Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Technika

Zpět na článek

Chrysler Pentastar: Technika nového šestiválce

27 komentářů

Mr.Murphy
Není to překlep? není to 13.000 mil? 13tkm by byl hódně krátky interval.... ;-\
coolio
Není to krátký interval, na Ameriku. Oni tam stále používají minerální oleje, mám ten dojem.
Mr.Murphy
to jako fakt chtějí v Evropě prodávat motor se servisním intervalem 13tkm? >😁 Nebo do toho tady předepíšou nějaký jiný olej a interval prodlouží....? Jako nejsem vůbec zastáncem dlouhých intervalů výměny oleje, ale 15tkm bych považoval za minimum..... Navíc ta třináctka, to je takové nešťastné číslo..... 😉
coolio
Tak 13 tisíc km je asi jakože 8 tisíc mil. A od patnácti tisíc se to liší jen o 13,33% 😄
Sám mám předepsanou výměnu po 10ti, jak u nafty tak u benzínu, žíly mi to netrhá. Navíc, u Fiatů se to rovnou spojí s běžnou servisní prohlídkou 😄
Avatar - Anonym
Anonym
Běžná servisní interval u současných V8 a V6 motorů Chrysler je 12 tis km. To zas někdo obejvil "ameriku" což.
U motorů, které mají najeto víc jak 150 tis se pak doporučuje zkráti interval na polovinu. V USA běžná věc.
Používají se oleje s vizkozitou 5W30 a 10W30 a mohu vám číct, že 5W30 žádný minerál není, ověřovali sme si to. BTW 4 litry toho 5W30 vyjdou cca na 820,- Kč s DPH, takže oproti některým nejmnovaným longlife olejům je to za hubičku a pro motor je určitě lepší kratší výměna. :yes:
coolio
Právě podle té láce jsem usuzoval že se jedná o minerální, jinak mi to nešlo do hlavy.
U nového auta jsou ještě ty intervaly zkráceny, má se měnit po prvních 1000 mil (nebo km u kanadské verze), pak v 5ti tisících a pak v deseti. Pak po deseti. Aspoň tak to bylo u našeho kousku, dle manuálu.
Avatar - Anonym
Anonym
5W30 je polosyntetika a o oljeje prodávného pod zančkou Mopar je výrobce ExxonMobil, zjištoval jsem to. Takže žádný šméčko, zbytek dělá většinou PetroCanada.
gtv6
Už vidím servisní intervaly u Fiatu, Selenia 20K - 30 tis km, to ty motory budou po záruce na sra*ku
No tak v Jů Es jsou provozní kapaliny do aut obecně levný, tak nač šetřit, že... 😉
Hlavně ty motory určené pro americký trh jsou pro něj optimalizované. Na evropské poměry mají malý chladič a často i postrádají chladič oleje (v Jů Es se smí cca 105 kmh). U automatických převodovek je tomu podobně - na evropské dálnici by se US automatika přehřála.

Hlavně co jsem tam byl v listopadu 2008 ve Filadelfii, neviděl jsem (ačkoli sněžilo) ani jedno auto se zimními pneumatikami 😄

Taky mě fascinovaly ty jejich předlouhé třínápravové autobusy. Evropské busy této konstrukce mají 2 ze tří náprav řiditelné (přední a jednu z těch zadních), zatímco ty US busy jen tu přední. No a ty zadní dvě jsou umístěny dost vzadu. Byla celkem zábava pozorovat je na těch pravoúhlých křižovatkách, jak z tý zadní nápravy při zatáčení dycky málem serval pneumatiku 😄
Avatar - Anonym
Anonym
Všechny káry po roce 2000 z us produkce využívají k chlzení ATF chladič na vbodu, vedou to toho trubky. Sporotovní a speciální modely, nběkteré modely pro EU atd. mají pak přídavný chladič.
V USA se smí až 120 km po dálnici, a tuším že na jednom místě i 140. je to stát od státu.
kuko
myslím, že i v rámci jednotlivých států jsou limity různé. Já viděl od 55 až do 75mp/h.

Druhá věc je, že když jsme my připo..ně dodržovali limity, všechny kamiony nás předjížděli >😒]
Avatar - Ricardo
Ricardo
Nebo pro Evropu dají třeba dvojnásobný interval. Evropský zákazník radši jezdí míň často na pravidelné servisní prohlídky, americký zase ocení, že se mu motor kvůli zanedbané péči o olej vysype už po prvních 200-300 tisíc.
Avatar - euro89
euro89
13tis. je v pohodě. U sedmičky jsem měl 15tis. a teď mám u auta 10tis. a problémy mi to nedělá 😉
kuko
a hlavně u novějších aut si to stejně hlídá počítač podle reálné zátěže motoru a pod. Já mám taky předepsaný 15tis. nebo 1 rok, ale počítač se sám ozve. Mám to v rozmezí 12-17tis Km, podle toho jak moc jezdím po městě.

