Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Video: Kia Sorento – Druhá generace se představuje

Na právě probíhajícím autosalonu v Soulu se odehrála premiéra nové generace oblíbeného modelu Sorento jihokorejské značky Kia.
Zpět na článek
7. 4. 2009 00:19
neregistrovaný "babo"
neregistrovaný "babo"
7. 4. 2009 00:19
sefdizajner KIE
By fakt asi moc rad pracoval v HONDE. Predviedol to uz na viacerych modeloch, ale teraz je to fakt neuveritelny plagiat, halvne profil. To je ACURA MDX ako vysita ... Kedy to tym korejcom dojde?
Rozbalit vlákno
2
7. 4. 2009 06:11
Re: sefdizajner KIE
Mam na Teba par otazok:
1. Na ktorych modeloch to este predviedol?
2. Co ma Korejcom dojst - kazdy ich model=plagiat?
3. Je zle, ak sa inspiruju modelom vyssej triedy? Nie su prvi.

Skor by mi vadil ten tlsty zadok s podivnymi svetlami a opticky tazka kapota, celkovo je to taka velka masivna hrca na kolesach, ale ze sa na nieco podoba - na to sme si uz mohli zvyknut. ;-)
8. 4. 2009 08:55
Re: sefdizajner KIE
Není problém říct mu tu přímo v chatu na firemním blogu Kia Buzz, ten člověk se jmenuje Peter Schreyer. Zrovna teď tam probíhá debata o Sorentu pod článkem korejského design centra.

Otázka je, jaký patent má Honda na použité stylistické elementy. MDX v téhle generaci šla na trh kolem r.2007 a Kia použila stejný profil, včetně řešení oblouku zadního okna/sloupku na RiuII - na trh 2005. Zadek Sorenta, který je tady asi nejčastěji kritizovaný, se odvolává trochu překvapivě na předchozí generaci Carensu. Přední maska je Schreyerem nově zavedené dogma, zdá se ale, že ho jednotlivá regionální design centra pokaždé "tvořivě" rozvinou. Já osobně nad ním nejásám, ale chápu, že jde o podobnou tvrdou zásadu, jaká kdysi zahájila např. nový look škodovek, čili postupně maska vykrystalizuje. Vůbec nemíním hájit zamilovanost Kie do Hondy, ta tam zkrátka je. Ale imho ne na rovině prostého kopírování, spíš dorůstání, které se potenciálně může změnit v přerůstání. Taky tohle Sorento imho nejde v závěsu za MDX, ale dál dopředu. Schreyrův purismus, který si přinesl od Audi, Kie velice svědčí. K tomu teď Kia zavedla plán kvality 3-3-5-5, čili dosáhnout do 3 let srovnatelné kvality se 3 nejlepšími značkami a do 5 let být veřejností vnímaná jako jedna z 5 nejkvalitnějších. To může o postavení Kie rozhodnout mnohem definitivněji, než strkanice kolem stylizování externího designu. A já tyhle hlášky beru po zkušenostech s předchozími podobnými plány Hyundaie po roce 1998 a jejich plněním hodně vážně.

Mimochodem, nejnovější zpráva je, že do Hyundai America (čili regionálního amerického design centra Hyundaie) přichází na místo uvolněné Joelem Piaskowskim jako nový šéfdesignér Philip Zak od GM (naposledy odpovědný za evropský design Opelu/Vauxhallu a Saabu). Tím dostává Schreyer v rámci skupiny Huyndai-Kia řádného protihráče pro přitvrzení vnitroskupinové konkurence. No a zároveň to bohužel není moc dobrá zpráva pro budoucnost GM.

Takže možná ve skutečnosti nemá co docházet Korejcům, ale jejich konkurentům.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud