Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Mazda RX-8: Konec kupé s rotačním motorem

Mazda v tichosti ukončila výrobu modelu RX-8. Poslední kupé s motorem Wankel opustilo výrobní linku začátkem července.
Zpět na článek
24. 8. 2011 09:31
24. 8. 2011 13:45
24. 8. 2011 14:08
24. 8. 2011 15:04
24. 8. 2011 16:49
Avatar - Nerez
24. 8. 2011 09:31
Jedinečné auto
Tohle auto je skvost mezi prodávanými auty. Ať už motorem nebo karoserií se 4mi dveřmi otvíranými proti sobě. Kéž bych měl možnost se v tom někdy projet :-)
Rozbalit vlákno
17
24. 8. 2011 09:45
Re: Jedinečné auto
Jeste jich 300 je, tak sup a jedno si kup ;-)
PS: jinak souhlas...
Avatar - Emel
24. 8. 2011 09:46
Re: Jedinečné auto
Ojeté se dají koupit za hodně zajímavé peníze...
24. 8. 2011 11:40
Re: Jedinečné auto
Preco asi?
Avatar - Emel
24. 8. 2011 11:56
Re: Jedinečné auto
Důvodů je více. Jedním z nich je třeba i fakt, že česká Mazda není schopná poskytnout RX-8 adekvátní servis. Mají sice diagnostiku, ale už nedokážou její výstupy vyhodnotit nebo dokonce napravit. Servis je tedy problematická záležitost. Jeden servisák v Mazdě žil dokonce v přesvědčení, že pro vyrovnání vibrací se rotory točí proti sobě.

Problémy motoru jsou věc druhá. Nicméně při ceně nepojízdného auta mírně přes 100.000 je to pořád zajímavá nabídka, i pokud bude nutné u zadřeného motoru koupit většinu dílů nových, bude výsledná cena zajímavá.

Je škoda, že do RX-8 nejde snadno přehodit jiný motor. Respektive jde, ale jen pro okruhové použití - elektronika auta je tak komplikovaná, že nedokáže rozumně fungovat bez standardní jednotky řízení motoru.
24. 8. 2011 13:33
Re: Jedinečné auto
Ano je problem Mazdu, ze nedostatocne vyskolila svojich mechanikov. Pri pocte predanych kusov je to mozno pochopitelne, inak je to odsudenia hodne.
To auto sa mi hrozne pacilo a stale je super aj ten motor bol teoreticky skvely. Horsie uz to bolo po praktickej stranke spolahlivosti, vykonu, spotreby oleja,...
Avatar - Emel
24. 8. 2011 09:45
Re: Jedinečné auto
Jízdně RX-8 nestačí na svou starší sestru RX-7 FD. Na vině je hlavně slabý motor bez turba (a taky pár kilo navíc). Jinak je ale RX-8 moc příjemná, výborně zatáčí i brzdí a vevnitř je nádherně udělaná.
Avatar - Dinar
24. 8. 2011 10:31
Re: Jedinečné auto
Mě se to auto líbilo jako zatím žádná jiná mazda, mohl to být i prodejní trhák, kdyby tam místo toho fénu dali motor. Je hezké být originální, jenže je třeba, aby to taky fungovalo, a wankel v RX-8 je spíš pro zlost.
24. 8. 2011 11:10
Re: Jedinečné auto
Přesně tohle jsem chtěl také napsat. Kdyby měl člověk na výběr ještě třeba klasický přeplňovaný dvoulitr, hned bych do toho šel, protože to auto by nemělo chybu. Ale k tomuto motoru nemám důvěru. Různá diskusní fóra a ceny ojetin hovoří jasně. A ta spotřeba taky nic moc, i když na tu se u těchto aut nehledí..
Avatar - Emel
24. 8. 2011 11:51
Re: Jedinečné auto
Většina problémů u RX-8 pramení z toho, že lidé nedolévají olej / nedodržují předepsané intervaly pro výměnu / používají špatný olej. Na to je RX-8 extrémně citlivá. Je fakt, že i jako fanoušek wankelu bych asi sáhl spíš třeba po 2,3 turbo z M6 MPS, pokud by byl v nabídce.
Avatar - Dinar
24. 8. 2011 12:53
Re: Jedinečné auto
Náročnejší na údržbu jistě je, ale to by se dalo u auta tohoto zaměření snést, mě vadil projev, fakt je, že kdyby do toho strčili třeba ten 2,3t, který sice také není nic extra, rozhodně by zvýšili atraktivitu RX-8 natolik, že by z ní nebyla jen silniční raritka.
Avatar - Emel
24. 8. 2011 15:16
Re: Jedinečné auto
Problém je v definici "auto tohoto zaměření". RX-8 je postavená tak, že se s ní dá v klidu jezdit denně do práce, stejně tak není problém s ní cestovat ve čtyřech (až na malý kufr). Hodně lidí koupilo RX-8 nikoliv jako sportovní náčiní, ale jako stylové auto pro běžný život... jenže pozapomněli, že to v tomto případě přináší také zvýšené nároky na údržbu. Proto je na prodej tolik aut s mrtvým motorem... v 90% případů jsou na vině zadřená ložiska kvůli nedostatečnému mazání (a v 10% ztráta komprese z těžko zjistitelných příčin).

