Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Diskuse: Autosalon Ženeva: Michelin Active Wheel v Opelu Agila

Michelin pokračuje ve vývoji nových pneumatik, ale pouští se i do dalších nadějných segmentů automobilového průmyslu. Nápad integrovat do kol nejen brzdy, ale i samotný motor není nový, ale v jeho uvedení do praxe zatím nebyl nikdo příliš úspěšný.
Zpět na článek
6. 3. 2009 23:41
120kW v kazdom kolese
Ze sa da urobit aj sportiak s elektromotormi v kazdom kolese:

[odkaz]

Ak z toho bude seriovka a nie len par kusov, bola by to fajn konkurencia Tesla Roadsteru, ktory je len take prerastene auticko z autodrahy. Uvidime co na Lightning povie Jeremy Clarkson. Tesla bola vraj perfektna v akceleracii, ale jazdne vlastnosti ovplyvnila vaha baterii. A tie so sebou povezie aj Lightning.
6. 3. 2009 22:10
Re: Pro a proti
Prečítaj si nižšie...super to celé popísal meky001. ;-)
6. 3. 2009 22:06
Re: Pro a proti
DObré info, díky moc. ;-) :yes:
6. 3. 2009 21:34
Re: Vynikajúce
V oblasti elektromobilov je to bezna vec, mat motory v kolesach. Teda minimalne si pamatam na zopar prototypov predstavenych za posledny rok-dva na tomto webe, ktore to mali. Novinkou pre mna je to, ze to vyraba Michelin
6. 3. 2009 20:03
Re: Pro a proti
Michelin Active Wheel ma eletromotor umiestneny na zavese kolesa, ktory cez ozubenie roztaca koleso. [odkaz]
Na pohon sluzi motor vpravo. Lavy ma na starosti jazdny komfort. V tomto pripade sa nezvysuje hmostnost disku, zvysuje sa len neodpruzena hmotnost. Existuje vsak riesenie od fy. Siemens VDO, ktore ma skutocne elektromotor integrovany priamo do kolesa
[odkaz]
Nie je pouzita ziadna prevodovka, system pohonu je jednoduchsi, rovnako aj vyuzitie pre rekuperaciu energie pri brzdeni. V tomto pripade je aj zotrvacny moment roztoceneho kolesa vacsi, no nikde nebolo uvedene o kolko a ci pri pouziti lahsich diskov sa tento problem neeliminuje. Siemens navyse pouziva u tohto projektu specialne brzdy, zatial co Michelin klasicku hydrauliku. Siemens pouzil elektromotor aj pre brzdovu sustavu (taktiez integrovanu do zavesu kolesa) a vysledkom je brzda ktora na generovanie pritlaku pouziva klinovy profil. Bezpecnostna brzda vsak bude mechanicka.

[odkaz]

[odkaz]

Vdaka velkosti elektromotora urceneho na pohon by vsak do buducna mal Siemens generovat vacsi vykon (50kW spickovo, 30kW kontinualne, oproti spickovym 30kW Michelinu, kontinualne mozno 15kW) a spolu s elektronickym brzdnym systemom byt plnohodnotnym riesenim elektromotora priamo v kolese - hub motor. Nemylit si ale s hub motormi, ktore uz teraz ponukaju cinania na internete za par dolarov
6. 3. 2009 14:45
Re: Pro a proti
Nie som si istý, že máš pravdu. Ťažko si totiž predstaviť funkčné pruženie s tlmením, ktoré rotuje spolu s diskom... Rozhodne by to chcelo viac info. Inak :yes:
6. 3. 2009 14:25
Re: Pro a proti
Motor nie je v tomto prípade v osi, takže sa točí. ;-)
6. 3. 2009 14:24
Re: Pro a proti
Nehovorím, že nemáš pravdu, máš ju (stačí mať v ruke veľké karbo roztočené na 3000 otáčok, gyroskopický moment je vážne sranda) - ale čo sa elektromobilu týka, problém, ktorý spomínaš prekoná pár kW navyše a tým pádom vyššia spotreba, tak ako píšeš(ak sa mýlim, oprav ma).
Ja som chcel len povedať, že väčším problémom by mohla byť veľká neodpružená váha, lebo priamo ovplyvňuje vlastnosti podvozka a vlastnosťami pohonu alebo nejakou mechanickou finesou ju neovplyvníš.
Čo sa deformačnej zóny týka, z konštrukčného hľadiska je lepšie, pokiaľ tam okrem konštrukcie na deformáciu nie je nič - najväčším problémom osobných áut pri náraze vpredu je práve ten motor. Viď Mercedes A - programovaným "odsunutím" motora dolu pod podlahu si auto pri zachovaní dobrých výsledkov mohlo dovoliť extrémne krátku prednú časť a nebývalé využitie pôdorysnej plochy. :-) ;-)

P.S. Zdá sa, že máš o tom docela prehľad. Vieš poskytnúť viac info okolo reálneho elektropohonu, jednotlivých riešení a tak podobne? Ď.
Avatar - delphino
6. 3. 2009 14:04
Re: Pro a proti
teď jde o to jestli se ten motor opravdu točí, nebo je statický a roztáčí pouhé kolo kolem sebe, pak už by šlo opravdu jen o tu neodpruženou hmotu
6. 3. 2009 13:14
Re: Pro a proti
Měls někdy v ruce roztočený Powerball, nebo gyroskop? Kolo které bude mít po obvodu těžké cívky, se bude mnohem hůře brzdit a roztáčet.

Proto cívka v kole na tom bude hůř, než jedna odpružená osa motoru. A prostor - auta stejně budou mí vždy nějakou kapotu, kvůli deformačním zónám.
6. 3. 2009 12:43
Re: Pro a proti
To, čo píšeš, je jeden fakt, a pravdivý. Druhá vec zase je, že ušetríš kus ocele na hnacie prevody ku kolesám (čo je tiež nejaká váha) a tiež dosť podstatný priestor, do ktorého môžeš nacpať baterky a riadiacu jednotku. Vtip riešenia od Michelinu spočíva aj v tom, že ušetríš aj pruženie, pritom elektromotory majú relatívne nízke výkony, rozmery, aj hmotnosť.
Osobne by som to rád videl zblízka ako to funguje, takto sa to zdá byť celkom zaujímavým nápadom, ktorý má niečo do seba.
Ešte čo sa týka tej váhy kolies, ani tak nejde o hmotu rotujúcu v kolesách, ako skôr o neodpruženú hmotnosť a z toho vyplývajúca zmena jazdných vlastností voči autám s klasickým usporiadaním pohonu. :-)
6. 3. 2009 12:34
Pro a proti
Podobnou platformu představilo už GM před několika lety, kdy udělali podvozkovou plošinu jako skejt, kde to byla vpodstatě deska a 4 kola. V kolách bylo všechno, v desce pak palivové články.

Jenom by mne zajímalo, proč cpát všechno do kol, a ne aspoň 1 motor na jednu nápravu, protože jak známo rotující 1kg navíc na každém kole znamená to samé jako cca 4 (?) nerotující kg. Vyšší spotřeba.
6. 3. 2009 09:34
Vynikajúce
Vývoj ide míľovými krokmi vpred, novinky sa trúsia jedna za druhou, oveľa svižnejšie ako by som čakal. A je to stále bližšie a bližšie k sériovej výrobe a dostupnosti nám bežným ľuďom.

Nemá niekto odkaz na podrobnejšie materiály k tomuto systému? Ďakujem.