Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: TEST Škoda Favorit Sedan: Test prototypu z roku 1986, vznikly jen dva exempláře

Máme jen jeden model. Tak často odpovídali zahraniční prodejci škodovek na otázku, proč nejsou na svých trzích úspěšnější. I toto měl favorit změnit.
Zpět na článek
Avatar - iudex
21. 10. 2013 09:09
Re: Hlen
Čo tým myslíš "na svou dobu"? S čím to porovnávaš? S vtedy dostupnou Ladou 1300 alebo Trabantom? ;-)
Selektívna pamäť je sviňa... ;-)
Avatar - Dinar
21. 10. 2013 09:13
Re: Hlen
Asi myslel, že to nemělo daleko k soudobé 911ce, motor za zadními koly, zadní náhon... >:D
Avatar - Kjirka
21. 10. 2013 14:32
Re: Favorit
má snad někdo dojem, že se toho v této zemi, za posledních téměř 25 let, ztratilo málo ?
21. 10. 2013 19:59
Re: Hlen
měl jsem Rapida 130, jízdní vlastnosti na suchu nebyly špatné, rozhodně lepší než u 120tky, zádní nápravy byly znát, nicméně buďme objektivní, Favorit byl díky své koncepci někde jinde, zejména na mokru. A brzdy? To byl u 130tky velkej problém - ne že by nebrzdily - dvoupístkové brzdy brzdily velmi dobře - až moc a tak na mokru a na sněhu přebržděnej lehkej předek dělal 130tku doslova neovladatelnou - lehké přibrždění a jel jsem jak sáňky se zablokovanýma kolama úplně někam jinam než jsem měl v plánu. Pamatuju si moc dobře jak jsem jednou v zimě musel z kopce brzdit o obrubník. Objektivně - Favorit měl mnohem lepší jízdní vlastnosti a to jsem Rapida měl v době, kdy byl ještě zánovní.
Avatar - LEGOPARK
21. 10. 2013 18:44
Druhy exemplar
Toto bude asi ten druhy exemplar:
[odkaz]
[odkaz]

Zdroj: [odkaz]
Avatar - Dinar
21. 10. 2013 11:01
Re: Hlen
Ádo, letošní zlatý ventilek ti po tomhle nemůže uniknout... blábol, který ani nemá cenu komentovat, tolik nesmyslů v pár větách tu dlouho nikdo nenapsal. Trabant rulezz! >:D
Avatar - Emel
21. 10. 2013 10:54
Re: Tohodle Favorita je větší škoda.
I to přední okénko vypadá, jako když si soudruzi zkusili poprvé bezrámová okna za pomoci rámové pily :-) . Jinak to vypadá jako Samara, akorát teda s tím schodem. No, pro tohle já brečet nebudu, mně se nejvíc líbil Forman. Myslím, že to tehdy manažeři ve Škodovce rozhodli dobře...
Avatar - Emel
21. 10. 2013 10:14
Re: Hlen
Jo, jo, samozřejmě... ten limit je řekněme o 30km/h výš než u toho Trabanta, tam mě to fakt překvapilo... navíc to bylo na cestě, kde běžně jezdím a o žádných kolejích tam normálně nevím (ok, je to čtyřproudovka a obvykle jezdím vlevo >:-[] )
Avatar - Ozzman
21. 10. 2013 10:02
Re: Hlen
Jo, tak to si teď píchnul do vosího hnízda... počkej až se tu objeví baworáčníci a nedejbože někdo s P 911 >:D

Jinak Ádo, každý pohon má něco do sebe... 4x4 je fajn, ale pro 90% v ČR zbytečný luxus, za který se ještě celkem draze připlácí. Zadokolka je přeci super, zábavná, vůz se chová jinak, ne hůř! A předokolka je jistota...

P.s. ještě že Rendlík má jen 4x4 a předokolky viď >:-[]
Avatar - vabis
22. 10. 2013 07:42
zajímavé svezení
Já to nejsem, ale pro znalé dobových modelů značky to mohlo být velice zajímavé svezení :yes: :-)
Avatar - Emel
21. 10. 2013 10:07
Re: Tohodle Favorita je větší škoda.
Vždyť to vypadá hrozně... já nevím, ale v jednoduchosti linií Favorita je krása, tenhle jakože schod s tou masou plechu nad zadním kolem... no, mě to tedy neokouzlilo.
Avatar - Emel
21. 10. 2013 10:05
Re: Hlen
No, jsem rád, že konečně znám tvůj ideál jízdních vlastností... jeden kolega Trabanta pořád provozuje a asi před rokem jsem ho řídil, takže já o tom žádné naivní představy nemám - to auto je od 80km/h výš regulérně nebezpečné, stačí trošku vyjeté koleje nebo boční vítr a je problém.