Malý krouťák pod 5000 otáček se dá přežít - při sprintu na rovince bych sice autu 170kW nehádal, ale lineární nárůst výkonu až za 8000 má taky něco do sebe - možná nebudeš nejrychlejší, ale zážitek stojí za to :-).
Avatar - Dinar
24. 8. 2011 17:33
Re: Jedinečné auto
Sportovní kupé, to je jeho zaměření, nemusí to nutně být ultimativní stroj, který z tebe vytřese duši na první české silnici druhé třídy, ovšem i sportovní kupé se schopnostmi gt musí umět pobavit svým motorem, a to ten wankel neumí, že se lehce točí je hezké, ale výkon negraduje a zní to jako vysavač. A vlastně i v té fci každodenního přesunovadla motor nefunguje, právě proto, že dole vůbec nic nedělá. ;-)
Avatar - Emel
24. 8. 2011 20:29
Re: Jedinečné auto
Mě se zvuk u RX-8 docela líbí. Gradace výkonu... to je asi otázka definice, podle mě výkon graduje slušně, poté co při 6250o zapnou druhé vstřiky a otevřou se další porty do necelých 9000 je s tím autem fakt sranda.

Dole je to tak na to přesunovadlo... auto samozřejmě jede, RX-8 je lehká, jen by jí člověk místo 230 koní hádal tak 150-180.
Avatar - Dinar
25. 8. 2011 07:16
Re: Jedinečné auto
Kde graduje? Od pěti tisíc táhne lineárně, rychle se vytočí, ale gradace výkonu? V jakých otáčkách? Neříkám, že je to zcela marné, ale to vytočení prostě nedoprovází adekvátní pocit zrychlení a zatímco u nějakého šestiválce se v sedmi tis. křeníš, protože náherně zní, wankel vytočí úžasných devět, jenže zvuk je těžká nuda, ten má lepší i dobře naladěný čtyřválec. Já to auto nehodnotím absolutně, ale relativně, ve vztahu ke kupátkům konkurence, a tehdy je to prostě tak, že wankel z hlediska podání výkonu a zvuku nestačí na jakýkoliv šestiválec, stejně jako na něj nestačí, tím jak dole nejede, tedy ani v té roli denního přesunovadla.
Avatar - Emel
25. 8. 2011 09:51
Re: Jedinečné auto
Ale jo, z podobně drahých aut třeba 370Z jede lépe... nebo lépe řečeno táhne lépe, zejména dole.

