovanem dieselu s euro 5 s vyrezanym filtrem a prosakujicimi vstriky.

   To, ze i pres zvysujici se buzeraci nejsou STK schopne vyradit auta v mizernem stavu, ale zaroven casto vyhazuji za prkotiny, to je ten pravy problem...
 • 20 Reagovat !

  foto topten

  topten 09.08.2018  14:18

  a az se vyzene ze silnic tech 5% nejvetsich rakovinometu

  tak se prijde na to, ze 90% znecisteni z automobilové dopravy ma na svedomi 50% jedometu, které vypousteji 10x vic jedovatého NOx proti benzinakum.
  zapad uz je dal, tam uz neresi rakovinomety, tedy naftaky bez nebo s vykuchanymi filtry, ale tam resi jedomety, tedy naftaky vypoustejici radove vic jedovatého NOx nez by mely, který se vlivem slunecniho zareni premenuje na agresivni prizemni ozon, který spolu s NOx dela problémy lidem s dýchacími potížemi.

  sensor na zjistovani pevnych castic ve vzduchu, který umi rozlisit PM2.5 a PM10 stoji cca 400kc, nabastlit k tomu elektroniku aby to zobrazovalo je v radu pětistovky. at nezeru, za 3tis je to komplet v krabici i s malym vydelekem, to by melo byt soucasti vybavy kazdyho policejního auta, jestli s temi 5% nejvetsich skodicu chtej něco delat...
  • 12 Reagovat !

   foto WinDiesel

   WinDiesel 09.08.2018  16:59

   « Re: a az se vyzene ze silnic tech 5% nejvetsich rakovinometu

   No až se podaří z internetových diskuzí vyhnat 5% největších trolů a wolů jako jsi ty, bude na světě opravdu mnohem líp.
   Založ si politickou stranu a udělej to pro nás. Vždyť je to tak jednoduché A ZÁPAD JE PŘECE DÁL …….. Já ti řeknu kde je západ. V pr--li.
   Idi-oti jako ty kteří vidí na západě všechno jen lepší a jen rozhazují svoje moudra, svět opravdu nepotřebuje.
   Jo a byl jsem na dovče v Německu, na každém megaparkovišti u dálnice byla 2 nabíjecí místa se všemi typy nabíjení a nikdy u ní žádné EV nestálo. Tak to vypadá že na tom západě, kde jsou dál, mají nabíjecí místa ale není co nabíjet, respektive není zájem o nabíjecí vozně. To jen tak mimochodem.
   • 10 Reagovat !

    foto topten

    topten 09.08.2018  22:12

    « Re: Re: a az se vyzene ze silnic tech 5% nejvetsich rakovinometu

    nebud tak zapsklej wine, vsichni vime, ze EV na velky dalnicni nalety jeste nedozral, vsichni vime, ze idealni auto na vetsi najezdy je benzinovej hybrid. no, v pripade ze dyzl bude opravdu plnit laboratorni limity i v realu a najezdi aspon 90% svyho naletu po dalnicich, a bude 2x do roka pod prisnou emisni kontrolou vcetne testu emisi v RDE, pripoustim, ze i budouci dyzl by v takovym rezimu mohl byt vhodny…

    jinak samozrejme, az poridim elektovuz jako druhy nebo treti auto do rodiny s realnym dojezdem 300km, byl bych blazen kdybych ho dobijel ve verjenych stojanech kde bych musel cekat, a pritom doma me jedna kWh prijde na necely 2kc, tedy predpokladam vyrazne levneji nez na stojanu. a samozrejme, pro vetsi najezdy budu mit ten benzinovej hybrid, ale docela si dokazu predstavit , ze na kazdodenni krouzeni kolem komina se s manzelkou o ten EV budeme prat ...
    • 00 Reagovat !

     foto michal-vojtisek

     michal.vojtisek 10.08.2018  12:59

     « Re: Re: a az se vyzene ze silnic tech 5% nejvetsich rakovinometu

     Když se někdo chce svézt na dlouhou vzdálenost na elektrický pohon, za relativně přijatelné peníze, pošlete jej na nádraží, tam to už pár desítek let umějí.
 • 00 Reagovat !

  foto tradon

  tradon 09.08.2018  22:05

  Vymluvy

  Chapu, ze online mereni je komplikovane, ale kdyby se opravdu chtelo .., pro zacatek by bohate stacilo, kdyby existoval seznam funkcnich homologovanych filtru pro kazdou znacku a policie by podezrela auta smerovala na nejblizsi STK, kde by PREDEVSIM zkontrolovali, jestli auto filtr vubec ma. Schazejici nebo neschvaleny filtr = zamerny podvod = zabaveni vozu nebo 50.000Kc pokuta. Jednoduche, levne a cast podvodu by se hned vyresila.
  • 10 Reagovat !

   foto topten

   topten 09.08.2018  22:17

   « Re: Vymluvy

   mnohy ty rakovinomety hodnotu 50tis ani zdaleka nemaj
   mozna by pro hrisniky byla vhodnejsi treba mesicni staz v pitevne nebo marnici
Přihlásit se Zaregistrovat Pro přispívání do této diskuse musíte být přihlášeným registrovaným uživatelem!Blesk.cz

Unikátní fotky popáleného Palacha: Primadona je schovávala 50 let ve skříni

Unikátní fotky popáleného Palacha: Primadona je…

Schovávala zakázané fotky Jana Palacha ve svém ostravském bytě před komunistickým režimem. Po padesáti letech je…

Desetiletá výzva: 10 nejvtipnějších parodií fenoménu z Facebooku

Desetiletá výzva: 10 nejvtipnějších parodií fenoménu…

Desetiletá výzva hýbe světem. Na sociální síti Facebook sdílí miliony lidí své fotografie, na kterých…

 

iSport.cz

Řecká pohádka pokračuje! Tsitsipas je v semifinále, úspěch si předurčil

Řecká pohádka pokračuje! Tsitsipas je v semifinále,…

Dvacetiletý Stefanos Tsitsipas na Australian Open dál žije svůj sen. Po výhře nad obhájcem titulu Švýcarem…

Z mistryně světa je koučka a modelka. Brantlová si zahrála i s Gerem

Z mistryně světa je koučka a modelka. Brantlová si…

Začínala s basketem v podobný čas jako Eva Vítečková, Jana Veselá… stala se s nimi i juniorskou mistryní světa.…

 

Reflex.cz

Medaile od Zemana byl opravdu polibek smrti. Berou mi smysl života a bolí to, důkaz je realita, říká historik

Medaile od Zemana byl opravdu polibek smrti. Berou…

Státní vyznamenání od prezidenta Zemana jako polibek smrti? Historik Michal Macháček říká, že u něj to platí.…

Ztemnělá města: Jak by vypadal svět bez světelného smogu? Podívejte se, stojí to za to

Ztemnělá města: Jak by vypadal svět bez světelného…

Fyzik a popularizátor astronomie Carl Sagan jednou řekl, že vše, co vidíme zářit na noční obloze, je způsobeno…