Táta měl Š120 s pětikvaltem, žádný zázrak to sice nebyl, ale dalo se jezdit cestovní rychlostí 120km/h bez větších obtíží.
21. 10. 2013 09:05
Re: Hlen
Přesně tak, taky jsme měli Š 130L a na svou dobu jezdila výtečně. Zvláště bych vyzdvihl zcela přesné a citlvé hřebenové řízení!
Avatar - marek.g
21. 10. 2013 08:32
chce
snad autor tvrdit,že tento vůz má po 27 letech a 82 tisících km originál pneu... ? 8-s Jinak sedan mohl mít úspěch. Rozhodně na mě působí vyváženějším dojměm než Fabia sedan.
Avatar - Ada je zase tady
21. 10. 2013 09:34
Re: Hlen
Trabant měl zcela přesné hřebenové řízení již r. 1958 a na silnici seděl (pokud se mu obuly radiální pneu) rozhodně o mnoho lépe než stodvacítka, která jezdila jak na hlenu. Jen bohužel chyběl dostatečný výkon motoru.

Všechny vozy s poháněnou zadní nápravou na silnici špatně sedí. Včetně té 911. Jediné technicky správné řešení je pohon 4x4. A pokud ho do vozů některé automobilky se zastaralou technikou neumějí aplikovat, tak vždy přední náhon poskytne lepší jízdní vlastnosti, než zadokolka.
Avatar - Emel
27. 10. 2013 20:33
Re: Hlen
Nemyslel jsem samozřejmě funglovku, z toho by tě mohlo klepnout... myslel jsem třeba nějaký Focus v 1.6 ze začátku století, i to by byl hyperprostorový skok kupředu ve všech ohledech. Takové auto stojí dneska dva průměrné platy...
Avatar - Emel
25. 10. 2013 09:06
Re: Hlen
Zkus nějaké... jakékoli... nové auto, myslím auto z tohoto století... otevřou se ti netušené obzory :-).
Avatar - petr164
24. 10. 2013 20:18
Povedená verze
Je s podivem, že pan Hrdlička mlčí k ignoranci snadno odstranitelným závadám a také k nesmyslné úpravě řízení. Ovšem sedan nejen že je téměř geniálně designován vzhledem k materálovým, výrobním a finančním omezením, ale je i navíc mnohem harmoničtější siluety než mnohem mladší Logan.
Avatar - Emel
23. 10. 2013 09:14
Re: Hlen
Pamatuju, že se prostě v zimě jezdilo opatrně, nevzpomínám si na žádné extra záludné jízdní vlastnosti. Pokud se ale přijelo ke kopci, byla Škodovka nejschopnější auto hned po čtyřkolkách typu Niva a Aro, kus před Trabanty a daleko před Žigulíky.

Pamatuju, že táta přesedal z Š1202STW... a proti ní jezdila Š120 skvěle. Ale svým způsobem lituju, že já už jsem jako řidič 1202 nezažil.
Avatar - Emel
22. 10. 2013 21:18
Re: Hlen
Nedotáčivost u Š120? To přece na sněhu se zadokolkou není žádný problém.

Pro tvůj boj s větrnými mlýny mám sice pochopení, ale... zkus někdy taky sednout do něčeho jiného.
Avatar - Emel
22. 10. 2013 16:50
Re: Hlen
Teď už ses do toho nějak zamotal. Proč plný kufr? Š120 byla zadokolka s motorem vzadu a kufrem vpředu, což je v zimě výhodná konstrukce, protože poháněná náprava je zatížená - na rozdíl od Žigulíka, kde byl motor vpředu a bylo opravdu potřeba mít něco v kufru. Ve výsledku byla Š120 schopná vyjet to, co běžné západní předokolky té doby nezvládaly.
Avatar - Emel
22. 10. 2013 13:10
Re: Hlen
Kličkuješ dobře, to se musí nechat :-). Malé auto v malých uličkách, při rychlostech kolem 20-30km/h, dejme tomu... tam se o jízdních vlastnostech moc mluvit nedá. Rychlejší bude samozřejmě jakékoli novější a modernější auto podobných rozměrů... Swift, Citigo, Twingo...
Avatar - Emel
21. 10. 2013 21:13
Re: Hlen
Od kdy se dělá losí test na mokru? Video s Trabantem neukazuje nic jiného než tragické jízdní vlastnosti.