S druhým vozem naopak jezdím prakticky jenom po městě, takže tam to měním jednou za rok, letos s ním najedu necelých 10tis, loni cca 5tis.
Avatar - Anonym
Anonym
Tak nevím jak u bude u Pentastaru, ale dosud si PCM u cháček hlídal akorát tak velký kulový. Musel si otevřít haubnu, vytáhnout měrku a kouknout se kolik toho tam máš a co se týče intervalů, tak to si zaznamenal sevis do servisky a musel sis to hlídat anebo když sis to dlělal sám nebo někde u garážníka, tak si zapsat při kolika km to bylo měněno 😄
kuko
tak nevím, možná US auta to mají jinak, ale vetšina evropské produkce, kde je ve výbavě bežné PC, tak ti hlídá min. stav oleje, modernější pak i doporučují kdy měnit. Já alespoň tohle mám, první v 9 let starém voze nižší střední, druhé v 5 let starém voze nižší střední. Takže nic luxusního. Samozřejmě je dobré čas od času si proveřit růčo, jestli PC nekecá >😒]
Avatar - Anonym
Anonym
No vidíš, já to nemam ani v 300C. A vůbec mě to netíží, aspon nemusíš používat nějaké krabičky na výmazy apod. nesmysly. Si zapíšu kdy sem to měnil a po 6 tis to vyměním zas a hotovo.

BTW tohle měl už Cadillac s digitální palubkou někdy koncem 80. let, takže amíci to taky uměli, to navíc hlásilo i další kapaliny, které dochází nebo je třeba vyměnit, jako např. ATF v převodovce....
kuko
no právě, podle mě je to docela jednoduchá fičúra a překvapuje mě, že to třeba právě 300C nemá. Když ti teď auta hlídají kapalinu v ostřekovačích, tlaky v pneu, opotřebení destiček a já nevím co všechno.

Já taky vím, kdy jsem měnil olej, ale nikdy nevíš co se může stát a zmizí ti ze dne na den. A to by pak právě měl signalizovat PC (teda aspoň doufám! >😒] ) Abys to nemusel kontrolovat růčo před každou jízdou.

Když měníš po 6tis tak chápu, že je pro tebe směrodatný údaj časový (asi za ten čas nenalítáš 50tis km že)
Avatar - Anonym
Anonym
Tak kontrolku tlaku pneu tam mam, a Low Washer to uměl hlásit už i Sebring. Kontrolu opotřebení destiček to ale taky nemá...V inzerátech se tahle fičurka ráda zminuje, žel je pravdivá tak u 35% aut z těch inzerátů....Musí na to taky bejt destičky....

Náhlou, velkou ztrátu olej singalizuje kontrolka "závada mazání, nízký tlak". A samozřejmě pak následně kontrolka Mailfunction light (Check Egnine). Zas tak blbý to není.
Avatar - Ricardo
Ricardo
No tak vypadá správný interval, pokud chceš, aby se tvůj motor něčeho dožil.
zhrado
elektricky ovladane olejove cerpadlo....... nemam slov.. to je uz co za somarinu?? to zas bude zadretych motorov.. ale u fiatu nic nove.. kto chce kam, pomozme mu tam..
Avatar - ethicon
ethicon
konkrétne ktorý nový ale aj starší motor od Fiatu sa zadiera...??
Avatar - Anonym
Anonym
Tanhle motor byl vivnut už dávno před příchodem Fiatu, takže s ním má společnýho asi tolik, kolik Bentley s Hindustanem. Sorry pánové 😄
gtv6
no co, budeme na jistotu, točit jen 3 tis ot., protože ten ventil bude za 2 roky a 100 tkm, pěkně vyčvachtanej, měnit ho bude pěkná pakárna a určitě na palubce bude měřák tlaku oleje :no:
Avatar - euro89
euro89
Doufám že tu globalizaci nedotáhnou až k tomuhle. Že bude americkej motor v Lancii a Alfě Romeo jsem smířenej, nebude mít asi takovej zvuk, jako starý V6 od Alfy, ale hlavně když to pomůže k přežití značek. Ale Chrysler do Maserati?? To už je moc :no:
Avatar - Anonym
Anonym
Jojo, bude to přeplnovaná verze s turbem. Zvykejte si. On chrysler V6ky vždycky uměl, tak proč by toho Fiat nevyužil, že. Aby tam nakonec neskončilo i HEMI 😄
gtv6
dobře už bylo, no musí prostě začít vyrábět sra*ky, abychom si nastávajících elektromobilů více vážili.