Novinky
To není o tom, že by jsme nevěděli jak na to. Tady jde o to, že Čech přemýšlí nad tím, jak to nejvíc ojeba.t a vyvařit na tom co nejvíc. Bohužel
Stlačitelnost 10% při zatížení 100kPa, to je apríl ne??? Vždyť to už se nehodí od tl. 20 cm ani do podlahy rodinného domu kvůli tomu jak je to měkké, v garáži by se při zatížení podlaha propadla o pořádný kus. Tak jak by se to mohlo používat v cestě a navíc při tak absurdních tlouštkách. Jedno se ale musí nechat, pro zvěř to musí být dokonalé a teplé bydlení. Už vidím bezdomovce jak si v tom dlabou byt 3+1.
Třeba v USA se PET lahve prakticky nepoužívají, mají buď sklo nebo lehce recyklovatelný hliník. PET je jedovatá po celou dobu života - když je v ní tekutina, z PET se do ní vymývají jedy. Když potom skončí v kamnech, je to ještě 1000x horší. A tento P.R. článek je taky o ničem. Jen blázen může stavět násep z polystyrenu - je to vrchol neekologického jednání. Když je možné použít třeba i nějakou formu překlenutí pro snížení hmotnosti, proč spát do země taková kvanta polystyrenu, který je vyráběn z fosilních paliv? Proč neřeknou, že z polystyrenu se stále uvolňuje do okolí styren, který je toxický a karcinogenní?
Pokud čtu dál, musím se smát. Hliník je extrémně neekologický obal. Recykluje se z obalových materiálů málo a je náročný na výrobu - loužení, zpracování horniny a pak elektrolýza. V odborné veřejnosti se hliník umístuje v TOP10, co se "neekologičnosti" týče. Sklo je dost na hraně. Spotřebuje hodně energie pro výrobu a je těžké. Když to veze kamion, tvoří 1/3 nákladu obal.
Zbytek o polystyrenu je blábol. Něco si o tom přečti. Jsem chemik a vím o čem mluvím. Ostatně mezi průkopníky v práci s e😜andovaným a extrudovaným polystyrenem ve stavebnictví patří Japonsko a Norsko - země, které si potrpí na ekologický přístup.
PS:v USA a Kanadě jsem nějaký ten pátek žil a balí do plastu stejně jak u nás