Pokud na Trabant koukám jako na 50 let starý lowend východního bloku, pak se dá říct, že jsou jízdní vlastnosti odpovídající. Jeho výroba v osmdesátých letech už ale byla ostudou... a i to už je dobrých 30 let zpátky.
Avatar - šmoula nešika
21. 10. 2013 21:02
Re: Felicia Sedan
A to je z jakého roku? Už se mi to nechce hledat...
Avatar - šmoula nešika
21. 10. 2013 19:50
Re: Hlen
Nožka nahoru... to bude asi starší ročník s listovými pery (no, pružiny myslím přišly až docela pozdě), že jo?
Avatar - Barrichello
21. 10. 2013 11:18
Re: Hlen
Ada zas perlí......nejrozšířenější koncepce světa až do 70. let........poháněná zadní náprava.....a ne nadarmo se k ní někteří vrátili (cadillac, chrysler)
Avatar - Barrichello
21. 10. 2013 11:16
Re: Favorit
to bys nevěřil, co se všechno ztratilo v rusky...desítky stíhaček a stovky tanků a aut vč. prototypů mraky....
Avatar - strýček BOB
21. 10. 2013 10:16
Favorit
Zajímavé je, že prototyp sedanu, který jezdil pro konkrétní středisko v konkrétní hale ještě koncem osmdesátých let, se může jenom tak ztratit >:D >:D
Avatar - Emel
21. 10. 2013 10:08
Řízení u Favorita
Někde jsem slyšel, že Favorit (i předchozí Škodovky) měl volant vyosený o 2,5cm (tuším), snad aby se za něj bez serva dalo lépe zabrat? V nějaké příručce se prý píše, že je to kvůli nastupování do auta, ale to mi přijde divné... nevíte někdo?
23. 10. 2013 00:29
Předchůdce a inspirace pro Rapid
Funkčně to samé, akorát jiné obchodní označení.
Avatar - KubikCv
21. 10. 2013 19:35
Re: Hlen
Škoda 130 je jasnej prapředek Panamery >:D
21. 10. 2013 08:46
Hlen
Moje 130L rozhodne nejezdila jak na hlenu. Jasne, mela jinou zadni napravu nez treba 105L. Hodne se mi libily brzdy.
Avatar - Rampa89
23. 10. 2013 20:24
Re: Hlen
O tom kopci v zimě se vůbec nepřu, není o čem.
Avatar - wakantanka
23. 10. 2013 13:03
Re: Hlen
Ono ja som kedysi dávno do mojej 120 s 5stupňom zohnal tlmiče Monroe, pod pružiny išly také konusové podložky ktoré zdvihly trochu zadok. Škodovienka potom jazdila na suchu tak že Favority mali čo robiť. Horšie to bolo len v zime na ľade, nakoľko OR34 neboli celkom zimné pneu. Keď sa už neskôr dali zohnať aj zimné gumy, to bolo zase o inom. Do zákruty rozumne bez plynu, od polovice pridávať a šlo to. Len to chcelo mať trošku auto v ruke :D. Ale celkovo tá koncepcia bola stará a nevhodná už v dobe keď to začali vyrábať. V zime slabo kúrilo, v lete zase nechladilo. Aj tomuto sa dalo pomôcť výmenou lopatiek vodnej pumpy, ale to človeka prestalo baviť a radšej utápať peniaze v nej tak išla z domu.
Avatar - Bazalt
22. 10. 2013 20:18
Re: Hlen
Trabant byl jako závodní motokára s kapotou. Na světlech vždycky první, jízda byla radost a trochu retro (otervírání přísunu benzínu, tankování s měrkou, sytič...) Řazení pod volantem bych uvítal i u dnešních aut. Kufr větší než nová fábie, otočil se na pětníku a zaparkoval všude. A Š 105-130? Kdo nezažil neuvěří. Dnes machrují mlaďoši s BMW někde na letišti, pro škodovku byl drift a volant do kontra v zatáčkách běžná realita jen co trochu nasněžilo. Dnes se lidi spoléhají na elektroniku, škodovka naučila předvídat a řídit.
Avatar - šmoula nešika
21. 10. 2013 22:46
Re: Hlen
Jo jasně, takže je plechový celý skelet a z plastu jsou jen panely. Rozpěra nejspíš pomůže proti opotřebení a slézání tlumičů, s vertikálními ohyby se toho moc nenadělá.
Avatar - šmoula nešika
21. 10. 2013 21:06
Re: Hlen
Takže torzní tyč by hodně pomohla? Njn, mohl jsem si myslet, že „samonosná náprava“ bude tužší než tlumič v bakelitu (pardon, duroplastu). Něco za něco...
Avatar - šmoula nešika
21. 10. 2013 19:59
Re: Felicia Sedan
K tomu návrhu feldy... ještě se mrkni: [odkaz] 53:20
Avatar - šmoula nešika
21. 10. 2013 17:30
Re: Hlen
Mmm, konkurence je silná...
[odkaz]
[odkaz]
[odkaz]