Zvuk je v sérii dost utlumený, ale mě se líbí... a stačí jiná koncovka výfuku a je to zase o něčem jiném. Ale možná už jsem si prostě na wankel zvykl :-).
Avatar - Dinar
25. 8. 2011 12:25
Re: Jedinečné auto
No, zrovna třeba ve srovnání s 350 nebo 370Z je osmička v mých očích podstatně lepším autem, má lepší podvozek, agilnější a přitom pohodlnější, výborný posaz, skvělé řízení i řazení, jenom ten motor... po fl se mi líbí velmi velmi i designově, navíc ten design je i chytrý (dveře), fakt povedené auto zabité motorem.
Avatar - Emel
25. 8. 2011 16:58
Re: Jedinečné auto
Proto jsem nahradil lépe jede za lépe táhne, aby bylo jasné, že mluvím výhradně o motoru.

Jenže ono v ceně kolem milionu není moc z čeho vybírat, 370Z je asi nejbližší konkurence. Jasně, můžeš nakonfigurovat nějaké BMW, ale 320i je slabé i ve srovnání s RX-8 a 325i je zase za mega úplné holátko, nemluvě o tom, že třeba samosvor, který má RX-8 v sérii, je u BMW pouze u Mka. Audi TT je pěkné, pokud by mi nevadilo quattro, bylo by s 2.0TFSI zajímavé. Možná Cayman by byl po všech stránkách lepší než RX-8, ale ten začíná na 1,4M.
24. 8. 2011 13:45
Mám kliku
Je to nádherné auto, ještě že jsem si tuhle krasavici novou dovezl z Německa, takže aspoň budu mít originální auto na silnici :-) Jinak každých 3000km doplňovat olej a po 12000 km do servisu, Servis Mazda v ČR jsem našel kde se mi o miláčka postaraj a rozumněj tomu. Jinak s tímhle autem se do dá v klidu natřít BNW, Mercedesům a dál, když umíte s tím jezdit a všichni koukaj >:D
Rozbalit vlákno
6
Avatar - Dinar
24. 8. 2011 14:08
Re: Mám kliku
>:D už se nám to vrací z táborů, jo, jo, za týden to vypukne. ;-)
Avatar - white label
24. 8. 2011 17:03
Re: Mám kliku
Myslíš to natírání "BNW"! >:-[]

P.S. Zřejmě nějaký BayerischeNeueWagen, ale už jsem si toho všiml u více lidí, že říkají místo BMW, BNW. ;-)
Avatar - Emel
24. 8. 2011 15:04
Re: Mám kliku
Kde je ten servis, ve kterém tomu rozuměj :-)?
24. 8. 2011 21:28
Re: Mám kliku
Carmaba menší překlep >:D Jinak se s tím autem jezdí dokonale a každej se poohlédne za ním :-DDD Prostě nejlepší sice na zimu pude mazda do garaže a místo ní budu jezdit radši s moji druhou Mazdou 6.
24. 8. 2011 21:29
Re: Mám kliku
V Praze, kde servisuju svou ji druhou mazdičku 6 u autorizovanýho prodejce Auto Duba
Avatar - Ham.
25. 8. 2011 00:45
Následníci Járy Cimrmana
Dopadlo to jak to dopadnout muselo. Sice krásné auto, nejhezčí Mazda všech dob ale mimoňský motor vše pohřbil. Bylo sice hezké jak Mazda držela dlouho a statečně Wankelův motor při životě ale bohužel se připojila k dlouhé řadě napodobitelů Járy Cimermana a prošlapala jednu ze slepých uliček rozvoje automobilismu.
Rozbalit vlákno
2
Avatar - Emel
25. 8. 2011 09:40
Re: Následníci Járy Cimrmana
[odkaz]

;-)
Avatar - Ham.
25. 8. 2011 17:37
Re: Následníci Járy Cimrmana
jo ten přední nárazník vypadá nadějně...