>:D ;-) :-) >:-[]
Avatar - marek.g
21. 10. 2013 11:04
Re: Tohodle Favorita je větší škoda.
částečně se tento design uplatnil u Citroënu v podobě XM . [odkaz]
27. 10. 2013 08:50
Mercedesy?
Pěknej test, akorát jsem nepochopil ty poznámky o mercedesech, že v 80. letech dělali jenom 3 auta - asi známe (v dnešním označení) C, E, S, G, SL (o dodávkách a nákladákách nemluvně). A na konci ta nelogická vsuvka je vůbec absurdní, že E-klassa dokázala odvézt nějaké štafle až od roku 2002? autor asi nezná piano (W123), jedno z nejslavnějších aut vůbec, po kterém samozřejmě následoval ještě W124 a W210 (před rokem 2002).
Avatar - Emel
22. 10. 2013 09:03
Re: Hlen
Jé, to je hezky napsané... 3 místa za Mercedesem A :-) .

Faktem je, že víc než 3 místa za MB-A být nemohl, protože byl prostě poslední a horší než poslední už to nejde. Ani s Trabantem.
Avatar - KubikCv
21. 10. 2013 21:44
Re: Felicia Sedan
dík..taky si tu práci mohla dát redakce >:D
Avatar - KubikCv
21. 10. 2013 19:39
Re: Hlen
a teď tu o Červené Karkulce prosím >:D

Škoda [odkaz]

Trabant [odkaz]

A to nezmiňuju losí test v 80km/h kdy Trabant pojel i Mercedes A :yes: :yes: :yes:
Avatar - Ozzman
21. 10. 2013 10:10
Re: Hlen
Ty koleje, nebo zatáčky jsou problém i pro 120tku nad 100km/h.. respektive to není bezpečné... Jinak souhlasím v přímce a při respektování fyzikálních zákonů se se 120 dá jezdit v běžném provozu doteď :-)
21. 10. 2013 10:22
Re: Tohodle Favorita je větší škoda.
Mě se to velmi líbí. A ano schod (který mě přijde vkusný) o něco zvýší plochu plechu nad zadním kolem, ale zadní okno je zase oproti 5dv protažené až dozadu, takže ve výsledku podle mě záď působí mnohem lehčeji než u 5dv, který má masivní C-sloupek přes celé zadní kolo.
28. 11. 2014 09:33
Re: Řízení u Favorita
Víme a je to přesně tak. Volantová tyč není vetknutá doprostřed volantu, ale je trochu šejdrem a navíc myslím není ani úplně kolmo.

Když se volantem točí na místě a dává se pozor, je vidět, jak při točení "tancuje". A má to tak docela dost aut.

A nevím jak u Favorita, ale u Škody 120 byl volant vyosenej i mimo střed sedačky směrem doprostřed auta...
Avatar - Rampa89
22. 10. 2013 23:19
Re: Hlen
S tou nedotáčivostí má pravdu, nevím, co ty pamatuješ, ale zátěž do kufru se dávala i u škodovek. Všechno vzadu, vepředu nic, nejprve nedotáčivost, ze které ale byla rázem přetáčivost, že jsi hledal kde přistát :-) (v zimě)

Na druhou stranu, jeden docent na VUTu i vykládal, že mbčko zajelo o pár vteřin lepší čas na závodu do vrchu od Žebětína do Kohoutek právě s 50 kg pytlem cementu vepředu, se stejným řidičem, a ačkoliv ta "zbytečná váha" byla poznat u toho slabýho motoru, tak v zatáčkách jednoznačně +.

Jinak ale poznámka o jízdních vlastnostech v článku, zejména ve vztahu k posledním 742 a 743 vůči favoritům mi nepříjde na místě.
Avatar - wakantanka
23. 10. 2013 13:07
Re: Tohodle Favorita je větší škoda.
Oni ho nemohli pustiť na trh aj preto, že by upadla prestíž vtedy "najlepšieho" VAZ 2105 prípadne 2107. Samara sedan ešte nebola a toto predsa súdruhovia v SSSR nemohli dopustiť. :-)
Avatar - KubikCv
21. 10. 2013 21:35
Re: Hlen
tím,že tam nebyl list a chyběla rozpěra mezi zadníma tlumičema tak tam byly trochu jiný síly a to horní uložení tlumičů (klasicky v plechu..z duroplastu jsou jen vnější panely kastle) pracovalo.Ale zase to bylo pohodlnější.Horší to bylo když se střihnul šroub uchycení ramene...pokud se to stalo na listu,tak rameno podržel list a nic se nestalo...u pružiny to bylo horší
Avatar - KubikCv
21. 10. 2013 20:42
Re: Felicia Sedan
to jo..ale to je krátká.V článku se píše o prototypu sedanu i u Feldy...ale nejspíš to byl ten co jsem dával v odkaze.
Avatar - KubikCv
21. 10. 2013 20:38
Re: Hlen
všechny zvedaj "nožičku" >:D já mám 04/88 a ještě na listu..vinutý přišly koncem roku tuším.Vinutý pružiny nebyly až takovej klad.Auto nemělo trubku mezi tlumičema,víc se kroutilo a bylo namáhaný horní uložení tlumičů v kastli.Navíc se už nedalo auto lehce přetížit. S menší úpravou tam pasuje tlumení z Renaultu 21 Nevada
Avatar - KubikCv
21. 10. 2013 19:43
Felicia Sedan
docela by mně zajímalo jak vypadal ten sedan z Feldy...nebo je to ten zaoblený Favorit?

[odkaz]
Avatar - KubikCv
25. 10. 2013 11:51
Re: Hlen
nepotřebuju funglovku,stačí mi spolehlivý levný auto.Autem jezdím do práce s cestovníma náhradama.Takže mi stačí nízká pořizovací cena,nízký provozní náklady a levný díly.To všechno dneska mám.Jsem jeden z mála komu auto provozem vydělává :yes:
Avatar - KubikCv
24. 10. 2013 22:24
Re: Hlen
pro mně je mnohem lepší si s předohrabem občas zacouvat,než na zatáčkovitý zasněžený silnici honit Škodovku která občas nezatočí >:D
Avatar - KubikCv
22. 10. 2013 18:06
Re: Hlen
protože na sněhu byl lehkej předek nedotáčivej a špatně se dávkoval brzdnej účinek
Avatar - KubikCv
22. 10. 2013 14:04
Re: Hlen
uvažujme,že Trabant má maximálku lehce přes 100km/h , ale i v 80km/h zvládne vyhýbací manévr (losí test) při kterém mívají problém i moderní auta a řeší to elektronikou (ESP).Podvozek je z přelomu 50tých a 60tých let.Škoda řady 105/120 je sice mladší,ale jízdní vlastnosti jsou tragický.Jak už tu někdo psal,v zimě to bylo ještě horší,pokud člověk neměl plnej kufr.Pozitivní změnou byla zadní vlečka,ale ta byla tuším až u Rapidů v půlce 80tých let.
Našel jsem starý video ze slalomu v Budějicích...stejná trať jen Škodovka jela trochu jinou trasu

Trabant (sériovka) [odkaz]

Škoda 100 (sériovka) [odkaz]
Avatar - KubikCv
22. 10. 2013 10:09
Re: Hlen
Vezmi Škodofku a Trabanta a jeď do Prahy a prokličkuj si zácpu a malý uličky.Garantuju ti,že bude Trabant rychlejší.Jezdím Trabantem v Praze docela často (vozím turisty) a neznám agilnější auto. :yes:
Avatar - KubikCv
21. 10. 2013 21:43
Re: Hlen
čas 1:45 to není na mokru...obvyklý vyhýbací manévr a testovací pilot celkem dlouho tu škodnou honí po cestě.
Stejně tak výroba řady 105/120 byla ostudou. U Škody 1000MB ta koncepce byla ještě "moderní" od Š100 už to byla pořád dokola nastavovaná kaše.
Myslím že tři místa za Mercedesem A v testu agility je celkem slušnej výkon na auto s 26koňma.
21. 10. 2013 11:18
Re: Tohodle Favorita je větší škoda.
Jo je vidět, že je to zbastlený prototyp a s tou Samarou souhlasím, ale stejně mi to přijde jako mnohem povedenější, než sedan a celkově jako nejladnější varianta Favorita.
S Formanem souhlasím. Z hlediska prodejů a praktičnosti bylo správné rozhodnutí jej vyrábět a vypadá taky dobře.